Duikersgroep Goes kan aantal ligplaatsen met een gerust hart verviervoudigen Salaris van Romanescu komt gewoon op tijd Fuchsiatentoonstelling bij kwekerij Westhof Ontdekkingstocht door Bokkegat Wissenkerke Vaarbewegingen stijgen met een kwart, maar verstoren natuur niet. Zeeiandbrug dinsdagnacht dicht Open huis Onze Lieve Vrouwekerk in Tholen Vrouw van fiets geduwd en beroofd Fototentoonstelling in ambachtcentrum Goes Meter voor meter ontsluiert Nehalennia haar geheimen. Oost-Souburgs stel krabbelt op na maanden zonder inkomen. 261 Zaterdag 4 augustus 2007 PZC B HEINKENSZAND - Bij kwekerij West hof aan de Westhofsezandweg 3 in 's-Heer Abtskerke - tussen Hein- kenszand en Baarsdorp - wordt vanaf volgende week woensdag tot en met volgende week zaterdag de Zeeuwse fuchsiatentoonstelling ge houden. Liefhebbers van fuchsia's uit heel Zeeland richten de show in. De tentoonstelling is alle ope ningsdagen te bezichtigen van tien uur 's ochtends tot vijf uur 's mid dags. De toegang is gratis. WISSENKERKE - Natuurgebied Bok kegat bij Wissenkerke ontdekken. Het kan maandag om 19.00 uur on der leiding van een gids. Startpunt is Oostmolenweg 4. De deelname kost 7,50 euro per persoon, met versnapering en Zeeuwse lekker nij. Aanmelden en info via 0113- 372570. Het Bokkegat is na een dijk doorbraak ontstaan in 1682. door Frank Balkenende GOES - Een forse uitbreiding van het aantal ligplaatsen in Goes brengt natuur en milieu te ver waarlozen schade toe. Daarom lijkt er geen beletsel te zijn om het aantal ligplaatsen op te schroeven van honderd naar vierhonderd. Die spectaculaire groei heeft alles te maken met de ontwikkeling van Waterstad. Dat wordt een wijk met tweeduizend woningen op de plek van het havenindustrie gebied aan de noordkant van Goes. Troefkaart van Waterstad is wo nen aan het water. Honderden wo ningen staan straks aan de kades, een flink deel ervan krijgt een stei ger voor deur, waar de bewoner ZIERIKZEE - De Zeeiandbrug is in de nacht van maandag 6 augustus op dinsdag 7 augustus tussen twaalf en vijf uur in beide richtin gen dicht. Al het verkeer wordt omgeleid via de stormvloedkering. Ambulances kunnen er nog wel door. De pro vincie, eigenaar van de brug, rei nigt het wegdek en sleutelt aan steunen en rails, die dienen voor onderhoudswerk aan de betonnen pijlers van de brug. THOLEN - De monumentale Grote of Onze Lieve Vrouwekerk in Tho- len-stad is vandaag te bezichtigen van half twee en vijf uur. De bouwgeschiedenis gaat terug tot het laatste deel van de veertiende eeuw. Documentatie is beschik baar in vier talen. Tot 20 oktober is de kerk nog elke zaterdag- en woensdagmiddag geopend. zijn bootje kan afmeren. Langs de kaden is ruimte gereserveerd voor de bruine vloot en ook is voorzien in een terminal voor (niet al te gro te) rondvaartboten. Voor de tien binnenvaartschepen die Goes als thuishaven hebben, maar er zel den te zien zijn, is geen plaats meer in Waterstad. Goes kijkt nog naar een alternatief voor de schip pers. Omdat de bestemming van het ha venindustrieterrein op termijn - de eerste huizen worden in 2009 gebouwd - verandert en het aantal vaarbewegingen stijgt, heeft Goes op aandrang van de provincie la ten onderzoeken of de natuur schade wordt toegebracht. Met de ontwikkeling van de Goe- se wijk Waterstad stijgt het aan tal ligplaatsen voor de plezier- vaart van 100 naar 400. Dat leidt echter niet tot natuurschade. HULST - Een 81-jarige vrouw uit de gemeente Hulst is gisteravond rond kwart voor zeven in Hulst be roofd van haar tas. De vrouw reed rond kwart voor ze ven door het Tivolipark, toen ze door een man van haar fiets werd geduwd. Daarbij bezeerde ze haar schouder en gezicht. Terwijl ze op de grond lag, ging de man er met haar tas vandoor. Daarin zat een portemonnee met een onbekend geldbedrag. GOES - In het ambachtcentrum aan de Kattendijksedijk in Goes is vanaf vandaag tot eind augustus een fotoexpositie te zien van Chris- ta Breure uit Kapelle. Thema is: De beweging van water. Het am bachtcentrum in De Hollandsche Hoeve is dinsdag, woensdag, don derdag en zaterdag geopend van één uur tot half vijf Inmiddels is de zogeheten 'Voor- toets in het kader van de Natuur beschermingswet' gereed. Onder zocht is hoe de scheepvaart zich ontwikkelt en welke gevolgen dat heeft voor de natuur, met name de vogels aan en in de Oosterschel- de. Dat blijkt mee te vallen. Welis waar stijgt het aantal recreatieve vaarbewegingen met zo'n 5300, binnenvaartschepen doen Goes straks niet meer aan. Per saldo groeit het aantal vaarbewegingen tussen Goes en de Oosterschelde met een kleine vijfduizend tot 25.000 per jaar. Een toename van dik 24 procent. Dat lijkt belastend voor de natuur in het Nationaal Park Oosterschel de, ware het niet dat de leefgebie den van vogels en zoogdieren zich buiten 'het bereik' van de scheep vaart bevinden. De kans op versto ring is nihil, stelt het rapport. door Mieke van der Jagt COLIJNSPLAAT - „Niemand kan ons vertellen hoe het geweest is rond het jaar nul, maar stukje bij beetje komen we er misschien wel achter hoe het er heeft uitgezien. Moei zaam leggen we stukjes van de ge schiedenis bloot." Aan het woord is Urbain Sterkendries uit Kinrooi in Belgisch Limburg. Hij is al meer dan tien jaar aan het duiken bij de Vuilbaard. „Als we die stukjes ooit allemaal aan elkaar kunnen passen, weten we meer van de mensen die leef den in een nederzetting bij een tempel waar in de Romeinse tijd de godin Nehalennia vereerd werd. Wellicht gaan we ook meer leren over de zeevaart in die tijd, want op minstens 25 meter diepte in de Oosterschelde moeten ook de resten van een haven liggen." De Vuilbaard is de plaats waar vis sers rond 1970 het ene na het ande re aan Nehalennia gewijde altaar opvisten. Door een tentoonstelling werd Sterkendries door de oudheidkundige vondsten gegre pen, en hij vroeg een vergunning aan om de site bij De Vuibaard in kaart te mogen brengen. „Ik dook hier in Colijnsplaat al ja ren, maar je raakt uitgekeken op de visjes. Duiken met een onder zoeksdoel, is nog stukken leuker dan gewoon duiken." Dat het twee jaar duurde voordat de vergunning verleend werd, ver baasde Sterkendries toen nog wel, maar nu niet meer. „Er is overal onder water zo veel geroofd, dat de overheid begrijpelijkerwijs kop schuw is geworden. Wij duiken on der de paraplu van de Archeologi sche Werkgemeenschap Neder land en in het bijzonder onder die van de onderwaterwergroep. Dat doen we volgens de regels van het spel. Wat we mee naar boven ne men, is openbaar bezit. Een mooi bronzen schaaltje, zegt niets bij mij thuis in de kast. Het staat nu in het Nehalenniatempeltje hier in Colijnsplaat." Schatzoeken is voor de groep van tien duikers, allemaal uit Belgisch Limburg, geen prioriteit. Sterken dries: „Nummer één is het duiken, nummer twee de archeologie, al wordt dat belangrijker naarmate je meer te weten komt. Inmiddels hebben we zo'n 1300 duiken ge daan bij de Vuilbaard, en een klein deel in kaart gebracht. Je kunt maar een halfuurtje tussen eb en vloed beneden blijven. Dan alleen nog bij rustig weer en het zicht va rieert van tien centimeter tot hoog uit anderhalve meter. Met die be perkingen moeten we een gebied van enkele hectaren in kaart breng en, maar we zijn toch al behoorlijk wat wijzer geworden. Waar de tempel was, wisten we al van de vissers, maar nu denken we ook de plaats van de nederzetting te hebben gevonden. Het moet nog 'Je raakt uitgekeken op de visjes. Duiken met een onderzoeksdoel is leuker' een flinke bedoening zijn geweest, want het was een doorvoerhaven van ver in het binnenland tot aan de Britse eilanden en Scandina vië." Aan de opvatting dat het hele zaakje bij een stormvloed in het water moet zijn gestort, twijfelt de groep duikers inmiddels. „Het lijkt erop dat het erin is geschoven. De Vuilbaard zakt overigens nog steeds verder weg. Dat maakt dat het zand op de site zich ophoopt." Gelukkig heeft de groep Nehalle- nia (de juist gespelde naam was als domeinnaam al weg) een vergun ning voor een zandzuiger. „Die hebben we zelf aangeschaft en op geknapt, net als dit schip. De Was ser Schutz 1, een voormalig DDR- patrouilleschip, is helemaal aange past aan het onderzoekswerk dat de groep in de Zeeuwse wateren doet. Behalve bij Vuilbaard doet de groep ook onderzoek voor de kust van Domburg, waar in de ne gentiende eeuw Nehalennia-votief- stenen zijn gevonden. Voor een Europees project duikt de groep naar zeventiende eeuwse wrakken bij De Banjaard. door Nadia Berkelder OOST-SOUBURG - Langzaam, heel langzaam krabbelen ze er weer bo venop. Gheorghe Romanescu werkt weer. En hij krijgt deze keer gewoon op tijd uitbetaald. Zijn vriendin Christine Verstraete heeft een krantenwijk. In septem ber hopen ze hun huurschuld te hebben afbetaald. „Nog twee maanden", zegt Christine. „Dan hebben we het financieel weer wat ruimer." Nooit trapt ze er meer in, vertelt ze. Het afgelopen jaar is ze veel, heel veel wijzer geworden. Christi ne en Gheorghe werkten allebei voor een bedrijf dat hun salaris niet of onvoldoende uitbetaalde. Vragen om geld hielp niet. Intimi datie weerhield ze ervan actie te ondernemen, vertellen ze. Hun ba zin dreigde Gheorghe, die uit Roe menië komt, het land uit te laten zetten als Christine protesteerde. Christine, dol op Gheorghe, was bang dat ze het dreigement zou uit voeren en werkte door. Tot ze het begin dit jaar genoeg vonden en ze - op advies van slachtofferhulp - een advocaat in de arm namen. Roemenië was in middels toegetreden tot de Europe se Unie, wat het voor Gheorghe veel makkelijker maakte om hier Christine Verstraete en Gheorghe Romanescu dupe van malafide werkgever. legaal te werken. Ze gingen met be hulp van advocaat R. Aerts de strijd om het niet betaalde salaris aan, deels met succes. In de tussentijd zaten ze maanden zonder geld. En ook bij instanties moesten gevechten worden gele verd om geld te krijgen.„We zijn eerst naar de Kredietbank geweest om geld te lenen. Het eerste wat ze daar vragen is of je een vast in komen hebt. Nee? Dan ga je maar naar de sociale dienst. Daar zeg gen ze: je hebt nog geld tegoed van je werkgever, dan kunnen we niets voor je doen. We konden wel proberen om een uitkering aan te vragen, maar dat kon wel zes maanden duren omdat er een onderzoek moest plaatsvinden. Ie dereen vindt het allemaal heel erg voor je wat er is gebeurd, maar ze doen niets." Gheorghe: „Een ping pongbal, dat ben je. Van de ene in stantie naar de andere." Ook bij het UWV - de instantie die WW-uitkeringen verzorgt - vingen ze bot. De administratie van het bedrijf waar ze voor had den gewerkt was - op zijn zachtst gezegd - niet op orde: daarom kon den ze niet aantonen dat Gheorg he voldoende gewerkt had om recht te hebben op een uitkering. Ze zijn de maanden doorgekomen door te lenen. „Mensen waren heel erg lief', vertelt Christine. „Een mevrouw uit Middelburg heeft zelfs een paar keer bood schappen voor ons gedaan." Een deel van het niet uitbetaalde geld hebben ze inmiddels - onder druk van rechtszaken - gekregen. Het andere deel zien ze nooit meer terug, denkt Aerts. Het be drijf is inmiddels failliet. Ook al zou ooit aangetoond kunnen wor den dat ze recht hebben op meer salaris, is het nog de vraag of dat ooit komt. Gheorghe Romanescu en Christine Verstraete moesten maanden leven zon der inkomen. „Een pingpongbal, dat ben je." foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 112