PZC Hagelkanonnen verboden Pïe Aanpak van wateroverlast Rijontzegging voor Wemeldingse RFVFI i ;n~tholen 35 25 44 Goes krijgt meer kleur met graffitikunst Twee fruittelers in Borsele getroffen door tijdelijk vonnis. ZEEUWSE Daarom eeh DLV LL Zomerexpositie in Domburg belicht oude meesters Zaterdag 4 augustus 2007 Voor Erwin Veldman waait het te weinig op WK zeilen Tip? redgoes@pzc.nl GOES - Graffitikunstenaars vinden steeds vaker een legale plek in Goes. Het fietstunneltje onder de Ringbaan Oost richting Sportpunt Zeeland is mei dit jaar versierd door Gayan de Muynck. Eén van de kunstenaars die hem bij dit werk hielpen, Stephan Teelen, heeft zich ook op een andere, nog opvallen der locatie in Goes kunnen 'uitleven'. Spoorwegbeheerder Pro rail gaf hem de opdracht de zuidelijke uitgang van de voetgan gerstunnel bij NS-station Goes op te fleuren. In juni was hij klaar met een wand, deze week is de andere kant opgeleverd. Mogelijk komen er nog meer plekken voor graffitikunst in Goes. Al genoemd zijn: de skatebaan in Goes-Zuid en het fiets tunneltje richting 's-Heer Hendrikskinderen, foto Willem Mieras door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Twee van de acht hagelkanonnen in Borsele mogen voorlopig niet meer worden ge bruikt. De Raad van State in Den Haag heeft de milieuvergunningen voor de apparaten gisteren ge schorst. De betrokken fruittelers, één uit Heinkenszand en één uit Hoedekenskerke, laten in een reac tie weten 'alleen te kunnen hopen op het uitblijven van hagelbuien'. „Wat kunnen we anders doen na zo'n uitspraak?" De rechtszaken waren aangespan nen door stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland - tegen het ap paraat bij Heinkenszand - en door een bewoner van Hoedekensker ke. Volgens de stichting zou het ge bruik van de hagelkanonnen de rust in de Zak van Zuid-Beveland verstoren. Dat ze alleen tegen die bij Heinkenszand in geweer is ge komen, heeft te maken met de kos ten van de rechtsgang in acht za ken, tegen alle acht hagelkanon nen in Borsele. De zaak 'Heinkens zand' moet als een voorbeeld die nen voor de andere kanonnen. De bewoner van Hoedekenskerke was om dezelfde reden als de stichting naar de Raad van State gestapt te gen een machine bij hem in de buurt, die op vijfhonderd a zes honderd meter van zijn woning staat. Hagelkanonnen produceren schok golven, met als doel hagelstenen in de lucht kapot te maken, voordat ze het kwetsbare fruit op de grond kunnen raken. Flinke klappen zijn bij het gebruik van de hagelkanon nen te horen. In het voorlopige vonnis houdt de Raad van State re kening met de hoge geluidsproduc tie van de kanonnen. Het rechts college vraagt zich in dat licht af of Borsele wel twaalf keer per jaar het gebruik mag toestaan in de mi lieuvergunning. Ook zou 'wellicht' een bouwvergunning nodig zijn voor de zeecontainers waarin de kanonnen staan. De Raad van State trekt overigens nog een opmerkelijke conclusie. De doelmatigheid van hagelkanon nen wordt nogal eens betwijfeld. Dat doet de Raad van State niet. Het rechtscollege stelt op basis van ervaringen in binnen- en buiten land dat het hagelkanon 'bij juiste toepassing daarvan een effectief middel is om schade te voorko- Raad van State schorst milieuver gunning voor twee hagelkanon nen in Borsele op verzoek van één omwonende en stichting Be houd Zak van Zuid-Beveland. men'. A. Raas uit Heinkenszand, één van de fruittelers, kan dat al leen maar bevestigen. Hij heeft in 2006 - het eerste jaar - het appa raat acht keer gebruikt en dit jaar zo'n tien keer. „Het werkt gewoon goed." „Wij moeten alle belangen afwe gen", verklaart Borsels wethouder M. de Bruijne, „die van fruittelers en andere bewoners. Je moet er in elk geval niet te flauw over denken wat het verlies van een hele oogst betekent." Volgens hem zit er niks anders op dan het definitieve von nis van de Raad van State af te wachten. Dit wordt eind oktober, begin november verwacht. Ook voor kanonnen in Reimerswaal en Kapelle zal de uitspraak van be lang zijn. Tegen die in Kapelle is in middels ook bezwaar gemaakt. Burgemeester S. Kramer van Kapel le: „Als Borsele verliest, zullen we ook iets moeten." KAMPERLAND - Waterschap Zeeuw se Eilanden graaft deze maand een nieuwe sloot aan de Ruiterplaat- weg in Kamperland. Hierdoor kan het regenwater uit het dorp beter naar het gemaal Jacoba worden af gevoerd. Bij het gemaal komt ook een nieuwe waterloop. De actie vloeit voor uit de enorme water overlast waar Kamperland in 2005 mee te maken had. Eerder paste de gemeente de riolering al aan. Spaar mee vöör 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 -0231231. DEN HAAG - Een 39-jarige vrouw uit Wemeldinge is door het Haag se gerechtshof veroordeeld tot een boete van 650 euro en een rijont zegging van een half jaar voor rij den onder invloed. In april vorig jaar verloor ze op de Binnendijk in haar woonplaats de macht over het stuur, waarna ze in de berm terechtkwam en gewond raakte. Ze kon echter nog thuis ko men om van daaruit de ambulan ce te waarschuwen. Dat ze teveel alcohol in haar bloed had, kwam volgens de vrouw, omdat ze thuis van de schrik een paar borrels had gedronken. De rechter hechtte daar geen geloof aan. De straf is de zelfde die de politierechter in Mid delburg eerder al oplegde. Tip? redactie@pzc.nl De IJzendijkse uitzendconsulente heeft een vlotte babbel. Maar. Al gemeen Beschaafd Nederlands praten is haar vreemd, West- Zeeuws-Vlaams is haar voertaal. Haar collega's kijken daar al niet meer van op. Net zo min dat ze nog aandacht besteden aan haar vaste kreet 'tis daarom eeh' tijdens telefoongesprekken. Maar toen ze een Engelsman aan de lijn kreeg, hakkelde ze even. De collega's begonnen zacht te giechelen, maar ze her pakte zich. Sterker nog, na enke le minuten voelde ze zich zo in haar element dat ze haar stopzin ongemerkt een nieuwe dimensie gaf. „Yes, right", klonk het vol be grip. „Exactly, that's why, eeh!"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 111