Oude meesters in Het Noorderlicht Op zoek naar de bron van het fort Kunstenaars tonen werk op Abdijplein Zeeuwse schilders centraal in Domburgse zomertentoonstelling. Werk Juul Kortekaas en Conny Umbgrove in Rammekens. door Ali Pankow DOMBURG - Zee, schepen en ha vens hebben een prominente plek op de zomerexpositie bij galerie Het Noorderlicht van ]an Huibers in Domburg. Specifiek van Zeeuw se kunstschilders mag dan ook ver wacht worden dat maritieme on derwerpen hun vaak een bron van inspiratie bieden. Het Noorderlicht heeft in nauwe samenwerking met Kunsthandel Studio 2000 in Blaricum circa 150 werken uit de negentiende en twintigste eeuw bijeen gebracht voor deze zomerexpositie. De col lectie omvat werk van Jan Toorop, Isaac Israels, Gustave de Smet, W.J. Schütz, Maurice Góth en vele anderen die in Zeeland gewoond of gewerkt hebben. Een van de blikvangers van de ten toonstelling is Garenspinnen, een groot schilderij van Toorop, waar in treffend de sfeer van naargeesti ge kleinburgerlijkheid wordt ge troffen. Veel meer avontuur lijkt weggelegd voor de bemanning van de uitvarende vissersschepen van Hendrik Willem Mesdag. Een verrassende variant op veel realistische taferelen biedt De ha ven (1928) van Gustave de Smet. Hij onderscheidt zich met een naïeve weergave van zijn impres sies en het gebruik van sprankelen de kleuren. Jean Dufy biedt frivole Franse vrolijkheid met zijn schilde rijen waarin levensvreugde de drijfveer lijkt te zijn. De bezoeker die daarna overstapt naar Intern Westkapelle, een litho op papier van Annie Caroline Pon tifex, oftewel Charley Toorop, zal direct een geheel andere sfeer erva ren. Het sombere tafereel met drie mensen aan een tafel lijkt syno niem voor de bewering 'Het leven is een strijd'. Dat ook in Zeeland het leven vro lijk kan zijn, spreekt bijvoorbeeld uit Meisjes in klederdracht in koren veld van H.M. Horrix en uit Baad ster van Isaac Israels. Evenveel zon nigheid biedt Meliskerke in de zo mer (1908) van L. Delderenne. „Hier schuilt een verhaaltje ach ter", laat Jeroen Myers van Kunst handel Studio 2000 weten. Delder enne maakte deel uit van de groep Belgische kunstenaars die in 1908 in het kader van een sociaal pro ject Arte Caritas naar Zeeland werd uitgezonden om hier en plein air te kunnen schilderen. „Al le schilderijen die tijdens die zo mer zijn gemaakt, werden na af loop tentoongesteld in Salon du Fi ve o'clock in Grand Hotel Antwer- 'Elk schilderij werd aan de achterkant voorzien van een zegel van echtheid' pen. Elk werk werd aan de achter zijde voorzien van een zegel. Het schilderij van Delderenne is het enige van die collectie die wij in ons bezit hebben." Het bezoek aan Het Noorderlicht vergt even tijd om de vele oude meesters die hier te zien zijn, recht te doen. Naast veel Zeeuwse onderwerpen, valt werk als Thea tervoorstelling met publiek van D. Verheul op. Het Kustgezicht met bo ten van F. Fiolet, een voormalig meubelmaker die zich op schilde ren toelegde, valt op door de speci fieke wijze waarop deze kunste naar met kleine kleurvlakjes zijn compositie opbouwde. De zomertentoonstelling omvat verder werk van Delfgaauw, Kim- pe, Koets, Vaarzon Morel, Hart Nibbrig en vele anderen. Een spe ciaal deel is ingericht met schilde rijen van de Engelse kunstenares Dianne Flynn, waaronder veel im pressies van het strandleven. Kunst in Domburg, galerie Het Noor derlicht, t/m 16 september, di. t/m zo. 13.00-17.00 uur. Een van de blikvangers in Het Noorderlicht: Garenspinnen van Jan Toorop. door Rolf Bosboom RITTHEM - 'Bladeren door de tijd', vermeldt het kunstwerk in vier voud bij de ingang van het hoofd bastion van Fort Rammekens. De maakster ervan, Juul Kortekaas uit Middelburg, doet het bijna letter lijk met de installatie die ze voor deze plek heeft gemaakt. Ze is op zoek gegaan naar de bron van het zestiende-eeuwse zeefort. Ze kwam uit bij Maria van Honga rije (1505-1558), die als landvoog des over de Nederlanden opdracht gaf voor de bouw van het fort, na dat ze de plek ervoor had aangewe zen. Kortekaas noemt haar een 'fe ministe avant la lettre' en prijst haar als 'een begaafde en markan te persoonlijkheid met een ruime geest'. In een van de ruimtes is op een soort vaandel een portret van haar te zien, met aan weerszijden alle jaartallen die sinds haar aftreden in 1555 zijn verstreken, gerang schikt in een strak ritme. Centraal element in het werk is een grote waterbak, met daarin twee gepo lijste stalen bladeren en een buis waaruit voortdurend water vloeit. Het is de letterlijke bron, waarbij het water maar ook de bladeren werken als een spiegel. Kortekaas verbindt op haar manier het verre verleden met het heden. In de kazematten is onder de titel Inzicht Uitzicht werk te zien van Conny Umbgrove, die eveneens uit Middelburg afkomstig is. Zij is al jarenlang geboeid door verdedi gingswerken. Dat blijkt uit de fo to's die zij maakte van gangen en poorten die zijn afgesloten met sta len platen en inmiddels getekend zijn door verwaarlozing en graffiti. Van dichtbij vastgelegd levert dat vervreemdende beelden, met vaak fraaie structuren, op. Umbgrove maakt van de bewerkte fotografische beelden lichtobjec- ten door ze over te brengen op doek en er een lamp achter te zet ten. Het licht schijnt door het doek heen, waardoor de op zich gesloten structuren toch een open karakter krijgen. In een andere kazemat hangen fo to's van bomen en bladeren, maar dan zo sterk vergroot dat het beeld bijna abstract wordt. Het - Zeeuw se - licht dat erdoorheen valt, blijft echter onmiskenbaar. E| Juul Kortekaas en Conny Umbgrove, t/m 31 augustus in Fort Ramme kens bij Ritthem. Geopend: di t/m zo, 13.00-17.00 uur. Beide kunste naars zijn vandaag aanwezig. MIDDELBURG - 'Kunst in de open lucht' is het thema voor de kunst en cultuurroute, morgen doorMid- delburg. De meeste galeries en ate liers zijn op deze dag tussen 13.00 en 17.00 uur geopend voor het pu bliek. Het thema heeft betrekking op de manifestatie op het Abdij- plein. Tal van kunstenaars zijn daar bijeen om hun werk te pre senteren. Voor sommige deelne mers is het de eerste keer dat ze voor een publiek naar buiten tre den. Naast schilderijen en tekenin gen, worden ook hoeden met bij passende kleding gepresenteerd in een speciale show. Verder is er een tingieter die zijn producten toont en laten keramisten zien wat er al lemaal mogelijk is met klei. Een fo tograaf laat zien wat hij heeft vast gelegd en er is een optreden van het duo Ed ten Hoedt (gotische harp) en Margot Limburg (gitaar) Voor meer informatie over deelne mers en route: www.kunstroutemid- delburg.nl Eerbetoon van juul Kortekaas aan Maria van Hongarije (1505-1558) in Fort Rammekens. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37