/MecfctMMakt Verdeeldheid over strafmaat Maas is bij Eijsden vervuild Kousenmachine bespaart fors 'Trainingskamp' mag doorgaan Lokale LPF'ers tegen opheffing van hun partij Politie rolt grote hennepkwekerij op in Gameren CDA en SP willen dat maj esteitsschennis zwaarder bestraft blijft. Waterwinning uit rivier in Limburg is zeker tot maandag gestopt. Tegenstanders zijn niet bang voor een faillissement. PZC Zaterdag 4 augustus 2007 5 BREDA - In het Gelderse dorp Gameren is giste rochtend vroeg een grote hennepkwekerij met 32.000 planten opgerold. Een 20-jarige man uit Breda is aangehouden. De man was samen met een vriend op de fiets onderweg naar een fruitte ler in het dorp. Het tweetal dat zonder licht reed, werd gevolgd door surveillerende agenten. Op de plaats van de bestemming verried een sterke wietlucht de tussen fruitbomen verborgen hen nepkwekerij. De fruitteler is huurder van het per ceel. De eigenaar wist niet dat de kas een hennep plantage verborg. foto Gerard Damoiseaux/ANP UTRECHT - Een machine die oude ren helpt hun steunkousen aan en uit te trekken kan 25 miljoen euro per jaar besparen. De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) heeft gisteren minister Klink van Volksgezond heid daarom geadviseerd een expe riment met het elektrische appa raat voort te zetten. De proef heeft uitgewezen dat de meeste deelnemers geen thuiszorg meer nodig hebben als zij eenmaal hebben geleerd met het apparaat om te gaan. Per jaar scheelt dat een bedrag van 3700 euro per cliënt, zegt de NZa. Dat geld kan volgens de toezicht houder beter worden besteed aan andere patiënten die hulp nodig hebben. Ik ben toch niet gek. DEN HAAG - Het CDA en de SP wil len dat majesteitsschennis zwaar der bestraft blijft dan andere vor men van belediging. De bestaande regeling hierover beschermt de uit zonderlijke positie van de konin gin, die zich niet publiekelijk mag verweren. De Tweede Kamerfracties van CDA en SP verwierpen gisteren het voorstel van PvdA-senator Peter Rehwinkel om het verschil in strafmaat tussen majesteits schennis en andere beledigingen op te heffen. Rehwinkel vraagt zich af waarom belediging van de koningin zoveel erger is. „Ik vind dat geen goed idee", rea geerde CDA-Kamerlid Jan Schin- kelshoek. „Het gaat in dit geval niet om belediging van mevrouw Van Oranje-Nassau, maar van het staatshoofd. Zij staat symbool voor alles wat Nederland wil zijn, een fatsoenlijk land waar mensen respectvol met elkaar omgaan." De SP heeft eveneens begrip voor het verschil in strafmaat, omdat de koningin zich in verband met de ministeriële verantwoordelijkheid niet kan verdedigen. „Maar nog be ter zou het zijn wanneer de konin gin niet langer onderdeel uitmaakt van de regering. Dan zijn we van het hele probleem af', aldus Ka merlid Ronald van Raak. Eerste Kamerlid Rehwinkel zei eer der op de dag in Naarden, waar hij burgemeester is, dat het verschil in strafmaat tussen majesteitsschen nis en andere vormen van beledi ging onrechtvaardig is. Het is niet juist dat belediging van een hele bevolkingsgroep, bijvoorbeeld mos lims of gelovigen, veel minder zwaar wordt bestraft dan het uit schelden van de koningin. Elke week in de zaterdagkrant Daar moetje naar toe. DEN HAAG - Minister Ernst Hirsch Ballin van Justitie is niet van plan een bijeenkomst van dierenactivis ten in Appelscha volgende week te verbieden. Wel staan de politie en het Open baar Ministerie klaar om in te grij pen als het kamp uit de hand loopt. Dat heeft de minister geschreven in antwoord op vragen van de CDA-fractie in de Tweede Kamer. Die had bij de CDA-minister aan gedrongen op een verbod van het kamp. Dierenrechtenactivisten zouden daar worden getraind voor het plegen van radicale acties. Voor zover minister Hirsch Ballin kan overzien, gaat het om 'een vreedzame bijeenkomst en om le gale demonstraties'. Hij stelt dat voorbereidingen op ra dicale acties zijn toegestaan, zo lang daar geen strafbare handelin gen aan te pas komen en de open bare orde niet wordt verstoord. MAASTRICHT - De Maas bij Eijsden is gisteren vervuild met het giftige chloorpyrifos, een gewasbestrij dingsmiddel. Dat blijkt uit metin gen door het Riza, het Rijksinsti tuut voor Integraal Zoetwaterbe heer en Afvalwaterbehandeling in Lelystad. Een woordvoerder van het Riza heeft dit gisteren gezegd. De vervuiling is door een onbeken de bron in België veroorzaakt en werd voor het eerst op 31 juli bij Ougrée, stroomafwaarts van Luik, geconstateerd. Net als in het Bel gische deel van de Maas zijn giste ren ook bij Eijsden dode vissen in de de rivier gevonden. Chloorpyrifos is zeer giftig voor vissen. De woordvoerder van het Riza gaat ervan uit dat de vissterf te bij Eijsden door deze stof is ver oorzaakt. Het Riza heeft de Lim burgse waterleidingbedrijven ge alarmeerd. Waterleidingmaatschappij Lim burg (WML) is gistermiddag om 16.30 uur gealarmeerd en is uit voorzorg onmiddellijk gestopt met de winning van Maaswater in Roosteren en Heel, zei een woord voerder van WML. Het stoppen van de waterwinning uit de Maas duurt voorlopig tot maandag, dan worden nieuwe meetgegevens be keken. WML zegt tot die dag over voldoende reservecapaciteit aan drinkwater te beschikken. AMSTERDAM - De plannen om de LPF op te heffen stuiten op weer stand in de partij. Donderdag avond liep een besloten overleg tussen voor- en tegenstanders uit op ruzie. Het partijbestuur wil op 17 of 18 augustus een ledenvergadering be leggen om de opheffing definitief te maken. Daarvoor is instemming van twee derde van de circa dui zend leden noodzakelijk. Het be stuur zal de leden per brief om een machtiging vragen. Een aantal lokale LPF-politici, on der aanvoering van de Eindhoven- se fractievoorzitter Rudy Reker, wil de partij voortzetten. Zij zijn niet onder de indruk van het argu ment dat faillissement dreigt. Re ker wil dat partijleden hem mach tigen om bij de komende vergade ring tegen opheffing te stemmen. Hoewel het partijbestuur weigerde het adressenbestand uit de lede nadministratie te geven, verwacht Reker dat de opheffing niet snel zal zijn geregeld. „Ik denk niet dat de tweederdemeerderheid wordt gehaald. Maar het is op lange ter mijn fnuikend dat het bestuur uit is op opheffing. Pim Fortuyn wordt voor de tweede keer ver moord, nu door het bestuur."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5