Adoptie en Pïeegzorg 'Een meisje helpen waar geen uitweg voor was' Laura en Harrie adopteerden drie meisjes uit Mozambique. I i 44^ 12 Zaterdag 4 augustus 2007 PZC Zorgen voor het k Wie nu een jong en gezond kind wil adopteren, moet acht tot tien jaar wachten. Gevreesd wordt dat de lange wachtlijsten illegale adoptie in de hand werken. Adoptieverenigingen willen aspirant-ouders nadrukkelijker wijzen op pleegzorg. 'Het zou heel mooi zijn als wachtende adoptieouders en wachtende pleegkinderen elkaar zouden vinden.' door Monique Prins Adoptiekinderen zijn schaars. Voor elk adop tiekind zijn we reldwijd naar schatting 25 ouderparen be schikbaar. En het aantal adop tiekinderen neemt alleen maar verder af. Werden er in Nederland in 2005 nog circa 1250 geplaatst, vorig jaar daal de dit naar 816 kinderen. Di rectrice Ina Hut van Wereld kinderen, de grootste bemid delaar van Nederland, vreest dat door de lange wachtlijs ten steeds meer mensen naar slinkse wegen gaan zoeken om aan een kind te komen. Illegale adoptie is een groot probleem dat te veel wordt weggemoffeld, zegt Hilbrand Westra, voorzitter van Uni ted Adoptees International Nederland. Hij pleit voor scherpere controle op adop tie, zowel in de landen van herkomst als in Nederland. Binnen Europa is volgens hem naar alle waarschijnlijk heid sprake van duizenden il legale adopties. Maar zijn kri tiek vindt volgens hem geen gehoor. „De lobby van poten tiële adoptieouders is heel sterk. En wat willen zij? Snel lere procedures, meer landen van herkomst, verhoging van de leeftijdsgrens van adoptie ouders. Zorgen dat de kinder wens wordt vervuld, daar draait het debat hier om. Dat adoptie ook een schaduw kant heeft, wil bijna nie mand weten." Liliane Waanders van de Stichting Adoptievoorziening en merkt dat veel mensen hun kinderwens verwarren met het recht op een kind. „In het Westen zijn we ge wend dat als we ervoor beta len, we alles kunnen krijgen. Er wordt vaak gedacht dat het niet eerlijk is dat zoveel ouders zitten te wachten op een kind. Maar dat is de om gekeerde wereld. Het belang van het kind staat voorop; het kind is de vragende partij in het systeem, niet de ouder. Mensen zien op tv zielige kin deren in een rampgebied en denken: laat die kindjes toch komen. Maar er is in veel ge vallen familie ter plaatse die voor dat kind kan zorgen. En dat is vaak veel beter voor het kind." In Nederland staan vierdui zend ouderparen op de wachtlijst voor adoptie. Zij hopen doorgaans op een jong en gezond kind. Maar deze kinderen worden steeds vaker in eigen land opgevan gen. In de toekomst zullen al leen oudere kinderen, meer- lingen en kinderen metmedi-) sche zorg voor adoptie in aan-' merking komen. Wereldkin-f deren en de Stichting Adop- tievoorzieningen starten dit najaar een ontmoedigings campagne voor adoptie. Zij willen ouders eerlijk voorlich ten over de (vaak geringe) kansen op een adoptiekind. Adoptieverenigingen willen wachtende adoptieouders bo- Laura en Harrie Dijkhuizen met hun dochters (vlnr) Ruchama, Sara, Emily, Rabeca en Marise. foto Diederik van der Laan Eigenlijk wisten Laura en Har rie Dijkhuizen van jongs af aan al dat ze een kind wilden adopteren. Zij begonnen tien jaar ge leden met de opvang van pleegkin deren die een halfjaar of een jaar bij hen in huis bleven. „We hebben ge kozen voor adoptie omdat ik het zo moeilijk vond om steeds afscheid te nemen." De zoektocht naar een adoptiekind bracht hen in Mozambique, bij een weeshuis waar een Nederlandse vriendin directrice was. „Het is voor een deel idealistisch. Wij wilden een kindje helpen waar totaal geen andere uitweg voor was. Maar al leen idealisme is niet genoeg. Het komt ook voort uit ons verlangen naar een groot gezin", zegt Laura. In 2000 kregen ze bericht dat ze het weesmeisje Raquel mochten adopte ren. „We wilden graag een dochter omdat we al drie dochters van ons zelf hebben. En omdat we een wees meisje wilde redden van het lot om uitgehuwelijkt te worden aan een man met meer vrouwen en altijd het zware werk te moeten doen. De ze meisjes sterven vaak al jong." Raquel was vier maanden oud toen Harrie en Laura haar adopteerden. „Alles was rond, alle papieren wa ren getekend. Opeens werd ze ern stig ziek. Ze bleek te zijn gestoken door een mug en kreeg een ernstige vorm van hersenmalaria. Ze stierf in ons bijzijn. Dat was ontzettend zwaar. Je bent er zo lang mee bezig geweest. Je bent eigenlijk twee jaar in verwachting geweest, zo voelt dat. We hadden heel simpel ter plek ke een ander kind mee kunnen ne men, op de papieren van Raquel. Die gedachte heeft wel even door ons hoofd gespookt, maar we heb ben het niet gedaan. Dat is natuur lijk illegaal." Laura en Harrie gingen naar huis om hun verdriet te verwerken en na te denken of ze het opnieuw wil den proberen. „We wisten vrij snel dat het antwoord daarop 'ja' was. In 2001 belde ik zelf naar het weeshuis in Mozambique. 'Dat is ook toeval lig', zei de directrice, 'ik wilde je nèt bellen.' Er waren twee meisjes die in aanmerking kwamen voor adop tie: Rabeca van zeven maanden en Sara van twee. Probleem was wel dat Rabeca vrij ziek was. Zonder medische zorg had ze het eerste jaar misschien niet gehaald. Ik zei heel spontaan: we adopteren ze allebei! Dat bleek niet zo makkelijk want of ficieel mag je niet twee kinderen te gelijk adopteren als ze geen broers of zussen zijn. Maar wij gaven niet op. Uiteindelijk is voor ons een een malige uitzondering gemaakt." Rabeca en Sara zijn intussen zeven en acht jaar oud en het gaat goed met hen. „Vooral Sara had in het be gin veel boosheid en agressie. Tege lijkertijd was ze heel verlegen, ze sprak niet, maar ze fluisterde. We hebben haar de eerste twee jaar be wust extra veel geknuffeld." Ze zijn nog steeds zeer begaan met Mozambique. „We hebben een pro ject opgezet voor voedselhulp voor schoolkinderen, genaamd Sarinha. Dat is Portugees voor kleine Sara.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 12