Wandelen door boerenland Sterke verhalen en een fles graanjenever PZC Zaterdag 4 augustus 2007 I L7 Wandelen in de Wilhelminapolder v Het Sas" Wilhelminadorp N256 Start route Parkeerplaats Looprichting PZC Rolant Quist bron :hapsbeheer Zeeland De Zeeuwse vogel bij uitstek... foto Jeroen Verschoore sndj Het wil nog niet echt vlot ten met agrarisch natuurbe heer. Ook juicht lang niet ie dereen over de resultaten. Bij landbouwbedrijf De Wil helminapolder trekken ze ge woon hun eigen plan. Daar is enkele jaren geleden een krekenproject uitgevoerd. Wandelaars kunnen nu genie ten van een aantrekkelijke groen-blauwe route over ak kers en langs water. door Rinus Antonisse Jeroen Verschoore, milieutech nisch medewerker van konink lijke maatschap De Wilhelmi napolder, zet er flink de pas Ook al is het onverharde pad langs de rand van de met graan en bieten bezette akkers wat hobbe lig. Dat is juist de charme van wan delen door het boerenland. Even als de stilte van de natuur: slechts vogelgeroep en ritselend groen. Het is aangenaam toeven op het krekenpad dat door de Wilhelmi napolder is aangelegd. Geen unie ke natuur, wel een zeer aantrekke lijk landschap. Wat eentonig aan de kant van de akkers, maar des te afwisselender de andere kant op. Bomen en struiken, bewust achter gelaten stukken boom - goed voor beestjes en paddenstoelen. Dan een bocht om en ineens: glinste rend water. Aan een kant liggen wat glooiende natuurvriendelijke oevers; het verschil met de gangba re, steile oevers valt meteen op. Een kleine zilverreiger, nog niet zo lang geleden een zeldzaamheid in Zeeland, vliegt verontwaardigd op. Scholeksters melden zich met hun doordringende k-piep, k-piep. Ver schoore vertelt dat ook lepelaars zich regelmatig laten zien. Op een speciaal aangelegd kaal gehouden vogeleiland en de braak-akker er naast broedden afgelopen seizoen 35 paar kluten, dé Zeeuwse vogel bij uitstek. Najaar 2004 voerde de Wilhelmi napolder het krekenproject uit. Herstel van een oude kreekrest in de Oost-Bevelandpolder (uit 1708) en een stukje van de Wilhelmina polder (uit 1809). Over een lengte van 2,6 kilometer zijn natuurvrien delijke oevers gegraven. Er zijn knotbomen aangeplant en over de kreek is een brug aangelegd. Op en kele mooie plekken staan bankjes. Tegelijk is gezorgd voor een onver harde wandelroute, deels langs de kreek, door enkele bestaande bos jes (die een fikse opknapbeurt on dergaan), over een binnendijk en de zeedijk langs de Oosterschelde. Totaal een route van ongeveer 11 kilometer. Die route is weer onder deel van het veel langere Kieken diefpad. Daarin zitten ook de pa den van de Agrarische Natuurvere- niging Goes. Wie daar plezier in heeft kan zich dagenlang benoor den Goes en rond Wolphaartsdijk verpozen. Verschoore legt uit dat aanleg van nieuwe natuur niet voorop stond bij het krekenproject. Die profi teert en passant wel van de maatre gelen. De agrarische bestemming is gehandhaafd. Uitgangspunt was met name, naast het verbeteren van de landbouwkundige situatie, het vergroten van waterberging (wat al z'n nut heeft opgeleverd). Omdat de koninklijke maatschap het op prijs stelt het platteland dichter bij de burger te brengen, zijn de recreatiemogelijkheden te gelijk meegenomen. Om dichtgroeien te voorkomen, wordt af en toe door het water schap gemaaid. Verschoore legt uit dat op een aantal stukken een 'ver fijnd beheer' wordt toegepast. „Dat is om verruiging tegen te gaan. Daar wordt meerdere keren per jaar in samenwerking met de Stichting Landschapsbeheer Zee land gemaaid en afgevoerd. Zo krijg je verschraling en dat levert meer plantensoorten op." Hij wijst erop dat het water ziltig is, wat ook merkbaar is aan de vegeta tie. Er groeit onder meer zeeaster. Een routebeschrijving is te vinden op wuiw.kmwp.nl (fietsen en wande len). De maatschap Poppe-Dekker heeft een landbouwbedrijf, paardenpension en mini- camping De Kreekrug bij Grijpskerke. We volgen beide families wekelijks tijdens het kampeerseizoen. door Miriam van den Broek Een paar keer in het hoog seizoen wordt er op de Kreekrug een grote barbe cue gehouden voor alle campinggasten. Afgelopen dins dag was de eerste van dit jaar. Op het erf voor de boerenschuur hebben vakantievierders hun meegebrachte tafels en stoelen rond de gasbarbecue van de sla ger opgesteld. In de schuur, die versierd is met lampjes, staat een meterslange tafel met bankjes waaraan alle kinderen kunnen zitten. Nog voordat het eerste spiesje op de grill ligt, zit de sfeer er al in. „Dit is Hilbert de kippenvanger", zegt Ronald Poppe terwijl hij een man joviaal op de schouders slaat. „Als je wilt weten hoe hij aan die bijnaam komt, moet je het hem zelf maar vragen." Hilbert komt uit Almere en brengt al een paar jaar met zijn gezin de vakantie door op de Kreekrug. Ooit was er op de cam ping eens iets voorgevallen met een ontsnapte kip. Sindsdien wordt hij zo genoemd. Het liefst wil hij in Zeeland komen wo nen, vertelt hij. Hij overweegt het al drie jaar serieus. Maar het komt er niet van. Een gast die stokbrood snijdt, hoort het ge sprek aan en concludeert: midli fe crisis. Naast vaste gasten, zijn er bij de barbecue ook mensen die voor het eerst in Grijpskerke zijn. Een van hen vraagt aan Ronald hoe het precies zit met die Pop- pe-Dekkers. Wie is wie?, wil ze weten. En wie is met wie aange trouwd? Voor ze het goed en wel beseft, vertelt Ronald de complete fami liegeschiedenis: wanneer zijn va der het bedrijf had overgenomen van zijn opa, hoeveel hectare landbouwgrond ze toen hadden en hoe de overstap van een var kenshouderij naar een paarden pension is gegaan. Dochter Melis- sa onderbreekt zijn verhaal. „Mag ik de sleutel", vraagt ze. „Ik pak thuis even wat spullen, want ik ga vannacht bij Nikki in de tent slapen." En meteen zijn de twee meiden weer verdwenen. Als kinderen hun ruzie om de laatste frikadel hebben bijgelegd en de allerkleinsten naar bed zijn, zet een campinggast sigaren en een fles graanjenever op tafel. De sterke verhalen wisselen el kaar nu in een vlot tempo af En telkens wordt met een bulder lach gevraagd of de krant dat toch wel goed genoteerd heeft. De zon verdwijnt snel achter de paardenstal en ineens is het koud. „Ik denk dat we zo met een in de schuur gaan zitten", zegt Ronald. Voor mij is dat het moment om op te stappen. Als ik weg rijd, zwaait iedereen nog even. Zij gaan voorlopig nog niet weg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19