Zeelan 'Ze verwachten ons Op de fiets staat Sonja Boogaard haar Schotland PZC fSSBm Soms zijn het uitgerekend de hengels met hun glinsterende opdrukken die de vissers verraden. De krant 4 weken voor €9(95! Een groep van 38 Zeeuwen fietst voor het goede doel in acht dagen van Nice naar Goes. De PZC brengt elke dag verslag uit. Vandaag: Sonja Boogaard, de enige vrouw in het peloton. 2 Maandag 6 augustus 2007 PZC WIM HOFMAN Dat Schotten zuinig zijn blijkt misschien alleen uit de smalheid van hun lange wegen, verder zijn ze door gaans meer dan vriendelijk en men serveert grote por ties eten. Op menukaarten kun je bijvoorbeeld een ontbijt aan treffen dat bestaat uit fruit of havermoutpap met room en whisky; bacon en eieren, worst, bloedworst met havermout, haggis (een vleesgerecht), gerookte vis, witte bonen in toma tensaus, gebakken tomaat en geroosterd brood met boter en marmelade. Vooral in de bergen en in het westen zijn de we gen smal, maar dat heeft, als je op vakantie bent, zijn voorde len, je rijdt dan langzaam en dan kun je het landschap goed zien, de meren, de steile hellingen, grijze rotsen, afgeronde heuvels met stroompjes en heide, of met grasland met scha pen. Sommige streken zijn erg dun bevolkt. Soms komt men sa men om traditionele spelen te doen: sterke mannen gooien ste nen of werpen palen door de lucht, men rent zo hard moge lijk een fikse heuvel op en af Wij waren in Lochearnhead en keken dat alles eens aan. Nooit hoorden we zoveel doedelzakmuziek door elkaar, want er wa ren ook doedelzakwedstrijden en danswedstrijden, waarbij de dansers in geblokte kledij moesten dansen op het ritme van een doedelzak. Het land is extra mooi als de zon tussen de wol ken schijnt en vlekken maakt op de heuvelruggen. We gingen ook nog even naar Culross. Het stadje heeft oude banden met Veere. Opvallend zijn de kleurige gele huizen met trapgevels. We keken naar de glooiende en ommuurde tuinen en de kerk. Aan de kerkbanken zitten paraplubakjes. Nu waren ze gevuld met plastic bloemen. Het was daar trouwens alsof de mensen daar niet meer in regen geloofden. De zon scheen fel en we kregen het warm. Daarom dronken we bier. Ze schonken de glazen vol tot de rand: ook daarin is men niet zuinig. Het land is extra mooi als de zon tussen de wolken schijnt COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs, Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bel PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden O Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Illegaal kamperen komt door streng toezicht vrijwel niet meer voor langs het Veerse Meer. „In heel Nederland weten ze: als je het daar toch probeert, word je zeker gepakt en heb je een boete te pakken van 75 euro." Op controle met auto en boot. door Maurits Sep Dit kan wel eens een drukke avond wor den, vermoedt Peter Blanker van Water schap Zeeuwse Eilan den. Met een mooi weekeinde in het vooruitzicht komen veel kam peerders alsnog voor een paar da gen naar het Veerse Meer. Jonge ren uit de buurt brengen de nacht graag door op een van de eiland jes. Kampvuur, vissen, drinken. Vrijdagavond, acht uur. In het poli tiebureau van Serooskerke komen waterschap, politie, Staatsbosbe heer en gemeente Veere samen voor een gezamenlijke controle op alles wat verboden is. Van illegaal kamperen tot vuurtje stoken, van stropen tot vernielen. Blanker gaat vanavond met politie man René Wille op pad. Bij de veersteiger van Kamperland valt de eerste bekeuring. Het is dat Wil le de politiebus helemaal tot aan de steiger doorrijdt, anders waren ze niet betrapt. Twaalf tot veertien jaar zijn de Kamperlanders en ze hebben een mooi kampvuurtje ge maakt. „Wij dachten dat dat Een nachtje Veerse Meer mocht." Terwijl twee jongens hun namen geven, blussen de andere het vuur. De Dordtenaar die met zijn cam per in de haven van Kamperland staat, moet ook zijn visvergunning laten zien. In orde. Maar hij is toch niet van plan bij de haven te sla pen, waarschuwt Blanker. „Waar moet ik dan heen?" „De land schapscamping in Wolphaartsdijk heeft in ieder geval nog plaats, heb ik vanmiddag gezien." Het rondje-Veerse Meer levert niks meer op. Geen stropers bij Wol phaartsdijk, bij De Piet en Oranje plaat is het donker en stil. De schipper van het waterschap, belt: hoe laat zijn ze in jachthaven Oostwatering in Veere? Hij zal met een snelle boot uitvaren voor de controle op het water en de eilan den. Dat levert altijd wel iets op. rende opdrukken die de vissers ver raden. Op de Arneplaat krijgen twee Middelburgers een boete voor vissen zonder vergunning. Hoeveel ze moeten betalen, weet Blanker niet. Dat bepaalt de offi cier van justitie. Wel zo veilig voor de controleurs. Anders zou de be keuring van zes Vlissingers op een eilandje in geul De Piet, later die nacht, zeker minder rustig zijn ver lopen, beseffen de controleurs. Het zestal had zich verstopt aan het einde van de geul, om een bocht. Het metershoge vuur was door de bomen nauwelijks te zien. Verblijven in een natuurgebied en nachtelijk vissen hadden ook boe tes kunnen opleveren, maar het blijft bij illegaal vuur stoken. „De accept-giro komt per post." Terug in de boot geeft hij de groep ook een complimentje. „Ze had- Blanker: „Soms hebben we men sen aan de wal al gewaarschuwd. En dan pakken we ze later vanuit de boot. Dat verwachten ze niet." De open ruimte midden op de Ha ringvreter - een natuurgebied dat na negen uur verboden toegang is - is een geliefde plek voor wildkam- peerders. Blanker en Wille lopen er in het schijnsel van een zak lamp heen. Geen kampeerder te zien, alleen reeënogen weerkaat sen het licht. Een oranje maan schijnt wat bij tij dens de nachtelijke tocht over het donkere meer. Blanker en Wille speuren het water en de oevers af op zoek naar kleine lichtjes van vis sersbootjes. Soms zijn het uitgere kend de hengels met hun glinste Wat treffen de politie, het waterschap en de gemeenten zoal aan als zij een nachtje surveilleren op en rond het Veerse Meer? den wel een brandblusser en een teil voor bluswater bij zich. En kijk, ze ruimen keurig alles op." Drie Veerenaren zijn minder ge hoorzaam. Buiten de jachthaven zitten ze om twee uur 's nachts in een onverlicht bootje te drinken. Hoe gaan ze straks naar de kant? „Het is niet diep, we lopen of zwemmen wel." Even later dreunt het geronk van hun motor door de nacht. Met dik vijftig per uur gaan de controleurs er achteraan. De Veerenaren worden naar de jacht haven gesleept en met een bekeu ring aan wal gezet. Flauw, vinden de drie. „We doen toch niemand kwaad?" Flauw, vindt ook Blanker. „We hadden nog zo gewaar schuwd. Dan vraag je er ook om." Op de Veerse Gatdam en in de havens van Kamperlanden Geersdijk worden waarschuwin gen en foldertjes gegeven over illegaal kamperen. Bij de veersteiger van Kam perland en op een eiland in geul De Piet worden boetes gegeven voor het stoken van illegale kampvuren. Langs de oever van het Veerse Meer krijgen twee mannen een waarschuwing voor het achter laten van lege bierblikken. Op de Arneplaat worden twee mannen betrapt op nachtelijk vissen zonder vergunning. Een Veerenaar krijgt een boete voor varen zonder licht. PZC Willem Adriaansens Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Straat 'Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie De eerste etappe voerde zaterdag van Nice via de Grand Canyon du Verdon naar Oraison. Een tocht van 167 kilometer in de zinderen de hitte. „Het was pittig. Boven dien hadden we niet goed genavi geerd, we waren de weg een beetje kwijt. Zodoende maakten we een omweg van 28 kilometer, ja helaas met veel klimmetjes erin. Tien uur op de fiets gezeten." Makelaar Sonja Boogaard (34) uit Middelburg is van de 38 renners de enige vrouw die aan de goede doel-tocht Nice-Goes meedoet. Ze heeft zich goed voorbereid op de 1400 kilometer lange monster- tocht. „Samen met mijn vrienden rij ik regelmatig klassiekers in de toeristenklasse. De Amstel Gold bijvoorbeeld. We hebben in de Ar dennen getraind, met name om beter te kunnen klimmen. Vervol gens ook op Lanzarote een trai ningskampje gehad." De benen vielen dan ook 'niet te gen' in de eerste, zware bergetap pe. Ze rijdt in groep drie (van de in totaal vier), de middenmoters als het op gemiddelde snelheid aankomt. Vooraan rijden de ex-profs, achteraan de toeristische renners. Sonja staat haar mannetje in de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2