Een wijngaard ii Vluchten uit de alledaagse drukte 10 door Jenneke Schepens Op zoek naar rust, ruimte en zee kwamen Lidy en Niek Reijnen in 1997 van uit Laren (Utrecht) in Wissenker- ke terecht. Als hobby plantten ze 160 wijnstokken in de tuin. Een grote wens van Nièk kwam daar mee uit. Al 35 jaar maakte hij wijn van alles wat hij in de natuur kon vinden, zoals vlierbessen en prui men. Maar het liefst wilde hij drui- venwijn maken, wat wezenlijk ver schilt van vruchtenwijn. Vruchtenwijn wordt gemaakt met de helft vruchten en de helft wa ter met suiker. Druivenwijn komt alleen van de druif „De wijn uit ei gen tuin beviel zo goed, dat we het groter wilden aanpakken. We hebben een hectare land gekocht van een appelboer en 3250 stok ken gingen de grond in", vertelt Li dy. Ze zetten maar liefst twaalf ver schillende rassen uit, alle zo veel mogelijk resistent tegen schim mels en plagen. Zo hoeft er niet ge spoten te worden, wat de teelt zeer milieuvriendelijk maakt. Al doende leert men. Gebleken is dat het rode druivenras Rondo het uitstekend doet op de Zeeuwse kleigronden. Met de Rondo heb ben Lidy en Niek zelfs de vierde prijs gewonnen bij de Nederland se Wijnkeuring in 2005. De ver houdingen tussen rood en wit zijn daarom inmiddels ook wat ver schoven. Bij de start in 2000 was 50 procent van de ranken rood, te genwoordig is dit 70 procent. Het onderhoud van Wijngaard De Park Elderschans in Aardenburg. foto Wim Kooyman ZOMERAGENDA Parken vormen de 'groe ne longen' van een stad of dorp. Het is de plek waar toeristen of bewo ners tot rust komen, energie tanken, frisse lucht snui ven of lekker actief bezig zijn. Maar waar in Zeeland bevinden zich mooie parken om tot rust te komen? Wij hebben ze voor u op een rijtje gezet. Mevrouw A. van Hee-Canon uit Oostburg vindt het park rond kasteel De Elder schans in Aardenburg zo mooi, dat ze er thuis grote foto's en een schilderij van aan de wand heeft hangen. Het is een unieke buiten plaats in Nederland, omdat het nog de enige is die gebouwd is op een voormalige schans uit de Tach tigjarige Oorlog. De buitenplaats ligt er wel wat ver loederd bij. „Het zou eigenlijk wel een beetje bijgewerkt moeten wor den", erkent Van Hee. „Maar het blijft een prachtige, parkachtige omgeving, waar je een hele mooie wandeling kunt maken." 2 En anders heeft ze nog wel een suggestie: het Vestje in Oostburg. Daar vertoeft ze graag. „Het is eigenlijk een wei land met veel bomen aan de sin gel. Het is altijd een heel mooi stukje Oostburg geweest, vooral toen daar vroeger de koetjes graas den. Nu is het een plek van rust, midden in het dorp. De kinderen spelen er, terwijl de ouderen er heerlijk op een bankje zitten. Pre cies wat je doet in een park." 3 Henk Wagenaar uit Kapelle geeft het dorpsbos van zijn woonplaats als tip. Het bos is circa 25 jaar oud en wordt voorna melijk recreatief gebruikt door fiet sers, wandelaars en ruiters. Zelf gaat hij er graag vlinders kijken. „Sinds Staatsbosbeheer het maai- beleid heeft aangepast wordt het bos steeds mooier. Nu komen er zelfs bijzondere vlindersoorten voor, zoals de gehakelde aurelia en het landkaartje", legt Wagenaar uit. „Dat is ook mede te danken aan de ligging van het bos, dat grenst aan de Kapelse Moer, een gebied dat bestaat uit oud-hollebol- lige weilanden. Een uniek, oud stukje Zeeland." 4 „De lange diek is zomers het Vondelpark van Goes", zegt E. Touw uit Goes. Zij doelt op het kronkelig paadje dat naar de Oostwal voert „Even lek ker vluchten uit de drukte van de stad. Op vijf minuten loopafstand van het centrum begeef je je in een oase van rust omringd door hoge oude bomen. Zomers is het hier dan ook goed toeven. Veel jon geren hangen een middagje rond op het gras waardoor het erg gezel lig is." Soms zelfs te gezellig, wanneer er stelletjes iets te klef op een bankje zitten, weet Touw. Ze noemen het kronkelige paadje dan ook niet voor niets het 'liefdespaadje'. Timo van de Kasteele, onze 5zomerverslaggever uit Tho- len, tipt het park 'De Veste' in zijn eigen woonplaats. De ves ten, die de historische binnenstad van Tholen omringen, herinneren aan de tijd dat het stadje een be langrijke functie had als poort van Zeeland. Tegenwoordig is het voor al een plek om te genieten van de rust, of om te vissen. Het uitzicht in het park wisselt zich af met ver gezichten over het water en zicht op de pas gerestaureerde molen. „Zeer geschikt om na het fietsen of wandelen lekker uit te rusten. Een wandeling over de oude ves ten is zeker aan te raden. Dan wor den de contouren van de vestings- werken duidelijk zichtbaar." Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van dinsdag willen we van u weten wat de leukste sou venirs zijn die vakantiegangers uit Zeeland kunnen meenemen. Kunt u aangeven wat u het beste souvenir vindt en waarom? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: OP PAD Ridderspelen Renesse Tot en met zondag 12 augustus worden in Renesse op zondag t/m donderdag Rid derspelen gehouden. Renesse, Slot Moermond, 15.00- 18.00 uur. Beklimming toren Beklimming van de Sint Lievens Monstert oren. Deze robuuste toren wordt ook wel de 'Dikke Toren' genoemd. Wie de moei te neemt 281 treden omhoog te gaan heeft een schitterend uitzicht over Zierik- zee en wijde omgeving. Zierikzee, Sint Lievens Monstertoren, 11.00-16.00 uur. Struisvogelboerderij Rondleidingen op struisvogelboerderij Monnikenwerve. Sluis, Struisvogelboerderij Monnikenwer ve, 12.30,14.00, 15.30, 17.00 uur. Paardentram Rondritten door de stad per paardentram Middelburg, ANWB-kantoor bij Lange Jan, 11.30-16.30 uur. Voertoer De Stelle Kinderen kunnen samen met de boer bij De Stelle in Ouwerkerk de dieren voeren. Informatie en kaartverkoop: VVV Schou- wen-Duiveland, 0900-2020233. Ouwerkerk, De Stelle, 10.30 uur en 15.00 uur. Fruitteeltbedrijf Vereecken Rondleiding en dia's over werkzaamhe den fruiteeltbedrijf van het. Met als afslui ting appeltaart en appelsap. Meer infor matie: 0114-671287 Vogelwaarde, Fruitteeltbedrijf Vereecken. Speelweek Cowcity Thema: jungle. Vandaag hutten bouwen en 's avonds dierengeluidenwandeling en voor de groteren een safari. Zie: www.cowcity.nl. Koewacht. Kermis Middelburg, Markt en Plein 1940, 10.00-24.00 uur. Opblaasdorp Kindercircus Opblaasdorp, vakantieactivi teit voor kinderen van 4 tot 12 jaar. Bruinisse, sportveld Bruse Boys, 10.00-16.00 uur. Kermis Zierikzee, centrum 11.00-24.00 uur. (W)onderwaterwereld Een zoektocht naar waterbeestjes in de landschapstuin. Oostkapelle, Terra Maris, 10.30- 12.00 uur. In Koewacht wordt een speelweel gehouden onder de noemer Cowd daarover is te vinden op hetinterm neergestreken op de Markt en Plein 1940. Deze draait vanaf 10.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10