tegen 'heren achter de tafel' .JL. rook zitten omdat mijn medestudenten hun verslaving niet kon den onderdrukken. Onrechtvaardig vond ik dat, temeer omdat ik lijd aan astma. Ik heb toen een actie op touw gezet en de universiteit zover gekregen dat roken tij dens tentamens in de ban werd gedaan. Op die overwinning ben ik nog altijd trots. Ik ben een idealist, altijd al geweest. Als voorman van de VEB kom ik op voor de belangen van de aandeelhouders, mensen die hun zuurverdiende geld in een bedrijf steken en het alleen niet redden tegen machtige bestuurders en commissarissen. Niet uit ijdelheid, maar omdat ik een bood schap heb. Ook de 'heren achter de tafel', zoals ik de topmannen noem, moeten ver antwoording afleggen. v12 j Zaterdag 4 augustus 2007 PZC Terriër, pitbull, blond keffertje en zelfs luis in de pels. Bij vriend en vijand roept Peter Paul de Vries (40) dierlijke associaties op. Zelf ziet de scheidend directeur van de Vereniging voor Effectenbezitters (VEB) zich het liefst als underdog strijdend tegen arrogante topmannen. door Jasper van de Kerkhof foto David van Dam echtvaardigheid is mijn I Ji drijfveer. Toen ik student was in Rotterdam, moest I ik tijdens tentamens in de Als kind moest ik opboksen tegen twee oudere broers en een grote zus, die wel wisten wat goed voor me was. Ik was bo vendien klein, begon pas laat te groeien. Daardoor leerde ik voor mezelf opkomen en mijn mondje te roeren. Ik heb er boven dien grote sympathie voor de underdog aan overgehouden. Ik ben altijd voor diege ne die achterstaat, desnoods wissel ik hal verwege de wedstrijd van favoriet. Ondernemersbloed zit er nauwelijks in on ze familie, medici en onderwijzers hadden we des te meer. Ik zeg wel eens dat ik vroe ger kinderjuf wilde worden, maar dat klinkt zo flauw. Architect of journalist leek me ook wel wat. Ach, het gaat erom of je bent geworden wat je zelf wilde of wat ie mand je heeft aangepraat. Wat dat betreft heb ik altijd mijn hart gevolgd. Ik ben een echte cijferfreak. Als kind schreef ik rijen sportuitslagen in schriftjes, rondetijden bij het schaatsen, tussenstan den bij het voetbal of het gemiddelde in een wieleretappe. Toen ik voor het eerst een beurspagina zag, ging er een wereld voor me open. Al snel knipte ik stukjes met bedrijfsnieuws uit de krant en besprak die dan met mijn leraar economie. Zo ben ik ook voor het eerst gaan beleggen. Vijf tien was ik toen. Toen ik in Rotterdam economie studeer de, verzamelde ik op mijn kamer jaarversla gen. Ik kende nog een stuk of tien andere fanatiekelingen met dezelfde tik. Onze in formatie haalden we bij de Amrobank aan de Coolsingel. Soms schreef ik kritische Underdog brieven aan bestuurders van bedrijven, die ik ondertekende als 'directeur van De Vries Vermogensbeheer'. Dan had ik meer kans op een antwoord. In de laatste jaren van mijn studie ging ik bij de VEB aan de slag. Een buitenkans, want op studeren was ik uitgekeken. Mijn opleiding was een eenheidsworst waar tweeduizend studenten doorheen werden gedraaid. Bij de VEB ging het om de prak tijk en had ik alle informatie binnen hand bereik waarvoor ik eerder bij Amro in de rij had moeten staan. Toen ik zes jaar later directeur werd van de VEB was ik pas 28. Ik ben autodidact. Boekhoudregels, ondernemersrecht of om gang met de media, alles heb ik mezelf aan geleerd. Daar ben ik trots op, al had ik wel eens wat meer op een presenteerblaadje aangereikt willen krijgen, zoals mijn vrien den, die in het bedrijfsleven werken. Echt bekend werd ik pas in 2000 met de zaak rond World Online van Nina Brink. Binnen de kortste keren had ik allerlei bij namen. Keffertje, pitbull, luis in de pels. Eerst vond ik dat niks, maar nu zie ik het als een geuzennaam. Het bewijst dat je kri tisch bent en dat de gevestigde orde je las tig vindt. Peter Paul de Vries Geboren op 13 mei 1967 te Apeldoorn. Zoon van een lerares Frans en een radioloog, vierde uit een gezin met vijf kinderen. Na middelbare school (athe neum) in Ermelo studie be drijfseconomie aan de Eras mus Universiteit in Rotter dam. Studeerde af in 1990 met een scriptie over de in vloed van aandeelhouders op bestuursbenoemingen. Sinds 1989 in dienst van de VEB (Vereniging voor Effec tenbezitters). Volgde in 1995 Robert de Haze Winkel man op als directeur. De Vries woont samen met zijn vriendin in Wassenaar. Dit najaar gaat hij trouwen. Hij heeft een zoon (4) en dochter (1) uit een eerdere relatie. Ik vind mezelf overigens niet rellerig. Maar als me de mond wordt gesnoerd, moet ik andere middelen in de strijd gooien. Pim Fortuyn heb ik nooit ontmoet, ik heb niet op hem gestemd of dat zelfs maar overwo gen. Maar de scherpte van zijn boodschap en de brutaliteit waarmee hij nuances weg liet, dat maakte indruk op me. Zo moet je het leven leven, zeggen waar het op staat ook al bevalt dat niet iedereen. Sinds For tuyn ben ik gestopt met het schrijven van columns onder pseudoniem. Ik heb een flinke dosis lef, dat is in dit vak soms nodig. Dat ik tijdens de aan deelhoudersvergadering van ABN Amro naar het podium stormde, was niet van tevoren bedacht. Ik moest een half uur wachten om het woord te krijgen en kreeg geen antwoord op mijn vragen. Moet ik dat accepteren? Ik wacht niet af maar ga erop af. Aandeelhoudersvergaderingen zijn net een potje schaak. Ik weet op welke vragen ik antwoord wil, maar nog niet hoe ik dat voor elkaar moet krijgen. Voordeel is dat als ik niet weet wat ik ga doen, de heren achter de tafel het zéker niet weten. Improvisatie is hun achilleshiel. Ik heb het

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 64