Nederland, marterland PZC Zaterdag 4 augustus 2007 Wist u dat het kleinste roofdier ter wereld in Nederland leeft? Dat is De enige goede marter is een dode marter, gold eeuwen lang in Europa. Marters wer den bejaagd om hun vel. Marterbont, vooral dat van de hermelijn en bunzing, is heerlijk zacht, warm en mooi. Beroemd (en duur) was de jas van de sabelmarter uit Rusland. In Noord-Amerika waren de pelsjagers vaak de eersten die onbekend gebied in trokken. Zij waren de verkenners voor de pioniers in de nieuwe wereld. De witte hermelijnen wintervacht is al sinds mensenheugenis koningsbont. Zelfs koningin Beatrix bezit nog steeds een her melijnen mantel, gemaakt van rood flu weel en afgezet met een brede zoom her melijnbont. Nu doen mensen juist hun best om mar ters te beschermen. Marters als de das en de otter zijn er met veel moeite (en hulp van de stichting Das en Boom en herintro ductie door Staatsbosbeheer in Friesland en Overijssel) weer bovenop gekomen. De eerder verdwenen steenmarter heeft zichzelf weten te redden. Vanuit Duits land heeft hij op eigen houtje Oost-Neder land weer bereikt. Net als vroeger maakt hij mensen kwaad. Niet meer omdat hij het kippenhok insluipt, maar omdat hij zich thuis voelt onder de motorkap van au to's. Van struikrover tot wegpiraat. Andere martersoorten als de wezel, de bunzing en de hermelijn, zijn nooit be dreigd geweest. Sommige marters worden gefokt om hun pels: dat geldt vooral de Amerikaanse de wezel. Evenals andere marterachtigen is het net een worst op pootjes, model tekkel. Deze uitgerekte muis past goed in muizenholen, zijn nachtelijk jachtgebied bij uitstek. Elke dag vangt hij wel één of twee veldmuizen. Meer weetjes over wezel, hermelijn, otter, das en andere dappere marters staan in het boek Struikrovers. door Peter de Jaeger De boommarter en steenmarter eten in de nazomer veel fluit, maar als ze kunnen kie zen, lusten alle marters het liefste vlees, veelal knaagdieren zoals ratten en muizen. Een rauw eitje slaan ze ook niet af Marters houden geen winterslaap. Toch weten ze slim te overleven. De bunzing legt soms een voorraad kikkers aan. Hij ver lamt ze met een beet in de ruggengraat. Zo blijven ze lekker vers. De das eet zich in het najaar moddervet. In de winter gaan de kilo's er vanzelf weer af. De jonge marters worden altijd in het voorjaar geboren. Toch paren de roofdie ren ook meestal in de lente of in de zomer. Hoe zit dat? Marters zijn in staat de be vruchte eitjes in de slaapstand te zetten. Ze staan stand-by tot de winter bijna is afgelo pen en groeien dan pas verder uit. De liefde bedrijven ze soms erg ruig. Bij de bunzing pakt het mannetje zijn geliefde in de nek en sleurt haar urenlang heen en weer. Wel belangrijk, want alleen na dat nerts. Nederland staat nummer twee in de wereld op dit gebied. In circa tweehon derd fokkerijen worden jaarlijks drie mil joen nertsen gefokt. De vellen gaan naar het buitenland voor 20 euro per stuk. Deze vorm van veehouderij stuit bij veel kritische consumenten op verzet. Actie voerders bevrijden de dieren soms. Goed bedoeld, maar een slecht idee. De meeste nertsen overleven niet in het wild, en ze zijn schadelijk voor de natuur. Waar ze te gen de verwachting in wel overleven, ver dringen ze de zeldzame Europese nerts. hardhandige gedoe is het vrouwtje vrucht baar. De paring kan urenlang duren. Das sen zijn uitgerust met een speciaal botje dat de penis urenlang stijf houdt. De jonge marters worden vaak geboren in holen van muizen of konijnen, waarvan de eigenaar eerder is opgepeuzeld. Marter- vaders bemoeien zich niet met de opvoe ding. Zelfs bij een familiedier als de das doet vader hooguit een stoeipartijtje met zijn kroost. Alleen de otter krijgt hulp van de oudere dochters als babysit. Al na een paar weken staan de marters op eigen benen en moeten hun eigen kostje bij elkaar roven. De meeste marters halen hun eerste verjaardag niet. Maar goed dat een nest gemiddeld meer dan tien jongen bevat. De kans dat je een marter in het wild ziet is minimaal. Ze gaan vooral 's nachts op pad en gaan mensen uit de weg. De enige marter die je kunt aaien is de fret, die wordt namelijk als huisdier gehouden. Het blijft oppassen voor de scherpe tanden van deze felle rakker. De steenmarter is een brutaal straatschof fie dat soms ongemerkt bij de mensen in hun fietsschuur of op zolder woont. De Duitsers noemen hem zelfs Hausmarder (huismarter). Geert-Jan Roebens en Stefan Halewijn, Struikrovers - over wezel, hermelijn, otter, das en andere dappere marters. Uitg. KNNV te Utrecht. 16,95 euro. Otter foto EPA Marters zijn echte veelvraten. Ze vullen zich dagelijks met een derde aan hun eigen ge wicht. De otter eet vlees en vis. De hermelijn is ook een echte vlees eter en vangt zelfs af en toe een konijn. De das is vooral een planteneter.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 69