Laatste telg Van Snackkar wil in winter open om kostendekkend te kunnen werken Kinderen mogen die gids best onderbreken Brigade haalt stuk van roer uit het water 1 6 Maandag 6 augustus 2007 PZC Tweetal gepakt voor heling gestolen spullen Navigatiesysteem uit auto gestolen Politie tolereert niets in Hellevoetsluis Auto's beschadigd bij ongeluk in Renesse Man slaat agent met slot tijdens aanhouding Politie waardeert 'kunstuitingen' niet Wagen van Lagerweij niet zo succesvol als gemeente zegt. Een Middelburgs meisje van adel ziet haar leven aan het Hof op dvd. Ouders blijven op afstand tijdens excursie in Slotbos Haamstede. BURCH-HAAMSTEDE - De politie hield vrijdagochtend aan de J.J. Boeijesweg in Burgh-Haamste- de twee mannen aan. De 24-jarige uit Sint Willebrord en 18-jarige uit Etten-Leur hadden tassen bij zich, waar gestolen spullen in zaten. In de omgeving van de plek werd af gelopen tijd in verschillende auto's ingebroken. De politie onderzoekt nog of de spullen uit de auto's ko men en of de mannen eventueel zelf iets gestolen hebben. BURCH-HAAMSTEDE - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebro ken in een auto die geparkeerd stond aan de Hogeweg in Burgh- Haamstede. De inbrekers verniel den een ruitje en namen een navi gatiesysteem van enkele duizen den euro's mee. Het totale schadebedrag is nog niet bekend. HELLEVOETSLUIS - Na verschillende incidentjes controleerde de politie afgelopen weekeinde 's nachts op baldadige jeugd in Hellevoetsluis. Daarbij werd een man bekeurd voor het schoppen tegen een recla mebord. Later kreeg ook een jonge vrouw een bon voor baldadigheid. Vier andere vrouwen kregen een boete voor nachtrumoer. Tenslotte werden twee mannen aangehou den voor het vernielen van een verkeersbord. RENESSE - Een aanrijding in Renes se had zaterdagavond alleen blik schade als gevolg. Rond tien uur verleende een 23-ja- rige bestuurder uit de gemeente Schouwen-Duiveland op de krui sing van de Kooijmansweg en de Langezoom geen voorrang aan een 26-jarige automobiliste uit Duitsland. GOES - Er moest zondagnacht in Goes pepperspray aan te pas ko men om een 48-jarige man uit de gemeente Reimerswaal te bedwin gen. Agenten wilden hem aanhou den wegens mishandeling van een 23-jarige vrouw, eerder die avond in een café. Daarbij verzette de man zich hevig. Hij sloeg met een kabelslot tegen het hoofd van één van de agenten. Die droeg een helm en bleef ongedeerd. Pepper spray schakelde de man uit. OUDDORP - Twee graffitispuiters hebben hun creativiteit moeten be kopen met een aanhouding. Ze be spoten in de nacht van vrijdag op zaterdag in Ouddorp een telefoon cel, een straatnaamsteen, een elek- triciteitskastje, een lantaarnpaal en een wegwijzerbord. De mannen, beide 19, wonen in Roosendaal en Rijsbergen. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - Ja, vader en zoon Lager weij zijn blij dat de gemeente Schouwen-Duiveland hen toestem ming geeft om hun snackkar aan 't Luitje in Zierikzee ook in de win termaanden te mogen openen. Maar dat de gemeente aangeeft dat de wagen een succes is, daarover willen ze graag wat kwijt. „Ik heb ze verteld dat we in een be hoefte voorzien", vertelt vader Ger Lagerweij, die met zijn zoon (ook Ger) de kar bestiert. „Maar dat wil niet zeggen dat de zaak goed loopt." Het gaat helemaal niet zo geweldig, geeft hij aan. „Ik wil juist in de winter open om beter uit de kosten te komen." Want de kar mag dan nu maar een half jaar open zijn, de meeste kosten lopen wel gewoon een heel jaar door. „Vorig jaar was het helemaal niks", kijkt Lagerweij terug. Hij steekt de hand deels in eigen boezem. „Aan het begin dachten we te chic. Had den we belegde broodjes voor drie euro en zo. Maar dat bleek niet te werken. Mensen willen liever iets simpels als ze honger krijgen." Nu er friet en kibbeling op het me nu staat, gaat het een stukje beter. Daarbij waarderen veel klanten de locatie aan de haven. „Het was hier altijd zo doods, terwijl de be strating en aankleding doen den ken aan een boulevard." Lagerweij mag tot 1 januari 2009 met zijn wagen op de huidige De snackkar van vader en zoon Lagerweij in Zierikzee loopt hele maal niet zo goed als de gemeen te zegt. juist daarom willen ze ook in de wintermaanden open. plaats blijven staan. Daarna moet er een vast gebouw komen. Een jaar of vier geleden kwam hij met de monumentencommissie van de gemeente al een ontwerp daar voor overeen. Daar is echter nie mand nog gelukkig mee. „Die is voor ons te klein en voor de omge ving ongeschikt", vinden vader en zoon. De kiosk zou, inclusief ter ras, de toegang van 't Luitje bijna helemaal blokkeren. „Ik heb een paar nieuwe ontwerpjes gemaakt. We willen graag op de huidige plek blijven." Dat is een paar me ter verder 't Luitje in dan de eer der overeengekomen locatie. Ook het idee van een kiosk heb ben ze laten varen. „Ik denk meer aan een veredeld strandpaviljoen", zegt Lagerweij. „Met een flink ter ras en wat plaatsen binnen voor in de winter." De naam heeft hij ook al. „Havenzicht. Erg gewoontjes, maar ook heel logisch." door Claudia Sondervan WESTENSCHOUWEN - „Ik vind dat de mensen zich bewust moeten zijn van de geschiedenis, zeker die van hun omgeving en eigen land." Sophie Booy barones Van Rand- wijck (Middelburg, 1923) heeft zo'n geschiedenisje in een verstopt duin hoekje, op een steenworp van de Westenschouwense rotonde die op stranddagen dikke drommen bad gasten over de waterkant distribu eert. Daar staat sinds 1951 de kampeer wagen van de Van Randwijcks, nog even strak in de verf als had den de Dreister timmerlieden hem gisteren gebouwd. 'Heb je nog een filmpje gevonden van Beatrix op de midgetgolfbaan?' Precies zoals de zestienjarige Bea trix, Prinses der Nederlanden, de wagen aantrof in de zomer van 1953 als logeetje van Sophie. Het bezoek was een idee van - toen weer - prinses Wilhelmina, bij wie Sophie diende als particulier secre taresse. De toekomstige koningin moest weet krijgen van de ver woestingen na de Watersnood. Het moet Beatrix zeer gezind heb ben; ze kwam graag nog eens, ver telt de barones met het sneeuwwit te haar en de gebruinde wangen. Ze vertoeft er zelf nog jaarlijks twee zomermaanden. Maar het steile 'Van Randwijckpad' dat van de standplaats leidt naar een bank je met uitzicht over duinbosjes tot ver in de omtrek, bestijgt ze niet meer. Zelfs niet voor de documen tairemakers die haar als onder werp kozen voor een film over haar leven aan het hof 'Sophie Booy - een Tijdsbeeld' ligt eind dit jaar op DVD in de winkel van 't Loo. „Vreselijk," zegt ze, met twinkelende ogen. Ze heeft produ centenechtpaar Lousberg uit Epe bedolven onder de tijdsbeelden. „Ik was het allemaal kwijt. Toen trok ik een lade open en die zat vol met meters films en foto's." Ze kijkt naar Greetje Lousberg. „Heb je nog een filmpje gevonden van Beatrix op de midgetgolfbaan? Die is er nog steeds, bij het Duinhotel." Mevrouw Booy heeft nog enkele 'draaidagen' op de kalender. Ze gaat nog rijden in een grote koets met paarden en achterneef Lucas uit Velp op de bok. „Weet je, een zus van mijn vader is getrouwd met Boreel. Van het gemaal van Bo- reel. Voor mij was dat het gemaal van oom Jaap, net als de Westkap- pelse dijk de dijk van oom Jaap was..." Lucas is een kleinzoon van jonk heer Jacob Lucas Boreel, de inge nieur achter het Middelburgse ge maal dat nog steeds het grondwa terpeil in de Walcherse polders be heerst. „Leuk hè, die verweven heid?", knikt ze. Ze voelt zich ver plicht aan haar familie om de ge schiedenis door te geven. De Van Randwijcks waren al sinds Stad houder Floris verbonden aan de Hollandse hoven. Bovendien zijn de verhalen van 't Loo uit de naoorlogse jaren zeer de moeite waard om te bewaren, weet zij. „Ik ben de laatste. De rest van de familie is overleden. Het is zo jammer als het straks verloren is." ■Pa De productie is te volgen op www.stockshot.nl/tijdsbeeld. Het leven van een barones Sophie van Randwijck werd in 1923 geboren in Middelburg. Op haar zestiende verhuisde ze naar Eefde. Na een verblijf in Frankrijk werd ze secretaresse van prin ses Wilhelmina. Ze trok in op paleis Het Loo en hielp de prin ses bij het uitdragen van het ge loof onder jongeren. Haar latere man, Thijs Booy, was ook secretaris van de prinses. Tijdens hun huwelijk in 1954 was Beatrix bruidsmeisje. Na het overlijden van Wilhelmi na ging de barones werken voor Philips in Apeldoorn. OUWERKERK - De reddingbrigade Schouwen-Duiveland moest zater dag in actie komen toen een jacht op de Oosterschelde een deel van haar roer verloor. De bemanning van reddingsboot Jan B ving tijdens een patrouille via de marifoon op dat er een zeil jacht in de problemen was. Het werd gesleept door een binnen vaartschip. Het jacht werd vervolgens vanuit Wemeldinge opgevangen door de sleepboot Zephyrus. Even later bleek dat er stukken van het roe van het jacht in de Oostersche| terecht waren gekomen. Ori dit gevaarlijk is voor de scl; j vaart, besloot de Jan B een,d te nemen. De bemanning vond stuk polyester van zo'r meter lang. Dat is aan de opvarenJ schip. ILy.lI door Martijn de Koning BURCH-HAAMSTEDE - Sommige ouders kijken wel even raar op als ze natuurgids Theo de Kuiper van Natuurmonumenten de strenge opmerking in hun richting horen plaatsen. „U mag wel mee, maar dan moet u op afstand blijven. Dit is een kinderexcursie!" De Kuiper spreekt uit ervaring: be moeizuchtige ouders vind je niet alleen aan de rand van het voetbal veld. Dus spreekt hij zaterdag tij dens het twee uur durende uitstap je door het bos van Slot Haamste de de pakweg vijftien kinderen meestal rechtstreeks aan. De paar ouders die toch nog wagen ant woord te geven op zijn vragen, ne geert hij meestal. Niet dat de grote mensen he lemaal hun mond moeten hou den. De Kuiper praat veel te graag over de omgeving om niet ook af en toe de volwassenen iets te ver duidelijken. Bovendien is de kin derinformatie ook voor de ouders interessant. Want of die nou alle maal al wisten dat je bij bliksem beter onder een eik dan onder een beuk kunt gaan staan? De Kuiper moet wel vaak een be roep doen op zijn geduld. Waar volwassenen meestal netjes hun mond houden als een gids praat (uit belangstelling of gewoon uit beleefdheid), gaat dat bij kinderen toch een beetje anders. „Meneer, ik heb een kikker gevonden", roept een meisje, recht door het verhaal heen van De Kuiper over herten. Geen probleem: het mag allemaal. Want een levende kikker is nóg leuker om te bekijken dan een hertengewei uit de tas van de Natuurgids Theo de Kuiper toont de jeugd twee hertengeweien tijdens een kinderexcursie door het Slotbos bij Haamstede. foto Marijke Folkertsma gids. Het beestje gaat even in een potje, waarna de vindster hem weer het bos in stuurt. De kids vervelen zich geen mo ment. Wanneer ze de verhalen van De Kuiper even moe worden, gaan ze spontaan op zoek naar bunkers, graven een kuiltje of pra ten de gids na: welk kind van acht kan immers het woord houtskool- knotszwam zonder te haperen uit spreken? Het meest verrast is de jeugd echter over de verschijning van de middeleeuwse slotbewoner Witte van Haamstede. Net nadat De Kuiper verteld heeft dat die nog steeds als geest in de vorm van een witte buizerd over het landgoed vliegt, meldt het beest zich boven de groep. Een meisje reageert verbluft: „Is het dan écht waar...?"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40