Plan begeleid wonen Terneuzen Gebrek aan oefenruimte popgroepen 1 6 I Maandag 6 augustus 2007 PZC Gemeente Terneuzen wil samen met scholen aan aanpak werken. Bloot Bij Toonbeeld in Terneuzen staan dertig bands op de wachtlijst. Jonge ondernemertjes op Zomermarkt in Graauw f aantal tieners zwanger Hoog door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Het aantal tiener zwangerschappen in de gemeente Terneuzen ligt boven het landelijk gemiddelde. Dat blijkt uit onder zoek dat de gemeente heeft ver richt in het kader van de kaderno ta jeugdbeleid. Gemeten over de afgelopen elf jaar, van 1995 tot en met 2006, zijn er jaarlijks gemiddeld 6,7 zwanger- ZEEUWSE Onlangs bracht die moeder uit Goes haar zoontje Robert van vijf op de fiets naar school. Drie puberende jongens van een jaar of vijftien passeerden moeder en zoon. De jongeren discussieer den over bier, sigaretten en joint jes. Ze deden dit zo luid dat het zoontje f arden van het gesprek op ving. schappen geweest in de gemeente. Hierbij zijn de moeders in beeld gebracht die jonger waren dan 20 jaar. In totaal gaat het over 74 tie nerzwangerschappen in de ge noemd periode, ofwel een gemid delde van i,s procent. Op Zeeuws niveau is dit 1,1 procent en op lan delijk niveau 1,14 procent. In samenwerking met de GGD en het onderwijs wordt naar een mo gelijke aanpak gezocht. Daarbij wordt in de eerste plaats gedacht aan het geven van voorlichting. De gemeente wil ook het project Veilige School weer oppakken. De Tip? redactie@pzc.nl In het voorbijgaan zei één van de jongeren: „Ik vind dat het moet kunnen, in de vakantie een extra biertje en een extra blowtje ne men." Robert hoorde het gesprek eens aan en zei toen gniffelend„Haha, mama, die jongen gaat in de va kantie heel de tijd in zijn blootje lo pen." Terneuzense basisscholen Willi- brord, de Piramide en de Stelle gin gen daarvoor in het kader van het onderwijskansenbeleid eerder een samenwerkingsverband aan. In de scholen wordt al het nodige ge daan om een veilig schoolklimaat te scheppen. Het doel was om dat uit te breiden en te versterken. Het onderwijskansenbeleid liep echter Met gemiddeld 6,7 tienerzwan gerschappen per jaar zit Terneu zen boven het landelijk gemiddel de. Gezocht wordt naar een mo gelijke aanpak. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - In de gemeente Ter- neuzen wordt mogelijk een pro ject 'Kamers met Kansen (Foyer de Jeunesse)' opgestart. Daarbij krijgen jongeren door de combina tie van wonen, scholing, werk en begeleiding zicht op een betere toe komst. Aanvankelijk mikte Terneuzen op een project begeleid wonen voor Antilliaanse jongeren, maar vanuit tot eind augustus vorige jaar en daarmee is ook het project Veilige School stil komen te liggen. De gemeente wil de komende maanden met de drie basisscholen scholen praten over een doorstart van het project. Als die het zien zit ten, wordt begonnen met een in ventarisatie van bestaande maatre gelen binnen de school met betrek king tot de veiligheid. Vervolgens worden er ontwikkelingsplannen geschreven, waarna de scholen in het schooljaar 2008-2009 het eti ket 'veilige school' kunnen verdie nen. ROC en het Regionaal Meld en Coördinatiepunt kwamen signa len dat ook onder andere jongeren behoefte is aan huisvesting. Daar om is besloten tot verbreding van het project. De gemeente wil het wiel niet op nieuw uitvinden en heeft contact gelegd met de Foyer de Jeunesse in Vlissingen. Daar is al een huisves tingssituatie opgezet die voort komt uit het Kamers met Kansen Binnen de veiligheidsplannen van de scholen wil de gemeente ook het pestprobleem aanpakken. Uit de jeugdmonitor Zeeland is ge bleken dat pesten in Zeeuws- Vlaanderen relatief veel voor komt. In Terneuzen zou het gaan om een percentage van 59 procent. Pesten komt het meest voor in de kernen Sas van Gent (68 procent) en Hoek (64 pro cent). Scoop onderzoekt samen met de Zeeuws-Vlaamse gemeenten hoe dit probleem kan worden aange pakt. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Binnen de gemeente Terneuzen is een groot gebrek aan oefenruimte voor popgroepen. Dat concludeert de gemeente in het kader van de uitwerking van de kadernota jeugdbeleid. Bij het gemeentelijk instituut voor muzikale en beeldende vorming Toonbeeld staan op dit moment dertig bands op de wachtlijst. De gemeente wil daarom proberen bij voorbeeld met het bedrijfsleven nieuwe oefenruimtes van de grond te tillen. Toonbeeld werkt door middel van presentaties in Porgy en Bess aan drempelverla ging en vergroting van bekendheid van de mogelijkheden. De gemeente is op de hoogte van de wensen van de jeugd ten aan zien van de behoefte aan speel ruimte en een open podium. De gemeente heeft ziet echter geen kans om dergelijke uitbreidingen in het gebouw van Toonbeeld tot stand te brengen. Ook in de nota: in Philippine loopt de bruikleenovereenkomst af met Stichting Jongerenplasa voor de oude bibliotheek in de Meerpaal. Als de evaluatie goed uit valt, moet de gemeente op zoek naar definitieve huisvesting voor de stichting, op de bestaande loca tie of elders. In Westdorpe zijn plannen voor een ontmoetingsruimte voor jong en oud bij het schoolplein. Dat wordt meteen ook herbestraat en opnieuw ingericht. Op dit mo ment bekijkt de gemeente samen met het schoolbestuur de ruimtelij ke en financiële consequentie van het plan. project van het Rijk. Jongeren krij gen daar een relatief goedkope woonruimte aangeboden en ze krijgen ondersteuning bij het leren zelfstandig te leven. Daarbij staat de instroom op de woning- en ar beidsmarkt centraal staat. Een werkgroep met mensen uit de hulpverlening, wooncorporaties, onderwijs en de gemeente kijkt of ook in Terneuzen zo'n voorzie ning mogelijk is. door Patricia de Ryck CRAAUW - Een gedeelte van de Dorpsstraat in Graauw was zaterdag afgezet om plaats te maken voor de Zomermarkt.Van 10.00 uur tot 17.00 uur konden bezoekers van de markt langs de diverse kraampjes konden slenteren. Inwoners kwamen nieuwsgierig een kijkje nemen, terwijl passanten ook van de fiets stapten om de diverse kraam pjes te bewonderen. Op de zomermarkt was van alles te vinden. Zo kon je er bijvoorbeeld Graauwse lamsvleespakket- ten kopen, ofverse pruimen uit de tuin, portrette keningen en zelfgemaakte sieraden en kaartjes. Maar je kon ook kiezen voor een ritje met paard en wagen. Kinderen van de plaatselijke basisschool kregen zaterdag de kans om hun rommelmarktspulletjes te verkopen tussen de kramen in. Daar maakten veel jonge verkopers gebruik van. Enthousiast prezen ze hun waar aan. Andere leeftijdsgenoot jes pakten het anders aan. Zij verkochten geen spulletjes, maar lieten eieren op zich gooien. Aan hun met eigeel besmeurde shirts te zien, vonden veel bezoekers dat erg leuk. Waar kleine kinderen zich niets van de hitte aan trokken en wild sprongen op het springkussen, hadden andere verkopers zichtbaar last van de zo merse temperaturen. Zo beschermde een para plu een verkoopster deze keer niet tegen de re gen, maar tegen de felle zon. Aan de innerlijke mens was ook gedacht. Veel aanwezigen kozen ter verkoeling voor een ijsje. foto Camile Schelstraete ihmmSKHMV HipiHXHH, HiïHtiH ti".

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 48