Angelica middelpunt van fel asieldebat Buitenland Akkoord met Libië voorziet in wapens Servië stelt regels op voor overleg Kosovo l sSsffl55-- Volkslied Nepal Jongen uit bek zonder koning poema gered SST*—- •SSS—'SSSSS Belgen breken zich het hoofd over behandeling jonge asielzoekers. Na vrijlating Bulgaarse verpleegsters krijgt Khadafïï nu raketten. Onderhandelingen zouden volgende week kunnen beginnen. PZC Zaterdag 4 augustus 2007 9 door onze correspondente Pascale Thewissen BRUSSEL - Als zij later groot is, wil zij advocate worden. Om kinderen zoals zijzelf te helpen. De elfjarige vluchtelinge Angelica is in een mum van tijd het gezicht gewor den van het 'onmenselijke' Bel gische asielbeleid. Opgepakt en we kenlang opgesloten in een asielzoe kerscentrum met de bedoeling om op het vliegtuig naar thuisland Ecuador te worden gezet. Haar uitzetting werd op het nip pertje voorkomen. Een rechter oor deelde dat het kind onmiddellijk vrijgelaten moest worden. Reden: de opsluiting van het meisje is in strijd met de mensenrechten. De controverse over die uitspraak is enorm. De emoties lopen al da genlang hoog op, temeer daar An gelica niet het enige kind is dat ach ter de tralies zit in afwachting van haar uitzetting. Volgens minister Patrick Dewael van Binnenlandse Zaken leeft de Vreemdelingendienst enkel de wet na. Angelica en haar moeder ver bleven illegaal in België en onder namen nooit een poging om een verblijfsvergunning aan te vragen. Volgens emeritus-hoogleraar Etiën- ne Vermeersch, die onderzoek deed naar een humaner uitzet tingsbeleid, had de regering geen andere keuze dan Angelica op te sluiten. „Wat is het alternatief? Ille gale gezinnen met kinderen niet meer opsluiten, hen naar huis la ten gaan en hopen dat zij vanzelf weg zullen gaan uit ons land?", zei hij. De Ecuadoraanse regering denkt daar echter anders over en spreekt over een onmenselijke behande ling van het meisje. De Belgische echtgenote van de president van Ecuador, Anne Malherbe, gaat zelfs nog een stap verder en ver wijt België 'Gestapo-praktijken'. De opsluiting van kinderen in ge sloten asielcentra brengt al jaren ophef teweeg. Vorig jaar nog werd België veroordeeld door het Euro pees Hof voor de Rechten van de Mens. De aanleiding was de uitwij zing van de vijfjarige Tabitha uit Congo, die in 2002 op het vlieg tuig naar Afrika werd gezet. De kwestie-Angelica ligt nog ge voeliger. Het meisje verblijft al vier jaar in België, gaat er naar school en spreekt vloeiend Frans. Zij werd, samen met haar moeder, op gepakt bij een routinecontrole, ver volgens een maand lang opgeslo ten en zat al in de auto naar Schip hol, toen haar advocaten haar het goede nieuws brachten dat zij mocht blijven. Vader, die ook ille gaal in België woont en werkt, is nog steeds op vrije voeten. door onze correspondent Olivier van Beemen PARIJS - De Franse president Nico las Sarkozy ontkende bij hoog en laag dat hij had bemiddeld in wa pencontracten met Libië. Maar gis teren maakte het Europese lucht en ruimtevaartconcern Eads be kend dat het antitankraketten en communicatiesystemen zal leve ren aan Libië. Twee contracten voor de levering van de wapens verkeren in de laat ste fases van afronding, aldus een verklaring van het concern. Het gaat om Franse Milan-antitankwa- pens en Tetra-radiocommunicatie- systemen, naar verluidt tér waarde van 296 miljoen euro. Eads is het moederbedrijf van vliegtuigbou wer Airbus. Woensdag noemde Saïd al-Islam KhadafFi, zoon van de Libische lei der, als eerste de contracten. Giste ren gaf ook de minister Hervé Morin van Defensie toe dat er wa penleveringen gepland zijn. Dat zijn volgens hem echter slechts 'in tentieverklaringen'. Sarkozy bezocht Libië vorige week President Sarkozy woensdag. Zijn echtgenote Cécilia was de dagen daarvoor betrokken geweest bij de onderhandelingen over de vrijlating van vijf Bulgaar se verpleegsters en een Palestijnse arts. Zij waren eerder ter dood ver oordeeld, omdat zij ruim vierhon derd Libische kinderen met hiv zouden hebben besmet. Die 'be kentenissen' waren afgedwongen door hevige marteling. De EU heeft ermee ingestemd dat de verpleegsters en de dokter Libië niet zullen aanklagen wegens mar lij De Franse president Sarkozy ont- kende dat Libië wapens krijgt in ruil voor de vrijlating van Bulgaar se verpleegsters. Gisteren werd de levering van wapens bekend. teling en slechte behandeling. Dat was een voorwaarde voor hun vrij lating. In Frankrijk is nu een discussie op gelaaid over de 'tegenprestatie' van Sarkozy in ruil voor vrijlating van het zestal. Volgens Sarkozy staan de zakelijke overeenkomsten los van de Bulgaarse verpleegsters. Frankrijk zal onder meer helpen bij de bouw van een kernreactor, die nodig zou zijn voor de ontzou- ting van zeewater. De linkse oppositie constateert dat de zaak niet voldoet aan de open heid van bestuur die Sarkozy had aangekondigd. Die weigert te zeg gen wat precies de rol van Cécilia Sarkozy is geweest bij de onder handelingen. Ook over zijn ge sprekken met de Libische leider Khadafïï bleef hij vaag. Het is koren op de molen van op positieleider Frangois Hollande. De socialisten willen dat een parle mentaire enquêtecommissie de on derste steen boven haalt. Sarkozy stemde gisteravond in met een par lementaire enquête. Behalve op Sarkozy richten de so cialisten hun pijlen op voormalig partijgenoot Bernard Kouchner, minister van Buitenlandse Zaken. Hij ontkende dat er wapendeals waren gesloten. KATHMANDU - Nepal heeft sinds gisteren een nieuw volkslied waar in helemaal niet meer wordt gere fereerd aan koning Gyanendra. Vol gens een minister van de progres sieve regering wordt zo het einde van het feodalisme gemarkeerd. De koning verloor na grote demon straties voor de democratie in de lente van vorig jaar zijn absolute macht. Hij is ook geen chef van het leger meer en leeft teruggetrok ken in zijn paleis. CLINTON - Een heldhaftige Cana dees heeft na een worsteling met een poema een 12-jarige jongen uit de bek van het dier weten te red den. Het incident gebeurde woens dag in een vakantiepark in Brits-Columbia. De jongen, die aan het kamperen was in het park bij Clinton, werd aangevallen toen hij naar het toilet liep. Mark Patter son, de eigenaar van een vakantie huisje vlak bij de toiletblokken, wierp zich op de poema. BELGRADO - Servië heeft een lijst van regels opgesteld voor de ko mende onderhandelingen met Ko sovo over de toekomst van het ge bied, officieel een Servische pro vincie maar op dit moment be stuurd door de internationale ge meenschap. De Servische voorstel len zijn toegestuurd aan de leden van de Contactgroep voor Kosovo - de Verenigde Staten, Rusland, Duitsland, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Italië. De Servische minister Slobodan Samardzic zei gisteren in de krant Danas dat Belgrado bereid is Kos ovo zekere internationale rechten toe te kennen, waaronder een ei gen lidmaatschap van het Interna tionaal Monetair Fonds en de We reldbank. Er was nog geen reactie van de etnisch-Albanese meerder heid in Kosovo, maar in het verle den hebben zij soortgelijke conces sies afgewezen en gezegd met niet minder dan onafhankelijkheid ge noegen te nemen. Het Russische persbureau Interfax citeerde een diplomaat die zei dat de directe onderhandelingen tus sen Servië en Kosovo eind volgen de week kunnen beginnen. „Wij noemen dat alleen als mogelijk heid, wij wachten nog op ant woord uit Belrado en Pristina", zei de diplomaat. De Contactgroep heeft de zaak-Ko- sovo overgenomen van de Verenig de Naties, nadat het voorstel van VN-bemiddelaar Martti Ahtisaari om Kosovo los te maken van Ser vië en onder internationaal toe zicht te stellen in de VN-Veilig- heidsraad door Rusland was ver worpen. DELTAX III the multi-utility company fllliv. Hoeveel"? Acht Euto Seal meld je aan' nde putster

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 9