Zeeland De barones legt tijdsbeeld vast Duinen bij Westduin worden weer breder Onrust over vage brief Een zak met prachtig gruis SUMMER SALE tot 60% KORTING 1 6 Maandag 6 augustus 2007 PZC Een Middelburgs meisje van adel ziet haar leven aan het hof op dvd. Overheden willen voorbereid zijn op nog een duinverzwaring. René Brasser GRATIS Strandjutter Gerard Geuze hield gisteren schelpenspreekuur. DIS THAT OP ALLE DAMES- EN HERENMODE 4 W Sophie Booy barones Van Randwijck bij de kampeerwagen waarin ze in 1953 toenmalig prinses Beatrix ontving als logé. foto Marijke Folkertsma door Claudia Sondervan WESTENSCHOUWEN - „Ik vind dat de mensen zich bewust moeten zijn van de geschiedenis, zeker die van hun omgeving en eigen land." Sophie Booy barones Van Rand wijck (Middelburg, 1923) heeft zo'n geschiedenisje in een verstopt duinhoekje, op een steenworp van de Westenschouwense rotonde. Daar staat sinds 1951 de kampeer wagen van de Van Randwijcks, nog even strak in de verf als had den de Dreister timmerlieden hem gisteren gebouwd. Precies zoals de zestienjarige Bea trix, Prinses der Nederlanden, de wagen aantrof in de zomer van 1953 als logéetje van Sophie. Het bezoek was een idee van - toen weer - prinses Wilhelmina, bij wie Sophie diende als particulier secre taresse. De toekomstige koningin moest weet krijgen van de ver woestingen na de Watersnood. Het moet Beatrix zeer gezind heb ben; ze kwam graag nog eens, ver telt de barones met het sneeuwwit te haar en de gebruinde wangen. Ze vertoeft er zelf nog jaarlijks twee zomermaanden. Maar het steile 'Van Randwijckpad' dat van de standplaats leidt naar een bank je met uitzicht over duinbosjes tot ver in de omtrek, bestijgt ze niet meer. Zelfs niet voor de documen tairemakers die haar als onder werp kozen voor een film over haar leven aan het hof 'Sophie Booy - een Tijdsbeeld' ligt eind dit jaar op dvd in de winkel van 't Loo. „Vreselijk", zegt ze, met twinkelende ogen. Ze heeft produ centenechtpaar Lousberg uit Epe bedolven onder de tijdsbeelden. „Ik was het kwijt. Toen trok ik een lade open en die zat vol met me ters films en foto's." Mevrouw Booy heeft nog enkele 'draaidagen' op de kalender. Ze gaat nog rijden in een grote koets met paarden en achterneef Lucas uit Velp op de bok. „Weet je, een 'Mensen moeten bewust zijn van de geschiedenis, zeker die van hun eigen omgeving' zus van mijn vader is getrouwd met Boreel. Van het gemaal van Boreel. Voor mij was dat het ge maal van oom Jaap, net als de Westkappelse dijk de dijk van oom Jaap was..." Lucas is een kleinzoon van jonk heer Jacob Lucas Boreel, de inge nieur achter het Middelburgse ge maal dat nog steeds het grondwa terpeil in de Walcherse polders be heerst. „Leuk hè, die verweven heid?", knikt ze. Ze voelt zich ver plicht aan haar familie om de ge schiedenis door te geven, ■■i De productie is te volgen op www.stockshot.nl/tijdsbeeld. door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De duinen bij West duin bij Vlissingen moeten met een zo breed worden dat er over vijftig jaar geen ingrijpende maat regelen meer nodig zijn als de kust nog extra versterkt moet worden. Dat vinden de gemeente, het wa terschap Zeeuwse eilanden en de provincie. De duinversterking bij Westduin begint volgend jaar. Het Westduingebied is een zoge naamde 'zwakke schakel', een plek in de duinen die niet sterk genoeg is. Langs de hele kust worden die zwakke schakels de komende jaren versterkt. Op Walcheren gaat het behalve om Westduin bijvoor beeld ook om het gebied tussen Westkapelle en Domburg en dat tussen Zoutelande en Westkapel le. Het Rijk wil het Westduingebied zo aanpassen dat het sterk genoeg is voor de komende vijftig jaar. Ge meente, waterschap en provincie wilden een versterking die hon derd jaar mee kon, maar gaan nu akkoord met een compromis. Er wordt alvast rekening gehouden met een nieuwe kustversterking over vijftig jaar. Dat betekent dat de duinen breder en lager worden dan aanvankelijk de bedoeling was. Het voordeel is dat het gebied maar één keer op de schop moet, omdat de duinen alleen opge hoogd moeten worden als nieuwe kustversterking nodig is. Dat be spaart kosten en in de toekomst blijft de overlast beperkt. Boven dien kan de begroeiing op het duin gespaard blijven, waardoor de bestaande natuur minder wordt aangetast en de omgeving minder last heeft van zandverstui vingen. Achter de bestaande duinen wordt zand gestort. Het zand wordt di rect uit zee gehaald. Het bos direct achter de duinen wordt gekapt. Het nieuwe duin wordt vervolgens ingeplant met helmgras. Direct achter de duinen komt een nieuw PTC De duinen bij Vlissingen moeten zo worden aangepast dat een nieuwe kustversterking zonder veel aanpassingen is uit te voe ren, vinden Zeeuwse overheden. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Zal l'Escaut nog ooit leren te communiceren met haar huurders? Bewoners van de Schae- pmanstraat in Vlissingen wagen dat te betwijfelen. Zij plukten zaterdagmorgen de zo veelste vage brief over de sloop- plannen van de deurmat. Op een zaterdagmorgen, herhaalt bewo ner Bart Luchtmeijer. „Zodat we tot maandag moeten wachten met reageren. Dat is niet voor het eerst dat l'Escaut ons dat flikt." Dan de inhoud. Die is er eigenlijk niet. In de brief staat alleen dat l'Escaut vasthoudt aan de oor spronkelijke sloopplannen, maar nog niet te weten wat er met de Schaepmanstraat gaat gebeuren. Met de 'oprechte excuses' van de woningcorporatie. „Welke oor spronkelijke sloopplannen", vraagt Luchtmeijer zich af „Het conve nant of de prestatieafspraken? De ze brief roept zoveel vragen op dat wij daar ongerust van raken. Waar om stuurt l'Escaut een brief als ze toch niets te melden heeft? Ze ra kelt alleen steeds irritatie op." Bij l'Escaut was dit weekend nie mand bereikbaar voor een reactie. bos, ter compensatie van het stuk bos dat verdwijnt. Het nieuwe bos wordt twaalf hectare groot. Het he le Westduingebied moet een na tuurpark worden. Daarvoor moet nog grond worden gekocht. Hotel Westduin blijft zoals het is. Strandpaviljoen de Hoge Duinen moet weg. De tennisbanen van vereniging LTC Dos kunnen blij ven. Het tennispark blijft ook be reikbaar met de auto. Ook de Nol- ledijk bij Vlissingen wordt ver sterkt. De glooiing wordt versterkt en de dijk wordt verhoogd. In to taal kosten de aanpassingen bij Vlissingen bijna achttien miljoen euro. Het is straks niet meer mogelijk om met de auto onderlangs de dui nen te rijden. Op de fiets blijft dat nog wel mogelijk. De fietspaden sluiten straks aan op de Vlissingse boulevards. Automobilisten kun nen naar het strand via drie afsla gen: de Galgeweg, de Verlengde Burgemeester van Woelderenlaan en de President Rooseveltlaan. Bij de afslagen komen parkeerplaat sen en voorzieningen. Het werk aan het Westduingebied begint volgend jaar. Het moet twee jaar later klaar zijn. Verkeersschool MOTORRIJLES: 20 motorrijlessen examen voertuigenbeheersing examen verkeersdeelneming 795,- Theorielessen AUTORI.JLES: le 10 autolessen €225,- Autorijles Opfriscursus (cat. A en B) Aanhanger (EAB) RIS (rijden in stappen) Motorrijles Training/Training verhoogde rijvaardigheid (cat. A) Voor uw auto- en motorrijlessen 0118-471950/417464 www.renebrasser.nl door Wendy van den Hurk OOSTKAPELLE - Kijk, zo'n Galeodea Bicatenata vind je niet zo gauw. Zwinkokkels ook niet, trouwens. Toch is het voor Gerard Geuze af gedankt materiaal. Ach, hij heeft er duizenden. Tienduizenden! Voor het Mulo-examen moest hij een biotoop kiezen. „Ik denk, ik doe zee en strand. Leuk, een paar schelpen. In sigarendoosjes stopte ik ze. Tot de meisjes in beeld kwa men. Toen schoof ik die doosjes onder mijn bed. Tot mijn vrouw in beeld kwam. Die vond schelpen ook wel leuk. Toen heb ik ze weer tevoorschijn gehaald. Nu verzame len we samen schelpen. Natuur mensen zijn we. Want we doen ook in vlinders en libellen." Gerard Geuze staat achter zijn afge laden schelpentafel in Terra Maris, wat vroeger het Zeeuws Biologisch Museum was, in Oostkapelle. „Ik kom eigenlijk uit het bankwezen, maar schelpen zijn altijd mijn pas sie geweest. Een man uit Vlissin gen gaf me een keer een zak met prachtig gruis. Fossielen uit de bek ken van Parijs. Als je die kunt orde nen, zei hij, dan ben je geschikt voor het schelpenvak. En dat ben ik gebleken. Later heb ik de collec tie van dit museum gerangschikt. 'Natuurmensen zijn we. Want we doen ook in vlinders en libellen' Bij het Zeeuws Museum vertel ik verhalen. Over schelpen. Kauries, bijvoorbeeld. De tropische schel pen uit Sri Lanka. Dat er vroeger spellen mee werden gespeeld. Dat de VOC er slaven mee kocht. Tien duizend voor een vrouw, van die dingen. Jahaaa, echt waar!" Wat het is met schelpen? De oud heid. Net als Gerard Geuze ziet Ma rijke Wesseling uit Ritthem het liefst fossielen. Ze heeft er een stel meegenomen naar het spreekuur, om te horen of Gerard haar vond sten kan thuisbrengen. Myoceen, eoceen: Gerard hoeft de fossielen niet eens te voelen of hij weet het. Zo goed wil Marijke ook worden. Maar eerst eens een haaietand vin den. „Iedereen komt altijd thuis met haaietanden, maar dat is mij nog nooit gelukt. Terwijl ik toch speciaal voor schelpen naar Ram- mekens ga, of de Kaloot. Bij oos tenwind, en dan het volgende eb. Maar ik kom toch wel met iets bij zonders thuis, hoor. Elke keer. Al leen nooit met haaietanden." Zoveel als Gerard heeft Marijke er niet. Wat op tafel ligt, is nog niks. Afdankertjes. „Anders zou ik ze niet zo neerkwakken. Kijk, een me- gacardita planicosta. Oftewel: een zwinkokkel. Heb je nog geen, Ma rijke? Neem maar mee." Gaastra McGregor Riverwoods Scapa Sports Tommy Hilfiger Napapijri Mason's State of Art Van Santen Van Santen Hampton Bays L'Argentina Markt 73 Middelburg 0118 -650151 Langstraat 11-13 Zoutelande 0118 - 566003 j elke zondag open

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16