Ik ben nu eenmaal gek op mensen v4 'Ik weet hoe het toegaat hij de bevolkingwant ik zat daar dus zelfbij' Zaterdag 4 augustus 2007 PZC Als ze haar strot opentrekt, krijg je kippenvel: Yvonne Bom kan zingen als de beste. Ze beschikt over het talent haar toehoorders zowel te kunnen amuseren als te ontroeren. In een vertrouwde omgeving laat ze zich gelden. „Als ik me op mijn gemak voel, heb ik erg de neiging haantje de voorste te spelen", erkent ze. Ze gedijt het beste met familie, vrienden en bekenden om zich heen. „Maar ais ik ergens vreemd ben, waar ik niemand ken, ben ik in staat teruggetrokken in een hoekje te gaan zitten om eerst de kat uit de boom te kijken." door Ali Pankow foto Mechteld Jansen Yvonne Bom is geboren en - voorzover je dat met 21 jaar al kunt zijn - ook getogen in Zierik- zee. Hoewel het ouder lijk nest in de Manhuisstraat er met toegewijde ouders nog steeds aan trekkelijk bijligt, staat ze op het punt haar vleugels uit te slaan. Sinds amper een week beschikt ze over een eigen huis in Tilburg dat ze samen met haar één jaar oudere zus Annet en haar goede vriendin Anne van Hekke gaat bewonen. Voor samenwonen met haar vriend Danny Graf ('uitspreken als graaaaaf, want hij is Duits van ge boorte en hij heeft een Oostenrijk se vader') acht zij het nog veel te vroeg. De liefde tussen hen is nog pril. „We waren eerst gewoon vrienden'", zegt Yvonne, „gewor den via internet", voegt ze er een beetje besmuikt aan toe. Inmiddels echter greep de vlam van verliefd heid om zich heen en zijn Yvonne tograaf of persfotograaf. Maar wer ken voor PR-materiaal, flyers en posters maken, spreekt me ook aan. Dan blijf ik toneelspelen en zingen voorlopig maar als hobby uitoefenen. Voor ik voor Sint Joost koos, heb ik eerst nog auditie gedaan bij de mu sicalopleiding aan de Fontys Hoge school in Tilburg, maar daar werd ik afgewezen op het onderdeel 'Dans'. Ik heb ook nog een poging gedaan bij het Conservatorium en een auditie voor de musical Evita, maar alleen zingen vind ik weer te weinig. Die fotografie lijkt me voor lopig erg leuk." Vroeger wilde Yvonne straaljagerpi loot worden. Maar ja, ze had slech te oren. „Tenminste, buisjes erin en zo bij het zwemmen. Dan kun je geen straaljagerpiloot worden, leer de ik al vroeg. Toen werd het brandweervrouw of verpleegkundi ge op de ambulance, net zoals mijn vader." naar de repetities komen voor het nieuwe spektakel De Kraankinderen dat in september 2008 in première gaat. Na de mavo bleek Yvonne overigens nog niet toe aan scholing in expressieve richting. Het werd SPW: sociaal-pedagogisch werk. Ze volgde die opleiding met plezier. „Vooral het laatste stagejaar bij Itha- ka, de jongerenafdeling van Emer- gis in Goes, vond ik heel gaaf. Ik kon daar ook een baan krijgen, maar ik was nog maar negentien en dat vond ik te jong om al met leren te stoppen." Yvonne is 'van huis uit' gerefor meerd, maar het geloof heeft ze al tijd een moeilijk onderwerp gevon den. „Als kind ging ik altijd mee naar de kerk. Ik heb dat nooit als dwang ervaren, het hoorde er ge woon bij. Wat later zei het me niet meer zoveel, ik voel de kerk niet als meerwaarde voor het geloof. Ik ga nu alleen nog met feestdagen naar de kerk. Voor de sfeer en omdat ik mijn ouders daar een plezier mee doe. Ik vind dat iedereen daar vrij in moet zijn, hoor. Zelf zoek ik het geloof meer in iets doen voor je me demens. Ik geloof ook wel dat er een God is, maar dat heeft niet zo veel effect op mijn levensvragen", vertelt Yvonne. Politiek gezien zit ze in de hoek van Groenlinks en SP. Tenminste dat wijst de Stemwijzer uit en afhanke lijk van het aantal punten waarop zij principieel van mening ver schilt, maakt ze haar definitieve keuze tussen deze twee partijen. Verder wil de jonge Zierikzeese en Danny voor elkaar gevallen. Met behoud van belangrijke vrijheden weliswaar. In haar persoonlijk toekomstper spectief ziet Yvonne zichzelf best als 'echtgenote van' en als moeder van één of meerdere kinderen, maar nu nog niet. Voorlopig valt er nog zoveel te doen en te ontdek ken. De vierjarige opleiding Au- dio-Visuele Vormgeving, richting fotografie aan Kunstacademie Sint Joost in Breda bijvoorbeeld. Op ba sis van een pittige toelatingstoets is ze daarvoor aangenomen. Alles wat ze daarvoor heeft gedaan draagt bij aan haar zelfvertrouwen en vaardigheden. „De opleiding mbo-plus Artiest klinkt mooi hè?", vindt Yvonne zelf. Die studie volg de ze de afgelopen twee jaar in 's Hertogenbosch. Ze rondde hem met succes af. „Bij de beoordeling van mijn toelatingstest in Breda zei den ze dat ze konden merken dat ik iets geleerd heb op het gebied van regie. Dat konden ze aan mijn foto's zien. Ik werk graag met mo dellen en denk dan helemaal uit hoe ik ze wil fotograferen, ik ben nou eenmaal gek op mensen. Mijn beroep later? Dat weet ik nog niet precies, ik denk aan portretfo Wat het ook werd en nog zal wor den, zingen loopt als een rode draad door haar nog prille leven. „Mijn vader zegt altijd dat hij mij als zangeres heeft ontdekt. Tijdens de afscheidsmusical op de lagere school mocht ik solo zingen. Toen hij dat lied hoorde, heeft hij zang docente Liesbeth Franken in Zierik- zee gevraagd eens naar mijn stem te luisteren. Ze vond dat ik een bij zondere stem heb met een breed register, dus zowel heel hoog als heel laag. Mijn latere zangleraar om schrijft het als 'dramatische so praan'. Zang in de producties van de Stichting Historische Spelen Zierikzee was ook van invloed op haar keus mee te doen met de opvoe ring van het jaarlijkse openlucht spektakel op Schouwen-Duiveland. 'Dat wil ik ook', wist ze meteen het eerste jaar dat ze haar moeder zag optreden in Het Oproer van Zierik zee. De hechte band die met vele anderen binnen de cast ontstond, is een belangrijk argument deze club trouw te blijven. Ook straks als ze echt in Tilburg woont, zal ze zo veel mogelijk woensdagavonden zich daadwerkelijk inzetten voor mensen die het ergens op de we reld aanzienlijk minder hebben dan zijzelf Als een soort ambassad rice zet zij zich op Schouwen-Dui veland in voor World Servants en Livingstone. Dat zijn twee christelij ke organisaties die bouwprojecten in de Derde Wereld organiseren of zomerkampen voor kinderen opzet ten. Yvonne offerde ettelijke zweet druppeltjes in Zambia waar ze in augustus 2004 drie weken lang mu ren metselde bij de bouw van een highschool in het dorp Miloso. Vo rig jaar vertoefde ze in Spring Mount op Jamaica voor een ander bouwproject. Natuurlijk deed ze dat samen met anderen. Yvonne put immers kracht uit vriendschap en groepsverband. Het waren geen luxe all inclusive vakantiereisjes, maar dagenlang zwaar werk onder hoge temperatu ren. Waarbij de bouwers vaak wer den geconfronteerd met buikgriep, darmkrampen, diarree en sanitaire voorzieningen die niet veel meer waren dan een gat in de grond. Yvonne zag veel armoede, maar ook veel levensplezier onder de lo kale bevolking. Wie deelneemt aan deze projecten moet minstens een beetje avontuurlijk en vooral niet te angstig zijn. Het is geen uitzonde ring dat er een slang vanuit het gras voor je voeten kronkelt. „Zelfben ik ook elke keer weer een beetje ze nuwachtig voordat ik vertrek, hoor." De bewoners in Miloso en in Spring Mount hoorden graag verhalen uit de Bijbel, constateer de Yvonne. „Het vertellen daarvan hoort er echt bij, maar het was niet mijn bedoeling zieltjes te winnen, ik ging om scholen te bouwen." Op dit moment is ze ook weer weg voor een project. Wat minder ver dit keer. Tot volgende week ver toeft ze in de Oekraïne. Niet om te bouwen, maar om een zomerkamp voor weeskinderen te verzorgen. Haar kennis op het gebied van acte ren, zingen, regisseren en vormge ving zullen haar van pas komen, verwachtte ze voor haar vertrek. Voor Yvonne is er geen betere ma nier te bedenken om haar vakantie te besteden. „Ik ben nog maar 21 en ben toch al in Zambia en Jamaica geweest. Ik heb daar ook wel toeris tische locaties bezocht,maar ik weet ook hoe het er bij de bevol king zelf toegaat, want ik zat daar dus zelfbij. Dat beleef je dan alle maal voor relatief weinig geld." Na terugkomst van voorgaande rei zen was het voor haar een rare ge waarwording weer in de overvloe dig gevulde Albert Heijn in Zierik zee te staan, waar ze op vrijdaga vond en zaterdag een parttimebaan vervult als cassière en medewerk ster van de infobalie. „Vooral als mensen dan bijvoorbeeld komen zeuren over een dubbeltje heb ik wel eens de neiging om te zeggen: 'Ga eens even in Afrika kijken'. Maar het is jammer dat ik zelf ook weer snel in het oude patroon te rugval." Paspoort Naam: Yvonne Marije Bom Geboren: 18 juni 1986 in Zie rikzee Woonplaats: Tilburg (sinds en kele dagen) Opleiding: Basisschool, Buys Ballot College (mavo) Goes, D-HBO (doorstroomopleiding hoger beroepsonderwijs), MBO-plus Artiest. Banen: Afgestudeerd activitei tenbegeleidster; artiest; mede werkster infobalie en cassière in een supermarkt. Burgerlijke staat: Ongehuwd, relatie met vriend Danny Graf. Hobby's: Zingen, toneelspelen, fotografie, tapdans, films bekij ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 56