Vijftien jaar voor marinier Rusland 'aast' op Middellandse Zee Huwelijk kleinzoon Elizabeth doet geloofsdicussie oplaaien AIRCO Amerikaanse sergeant is veroordeeld voor moord op Iraakse burger. Admiraal wil vaste marinebasis voor Zwarte-Zeevloot. CONTROLE BOSCH mmmm Service Discriminatie van rooms-katholieken in Groot-Brittannië. 8 Zatprdag 4 augustus 2007 PZC CAMP PENDLETON - Een Amerikaan se marinier moet vijftien jaar de cel in voor de spraakmakende moord op een 52-jarige burger in Irak. Een krijgsraad van de Califor- nische legerbasis Camp Pendleton legde de sergeant gisteren de straf op, nadat hij donderdag al schul dig was bevonden. De 23-jarige Lawrence Hutchins werd ook gedegradeerd en hij moet, na het uitzitten van de straf, de strijdkrachten verlaten. De marinier was met zeven onder geschikten in juni vorig jaar aange klaagd na de moord op de Irakees twee maanden daarvoor in Ham- dania, ten noorden van Bagdad. Eerder op de dag was een korpo raal tot 448 dagen veroordeeld voor zijn betrokkenheid bij de moord. Vijf anderen kregen al straffen van een tot acht jaar opge legd. Uit woede over de vrijlating van een van terreur verdachte Ira kees, besloten de mariniers een willekeurige burger te vermoor den. De daders legden een schop naast het lichaam van het slachtof fer, opdat het zou lijken dat hij een explosief wilde verstoppen. ter. Er is in veel Turkse regio's weinig water en sneeuw gevallen tijdens de afgelopen winter. Daarbij komt dat de temperaturen deze zomer ongekend hoog zijn. De voorraden aan water zijn soms niet meer dan 5 procent van hetgeen zij in andere jaren zijn geweest. Miljoenen mensen heb ben te maken met het dreigende tekort aan wa ter. foto Ibrahim Usta/AP ISTANBUL - Een grote menigte Turken bidt om re gen en maakt daarbij een gebaar met de handen. Grote steden in Turkije, zoals Ankara en Istanbul, hebben te maken met een groot tekort aan wa- MOSKOU - Rusland moet weer een permanente marinebasis in de Middellandse Zee krijgen. Dat vindt de bevelhebber van de Russi sche marine, admiraal Vladimir Masorin. Dit hebben Russische persbureaus gisteren gemeld. Volgens admiraal Masorin is de Middellandse Zee van strategisch belang voor de Russische Zwar te-Zeevloot. „Het doel is de perma nente aanwezigheid van de Russi sche marine in de Middellandse Zee", zei hij tijdens een bezoek aan de Oekraïense havenstad Seba- stopol, waar de vloot is gestatio neerd. Tot het uiteenvallen van de Sov- jet-Ünie waren schepen van de Sovjetmarine gestationeerd in de Syrische havenstad Tartus. Rusland heeft er nog steeds een technische basis voor marinesche pen die de Middellandse Zee aan doen. Militair analisten zeggen dat Russi sche aanwezigheid in de Middel landse Zee uit militair oogpunt zinloos is. Wel zal Rusland vol gens sommige waarnemers moge lijk proheren een deel van zijn Zwarte-Zeevloot naar de Middel landse Zee te verplaatsen als het er niet in slaagt het pachtcontract te verlengen dat het met Oekraïne heeft gesloten over het gebruik van de haven van Sebastopol. Compleet Wij controleren voor u: Dichtheid van het systeem Uitblaastemperatuur in de auto De V-snaarspanning compressoraandrijving De uiterlijke conditie van de hoofdcomponenten BH® 1 AXEL BORSSELE GOES KAPELLE KOUDEKERKE MIDDELBURG VLISSINGEN Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zuid 18 <*0115 - 56 20 45 Autobedrijf de Muynck Quistenburg 8 <*0113 - 35.08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Dronkersweg 15 <*0113 - 27 36 65 Garage Hoogesteger Dijkwelsestraat 59 <*0113 - 34 13 15 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 <*0118 - 55 19 91 Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 <*0118 - 62 76 80 Autobedrijf Murre Gerbrandystraat 4 <*0118 - 46 46 44 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 <*0118 - 59 15 24 ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate Boerenweg4 <*0111 -41 26 86 1 1 n 11 Mj m M f Tfj f Economie en Management Gezondheid Kunst enVormgeving Onderwijs Recht Techniek Wil je graag hogerop komen? Ga je vooruitgang boeken in je carrière? Kies dan voor een deeltijdopleiding bij Avans Hogeschool. Al onze deeltijdopleidingen zijn veelzijdig en praktijkgericht. Ontdek onze faciliteiten en jouw mogelijkheden. Meer informatie op www.avans.nl door Hans Jacobs DEN HAAG - Peter Phillips, de oudste kleinzoon van koningin Eli zabeth, moet zijn rechten op de troon opgeven als hij trouwt met de Canadese Autumn Kelly. Kelly (32) blijkt gedoopt in de Rooms-Katholieke Kerk. Die con statering deed meteen het debat over de discriminatie van katholie ken oplaaien in Groot-Brittannië. De zogenoemde Act of Settlement uit 1701 verbiedt de Britse mo narch en zijn opvolgers om een rooms-katholiek te huwen. Wie dat toch doet, verliest het recht op de troon. Die bepaling werd des tijds ingevoerd omdat koning-stad houder Willem III geen nakome lingen had en de opvolging louter langs protestantse lijn moest wor den geregeld. Katholieke zijtakken van de familie van zijn al overle den echtgenote Mary moesten er mee worden buitengesloten. Peter Phillips (29) is tiende in de lijn van troonopvolging. Begin de ze week maakte Buckingham Pal ace zijn voorgenomen huwelijk be kend met Autumn Kelly. Een da tum is nog niet vastgesteld. De rooms-katholieke aartsbisschop van Edinburgh, kardinaal Keith O'Brien, noemde de bepaling uit de wet gisteren 'schandalig'. „Of iemand nu veertigste of twee de is in de lijn van troonopvol ging, het is verkeerd dat hij daar van wordt beroofd, omdat hij ver- Peter Phillips, de oudste klein zoon van koningin Elizabeth, moet zijn rechten op de troon opgeven als hij trouwt met de rooms-katholieke Autumn Kelly. liefd is geworden en wil trouwen met een rooms-katholiek. Het maakt niet uit of de katholiek het geloof nog belijdt of dat de troon- gerechtigde de troon wel wil." De kardinaal had er al bij premier Gordon Brown op aangedrongen de discriminerende bepaling, die alleen geldt voor leden van de ko ninklijke familie, te schrappen. „Het is onmenselijk om in de 21e eeuw nog zoiets van iemand te vra gen", meende ook het conservatie ve Lagerhuislid John Gummer, zelf rooms-katholiek. Gummer pro beerde al de bepaling te verande ren. De Engelse katholieke aartsbis schop, kardinaal Cormac Murp- hy-O'Connor, wil het onderwerp aankaarten bij Brown. Buckingham Palace wilde gisteren niet reageren. Autumn Kelly zou ook nog afstand kunnen doen van haar geloof om Peter Phillips zijn rechten te doen behouden. Tilburg Breda 's-Hertogenbosch

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 8