pectrum v13 PZC Zaterdag 4 augustus 2007 Peter Paul de Vries: „Geld is niet belangrijk voor me, behalve dat ik er mijn hobby mee kan uitoefenen. bijvoorbeeld vaak aan de stok gehad met de top van Shell, want daar vallen ze van hun stoel als ze eens kritiek krijgen. Dat mijn opstelling irritatie opwekt bij de topmannen, daar heb ik geen boodschap aan. Ik vind het niet professioneel als je pri vé en zakelijk niet kunt scheiden, iets wat mij trouwens wel eens wordt verweten. Wel let ik er op dat ik de steun heb van de andere aandeelhouders. Ik ga ook altijd achterin zitten zodat ik zie wat er voor me gebeurt en kan inspelen op de emoties in de zaal. Het is een spel, net als het leven zelf We worden geboren en gaan dood, daar zit normaal gesproken tachtig jaar tussen. Ik praat wel eens omhoog, maar ik ga ervan uit dat het leven eenmalig is. Dat relati veert enorm. Stel dat er geen hiernamaals is, dan is het toch wel heel sneu als je al die tijd met de handrem erop hebt geleefd. In voetbaltermen: het leven is één keer vol raken, niet steeds veilige tikjes terug. Als belegger ben ik vrij succesvol. Vroeger handelde ik in Nederland, maar dat mag niet meer in verband met onze eigen ge dragscode. Nu beleg ik in Frankrijk, een land waar ondernemerschap nog hoog in het vaandel staat. Ik houd van kleine be drijven, de grote concerns missen de ambi tie om nog hard te groeien. Van mij mag de top van het bedrijfsleven gemiddeld best twintig jaar jonger zijn. Ik heb er niks tegen dat topmannen die goed presteren een paar miljoen verdie nen. Waar ik me tegen verzet is dat ze wor den beloond als ondernemers, terwijl ze dat niet zijn. Een ondernemer loopt risico met eigen geld, een topman met het geld van een ander. De paradox is dat juist de bestuurders die het slecht doen een riante vertrekpremie krijgen als het bedrijf wordt overgenomen. Dat kan gewoon niet! Even stond ikzelf ook als geldwolf te kijk, toen ABN-topman Rijkman Groenink sugge reerde dat het mij alleen om de centen gaat. Terecht heeft het publiek hem gewan trouwd. Onder Groenink is enorm gesa neerd en overtollige werknemers kregen doodleuk een brief in de bus waarin stond dat ze niet onmisbaar waren. Als er ie mand is die voor de laatste cent gaat, is hij het dus. Zijn beoogde fusiepartner Bar clays is goed en het rivaliserende consor tium in de overnamestrijd rond ABN Am- ro slecht, dat is zijn boodschap. Pure stem mingmakerij. Geld is niet belangrijk voor me, behalve dat ik er mijn hobby mee kan uitoefenen. Bij de VEB verdien ik 150.000 euro per jaar, inclusief bonus. Dat vind ik een pri ma salaris. Ik heb altijd genoeg geld gehad, zelfs als student, want ik heb een eenvou dige levensstijl. Kaviaar of mooie auto's, ik geef er niets om. Ik ben intussen een semibekende Neder lander. Op straat word ik vaak herkend, maar buiten het beleggerswereldje weet vrijwel niemand waar ze me van kennen. Ik heb wel eens in het programma van Jör- gen Raymann gezeten, maar ik zit niet in het Waku Wafeu-circuit. Daarvoor heb ik misschien een te serieus imago. Mijn gezin betekent alles voor me. De eerste stapjes van mijn dochter zijn tien keer meer waard dan onze over winning op ABN Amro voor de Onderne mingskamer. Bij mijn scheiding anderhalf jaar geleden, was ik bang dat de kinderen eronder zouden lijden. Gelukkig komt al les op zijn pootjes terecht. Dit najaar ga ik trouwen met mijn vriendin. De kinderen wonen nu merendeels bij hun moeder, maar ik zie ze gelukkig heel vaak. Stoppen doe je op je hoogtepunt. Toen ik in 1995 directeur werd bij de VEB, dacht ik na een paar jaar weer iets anders te doen. Maar er kwam steeds iets tussen. World Online, Ahold, Dexia, grote zaken waarbij miljarden op het spel stonden. Maar na twaalf jaar is het tijd voor iets anders. Zelfs de overnamestrijd rond ABN Amro, hoe spannend ook, verandert daar niets aan. Iedereen vraagt me wat ik in oktober na mijn vertrek bij de VEB ga doen, maar ik weet het nog niet. Adviseur, penningmees ter, gesprekken leiden, lezingen geven, er komen leuke dingen voorbij. Maar tot nog toe heb ik steeds nee gezegd. Ik wil even pas op de plaats maken en tijd voor mezelf en mijn gezin nemen. Belangenverenigingen zien dat ik de VEB smoel heb gegeven, en er zijn genoeg clubs die wel wat smoel kunnen gebrui ken. Maar ik ben verwend en kieskeurig als het om een nieuwe baan gaat. Ik wil de vrijheid om zelf te bepalen wat ik moet doen en laten. Wat het bedrijfsleven betreft ben ik al mijn hele werkende leven bezig mijn car rièrekansen om zeep te helpen. Maar ik weet nog drie banken die me vast wel wil len hebben."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65