puzzelt in verdronken stad Gemeente beëindigt verhuur landhuis Paalkamperen raakt in trek Raad van State stelt twee Borselse hagelkanonnen buiten gebruik 1'Ambiance bij Haamstede heeft geen recreatieve bestemming. Staatsbosbeheer wil ook wildkampeerplekken aan de westkust. Preventieve apparatuur fruittelers maakt te veel herrie, vinden klagers. S PZC Zaterdag 4 augustus 2007 127 Urbain Sterkendries op het dek van de Wasser Schutz 1, de aangepaste voormalige DDR-patrouilleboot, waarmee de duikgroep Nehallenia de verdronken havenstad in de Schaar van Vuilbaard onderzoekt. De buit bestaat uit kleine stukjes van de puzzel. foto Willem Mieras door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - Omwonen den van landhuis l'Ambiance bij Haamstede zijn volgende maand verlost van de overlast die ze er van zeggen te ondervinden. De ge meente Schouwen-Duiveland kwam erachter dat de woning hele maal niet voor recreatiedoeleinden gebruikt mag worden en maakt daar per 31 augustus een eind aan. Bewoners van de Westerenban, die met hun achtertuin grenzen aan het land van het met bomen omzoomde huis, klaagden sinds september vorig jaar een paar keer bij de gemeente. Daarbij gaven ze aan dat de gasten van het huis, waar tien tot twaalf personen per keer verblijven, erg veel lawaai ma ken. Toen ambtenaren zich over de zaak bogen, bleek dat het huis al leen voor permanente bewoning of als tweede woning gebruikt mag worden. Verhuurbedrijf Aan Zee, dat voor onder meer tiental len huiseigenaren in Zeeland huur ders zoekt, gaf echter aan het huis tot 31 augustus volgeboekt was. De gemeente besloot daarop vanaf die datum handhavend op te treden. Dat betekent dat de eigenaar fikse boetes wacht als hij dan nog steeds het huis verhuurd aan der den. De woning staat overigens ook al een flinke tijd te koop. Dat de gemeente er pas een paar maanden geleden achter kwam dat de woning onterecht als vakan tiehuis wordt gebruikt, is volgens burgemeester J. Asselbergs niet vreemd. „Die dingen zoeken we pas uit als er klachten komen", legt hij uit. „We kunnen moeilijk onze mensen een hele dag in heli kopters laten rondvliegen, op zoek naar overtredingen." door Raymond de Frel WESTDORPE - Op drie plaatsen in Zeeuws-Vlaanderen kunnen avon turiers sinds deze zomer legaal wildkamperen. Steeds meer fiets en wandeltoeristen weten de drie zogenoemde paalkampeerterrei- nenin Hulst, Koewacht en West- dorpe te vinden. Paalkamperen is niet meer dan het woord al doet vermoeden: kampe ren rond een paal. De terreinen lig gen in open plekken in bossen of aan bosranden vlakbij lange af stand wandel- en fietsroutes. De plaatsen zijn niet per auto bereik baar. De voorzieningen zijn ronduit sober. De kampeerders kunnen alleen gebruikmaken van een grondwaterpomp, die gemonteerd is op een paal. Het water is om te wassen en te koken. Onge kookt is het water niet drink baar. In een straal van tien meter rond de paal mogen maximaal drie trekkerstentjes staan. Over nachtingen zijn gratis, maar een verblijf mag niet langer dan drie dagen duren. De kampeerders moeten hun afval weer meene men. In Hulst kunnen wildkampeerders terecht in het Zoete Vaart-bos, tus sen de Wittebrugstraat en de Wa- 'ln Zeeuws-Vlaanderen hebben we gezocht naar witte plekken' terstraat. Tussen Axel en Koe wacht is een paalkampeerplek in gericht nabij fort Sint Jacob, in Westdorpe staat een paal in na tuurgebied Canisvliet. Laatstgenoemde plek kende wat opstartproblemen door een nog niet goed functionerende grondwa terpomp, maar is nu volledig ope rationeel. Het paalkampeeridee is een initiatief van Staatsbosbeheer. „Landelijk hebben we nu zo'n der tig plekken. In Zeeuws-Vlaande ren hebben we gezocht naar 'witte plekken', ofwel gebieden waar geen of weinig kampeervoorzie- ningen aanwezig zijn", vertelt bos wachter Hans van Hage van Staats bosbeheer. De terreinen worden steeds beter gevonden door toeristen, maar het is lastig om te bepalen hoeveel mensen er dit jaar al gebruik van hebben gemaakt. Van Hage: „Het gaat namelijk om niet te controle ren momentopnames." Staatsbosbeheer wil het aantal paalkampeerplekken in Zeeuws- Vlaanderen uitbreiden tot zes of zeven locaties. Daarbij wordt voor al gedacht aan een aantal terreinen in West-Zeeuws- Vlaanderen, on der meer tussen IJzendijke en Oostburg. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Twee van de acht hagelkanonnen in Borsele mogen voorlopig niet meer worden ge bruikt. De Raad van State in Den Haag heeft de milieuvergunningen voor de apparaten gisteren ge schorst. De betrokken fruittelers, één uit Heinkenszand en één uit Hoedekenskerke, laten in een reac tie weten 'alleen te kunnen hopen op het uitblijven van hagelbuien'. „Wat kunnen we anders doen na zo'n uitspraak?" De rechtszaken waren aangespan nen door stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland - tegen het ap paraat bij Heinkenszand - en door een bewoner van Hoedekensker ke. Volgens de stichting zou het ge bruik van de hagelkanonnen de rust in de Zak van Zuid-Beveland verstoren. Dat ze alleen tegen die bij Heinkenszand in geweer is ge komen, heeft te maken met de kos ten van de rechtsgang in acht za ken, tegen alle acht hagelkanon nen in Borsele. De zaak 'Heinkens zand' moet als een voorbeeld die nen voor de andere kanonnen. De bewoner van Hoedekenskerke was om dezelfde reden als de stichting naar de Raad van State gestapt te gen een machine bij hem in de buurt, die op vijfhonderd a zes honderd meter van zijn woning staat. Hagelkanonnen produceren schok golven, met als doel hagelstenen in de lucht kapot te maken, voordat ze het kwetsbare fruit op de grond kunnen raken. Flinke klappen zijn bij het gebruik van de hagelkanon nen te horen. In het voorlopige vonnis houdt de Raad van State re kening met de hoge geluidsproduc tie van de kanonnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 107