Zeeland Grote verschillen in bouwleges Woning opplussen erg populair Kunststofkozijnen Borstkanker vaker en vroeger ontdekt dankzij digitale foto's Dertig maanden cel geëist wegens drugs dealen Middelburg en Sluis bijna twee keer zo duur als gemeente Hulst. Meidoorn populairste Zeeuwse wilde bloem Bel voor een vrijblijvende prijsopgave PZC Vrijdag 3 augustus 2007 25 door René Schrier COES - De verschillen in kosten van bouwleges tussen verschillen de gemeenten zijn volgens de vere niging Eigen Huis 'onaanvaard baar' hoog. Ook.in Zeeland is spra ke van grote verschillen. Het duurst zijn de gemeenten Sluis en Middelburg. De bedragen die zij in rekening brengen, zijn bijna twee keer zo hoog als de kosten van de bouwleges in Hulst en op Noord- Beveland. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft wel een legesmo del opgesteld voor de gemeenten, maar dat leidt nog niet tot unifor me tarieven. Een bouwvergunning (bouwkosten 130.000 euro) kost in Hulst 1615 euro en in Sluis en Mid delburg 3044. Maar het kan nog er ger. In de gemeente Haren (Gro ningen) kost diezelfde vergunning 5000 euro. Uit de publicatie die Eigen Huis naar buiten bracht, bleek dat de ge meente Terneuzen de goedkoop ste gemeente van Nederland is als het om bouwleges gaat. Eigen Er is sprake van grote verschillen in de tarieven die gemeenten re kenen voor bouwleges. Hulst is in Zeeland het goedkoopst, Mid delburg en Sluis zijn het duurst. Huis heeft echter maar een be perkt aantal gemeenten onder zocht. In Zeeland hoort Terneu zen bij de middenmoot. Wethouder van Financiën L. Wil le van de gemeente Sluis, over de totstandkoming van het tarief in Sluis. „Ons beleid is dat de afgifte van dergelijke vergunningen kos tendekkend moet zijn. Dat wil zeg gen dat berekend wordt hoeveel uren er aan gewerkt wordt en wat de salarissen zijn van de mensen die er aan werken. Ook eventuele andere kosten worden meegeno men. Het is jammer dat deze con clusie er uit komt. We zouden het wel gratis kunnen doen, maar dan gaat het weer ten koste van een an dere post voor de burgers." Burgemeester C. van Liere staat met zijn gemeente Noord-Beve land aan de andere kant van het lijstje. Hij weet niet of de bouw leges in zijn gemeente kosten dekkend zijn, maar 'wij proberen de kosten voor de burger zo laag mogelijk te houden'. Volgens hem is het niet zo dat iedere gemeente dat doet. Als voorbeeld noemt Van Liere de gebruiksverorde- ningen voor gebouwen (brand veiligheid). De ene gemeente scha kelt daar een duur bureau van bui ten de provincie voor in, de ande re gemeente doet het voor een veel lager bedrag met een mede werker die voor die taak vrijge steld wordt. pagina 3: commentaar Bouwleges —S Kosten van de kale bouw- leges in de Zeeuwse ge- I I meenten, uitgaande van 1 sS I een huis waarvan de bouwkosten 130.000 euro bedragen. De bedragen zijn in euro's Hulst 1615 Noord-Beveland 1625 Veere 1646 Vlissingen 1649 Schouwen-Duiveland 1820 Terneuzen 1937 Reimerswaal 2108 Kapelle 2132 Borsele 2210 Goes 2362 Tholen 2373 Middelburg 3044 Sluis 3044 PZC Felix Binicewicz door Claudia Sondervan COES - Borstkanker wordt dankzij digitale fotografie tegenwoordig va ker en in een eerder stadium her kend. Die voorlopige conclusie volgt uit een proef die nog gaande is met het bevolkingsonderzoek borstkanker in Zeeland en de Drechtsteden. Op de digitale foto's zijn het borstweefsel en eventuele afwijkingen in meer detail en uit meer gezichtspunten te zien. Van de onderzochte vrouwen (50-69 jaar) zijn er meer doorver wezen voor ziekenhuisonderzoek: dat cijfer lag voor de regio op 1,7 procent, vorig jaar steeg dat naar bijna drie procent. Ook werd bij meer vrouwen een tumor gevon den. Met de oude methode werd bij vijf op de duizend kanker ge constateerd. Nu vonden artsen kanker bij bijna zeven op de dui zend verwezen vrouwen. De ge vonden tumoren verkeerden vaak in een vroeger stadium. De onderzoeken lopen nog door totdat de vrouwen die nu een digi tale mammografie hebben gekre gen, hun volgende tweejaarlijkse onderzoek hebben gehad. Pas dan blijkt met zekerheid of borstkan ker inderdaad effectiever opge spoord wordt. In Zeeland wordt de digitale borst onderzoekwagen sinds oktober vo rig jaar ingezet. Enkel in Reimers waal en Tholen worden de borstfo- to's nog op de oude wijze ge maakt. Bijkomend voordeel: bij digitale mammografie is eerder bekend of de opnamen overgedaan moeten worden. Vier radiologen van het Oosterscheldeziekenhuis in Goes beoordelen de opnamen voor het bevolkingsonderzoek. Elke foto wordt door twee artsen gezien. Zij beslissen of nader onderzoek in een ziekenhuis nodig is. Omdat het team sinds kort ook de foto's uit Brabant beoordelen, is het uit gebreid van twee naar vier radiolo gen. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het Borselse wo ningadviesproject voor 55-plussers en gehandicapten loopt als een trein. Sinds het project in april be gon, zijn al 82 adviezen voor wo ningaanpassingen aangevraagd en ook verwerkt. Woningen 'opplussen', heet het of ficieel, zodat ouderen en mensen met een beperking zo lang moge lijk in hun vertrouwde woning en omgeving kunnen blijven. Veere had de primeur van het project dat door de provincie financieel wordt ondersteund. Borsele was de tweede gemeente, op korte ter mijn volgt Goes. Veere beet vier jaar geleden het spits af Vrijwilligers hebben daar inmiddels ruim 160 adviezen gege ven. Borsele zit in enkele maan den al op de helft. „Omdat wij niet alleen eigen woningen doen, maar ook huurwoningen", geeft Kees Fierloos uit 's-Gravenpolder als verklaring. Fierloos is één van de zes vrijwillige woningadviseurs in Borsele. Als oud-renovatiemede- werker bij woningstichting Borse le kent hij het klappen van de zweep. 'Praktisch nadenken', dat is de ster ke kant van de woningadviseurs. „Ouderen die slecht ter been zijn, gaan op de trap vaak aan de leu ning hangen", geeft Fierloos een voorbeeld. „Zo'n leuning zit meest al niet zo goed vast. Met handgre pen bij de trap is dat verhelpen." Wie adviezen opvolgt, krijgt be perkt subsidie. WEEKEND Zaterdag 4 en zondag 5 augustus 2007 Huisartsen Schouwen-Duiveland: Huisartsenpost Schouwen-Duiveland Kon. Gustaafweg 2, Zierikzee tel. 0900-1585 (geopend ma. t/m vr. van 18.00 tot 8.00 uur,.in weekeinde of tij dens feestdagen, alleen na telefonische af spraak). Tandartsen Schouwen-Duiveland: Spreekuur 16.30 - 17.00 uur. tel. 06-53737162. Verloskundigen Verloskundige Praktijk Lena, 24 uur bereikbaar, tel. 06-22255315. Apotheken Apotheek Zierikzee, Dam 18, tel. (0111) 412906, geopend za. 9.00-12.30 en 17.00-18.00 uur., zon- en feestda gen 12.00-12.30 en 17.00-18.00 uur. Wijkverpleging Allévo. Schouwen-Duiveland tel. (0113) 249111. Dierenartsen Weekenddienstartsen Schouwen-Dui veland, voor spoedgevallen bereik baar via telefoon 412180. Spoedgeval len spreekuur gezelschapsdieren zater dag 13.00-13.30 uur, Grevelingenstraat 17 te Zierikzee. Dierenambulance Stichting Dierenvrienden Schouwen Duiveland, tel. (0111) 406111. verbouwingen - klussen rondom het huis dakkapellen - dakgoten met sierklossen dakgootbekleding - kunststof tuinhuisjes Kunststofmontagebedrijf F. P. POORTVLIET Dekkersweg 12, Nieuwdorp MIDDELBURG - Tegen een 45-jarige Terneuzenaar is gisteren voor de rechtbank in Middelburg een ge vangenisstraf van dertig maan den geëist. De Terneuzenaar, sinds jaar en dag verslaafd, wordt ervan verdacht het afgelopen jaar in zowel Terneuzen als België te hebben gedeald in cocaïne en he roïne. De Terneuzenaar kwam bij de po litie als verdachte in beeld na klachten over overlast in de Grenu- laan in Terneuzen. Er volgden ob servaties en telefoontaps en begin januari werd de Terneuzenaar uit eindelijk in België aangehouden met 21 gram aan 'wit en bruin' op zak. Dat de man ook de harddrugs had uitgevoerd, zoals de officier van justitie ten laste had gelegd, be streden zowel de Terneuzenaar als zijn advocaat. Immers: de man was naar eigen zeggen Terneuzen meer dan zat en vertoefde van af medio oktober regelmatig in België om daar bij vrienden onder dak te vinden. En omdat hij toch ook drugs voor zichzelf nodig had, had hij op hun verzoek ook regelmatig wat harddrugs mee genomen voor die vrienden. „Dan hoefden ze daar tenminste niet voor naar Terneuzen te rijden", zo betoogde hij. LWJ De rechtbank doet uitspraak op 16 augustus. GOES - De meidoorn is de populairste wilde bloem van Zeeland. Stichting Floron en natuurtijdschrift Grasdui nen hielden een verkiezing en 35 procent van de deel nemers koos voor de meidoorn, gevolgd door lamsoor (21 procent), ruige anjer (12 procent) en wollige distel (3 procent). foto Lex de Meester Tel. 0113 - 61 33 95 of 06 - 42 15 69 67 www.fppoortvliet.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 65