Overnachten Hulst is niet voor niets bij een paal raakt in trek 'Missers Terneuzen zijn niet structureel' Verwondering grote verschillen bouwleges Hotels geven inventaris aan Litouwen Staatsbosbeheer wil ook wildkampeerplekken aan de westkust. B en W zien lange reeks fouten van ambtenarij als 'incidenten'. Daarom eeh! Stad maakt zich op voor toeristisch hoogtepunt van het jaar. Moeilijk uit te leggen waarom ene gemeente duurder is dan andere. 26 Zaterdag 4 augustus 2007 PZC z- door Raymond de Frel WESTDORPE - Op drie plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen kunnen avon turiers sinds deze zomer legaal wildkamperen. Steeds meer fiets en wandeltoeristen weten de drie zogenoemde paalkampeerterrei- nen in Hulst, Koewacht en West- dorpe te vinden. Paalkamperen is niet meer dan het woord al doet vermoeden: kampe ren rond een paal. De terreinen lig gen in open plekken in bossen of aan bosranden vlakbij lange af stand wandel- en fietsroutes. De plaatsen zijn niet per auto bereik baar. De voorzieningen zijn ronduit so ber. De kampeerders kunnen al leen gebruikmaken van een grond- waterpomp, die gemonteerd is op een paal. Het water is om te was sen en te koken. Ongekookt is het water niet drinkbaar. In een straal van tien meter rond de paal mo gen maximaal drie trekkerstentjes staan. Overnachtingen zijn gratis, maar een verblijf mag niet langer dan drie dagen duren. De kampeer- NW Het 'wildkamperen' rond een paal in Westdorpe, Hulst en Koe wacht wint aan populariteit on der fiets- en wandeltoeristen. Wellicht komen er meer palen. ders moeten hun afval weer mee nemen. In Hulst kunnen wildkampeerders terecht in het Zoete Vaart-bos, tus sen de Wittebrugstraat en de Wa terstraat. Tussen Axel en Koe wacht is een paalkampeerplek in gericht nabij fort Sint Jacob, in Westdorpe staat een paal in na tuurgebied Canisvliet. Laatstgenoemde plek kende wat opstartproblemen door een nog niet goed functionerende grondwa- terpomp, maar is nu volledig ope rationeel. Het paalkampeeridee is een initia tief van Staatsbosbeheer. „Lande lijk hebben we nu zo'n dertig plek ken. In Zeeuws-Vlaanderen heb ben we gezocht naar 'witte plek ken', ofwel gebieden waar geen of weinig kampeervoorzieningen aan wezig zijn", vertelt boswachter Hans van Hage van Staatsbosbe heer. De terreinen worden steeds beter gevonden door toeristen, maar het is lastig om te bepalen hoeveel mensen er dit jaar al gebruik van hebben gemaakt. Van Hage: „Het gaat namelijk om niet te controle ren momentopnames." Staatsbosbeheer wil het aantal paalkampeerplekken in Zeeuws- Vlaanderen uitbreiden tot zes of zeven locaties. Daarbij wordt voor al gedacht aan een aantal terreinen in West-Zeeuws-Vlaanderen, on der meer tussen IJzendijke en Oostburg. door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Er is pas sprake van een structureel probleem als al op één terrein herhaaldelijk op dezelf de'wijze iets fout gaat. En dat is in de gemeente Terneuzen niet aan de orde. Burgemeester en wethou ders antwoorden dat op vragen van raadslid Cees Freeke (LCF) over ambtelijke missers die zich 'aan de lopende band' zouden voordoen. Op eerdere kritiek door onafhankelijk raadslid Pim Broek- huysen zei burgemeester Jan Lo- nink dat het gaat om 'incidenten' en dat de politiek zelf ook nog wel eens voor vertragingen zorgt. Dat leidde tot verbazing bij Freeke. „De vertraging waarop gedoeld is", verduidelijken B en W nu, „betreft de benodigde tijd voor weloverwo gen besluitvorming door gemeen teraad en college." B en W zeggen niet te kunnen aan geven bij welk aantal een reeks voorvallen als structureel kan wor den beschouwd. In geval op diver se terreinen iets fout gaat, betreft het volgens B en W incidenten. ZEEUWSE ITS De IJzendijkse uitzendconsulente staat bekend om haar vlotte bab bel. Maar. Algemeen Beschaafd Nederlands praten is haar vreemd, West-Zeeuws-Vlaams is haar voer taal. Haar collega's kijken daar al niet meer van op. Net zo min dat ze nog aandacht besteden aan haar vaste kreet 'tis daarom eeh' tijdens telefoongesprekken. Tip? redactie@pzc.nl Maar toen ze een Engelsman aan de lijn kreeg, hakkelde ze even. De collega's begonnen zacht te gieche len, maar gelukkig herpakte ze zich. Sterker nog, na een paar mi nuten voelde ze zich zo in haar ele ment dat ze haar stopzin onge merkt een nieuwe dimensie gaf. „Yes, right", klonk het vol begrip. „Exactly, that's why, eeh!" door Conny van Cremberghe en Sheila van Doorsselaer HULST - Een bedelmissie, daar leek het op, Paul Weemaes zijn pogin gen om de Hulster raad te interes seren in het lidmaatschap van de Nederlandse vestingstedenstich ting. Eigenlijk had tien jaar gele den politiek Hulst helemaal geen zin om lid te worden van de ves- tingstedenclub. Een lidmaatschap kostte geld (tien mille toen) en bracht verplichtin gen met zich mee. Bovendien, zo was de algemene gedachtengang, had Hulst geen andere plaatsen no dig om zich promotioneel in de picture te plaatsen. Cultuurwet houder Weemaes bleef echter vol harden. Vond dat Hulst alleen na tionaal en internationaal de kracht ontbeerde om zich op de toeris tische markt een betekenend plek je te veroveren. In een breder sa menwerkingsverband zou dit veel makkelijker gaan. Het samenwerkingsverband van Neerlands vestingsteden ging tien jaar geleden officieus van start met elf leden. In 2002 werd de stich- 'De vestingstedendagen zijn een succes, maar we moeten blijven vernieuwen' ting een vereniging en liep het aan tal leden op tot 17. In de beginja ren leverde het samenwerkingsver band Hulst weinig op. Promotio neel vlotte het niet binnen de club en van een echte samenwerking was ook geen sprake. De vrees van de Hulster politiek leek te worden bewaarheid, totdat de vereniging echt werk van haar werk ging ma ken. „Nu kunnen we wel zeggen dat het lidmaatschap aan de Vere niging Nederlandse Vestingsteden zijn geld opbrengt. Een paar jaar geleden was dat nog anders; toen vonden we het aantal toeristen dat de stad aandeed, best tegenvallen. Desondanks is het nooit, bij ons opgekomen uit de vereniging te stappen", zegt Paul de Schepper, beleidsmedewerker toerisme van de gemeente Hulst. Sinds we de ombouw van de jaar lijkse Reynaertfeesten naar de Ves tingstedendagen hebben gemaakt, loopt het goed. We gebruiken hier voor de 'feestformule' die de vere niging ons ter hand heeft gesteld. Zij hebben een compleet draai boek voorhanden met activiteiten die we kunnen opzetten en din gen die bezoekers aanspreken. Dit is in de andere vestingsteden ook PROGRAMMA VESTINGDAGEN HULST Net als voorgaande jaren hebben de Hulster verenigingen, instellingen en on dernemers die de vestingdagen handen en voeten geven ook voor de editie van dit jaar een uitgebreid programma samengesteld. De hoogtepunten op een rijtje: Jt Het aanval/verdedigingsspel in 2006, waarin de stad door de Spanjaarden wordt belaagd. foto Wim Kooyman Zaterdag 25 augustus 12.00 uur: start doorlopende pro gramma's met schieting liggende wip, oldtimershow, ritjes Paard en kar, mo- delbotenshow, truckshow, curiosa- markt, roofvogelshow en Vlaamse ker mis 12.45 uur: Historische optocht vanaf Stationsplein 13.30 uur: Molendemonstratie op Mo- lenbolwerk 14.00 uur: Openingsceremonie Grote Markt 14.30 uur: stadswandeling met gids van 's Landshuis 15.00 uur: aanval/verdedigingsspel Kel dermanspoort 21.00 uur: Suck on this (muziek) Zondag 26 augustus 10.30 uur: Gildemis Basiliek 11.30 uur: koffieconcert van Lieverlee 12.00 uur: start doorlopende program ma' s (zie programma zaterdag) 13.00 uurVendelzwaaien 14.00 uur: Trucktrekwedstrijd Oranje- bolwerk 14.30 uur: Shanty koor op Vismarkt 16.30 uur: Modeshow Reiss van de Berghe in Steenstraat K 19.00 uur: Salsa demonstratie door Raymond de Frel TERNEUZEN - De stichting Litou wen Zeeuws-Vlaanderen heeft een groot deel van de inventaris van de twee Hampshire hotels in Ter- neuzen gekregen. Het City- en Churchillhotel ver vangen jaarlijks een deel van hun inventaris, maar dat is nog goed ge noeg voor gebruik bij de opzet en ondersteuning van projecten in Li touwen. Leden van de stichting rij den elk jaar naar Litouwen met een vrachtwagen vol spullen. De hotels schenken bedden, matras sen, stoelen, tafels, gordijnen, bu reaus en keukenapparatuur. De stichting Litouwen Zeeuws- Vlaanderen probeert sinds 1996 de levensstandaard in het voormalige Sovjetland te verbeteren, door on der meer scholen, verzorgingsin stellingen, ziekenhuizen en gehan- dicaptenopvang met materiaal te steunen. door Frank van Cooten HULST - De enorme verschillen in bouwleges tussen de gemeenten hebben verwondering gewekt in Zeeuws-Vlaanderen. Een bouwvergunning voor bijvoor beeld een klus van 130.000 euro kost in Hulst 1614 euro terwijl in het vergelijkbare Sluis bijna het dubbele (3044 euro) moet worden betaald. Terneuzen neemt genoe gen met 1937 euro. Dit blijkt uit cijfers van de Vereniging Eigen Huis. De verschillen zijn volgens de vereniging nooit zo groot zijn geweest. „Een bouwvergunning moet kos tendekkend zijn", luidt de verkla ring van de Sluise wethouder Leen Wille. Terneuzen en Hulst hante ren echter ook kostendekkende ta rieven, blijkt uit navraag. Hoe kunnen de verschillen tussen Hulst en Sluis dan zo groot zijn? „Sluis heeft blijkbare duurdere ambtenaren", zegt de Hulster wet houder Frank van Driessche. „Maar zonder gekheid. Iedere ge meente heeft een eigen bereke ningswijze en kostentoedeling. De uurtarieven kunnen verschillend zijn. Ook kan er verschil zijn in het aantal uren dat aan de afwer king van een bouwvergunning wordt besteed. Maar ja, het ver schil tussen onze gemeente en Sluis is inderdaad wel groot. Dat is moeilijk uit te leggen. Het is voor al een technisch verhaal. Maar ook op andere gebieden zijn er verschil len zoals bij de Wet Voorzienin gen Gehandicapten. De ene ge meente biedt gratis openbaar ver voer, de buurman niet. Daar zit ook een stuk politiek achter."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 118