nd PZC Voor i,5 miljoen fraude voorkomen Wandelroute langs spookhuizen en koffietenten Terneuzen krijgt natuurspeeltuin 15 Drankrijders hebben moeite met ademanalyse op politiebureau ZEEUWS-VLAANDEREN 16 16 Sociale recherche blokkeert 164 bij standsuitkeringen. □2 Te voet of op de fiets langs verlichte dijken in omgeving Nieuwvliet. Barones speelt hoofdrol in documentaire Maandag 6 augustus 2007 Duinen bij Westduin worden breder Tip? redtern@pzc.nl door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De onderzoeken van de sociale recherche naar mogelij ke fraudegevallen met uitkeringen hebben de Zeeuws-Vlaamse ge meenten vorig jaar een besparing van ruim 1,5 miljoen eüro opgele verd. Dat blijkt uit het jaarverslag van het samenwerkingsverband Socia le Recherche Zeeuws-Vlaanderen. Vorig jaar zijn 301 onderzoeken af gerond, waarbij in 164 gevallen in derdaad sprake was van fraude. Het totale fraudebedrag bedroeg ruim 102.700 euro. In 2005 kwam uit 131 onderzoeken een fraudebe drag van meer dan 440.000 euro aan het licht. Het aantal uitkeringsgerechtigden in Zeeuws-Vlaanderen daalde vo rig jaar voor het eerst sinds jaren van 1772 in 2005 naar 1649 cliënten in 2006. In het werk van de Sociale Recher che is de laatste paar jaar een ver schuiving te zien van opsporing naar preventie. Waar in het verle den groot werd ingezet op het op sporen van fraude achteraf, wor den de sociaal rechercheurs nu meer ingezet als 'poortwachter' in het voorkomen van fraude en het beoordelen van aanvragen voor een bijstandsuitkering. Er zijn vorig jaar 172 poortwach- tersonderzoeken, 43 incidentele De sociale recherche voorkwam dat de gemeenten in Zeeuws- Vlaanderen vorig jaar ruim 1,5 miljoen euro ten onrechte aan uitkeringen betaalden. onderzoeken en 86 opsporingson derzoeken verricht. Van de 172 aanvragen om een uit kering werden er 58 aanvragen af gewezen. Gemiddeld komt een uit kering per cliënt op 12.500 euro per jaar, wat een besparing ople vert van bijna driekwart miljoen euro. Vanwege de 43 incidentele onderzoeken werden 20 uitkerin gen beëindigd en naar aanleiding van zes onderzoeken werd de ten onrechte verkregen uitkering terug gevorderd. Naast de terugvorde ring levert dit een besparing op van 250.000 euro. Van de 86 opsporingsonderzoeken werden 40 uitkeringen stopgezet; een besparing van een half mil joen. Daarnaast werd de ten on rechte verkregen uitkering over 15 onderzoeken teruggevorderd. In totaal leveren de onderzoeken een besparing op van ruim 1,5 mil joen euro en is een bedrag van bijna 103.000 euro teruggevorderd. Het blijkt overigens wel heel lastig om de geconstateerde fraudebedra gen ook echt te innen doordat mensen te weinig draagkracht heb ben of naar het buitenland zijn vertrokken. door Wilma Valk NIEUWVLIET - De dijken rond Nieuwvliet waren vrijdag- en zater dagavond sfeervol verlicht. Niet al leen door de vele fakkels, kaarsen en lichtslangen, maar vooral door de vele honderden fietslampen van de deelnemers aan de zesde editie van de Verlichte Dorp- en Dijkenroute. Er kon overal langs de tien kilome ter lange route gestart worden. Het was een echte fiets- of wandelrou te, die vaak langs paden, over cam pings en door tuinen liep, waar geen auto kon komen. Op nummer vijftig verkochten de dames Nicky en Noeska carportkoffie In de Dorpstraat waren er voor het eerst een stuk of twintig kra men opgezet met diverse aanbie dingen. Tevens was er ook de mo gelijkheid een stem uit te brengen op de mooist verlichte locatie. Op nummer vijftig verkochten de dames Nicky (7) en Noeska (6) car portkoffie en iedereen mocht hun zelfgemaakte schilderijen bewon deren. Zij vielen niet in de prijzen. Winnaar werd uiteindelijk Rinie Fenijn met zijn spookhuizen. De hele familie leek zo uit Harry Pot ter of Lord of the Rings te komen. Heks Heieen kookte gifgroene soep waar poortwachter Stijn rat ten voor had gevangen. Rinie zelf liep erbij als een mengeling van Percamentus en Gandalf door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse politie had afgelopen weekeinde in enkele gevallen nogal moeite om definitief te contateren dat au tomobilisten een slok te veel op hadden. Vrijdagavond bleek bij een blaas- test dat een 64-jarige Belg die op de Posthoornstaat in Philippine reed te veel had gedronken. Om dat ademanalyse op het politiebu Een andere bijzondere stopplaats was de museumboerderij Koe koeksnest. Hier had Ronald Spies- sens een houten draaimolen ge maakt voor de deelnemende kin deren. „Een groot succes," vonden dan ook de organisatoren. „Wij willen vooral de inwoners van Sinte Pier danken voor hun medewerking. Alle huizen en tuinen waren prachtig verlicht." reau niet lukte, is er bloed bij de man afenomen. Hij kreeg een rij verbod van twaalf uur. Ook bij een 27-jarige Belg mislukte de ade manalyse op het bureau na een al coholcontrole op de Tractaatweg bij Westdorpe. Ook bij hem werd bloed afgenomen en hij kreeg eveneens een rijverbod van twaalf uur. Een 35-jarige Fransman bleek drie keer teveel op te hebben en moest-zijn rijbewijs inleveren. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Terneuzen krijgen een zogeheten natuurspeeltuin, waarin kinderen spelenderwijs kunnen kennismaken met natuur en milieu. De natuurspeeltuin is gepland in de buurt van de kinder boerderij in Terneuzen en de aan leg is voorzien voor volgend jaar. De plannen worden op dit mo ment uitgewerkt door de groep ini tiatiefnemers die ook het idee bij de gemeente heeft gelanceerd. Bur gemeester en wethouders hebben inmiddels 120.000 euro opzij gezet om de plannen financieel te onder steunen. „Wij vinden het een leuk initia tief', zegt wethouder Co van Schaik (natuur en milieu). „Het sluit enerzijds aan bij de kinder boerderij en anderzijds ook bij de natuuronwikkelingen langs de Otheense kreek." Volgens Van Schaik is het wel be langrijk hoe de exploitatie van de natuurspeeltuin geregeld wordt. „Er wordt gewerkt met vrijwilli gers en dan moet er toch enige ze kerheid zijn over de continuïteit van de exploitatie. Anders bestaat het gevaar dat de speeltuin vroeg tijdig ter ziele gaat." De activiteiten in de speeltuin zijn bedoeld voor kinderen van onge veer 6 tot 12 jaar en variëren van plantjes bekijken tot bloemen planten, bomen klimmen, hutten maken en met water kliederen. Deelnemers aan de Verlichte Dorp- en Dijkenroute passeren een spookhuis van de familie Fenijn, waar een heks in de weer is, foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47