Eurovisie Dansfestival zonder Nederlandse sterren 'W! 18 Zaterdag 4 augustus 2007 PZC Dankzij Dancing with the stars is stijldansen populair in heel Europa. Dat er een Eurovisie Dansfestival is bedacht is daarom niet verwonderlijk. Maar dan wel zonder Nederlandse sterren. door Bernice Breure Enkele maanden na de 52-ste editie van het Eurovi sie Songfestival krijgt het liedjesfestijn een broertje: het Eurovisie Dansfestival. Op 1 september strijden in de Royal Al- bert Hall in Londen vertegenwoor digers uit zestien landen om de ti tel 'beste danspaar van Europa'. Vanavond presenteert Lucille Wer ner de Nederlandse voorronde waarin wordt uitgemaakt wie straks voor een internationaal kij kerspubliek de eer van ons land hoog mag houden. De kijker bepaalt de uitslag via tele- voting. Dat geldt straks ook voor de Europese competitie, waarbij tij dens een avondvullende uitzen ding het vertrouwde scorebord wordt gehanteerd. Voor de liefheb bers: deze keer zullen de presenta toren uit het buitenland anders dan bij het liedjesfestival alle te ver geven punten doorgeven, dus ook de lage scores. De gebruikelijke klaagzang over Oost-Europese vriendjespolitiek blijft deze keer waarschijnlijk uit. Het merendeel van de deelnemers komt namelijk uit West-Europa: Oostenrijk, Denemarken, Finland, Griekenland, Duitsland, Ierland, Nederland, Portugal, Spanje, Zwe den, Zwitserland en Groot-Brittan- nië uiteraard. Oost-Europese kandi daten zijn Polen, Rusland, Litou wen en de Oekraïne. In de live-uitzending van van avond nemen vier professionele danskoppels het tegen elkaar op: Alexandra Matteman en Red mond Valk (nummer twee tijdens NK Latin American), Susanne de Kleijn en Dennis Kruse (behorend tot de top van Europa Standaard), Michèle Gleimann en Herman Lak (NK Standaard kampioen) en Moniek Nieuwenburg en Anthony van Egmond (specialisatie Show- dans). Het tv-programma Dancing with the Stars, een internationale kijkcijferhit, heeft het stijldansen de laatste jaren weer behoorlijk op de kaart gezet. Minstens zeven lan den sturen dan ook een succesvol koppel uit deze show, waarin ster ren werden gekoppeld aan profes sionele dansers, naar Londen. Zwe den vaardigt een bekende worste laar uit, Zwitserland wordt verte genwoordigd door een kunst schaatsster. Maar weervrouw Hei- ga van Leur en oud-schaatsster Barbara de Loor, de Nederlandse winnaressen van het programma, zijn niet gevraagd de dansvloer van het vermaarde Britse theater te betreden. De Tros, die het Dansfestival uit zendt, wilde niet 'meeliften' op het succes van een commerciële omroep. Dancing with the stars wordt hier uitgezonden door RTL4. Wel is oud-jurylid Cor van der Stroet aangetrokken om bij de Europese competitie het vakcom mentaar te verzorgen. De jury van vanavond bestaat onder anderen uit Marcus van Teijlingen, die twee keer met een Bekende Neder lander aan zijn arm het RTL-ster- renprogramma won. De dansers worden daarnaast beoordeeld door actrice Inge Iepenburg, stylist Mari van der Ven (die er tijdens de ijsdansversie van het program ma weinig van bakte) en Telegraaf- journaliste Wilma Nanninga. Helemaal geen vreemde keuze, be toogt uitvoerend producent Mare Waltman van de Tros. „De kandi daten kunnen dansen als de beste, dat is allang bewezen. Maar er komt meer bij kijken om de gunst van de kijker te winnen. Hoe pre senteer je jezelf, welke uitstraling heb je, hoe ga je om met de pers? Daar gaan we de dansers ook op beoordelen." Of het Eurovisie Dansfestival een begrip wordt zoals de liedjescom petitie durft niemand te voorspel len.. Wel leeft het festijn in dans- minnende landen als Groot-Brit- tannië, maar ook Oekraïne, veel meer dan in Nederland. De EBU, de Europese omroeporganisatie achter beide festivals, heeft in ie der geval toegezegd de dansvariant een serieuze kans geven. Ongeacht het verloop in Londen in septem ber, komt er minstens nog één edi tie van deze competitie. Si Voorronde Eurovisie Dansfestival, vanavond, Nederland 1, 21.20 uur 8% f mm Jfgr Aflevering 30. Waarin een veiling wordt gehouden. Leonie is er bij ÓC.V-ÏV en Jan Terlouw WÊÊÊÊÈÊÊSËÊÊÊÊÊÈÊÊË at een armetierig mannetje, ondanks zijn grote lijf, die Daniël,' zegt Job. 'En wat een flinke zoon heb je.' 'Moet ik er iets aan doen?' 'Wat je zoon betreft, ik zou zijn advies volgen. Het is voor hem een levensles waar hij goed mee omgaat, lijkt me. Maar ik zou wel zorgen dat hij nooit meer alleen is met Van Dordt. Wat de juwelen-inkoop betreft, ik zou natuurlijk graag eens in die kluis kijken. Maar dat kan niet. Wanneer gaat Van Dordt weer naar een veiling?' 'Overmorgen is de verkoop van de juwelen van een pas overleden rijke weduwe. In besloten kring, geloof ik.' 'Dan stel ik het volgende voor. Jij bezorgt me de gegevens over die veiling. Mij kent Daniël nu, maar ik heb een kiene dochter, Leonie. Ik probeer voor elkaar te krijgen dat zij bij die verkoop aanwezig kan zijn. Leonie houdt er goed oog op wat Daniël allemaal koopt. Die gegevens ga jij leggen naast wat bij meneer Gans binnenkomt. Misschien krijgen we zo een bewijs.' 'Slim,' zegt Manon waarderend. 'Wil je dat echt voor me doen?' 'Je weet niet half wat ik voor je zou willen doen,' kan Job niet laten te zeggen. 'Ik ben iets interessants te weten gekomen,' zegt Job-tegen Leonie. Hij vertelt over Daniël van Dordt en de verdenking tegen hem van zijn collega Manon Rodriguez. 'Manon, hè?' 'Manon Rodriguez.' 'Achtenzestig waarschijnlijk?' Tets jonger.' 'Je bent gisteravond naar Arnhem gereden om met haar te eten?' 'Je moet iets voor de goede zaak over hebben.' 'Het is me duidelijk,' constateert Leonie. Het blijkt dat notaris Blankenberg in 's Hertogenbosch bij tijd en wijlen, om praktische redenen, zelf de verkoop van sieraden uit erfenissen organiseert. Zoals in dit geval. Een oude mevrouw, kinderloos, al meer dan twintig jaar weduwe, nu overleden, laat haar vermogen grotendeels na aan de kerk, maar er moet een aantal legaten worden uitgekeerd. Er is weinig liquide geld. In een dergelijk geval nodigt deze notaris een vijftal hem bekende juweliers uit en verkoopt de juwelen bij opbod. Zo handelt hij de zaak vlot af Job kent notaris Blankenberg niet, maar hij is wel min of meer bevriend met een biochemicus in Den Bosch, die weer de buurman is van Ankie Verhees, een achternicht van de overleden weduwe. Zij is bereid notaris Blankenberg te bellen met het verzoek of een afgevaardigde van de familie aanwezig kan zijn bij de verkoop. Die vertegenwoordigster is Leonie. Het kost een halve dag telefoneren, maar dan is het ook geregeld. Leonie zorgt dat ze een uur van tevoren bij het kantoor van de notaris is. Ze schrijft op om welke juwelen het gaat. Ze kent de officiële namen niet, dus dat gaat in de geest van: een ketting van drie rijen roodachtige stenen (granaten?), een ring van goud met een blauwe steen enzovoorts. De inkopers zijn vier mannen en een vrouw. Ze lijken op elkaar. Gaan mensen die op elkaar lijken hetzelfde beroep uitoefenen, of ga je door hetzelfde beroep uit te oefenen op elkaar lijken,vraagt de psychologe in wording zich af Leonie heeft zich zo onopvallend mogelijk gekleed en ze houdt zich op de achtergrond. Na een vluchtige kennismaking, waarbij ze uit de beschrijving al onmiddellijk begreep wie Van Dordt was, merken de vijf sieradenexperts haar niet meer op. De verkoop gaat vlot. De vijf hebben er geen belang bij de prijzen op te drijven. Hebben ze onderling afspraken gemaakt? Hoe kom je daarachter? De notaris heeft van tevoren tegen het familielid Leonie gezegd dat hij redelijk op de hoogte is van de waarde van de juwelen en dat er dus geen gekke dingen kunnen gebeuren. Hij heeft minimumprijzen vastgesteld. Een sieraad dat die prijs niet haalt, wordt niet verkocht. Anders zou hij het zo niet organiseren en hij doet het nooit zonder toestemming van de erfgenamen. Maar alles gaat van de hand. In ruim een uur is het gebeurd. Leonie heeft kunnen opschrijven wat Van Dordt heeft aangeschaft, de rest kon ze niet bijhouden. Doet er ook minder toe. Thuis werkt ze haar aantekeningen uit en zegt dan pesterig tegen haar vader: 'Zal ik ze zelf maar naar mevrouw Rodriguez gaan brengen?' 'Geef op,' zegt Job. Hij grist het blocnote uit haar handen en grijpt de telefoon. Dinsdag aflevering 31. Job en Leonie ontmoeten Jorinde De deelnemers aan de voorronde van het Eurovisie Dansfestival. in het midden presentatrice Lucille Werner. Rechts naast haar met de klok mee: Anthony van Egmond met zijn danspartner Moniek Nieuwenburg, Redmond Valk en Alexandra Matteman, Michèle Gleimann met haar danspartner Herman Lak, Susanne de Kleijn en Dennis Kruse foto .Gl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18