Syitenianei Russen planten vlag in strijd om schat onder pool Chef Scotland Yard beticht van misleiding Moslims slaags in Gaza-Stad Maddie (4) in België 'gezien' Zaterdag 4 augustus verschijnt deel 7! Symbolische actie moet de claim op Arctische gebied kracht bijzetten. Andy Hayman loog over doden van onschuldige De Menezes in Londen. Islamitische Jihad en Harnas groeien door vertrek Fatah uit elkaar. Treinongeluk in Congo eist zeker 68 levens Christelijke bekeerling wil erkenning Egypte Mamma (81) pakt zoon (61) huissleutels af Chinezen doden ambtenaren in spel nr 6 I Vrijdag 3 augustus 2007 PZC Knip de bon uit de zaterdagkrant, vul hem in en haal "De rosse reus" voor 1 euro in huis. door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - Onderzoekers hebben gisteren onder het ijs van de Noordpool een Russische vlag ge plaatst. Die symbolische actie moet de Russische claim op het Arctische gebied kracht bijzetten. Rusland claimt een groot deel van de Noordpool en zet daarvoor de Russische wetenschap in. Het Lo- monosov-onderwaterrif Arctisch gebied van 1,2 miljoen vierkante meter, zou een verlengde vormen van het Siberische vasteland. Met een nucleaire ijsbreker en een on- derzoeksschip gingen wetenschap pers deze week op pad om bewijs materiaal te verzamelen. Het ver antwoordelijke instituut noemt de expeditie 'historisch', omdat nooit eerder mensen op de zeebodem onder de Noordpool zijn geweest. Het onderzoeksschip Academicus Fjodorov stuurde gisteren twee mi ni-onderzeeërs, de Mir 1 en 2, de diepte in. Op de bodem, 4261 me ter onder de ijsvlakte, plantten we tenschappers een capsule van roestvrij titanium met de Russi sche driekleur. Rusland doet ook onderzoek naar dieren en planten in het gebied. Het is Rusland echter vooral te doen om de bodemschatten onder de Noordpool. Een kwart van de reserves aan olie en gas ter wereld zouden zich daar bevinden. Door de opwarming van de aarde smelt het poolijs waardoor de grondstof fen makkelijker bereikbaar wor den. Paradoxaal genoeg is het ge bruik van dergelijke bodemschat ten de oorzaak van de opwarming van de aarde. De expeditie geldt tevens als publi citeitsstunt. De unieke ontdek kingsreis voedt de nationale trots en moet andere landen overtuigen van de kracht van Rusland. Olie en gas hebben het land meer wel vaart gebracht tijdens het regime van president Vladimir Poetin, on der wiens leiding ook het zelfbe wustzijn is toegenomen. Zo zijn de twee Mirs een verwijzing naar het ruimtestation met dezelfde naam. Expeditieleider Artoer Tsjilingarov werd door persbureau Itar Tass ge citeerd alsof hij zojuist op de maan was geland. „De landing ver liep vlotjes", zei Tsjilingarov, parle mentslid en voorzitter van de Rus sische associatie van poolontdek- kers. „Gravelachtige grond ligt rondom ons en er zijn geen zeebe woners te zien." Een commissie van de Verenigde Naties moet zich buigen over de Russische claim. Aan zee grenzen de landen beschikken over een eco nomische zone van 200 nautische mijlen oftewel 370 kilometer vanaf de kust. Het gebied daarbuiten is niemandsland, tenzij een land kan aantonen dat het een continentaal 'Gravelachtige grond ligt rondom ons en er zijn geen zeebewoners te zien' karakter heeft en een geologische structuur die overeenkomt met het vaste land. Andere landen die grenzen aan de Noordelijke IJszee verzetten zich tegen de Russische claim. Canada, de Verenigde Staten, IJsland en de Scandinavische landen, allemaal maken zij aanspraak op gebieden boven de poolcirkel. De Canadese premier Stephen Harper sprak on langs al oorlogstaal, toen hij zei dat zijn land de noordwestelijke doorvaart met schepen zou verde digen. Ook over de Beringzee, de Barentszzee en Hans Eiland be staat onenigheid. door onze correspondent Esther Cotink LONDEN - De hoogste politiechef van de antiterreurafdeling van Scotland Yard heeft zijn collega's en het publiek opzettelijk misleid over de dood van Jean Charles de Menezes. Dat concludeert de Brit se politieklachtencommissie in een gisteren uitgebracht rapport. De Menezes werd kort na de bom aanslagen in Londen, in juli 2005, met zeven politiekogels om het le ven gebracht, omdat hij werd aan gezien voor een terreurverdachte. De klachtencommissie beschuldigt commandant Andy Hayman van 'grove nalatigheid' en 'opzettelijk liegen' op het moment dat hij zou hebben geweten dat een onschuldi ge man was omgebracht. De hoog ste politiebaas van het Londense korps, sir Ian Blair, komt zonder kleerscheuren uit het onafhankelij ke onderzoek. Volgens de commis sie treft hem geen blaam, omdat hij naar eer en geweten heeft ge handeld op basis van de informa tie die hem was verstrekt. Dat de ze onjuist en onvolledig bleek, wordt hem niet verweten. Blair heeft in een reactie op het rapport opnieuw zijn excuses aan geboden aan De Menezes' familie, maar hij zei niet te geloven dat Hayman te kwader trouw heeft ge handeld. Daarmee legt hij de aan tijgingen van de commissie naast zich neer en spreekt hij zijn steun uit voor Hayman. De Menezes' familie vindt dat Ian Blair verantwoordelijk moet wor den gehouden voor de dood van Jean, en vermoedt dat Hayman als zondebok is aangewezen. CAZA-STAD - De Palestijnse groepe ringen Harnas en Islamitische Ji had vervreemden van elkaar. Ha rnas eist dat Islamitische Jihad in de Gazastrook geen wapens in het openbaar draagt, maar de kleinere verzetsgroep weigert dit. Hamas-strijders sleepten gisteren Islamitische Jihad-aanhangers uit een moskee in Gaza-Stad, dood den er een en schoten er vier in het been. Hamas-strijders open den woensdagavond het vuur op een bolwerk van de Islamitische li- had in Gaza-Stad. Een persoon kwam om en er vielen tien gewon den. De aanval was een vergelding voor een incident dinsdag, toen strijders van de Islamitische Jihad in de lucht schoten tijdens een bruiloft. De confrontaties zijn beschamend voor Harnas en de Islamitische Ji had, omdat zij erg verwant met el kaar zijn. Zij steunen beide op een fimdamentalistisch-islamitisch ge loofsgoed, vielen vaak samen Is raël aan en krijgen steun uit Iran. Maar nu hun gezamenlijke vijand Fatah de Gazastrook heeft verla ten, groeien zij uit elkaar. TONCEREN - Justitie in de Belgische stad Tongeren zoekt een Nederlan der van circa 40 jaar, omdat hij ge zien zou zijn met de ontvoerde Britse kleuter Maddie. De man heeft met een kind en een jongere Engelstalige vrouw zaterdag een terras bezocht in Tongeren. De 4-jarige Maddie verdween be gin mei vanuit een hotelkamer in Portugal, waar zij lag te slapen. Haar ouders waren verderop in een cafetaria aan het eten. KINSHASA - Het dodenaantal door een ongeluk met een goederen trein in de Democratische Repu bliek Congo is opgelopen tot zeker 68. De trein raakte van het spoor in de provincie West-Kasai. „De slachtoffers waren illegale passa giers die gewoonlijk op de goede rentrein meereizen zonder dat con ducteurs dat weten", aldus de staatsspoorwegen SNCC. CAIRO - Een Egyptenaar die zich bekeerde van de islam tot het chris tendom, wil dat de overheid zijn conversie erkent. Een mensenrech tenorganisatie neemt de zaak van de 25-jarige christen Mohamed Ah med Higazi op zich. Het is de eer ste keer dat een dergelijke zaak zich voordoet in het moslimland. Higazi wil dat de regering zijn be kering erkent, zodat zijn kinderen als christen ter wereld komen. CATANIA - Italiaanse mannen staan er om bekend dat zij vaak ook als volwassenen nog een hechte emo tionele band hebben met hun 'mamma'. Bij een man uit Catania gaat dat wel erg ver: nog op 6i-jari- ge leeftijd liet hij zich huissleutels en zakgeld afpakken door zijn moeder van 81. De man is werk loos, niet getrouwd en woont nog bij zijn moeder. PEKING - De Chinese regering heeft een nieuw middel ingezet in de strijd tegen corruptie. Een onli ne animatiespel, waarin deelne mers frauduleuze ambtenaren kun nen martelen en doden, moet de burgers onderwijzen over de geva ren van corruptie. Een professor van de Universiteit van Peking vindt het onzin. „De ambtenaren zouden zelf voorgelicht moeten worden, niet de burgers." Wat een juweeltjes! KEUKENSTUDIO - PMM3KÉ uw keuken vakkundig «r één dag wordt geplaatst we een eigen service-.en montageteam hebben persoonlijk advies 'krijgt door. verkopers uit de praktijk wij bi u langskomen voor een 0prekl u dan kiest voor 100% aantoonbare kwaliteit onze keukens van Nledêdands faoncaat zijn we uitsluitend werken met A-merk apparatuur we keukens hebben in elke prijsklasse Openingstijden Kloosterweg 6 Kapelle industrieterrein 'De Smokkelhoek' Tel. 0113 - 33 00 04 g t/m do. 9.30 -17.30 vr. 9.30 - 21.00 uur - za. 9.30 - 16.00 uur 's-Ayortds op afspraak vrijdag koopavond! MHK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 6