Kermismeester gaat niet in No Limit PZC 25 Zeeland Mortiere wordt beter bereikbaar per fiets Piiet Paulusma in Breskens Ad Jobse bepaalt welke attracties op de kermis staan. 44 WALCHEREN 35 Daarom eeh! Marktmeester Ad Jobse (I) en collega Ferrie Stijger lopen over de kermis om alles in de gaten te houden. foto Ruben Oreel door Ellen Hamelink MIDDELBURG - Het is weer kermis in Middelburg! De eerste liefheb bers stapten gisteren om twee uur in de attracties. De vele knipperen de lampjes brandden en de typi sche kermismuziek knalde uit de geluidsboxen. Ad Jobse heeft al vijftien jaar de touwtjes in handen. Belangrijke vraag aan hem is natuurlijk: wat mag er op een leuke kermis niet ontbreken? De Middelburgse marktmeester hoeft er niet lang over na te denken. „Botsauto's, de Breakdance en oliebollen." Al in oktober begint Jobse aan de grote puzzel die 'kermis' heet. Dan wor den de eerste kermisexploitanten benaderd en vallen de aanvragen van attractiehouders in de bus van de gemeente. In januari staat al vast welke 'apparaten' er komen. Dit jaar begon het allemaal met de No Limit. De attractie bestaat uit een enorme 'wijzer van een klok' met een bewegelijk bakje eronder- aan. De wijzer draait met 120 kilo meter per uur rond. De reusach tige attractie staat midden op de markt. De marktmeester kijkt om hoog, wanneer het bakje op zijn hoogste punt van 54 meter is. „Dit is fantastisch", zegt hij. „De No Li mit steekt boven de stad uit, van uit mijn kantoor zie ik 'm steeds voorbij zwiepen." Ook al is het en thousiasme er, hij gaat er niet in. Toch vindt hij dit soort attracties 'Ik moet het zelf mooi vinden. En we bekijken wat nieuw is en publiek trekt' het mooiste. De gokautomaten doen hem niet veel. „Maar die moet je wel hebben. Voor het pu bliek en omdat deze veel geld op brengen. De spelmachines kunnen niet op iedere kermis staan, omdat ze niet veel bijzonders bieden." En zo is de marktmeester de ker mis aan het indelen. Met een plat tegrond van de Markt voor de neus, meet Jobse of de grote attrac ties passen, daarna volgt de rest. Wat er op de Middelburgse kermis staat hangt af van de smaak van Jobse. „Ik moet het zelf mooi vin den. We bezoeken regelmatig an dere kermissen. Tilburg slaan we nooit over. Dan bekijken we wat er nieuw is en of een attractie pu bliek trekt." Voordat hij aan deze baan begon, was hij geen echte kermisliefheb ber, maar nu vindt hij het 'hartstik ke leuk'. Toch gaat hij zelf nergens in. „Alleen als de prijzen voor de mooiste attracties worden uitge reikt, gaan we met een club van de gemeente in één attractie, meestal het reuzenrad." Deze staat er dit jaar niet, dus het wordt waarschijn lijk de achtbaan op Plein 1940. De taak van een marktmeester is alle evenementen op de Markt in goede banen leiden. „De kermis is de leukste. Het is een hele klus, waar je lange tijd mee bezig bent." Als het kermis is helpt hij met het opbouwen en afbreken. Daartus sen maakt Jobse vaak een rondje, om te kijken of alles goed gaat. Sa men met twee collega's heeft hij de avonden verdeeld, zodat er dan altijd iemand is. „En is het slui tingstijd dan trekken we de stek ker van de muziek eruit", legt Job se uit. De kermis duurt tot en met 9 augus tus. Voor Erwin Veldman waait het te weinig op WK zeilen Tip? redwalch@pzc.nl Zaterdag 4 augustus 2007 Zomerexpositie in Domburg belicht oude meesters BRESKENS - Weerman Piet Paulus ma van televisiezender SBS6 doet woensdag 8 augustus Breskens aan tijdens één van de zeven Dolle Woensdagen in het vissersdorp. Paulusma, vooral bekend door zijn slotkreet 'oant moarn' (Fries voor 'tot morgen') houdt er zijn dage lijkse weerpraatje. De organisatie van de Dolle Woensdagen is blij met zijn komst. In de zomer krijgt de Friese weerman veertig tot zes tig uitnodigingen per dag om zijn voorspellingen te presenteren. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Langs de Schroeweg in Middelburg komt een nieuw fietspad richting de Mortiere. In Dauwendaele worden fietspaden en wegen aangepast om de door gaande routes naar het zuiden van de stad te verbeteren en veiliger te maken. Zowel de nieuwe woon wijk Mortiere als de winkelboule vard moeten zo beter bereikbaar worden. Wie nu met de fiets vanuit de bin nenstad naar de winkelboulevard wil, moet door het Meiveldpark en door de Magistraatwijk. De fietsroute is niet duidelijk. Straks loopt het fietspad tussen de Schroeweg en het Meiveld door. Ook de doorgaande route vanaf de Stationsbrug richting Dauwendae le is niet voor iedereen helder. Daarom wordt ook daar de route aangepast. Er komt een nieuw fietspad langs de Diamant. In de Vrijlandstraat, de straat in Dau wendaele waar het winkelcentrum is, komen fietsstroken om het fiet sen daar veiliger te maken. Ook in de Buitenruststraat en de Dauwen- daelselaan komen fietsstroken. In het verlengde van de Overloper komt een fietsoversteekplaats rich ting de Mortiere over de Toren- weg. Alle aanpassingen kosten ruim ne gen ton. De werkzaamheden moe ten volgend jaar beginnen. Tip? redactie@pzc.nl De IJzendijkse uitzendconsulente staat bekend om haar vlotte bab bel. Algemeen Beschaafd Neder lands is haar vreemd, West-Zeeuws-Vlaams is haar voertaal. Haar collega's kijken daar al niet meer van op. Net zo min als ze nog aandacht beste den aan haar vaste kreet 't is daarom eeh' tijdens telefoonge sprekken. Maar toen ze een En gelsman aan de lijn kreeg, hak kelde ze even. De collega's begon nen zacht te giechelen, maar zij herpakte zich en voelde zich na een paar minuten zo in haar ele ment dat ze haar stopzin onge merkt een nieuwe dimensie gaf. „Yes, right", klonk het vol begrip. „Exactly, that's why, eeh!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27