Binnenland Mooi weer kan dienen als medicijn tegen slecht slapen en rothumeur Kritiek op missie naar Darfur Pleegkind kan alternatief zijn Frauderende Bulgaren Vondst metalen ring voor wachtende adoptieouders bl'iven langer in cel ,eidt tot evacuatie 4 Zaterdag 4 augustus 2007 pzc Bio-meteorologen roemen invloed van zon op gezondheid. Lange wachtlijsten nopen tot het zoeken naar andere bronnen. Strijdkreet over Bosshardt bijna op Attractie De Efteling opnieuw in problemen Tweede Kamer vreest met oog op Uruzgan overbelasting Defensie. Smokkelaar is van alle markten thuis Vrouw in Groningen is overleden aan tbc door Rens Ulijn den haag - Weergevoelige men sen moeten morgen in de frisse ochtenduren rekeninghouden met reumatische klachten. Zonne schijn en hoge druk zorgen in de loop van de dag echter voor een ge voel van welbehagen en een groot prestatievermogen. De bloedsom loop ondervindt geen problemen. Tegen de avond is in het westen en zuiden van het land hoofdpijn en littekenpijn mogelijk. Bovenstaand bio-weerbericht, ver taald uit een Duitse krant, zou in Nederland de nodige wenkbrau wen doen fronsen. Toch is het 'bio- wetter' bij onze oosterburen al ja ren een populair onderdeel van de dagelijkse weersvoorspelling. De Duitse meteorologische dienst heeft een arts op de loonlijst, die de gevolgen van de weercondities op de menselijke gezondheid voor spelt. Oostenrijk, Zwitserland en Groot-Brittannië kennen vergelijk bare berichten. De huidige weersomslag van voch tig en bewolkt naar droog en zon nig weer is in medisch opzicht goed nieuws. Het elektrische veld in de atmosfeer stabiliseert zich, wat een positieve invloed heeft op het zenuwstelsel en de stofwisse ling. Dat is beter voor de slaap, de prestaties op het werk en kinderen jengelen minder. Als het elektro magnetische veld onder invloed van een lagedrukgebied minder stabiel wordt, gaat het met dat goe de gevoel weer bergafwaarts. Biometeorologie bestaat als weten schappelijke discipline sinds de ja ren vijftig van de vorige eeuw en heeft inmiddels genoeg kennis op geleverd voor dagelijkse nuttige in formatie. Zo is duidelijk dat won- Het bioweerbericht voor het komend weekend 9 8/ Zaterdag 4 augustus Zondag 5 augustus gering groot gering groot Kans op last van: Astma Reuma Prikkelbaarheid Futloosheid Concentratieproblemen Hoofdpijn Zaterdag 4 augustus: Een aanlandig licht briesje, schone lucht en veel zon. Het lijkt een dag te worden die voor de meeste mensen prima aanvoelt, met maxima van 23 tot 24 graden. De verwachte zonkracht ligt rond 6, op een schaal van 1 tot 7. Meer dan 20 minuten op het midden van de dag in de zon zonder bescherming kan op een normale huid zonnebrand veroorzaken. Door de aanlandige bries is de lucht vochtig genoeg om de concentratie negatieve ionen op peil te houden en de meeste mensen een prettig gevoel te geven. Voor astmapatienten wordt geen hinder verwacht. Mensen met reuma kunnen lichte druk op de botten voelen. 0 1 2 3 4 5 max. oa° '8 7 Zonkracht 5 i 3 1 Zondag 5 augustus: Er waait een zuidoostelijk briesje waardoor de lucht wat droger wordt. En warmer. Met voluit zon warmt het 's middags op naar 25 tot 28 graden. In de droge lucht lijken mensen met reuma geen hinder te ondervinden. Personen met astma kunnen wel enige last krijgen van hun luchtwegen. De lucht is namelijk niet alleen droog, maar mogelijk ook enigszins stoffig. Voor een aantal mensen zal het zondag te warm zijn. Het aandeel positieve ionen neemt toe. Mensen die daar gevoelig voor zijn kunnen symptomen ondervinden als prikkelbaarheid, futloosheid, concentratieproblemen en enige hoofdpijn. Wie last heeft van een te hoge bloeddruk, kan het beste weinig activiteiten ondernemen op het midden van de dag. den sneller helen bij droog weer, mensen prikkelbaarder worden als er veel positieve ionen in de lucht zijn en dat migrainepatiënten va ker hoofdpijn krijgen als de lucht- 'Nederlandse weerman komt niet veel verder dan een hooikoortswaarschuwing' druk afneemt. Toch komt de ge middelde Nederlandse weerman tijdens zijn voorspelling niet veel verder dan een waarschuwing voor hooikoorts en UV-straling. „Onbegrijpelijk", meent de Austra lische meteoroloog Manfred Kai ser. Zijn boek 'Het weer en de in vloed op je gezondheid' is dit jaar in het Nederlands verschenen. „Het menselijk organisme reageert vooral op snel veranderende weers omstandigheden en onstabiel weer is hét kenmerk van het Ne derlandse klimaat", aldus Kaiser. „Uit onderzoek blijkt dat 6o pro cent van de Duitsers gevoelig is voor plotselinge weersveranderin gen. Dat zal in Nederland niet an ders zijn." Hoewel de Nederlandse meteoro loog Grieta Spannenburg van Me- GPD/RS/Bron: Meteo Consult teo Consult niet verwacht dat Ne derland op korte termijn bio-weer- berichten naar Duits model krijgt, ziet zij wel een toenemende be langstelling voor het probleem. „Wij krijgen steeds vaker vragen over de relatie tussen het weer en gezondheidsklachten. Daarom heb ben we een aantal workshops en lezingen over het onderwerp ont wikkeld." Volgens Spannenburg zijn Neder landers te nuchter voor dagelijkse bio-weerberichten. „In Duitsland gaan zij heel ver, zij geven zelfs of ficiële weerswaarschuwingen voor mensen met schizofrenie." door Monique Prins amsterdam - Adoptieverenigin gen en de landelijke pleegzorg zijn met elkaar in gesprek om wachten de adoptieouders nadrukkelijker te wijzen op het alternatief van een pleegkind. De wachttijd voor adoptie van een jong en gezond kind kan oplopen tot acht a tien jaar. Op de wacht lijst staan vierduizend aspi rant-ouderparen, terwijl er vorig jaar slechts 816 kinderen geplaatst konden worden. Tegelijkertijd wachten naar schatting enkele honderden pleegkinderen in Ne derland op een (tijdelijk) huis. Het aantal adoptiekinderen daalt vooral door een opdrogende stroom uit China, het belangrijk ste land van herkomst. China zoekt nu eerst naar ouders in ei gen land. De Stichting Adoptievoorzienin gen voorziet voorlopig geen stij ging van het aantal adoptiekinde ren. De Stichting begint daarom dit najaar samen met Wereldkinde ren, de grootste bemiddelaar in Ne derland, een ontmoedigingscam pagne voor potentiële adoptieou ders. „Er staan veel mensen op de wachtlijst die nooit een kind zul len adopteren", zegt Liliane Waan- ders van de Stichting Adoptievoor zieningen. „Als adoptieverenigin gen willen wijzen op pleegzorg kan dat geen kwaad." Wiebe Selders van de Nederlandse Vereniging van Pleeggezinnen voelt wel wat voor het initiatief Zeker nu de buitenlandse kinde ren die nog in aanmerking komen voor adoptie steeds vaker medi sche zorg nodig hebben. Precies de ze omstandigheden weerhielden veel ouders in spe van een pleeg kind. Al ziet hij knelpunten. „Bij adoptie hebben ouders het gevoel 'dit kind hoort bij mij'. Een pleeg kind is in principe altijd tijdelijk." pagina 12 en 13: zorgen voor het kind van een ander Door het gebrek aan adoptiekin deren willen adoptieorganisaties ouders in spe meer wijzen op de mogelijkheden van zorg voor een pleegkind. amsterdam - Zes Bulgaren die worden verdacht van grootschalige bankpasfraude, blijven langer in voorlopige hechtenis. De groep wordt verdacht van skimmen, het kopiëren van bankpasgegevens om rekeningen te kunnen plunderen. Het Openbaar Ministerie meent dat het zestal meer dan driehon derd buitenlandse bankpassen heeft gekopieerd om er in Neder land geld mee op te nemen. Een huis in Amsterdam diende als uitvalsbasis. amsterdam - De speciale editie van het blad 'Strijdkreet' die het Leger des Heils ter herinnering aan luitenant-kolonel Alida Boss hardt heeft uitgegeven, is zo ge wild dat de oplage van 380.000 na twee weken al bijna op is. „Wij krijgen heel veel telefoontjes van mensen die èr een willen heb ben", zei een woordvoerster van de organisatie gisteren. Het Leger des Heils heeft nog niet besloten of er extra exemplaren van het blad worden gedrukt. gouda - De politie heeft donder dag een aantal woningen in Gou da ontruimd, nadat een man tij dens het spitten in zijn tuin een onbekend voorwerp was tegenge komen. Ook de politie kon het mo gelijke 'explosief niet identifice ren. Daarop werden omliggende woningen ontruimd, meldde de politie gisteren. Het Explosieven Opruimings Com mando moest er aan te pas ko men. Het ontdekte dat het slechts ging om een metalen ring. kaatsheuvel - Attractie De Vlie gende Hollander van De Efteling is gistermiddag opnieuw stil ko men te staan. De oorzaak was een technische storing, zei een woord voerder van De Efteling. Een sensor zou niet goed gewerkt hebben. De Vliegende Hollander heeft al enige weken last van 'kin derziekten', aldus de woordvoer der. Passagiers van de naastgelegen achtbaan De Python ontsnapten maandagavond nog aan de dood. den haag - De Tweede Kamer vreest dat een te grote Nederland se betrokkenheid bij een vredes macht van de Verenigde Naties in de Sudanese regio Darfur moeilijk te combineren is met de missie in Uruzgan. Ook moet voorkomen worden dat Nederlandse militairen machte loos moeten toekijken als de bevol king door milities wordt aangeval len. „Wij moeten geen Srebrenica II hebben", zei CDA-Tweede Ka merlid Raymond Knops in een eer ste reactie. Net als coalitiegenoot PvdA vindt het CDA dat goed gekeken moet worden of Nederland zijn ambi ties in Darfur wel kan combineren met Afghanistan. De missie in Uruzgan is 'behoorlijk belastend voor Defensie', vindt Knops. De Christenunie is om die reden vooralsnog voor een beperkte Ne derlandse bijdrage. De partij wil echter het definitieve oordeel laten afhangen van het voorstel van het kabinet. Angelien Eijsink van de PvdA kan zich bij voorbeeld ook voorstellen dat Nederland inzet op het geven van trainingen voor Sudanese agenten. De ministers Maxime Verhagen (Buitenlandse Zaken) en Bert Koenders (Ontwikkelingssamen werking) reageerden deze week verheugd op de resolutie van de Veiligheidsraad van de VN die een vredesmacht mogelijk maakt. Zij onderzoeken of Nederland ook een bijdrage kan leveren, bijvoor beeld met een militair hospitaal. Peter van Straaten is met vakantie schiphol - De Koninklijke Mare chaussee heeft op de luchthaven Schiphol een man aangehouden die geld, xtc en softdrugs naar Viet nam wilde smokkelen. Het komt zelden voor dat mensen dit soort illegale bagage naar Azië proberen te vervoeren. De man had het geld ingenieus verstopt in het papier van chocoladerepen, verpakt in zil verfolie. De softdrugs zat in sigaret ten, die weer in normale pakjes waren gestopt in een slof De xtc was ook in zilverfolie gevouwen. groningen - Een vrouw die in mei in Groningen besmet is ge raakt met actieve longtuberculose is tijdens haar behandeling overle den. De vrouw, die bij de sociale werkplaats werkte, reageerde goed op de behandeling maar zij had voor de besmetting zo'n slechte weerstand dat de ziekte haar uit eindelijk toch fataal werd. De GGD vond achttien besmettin gen onder haar collega's, maar de ze mensen zijn niet ziek en kun nen de bacterie niet overbrengen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4