II Prisma I v31 PZC Zaterdag 4 augustus 2007 Kicken op de fiets Hartslag 165, eigenlijk iets te hoog voor mijn leeftijd. Ik kan geen tandje meer terug, maar boven komen zal ik. Wie afstapt is gezien. Of dit nog gezond is? Zou het niet weten, maar het is beleving, geschreven met hoofdletters. Kicken dus. In Luxemburg. tekst en foto's Ton de Jong De beloning is zeker niet de onvermijdbare scherpe af daling over glibberige wor tels en losse keien, want daar krijg ik als oudere jongere alleen maar kramp van in mijn armen en be nen. Daar laat ik me blijmoedig passeren door de echte jeugd die zonder angst naar beneden stui tert. Vanuit het diepe, bosrijke dal waar in Clervaux zich heeft genesteld aan het riviertje de Clerve staan we ineens hijgend en peentjes Alle informatie over mountain- biken en fietsen in Luxemburg bij: Ambassade van Luxem burg, Afdeling Toerisme, Nas- saulaan 8, 2514 JS Den Haag, tel. 070-3649041, e-mail: info@visitluxembourg.nl, inter net: www.ont.lu De map met de beschrijving van vijftien mountainbikerou tes plus kaart is te bestellen bij: Williams Adventure, Haven 14a, 3143 BB Maassluis, e-mail: info@willemsadventure.nl Enkele routes zijn te vinden op http://homepages.inter- net.lu/dirk.estievenart/ zwetend voor de poort van een ab dij. Een andere wereld, de zondags mis is net uit. Even naar binnen om in de crypte van abdij St. Mau- rus langs de permanente expositie over het leven van de benedic tijnen te lopen. Mooie foto's on der meer van een kloosterling die bun gelend aan een touw een van de to- 3rens repareert. Dat moet broeder Abseil zijn, zegt de gevatste onder ons. We doen route nummer drie van vijftien nieuwe mountainbikerou tes in het noordelijk deel van Luxemburg. Bekende namen: Cler vaux, Esch-sur-Süre, Vianden, Et- telbruck, Diekirch. Luxemburg schaart zich bij de andere moun- tainbikegebieden dicht bij huis zo als de Belgische Ardennen en de Eiffel. Dat doen ze goed. De route rond Clervaux bevat precies wat een mooie biketocht moet hebben. De afstand van 30 kilometer is goed te doen en makkelijk uit te breiden met een naastgelegen route. De be klimmingen - zo'n 6 keer 120 hoog temeters wegstampen - zijn zwaar, de afdalingen heftig en er is onder weg meer te zien dan bossen, wei landen, jachthutten en vergezich ten. Ineens sta je voor de roestige resten van een Brits vrachtvlieg tuig dat in de Tweede Wereldoor log is neergestort. Samen met de zes grafstenen van de omgekomen bemanning vormt het een bijzon der oorlogsmonument. Een paar kilometer verder is de ab dij een verrassend rustpunt. We steken daarna de Clerve over via geinige bruggetjes om over een smal steil asfaltweggetje te testen wie van ons ploegje van vier wer kelijk de langste adem heeft. Je kunt in Clervaux vertrekken maar het is leuker om het toe ristisch plaatsje onderweg aan te doen en onder de torens van kasteel en kerk een terrasje te pik ken. Geen bier, want dat moet je drinken in een van de ambachtelij ke brouwerijen, zoals in Cornelys- haff (ook een betaalbaar hotel) in het nabijgelegen Heinerscheid dat een goed gelegen uitvalsbasis is voor de routes. Een heikel punt bij mountainbike routes is de bewegwijzering. Die moet goed zijn. Het is een intensie ve sport die veel concentratie vergt. Verdwenen bordjes en daar door verkeerd rijden is echt niet leuk. De route-uitzetters van het Luxemburgs toeristenbureau had den iets meer paarsblauwe aandui dingen aan mogen brengen, maar het is genoeg om de route te kunnen volgen. Voor dat ene bordje dat is verdwenen, biedt de precies ingetekende topografi sche kaart uitkomst. Je kunt hoog uit heel even van het 'padje' raken. De routes variëren qua lengte en moeilijkheidsgraad. 'Clervaux' is een van de lastigste, maar iets mak kelijker en korter dan nummertje 10, de Goesdorproute, in de buurt van Esch-sur-Süre. Deze route, die Even op adem komen op een vlak stukje van de route in de buurt van Clervaux. als de zwaarste van de vijftien te boek staat, is ruiger en avontuurlij ker, maar dat kan ook aan fikse buien gelegen hebben die we op ons dak kregen. Modderig is het nergens. Het regenwater stroomt Jk meteen van de paden iflkt af De meeste routes ver eisen een goede condi tie en enige ervaring met mountainbiken in de bergen. Voor ouders met kinderen is bij Hosingen een route van 15 kilome ter uitgezet. Ook daar moet er ge klommen en gedaald worden, maar het gaat over brede paden en het is er niet supersteil. Nog te moeilijk of liever over het asfalt? Luxemburg heeft een groot aantal bewegwijzerde autovrije fietsrou tes. Het totale netwerk komt, als al les klaar is, in de buurt van de 900 kilometer. Een deel van de fietspa den is aangelegd op oude spoor wegtrajecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 85