Wildkampeerders kunnen terecht op drie plaatsen in de provincie We krijgen nu Op 25 meter diepte moet ook de haven liggen Dominicus en Brasser winnen in Biggekerke Middelburgse dieven opgepakt door politie Vrouw van fiets geduwd en beroofd Vanavond cabaret bij het Majoraat Nieuwe website Uit in Vlissingen Staatsbosbeheer staat in Zeeuws-Vlaanderen paalkamperen toe. Oost-Souburgs stel krabbelt op na maanden zonder inkomen. Groep onderzoekers zoekt naar resten van havenstad Colijnsplaat. 26 I Zaterdag 4 augustus 2007 PZC W door Marlies Lampert BIGGEKERKE - Alleen Karien Domi nicus en Rudy Brasser lukte het gisteren om tijdens de jaarlijkse sje- zenwedstrijd in Biggekerke alle tachtig ringen te steken. Hiermee wonnen ze de eerste beker. Dat er zeer goed gereden werd blijkt wel uit het feit dat er ook twee koppels waren met 79 rin gen. De jeugdige Simone Houter man met opa Simon Koets en de winnaars van 2005, Marije Schreij- enberg en Remco Heijboer. Hou terman en Koets wonnen de twee de beker in de kamp op de 20 mm-ring. De strijd om de pollepel kende met acht kanshebbende combinaties een lange kamp, die eveneens op de 20 mm-ring werd beslist. Jannie Louws en Perry Boogaard waren de besten. Agenda. Zaterdag 4 augustus ringrij- den in Koudekerke van 8.00-17.30 uur en in Domburg, Markt, van 7.30-18.00 uur. Demonstratie sjezen- rijden in Oud-Sabbinge van 11.00-17.00 uur. VLISSINGEN - De politie Zeeland heeft gistermiddag een 26-jarige man en een 34-jarige vrouw aange houden wegens winkeldiefstal aan de Lange Zelke in Vlissingen. Het tweetal, afkomstig uit Middel burg, had bij een drogisterij aan de Lange Zelke cosmetica met een to tale waarde van vele honderden euro's weggenomen. Ze werden rond half vier ingere kend. HULST - Een 81-jarige vrouw uit de gemeente Hulst is gisteravond rond kwart voor zeven in Hulst be roofd van haar tas. De vrouw reed rond kwart voor ze ven door het Tivolipark, toen ze door een jongeman van haar fiets werd geduwd. Daarbij bezeerde ze haar schouder en gezicht. Terwijl ze op de grond lag, door zocht de man haar fietstassen. Hij ging er met haar tas vandoor. Daar in zat een portemonnee met een onbekend geldbedrag. VLISSINGEN - De Stichting Majo raat heeft weer een seniorenpro gramma voor augustus in elkaar ge draaid. Vanavond is in haar thuis haven aan de Van Hogendorpweg 58a in Vlissingen cabaret vanaf acht uur. Entree vier euro. Zater dag 18 augustus kunnen mensen komen stijldansen. Dinsdag 21 au gustus is er een workshop werken met fietsbanden en dinsdag 28 au gustus kun je er sieraden maken. VLISSINGEN - Weten wat Vlissin gen vandaag te bieden heeft? Surf naar www.vlissingen.nl/uit en je hebt de uitagenda van de Schelde- stad te pakken. Cultuurwethouder Conny Seijbel heeft de digitale ka lender gisteren officieel via het in ternet gelanceerd. Op de website kun je met een druk op de datum zien wat er allemaal te doen is in Vlissingen. Bezoekers kunnen zich ook registreren voor een nieuws brief Bovendien is het mogelijk een evenement aan te melden. door Raymond de Frel WESTDORPE - Op drie plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen kunnen avon turiers sinds deze zomer legaal wildkamperen. Steeds meer fiets en wandeltoeristen weten in Hulst, Koewacht en Westdorpe drie zogenoemde paalkampeerter- reinen te vinden. Staatsbosbeheer heeft in heel Nederland nu in to taal dertig paalkampeerterreinen. Daarvan liggen er drie in Zeeland, alle in Zeeuws-Vlaanderen. Paalkamperen is niet meer dan het woord al doet vermoeden: kampe ren rond een paal. De terreinen lig gen in open plekken in bossen of aan bosranden vlak bij langeaf- standswandel- en fietsroutes. De plaatsen zijn niet per auto bereik- j baar. De voorzieningen zijn rond uit sober. De kampeerders, kunnen alleen gebruikmaken van een grondwaterpomp, die gemonteerd is op een paal. Het water is om te wassen en te koken. Ongekookt is het water niet drinkbaar. In een straal van tien meter rond de paal mogen maximaal drie trekkers tentjes staan. Overnachtingen zijn gratis, maar een verblijf mag niet langer dan drie dagen duren. De kampeerders moeten hun afval weer meenemen. In Hulst kunnen wildkampeerders terecht in het Zoete Vaart-bos. Tus sen Axel en Koewacht is een paal- kampeerplek ingericht nabij fort Sint Jacob. In Westdorpe staat een paal in natuurgebied Canisvliet. Het paalkampeeridee is een initia tief van Staatsbosbeheer. „In Zeeuws-Vlaanderen hebben we ge zocht naar 'witte plekken' ofwel gebieden waar geen of weinig kam- 1*5 In Westdorpe, Hulst en Koe- wacht mogen fiets- en wandel toeristen maximaal drie dagen wildkamperen rond een paal in een natuurgebied. peervoorziemngen aanwezig zijn vertelt boswachter Hans van Hage van Staatsbosbeheer. De terreinen worden steeds beter gevonden door toeristen, maar het is lastig om te bepalen hoeveel mensen er deze zomer al gebruik van hebben gemaakt. Staatsbosbeheer wil het aantal paalkampeerplekken in Zeeuws-Vlaanderen uitbreiden tot zes of zeven locaties. Daarbij wordt vooral gedacht aan terrei nen in West-Zeeuws-Vlaanderen. Volgens Piet de Keuning van Staatsbosbeheer Midden-Zeeland is de kans klein dat er paalkam peerplekken op Walcheren ko men. „Je hebt hier veel campings en het natuurkampeerterrein bij Veere komt al tegemoet aan kam peerders die weinig voorzieningen willen. Wat bijvoorbeeld wel zou kunnen, is een paalkampeerplek voor kanoërs aan de Bevelandse kant van het Veerse Meer. Maar we moeten eerst maar eens kijken hoe het in Zeeuws-Vlaanderen gaat." door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Langzaam, heel langzaam krabbelen ze er weer bo venop. Gheorghe Romanescu werkt weer. En hij krijgt deze keer gewoon op tijd uitbetaald. Zijn vriendin Christine Verstraete heeft êen krantenwijk. In septem ber hopen ze hun huurschuld te hebben afbetaald. „Nog twee maanden", zegt Christine. „Dan hebben we het financieel weer wat ruimer." Nooit trapt ze er meer in, vertelt ze. Het afgelopen jaar is ze veel, heel veel wijzer geworden. Christi ne en Gheorghe werkten allebei voor een bedrijf dat hun salaris niet of onvoldoende uitbetaalde. Vragen om geld hielp niet. Intimi datie weerhield ze ervan actie te ondernemen, vertellen ze. Hun ba zin dreigde Gheorghe, die uit Roe menië komt, het land uit te laten zetten als Christine protesteerde. Christine, dol op Gheorghe, was bang dat ze het dreigement zou uit voeren en werkte door. Tot ze het begin dit jaar genoeg vonden en ze - op advies van slachtofferhulp - een advocaat in de arm namen. Roemenië was in middels toegetreden tot de Europe se Unie, wat het voor Gheorghe veel makkelijker maakte om hier legaal te werken. Ze gingen met be hulp van advocaat R. Aerts de strijd om het niet betaalde salaris aan, deels met succes. In de tussen tijd zaten ze maanden zonder geld. En ook bij instanties moes ten gevechten worden geleverd om geld te krijgen. „We zijn eerst naar de Krediet bank geweest om geld te lenen. Het eerste wat ze daar vragen is of je een vast inkomen hebt. Nee? Dan ga je maar naar de sociale dienst. Daar zeggen ze: je hebt nog geld tegoed van je werkgever, dan kunnen we niets voor je doen. We konden wel proberen om een uit kering aan te vragen, zeiden ze. Maar dat kon wel zes maanden du ren omdat er een onderzoek moest plaatsvinden. Iedereen vindt het allemaal heel erg voor je wat er is gebeurd, maar ze doen niets." Gheorghe: „Een pingpong bal, dat ben je. Van de ene instan tie naar de andere." Ook bij het UWV - de instantie die WW-uitkeringen verzorgt - vingen ze bot. De administratie van het bedrijf waar ze voor had den gewerkt was - op zijn zachtst gezegd - niet op orde: daarom kon den ze niet aantonen dat Gheorg he voldoende gewerkt had om recht te hebben op een uitkering. Ze zijn de maanden doorgekomen door te lenen. „Mensen waren heel erg lief', vertelt Christine. „Een mevrouw uit Middelburg heeft zelfs een paar keer bood schappen voor ons gedaan." Een deel van het niet uitbetaalde geld hebben ze inmiddels - onder druk van rechtszaken - gekregen. Het andere deel zien ze nooit meer terug, denkt Aerts. Het be drijf is inmiddels failliet. Ook al zou ooit aangetoond kunnen wor den dat ze recht hebben op meer salaris, is het nog de vraag of dat ooit komt: ze zijn niet de enigen die nog geld tegoed hebben. 'ledereen vindt het allemaal heel erg voor je wat er is gebeurd, maar ze doen niks' Door het nijpende geldgebrek dreigden ze zelfs op straat te belan den: de woningbouwvereniging eiste geld. De brief over de aan staande uitzetting was al binnen. „Ik betaal nu dubbele huur", zegt Christine. „Met een afbetaling van honderd euro per maand namen ze geen genoegen. Ze noemden me een wanbetaler, maar ik voel me geen wanbetaler. Ik woon hier al twintig jaar en ik heb altijd mijn huur betaald. Ik had gewoon echt geen geld." Christine doet naast haar kranten wijk weer thuiswerk. „Ik heb nu eerst geïnformeerd of dat bedrijf wel deugde. Ze betalen ook netjes en dat krijg ik zwart op wit, niet handje-contantje. Gheorghe werkt inmiddels alweer een tijdje via een uitzendbureau dat gespecialiseerd is in technisch personeel. Binnen kort begint hij aan een opleiding elektro, volledig betaald door het bedrijf. „Toen hij zijn eerste salaris kreeg, waren we verbaasd", lacht Christine. „Daar moest hij vroeger drie maanden voor werken. Ja, en het komt ook gewoon op tijd. En Gheorghe heeft nu ook pauzes. Binnenkort krijgt hij zelfs reiskos tenvergoeding." door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - „Niemand kan ons j vertellen hoe het geweest is rond j het jaar nul, maar stukje bij beetje i komen we er misschien wel achter hoe het er heeft uitgezien. Wel licht gaan we ook meer leren over de zeevaart in die tijd, want op minstens 25 meter diepte in de Oosterschelde moeten ook de res ten van een haven liggen." Urbain Sterkendries uit Kinrooi in Bel gisch Limburg is al meer dan tien jaar aan het duiken bij de Vuil baard, de plaats waar vissers rond 1970 het ene na het andere altaar, gewijd aan Nehalennia opvisten. „Ik dook hier in Colijnsplaat al ja ren, maar je raakt uitgekeken op de visjes. Duiken met een onder zoeksdoel, is nog stukken leuker dan gewoon duiken." „Inmiddels hebben we zo'n 1300 'Ik dook al jaren hier bij Colijnsplaat, maar je raakt uitgekeken op de visjes' duiken gedaan bij de Vuilbaard, en een klein deel in kaart gebracht. Je kunt maar een halfuurtje tussen eb en vloed beneden blijven. Met die beperkingen moeten we een gebied van enkele hectaren in kaart brengen, maar we zijn toch al behoorlijk wat wijzer gewor den." „Waar de tempel was, wisten we al van de vissers, maar nu denken we ook de plaats van de nederzet ting te hebben gevonden. Het moet nog een flinke bedoening zijn geweest, want het was een doorvoerhaven van ver in het bin nenland tot aan de Britse eilanden en Scandinavië." Aan de opvatting dat het hele zaak je bij een stormvloed in het water moet zijn gestort, twijfelt de groep duikers inmiddels. „Het lijkt erop dat het erin is geschoven." Behalve bij Vuilbaard doet de groep ook onderzoek voor de kust van Domburg, waar in de negen tiende eeuw Nehalennia-votiefste- nen zijn gevonden. Urbain Sterkendries aan dek van de Wasser Schutz 1, waarmee de duik- groep Nehallenia de verdronken havenstad onderzoekt, foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28