Het roer om in pre-olympisch jaar Ajax treft Zilina of Slavia Praag 41 Daniel Ward kan zich eindelijk gaan specialiseren. Ajax kan leven met schorsing van vier oefenwedstrijden voor Gabri 45 42 en 43 door Roeland van Vliet HULST - Heb je ooit iemand van achter zijn televisie de Olympische Spelen zien winnen? De retorische vraag van Daniel Ward wekt een glimlach op, maar de Hulster sprin ter is bloedserieus. „Daarom móet ik er in Peking dus bij zijn. Want al leen als je meedoet, kun je verras sen." Ward, die het jaar rond in de Ver enigde Staten studeert, is voor zes weken terug in Nederland, terug bij zijn ouders in Hulst. Op de tribune van atletiekvereniging RKHAV vertelt hij enthousiast over zijn plannen en zijn dromen. Hij wil in de komende twaalf maanden alles geven om zijn atle- tiekloopbaan naar een nóg hoger plan te tillen en zich uiteindelijk te kwalificeren voor de Zomerspelen van augustus 2008. „Ik ben nu 23. Dit is het jaar waarin ik het moet gaan maken." De Zeeuws-Vlaming rondt in de cember zijn studie grafische voorm- geving af Dan heeft hij er, mede omdat hij nog wat extra vakken heeft gevolgd, iets langer dan vier jaar over gedaan. Maar in de ko mende maanden maakt hij geen deel meer uit van het atletiekteam van de universiteit van El Paso. „Na vier jaar zit het er gewoon op", vertelt hij. „Ik blijf nog wel op dezelfde locatie trainen, maar in een aparte groep." En dat vindt Ward wel zo prettig. Eindelijk kan hij zich gaan speciali seren op de 200 en 400 meter. „Voor de universiteit was het goed als ik tijdens de wedstrijden zo veel mogelijk punten scoorde. Ik had, als ik me op één nummer mocht richten, steeds de volle tien punten kunnen pakken op de 200 meter. Maar coach Bob Kitchens zag liever dat ik op vier nummers vijf punten pakte." Ward kreeg daardoor in Amerika nauwelijks rust. Hij leefde van wed strijd naar wedstrijd, zonder dat er een echte opbouw in zijn seizoen zat. „In de laatste maanden had den we bijna elke week een toer nooi. We trainden meer om de boel te onderhouden, dan om écht vooruit te gaan. Je werd er nauwe lijks scherper van. En als ik dan te rugkwam naar Europa, was ik ei genlijk niet meer in staat grote wedstrijden te lopen." Als Ward op 20 augustus terug- 'We trainden meer om de boel te onderhouden, dan om écht vooruit te gaan' vliegt naar El Paso, gaat het roer om. Met zijn nieuwe trainer Paul Ereng, die in 1988 olympisch goud won op de 800 meter, zal hij zich volop richten op de 200 en 400 me ter. „In mei 2008 kom ik weer te rug naar Europa om de grote wed strijden te lopen. Tot die tijd zal ik heel hard trainen. Wedstrijden zal ik in de VS nauwelijks lopen. Hoog uit twee indoor en twee outdoor, even om de vorm te testen." De vele trainingsarbeid moet zich in de zomer van 2008 vertalen in het lopen van olympische limie ten. „Het NOCNSF heeft wel hoge eisen. Maar da's niet erg: als je je plaatst, weet je zeker dat je in Pe king thuishoort. Op dé 400 meter moet ik 45,3 lopen, terwij 1 ik een persoonlijk record heb van 46,1. En op de 200 meter moet ik nog groeien van 20,6 naar 20,4. Maar beide limieten liggen wel binnen mijn mogelijkheden, zeker als ik nu zo hard ga trainen." Er is echter nog wel een financieel probleem. Als Ward in december afstudeert, stopt zijn beurs. Hij is daarom hard op zoek naar spon sors, die hem op weg naar de Spelen willen steunen. „Ik heb geld nodig om mijn krachttrainer - 12.000 dollar - en mijn vliegtickets - zo'n 5000 dollar - te kunnen beta len. Maar het is lastig daar aan te komen. Bedrijven willen alleen sponsoren als ze me nü in beeld kunnen zien. Maar ik moet nu juist geld hebben, zodat men mij volgend jaar goed in beeld kan zien." Ward blijft verder zoeken. Want hij zal en moet naar de Spelen. „Coach Ereng laat wel eens beel den zien van 1988, toen hij goud won. Dan beginnen zijn ogen te glinsteren en leeft hij helemaal op. En dan vertelt hij, dat de Olympi sche Spelen voor een atleet het mooiste evenement is." Vandaar dat Ward het WK in Osa ka (vanaf 25 augustus) aan zich voorbij moest laten gaan. „Ik had misschien hier in Europa nog wel een limiet kunnen lopen, maar coach Ereng heeft het me verbo den. Dat vind ik natuurlijk wel jam mer, maar voor op de lange ter mijn is het beter dat ik nu rust pak." Die rust is overigens wel betrekke lijk. In Hulst traint Ward zes dagen in de week. NYON - Ajax speelt in de derde kwalificatieronde van de Cham pions League tegen Zilina uit Slo wakije of het Tsjechische Slavia Praag. Dat is het resultaat van de loting, gisteren in Nyon. Zilina en Slavia Praag spelen op 8 augustus het returnduel in de tweede kwali ficatieronde. De eerste wedstrijd eindigde in 0-0. Ajax speelt de eerste wedstrijd, thuis in Amsterdam, op 14 of 15 au gustus. De return is op 28 of 29 au gustus in Slowakije of Tsjechië. De winnaar plaatst zich voor het hoofdtoernooi van de Champions League. Trainer Henk ten Cate van Ajax is tevreden met de uitslag van de lo ting. „Het is een loting met per spectieven", stelde hij. „We had den ook een ploeg als Spartak Mos kou kunnen treffen. We mogen niet mopperen, maar we moeten ons ook weer niet rijk rekenen", al dus de oefenmeester van de club die vorig jaar door FC Kopenha gen in de voorronde van de Cham pions League werd uitgeschakeld. Liverpool, dit jaar verliezend fina list in de Champions League, treft in de derde voorronde Toulouse. Arsenal, de verliezend finalist in 2006, moet ook nog in de laatste voorronde spelen. Sparta Praag is de opponent. AMSTERDAM - Ajax kan de komen de vier oefenwedstrijden niet over Gabri beschikken. De Spaanse mid denvelder is geschorst vanwege de elleboogstoot die hij donderdag avond op het Amsterdam Tourna ment uitdeelde. Bij Ajax is gisteren met opluchting gereageerd op het schikkingsvoor stel van de aanklager betaald voet bal van de KNVB. Zowel de club leiding als Gabri ging niet in be roep tegen de straf die veel hoger had kunnen uitvallen. Wayne Rooney en Paul Scholes kregen vo rig jaar eveneens een rode kaart op het Amsterdam Tournament. De tuchtcommissie van de Engelse voetbalbond schorste de spelers van Manchester United vervolgens niet voor oefenduels, maar vooi wedstrijden in de Premier League Daniël Stellwagen verricht aftrap voor HZ-toernooi Tip? sport@pzc.nl Daniel Ward: „Ik ben nu 23. Dit is het jaar waarin ik het moet gaan maken." foto Peter Nicolai Feyenoord speelt gelijk in eerste duel van eigen toernooi 3*8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 43