:eelani Watersnoodmuseum richt de blik op buitenlandse bezoekers Snackkar aan 't Luitje mag hele jaar open Levensliedjes op Tieners op werkvakantie zijn nog enthousiaster dan hun ouders Teksten collectie door vrijwilligers vertaald in Duits, Frans en Engels. Wagen van Ger Lagerweij blijft tot 2009 op huidige plaats staan. Zomertour van Radio Schouwen-Duiveland in Westenschouwen. 22 I Vrijdag 3 augustus 2007 PZC door Piet «leemans OUWERKERK - Het Watersnoodmu- seum in Ouwerkerk wil de collec tie voor buitenlandse bezoekers in zichtelijker maken. Het is de be doeling dat een looproute wordt ontwikkeld met uitleg in het Frans, Duits en Engels. Dat staat in de laatste nieuwsbrief van het Watersnoodmuseum. Voor deze 'vertaalslag' deed het museum een beroep op vrijwilli gers en dat had resultaat. Voor zo wel Duits, Engels als Frans hebben zich mensen beschikbaar gesteld. Het is de bedoeling dat alle verkla rende teksten worden vertaald of de bestaande vertaling worden aangepast. Achter de schermen wordt verder hard gewerkt aan de plannen voor uitbreiding van het museum. Er is een bouwcommissie in het leven geroepen en inmiddels is een mo numentenvergunning aangevraagd bij de gemeente. Het dagelijks ge meentebestuur heeft al laten we ten voornemens te zijn de vergun ning te verlenen. In de eerste caisson - het huidige museum - wordt het feitelijke verhaal verteld. Het is de bedoeling dat in caisson twee de emoties aan bod komen in de vorm van persoonlijke verha len van zij die de ramp meemaak ten. De derde caisson gaat voorna melijk dienen als onderkomen voor algemene en groepsvoorzie- ningen en in caisson vier draait het om de vraag hoe we nu en in de toekomst met het water om die nen te gaan. Het minder mooie zomerweer heeft het aan de Weg van de Bui tenlandse Pers gevestigde museum grote drukte bezorgd. Tot nu toe zijn al bijna 14.000 bezoekers ver welkomd en dat is 38 procent meer dan vorig jaar om deze tijd. Het Watersnoodmuseum wordt ook regionaal steeds meer een Het Watersnoodmuseum Ouwer kerk meldt een aanpassing van de collectie, uitbreidingsplannen en door slechte weer sterk geste gen bezoekersaantal. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De snackwagen van Ger Lagerweij blijft waarschijnlijk tot eind volgend jaar staan op zijn huidige plaats aan 't Luitje in Zie- rikzee. Bovendien mag de eigenaar tot die tijd ook in de wintermaan den open. Nu is dat nog van april tot en met september. In 2009 moet er een permanente kiosk op die plaats staan. Lagerweij kreeg vorig jaar toestem ming van de gemeente Schou- wen-Duiveland om een mobiele snackkar op 't Luitje te zetten. Daarvoor had hij bijna tien jaar ge ijverd. De gemeente was op zich niet onwelwillend, maar bleek de eigen regels te hebben overtreden toen ze de ondernemer eerder een vergunning gaf De rechtbank floot de gemeente terug, waarna die eerst de eigen regels moest ver anderen om Lagerweij alsnog toe stemming te geven. De verkoop van friet en broodjes loopt zo goed, dat Lagerweij ook in de wintermaanden open wil zijn. De gemeente juicht een ver lenging van het seizoen alleen maar toe. Het college wil de onder nemer daarom toestemming ge ven tot het eind van dit jaar dage lijks open te zijn. Lagerweij heeft nog geen vergunning gevraagd om ook in 2008 het hele jaar te verko pen, maar is dat wel van plan. In dat geval wil de gemeente ook daar akkoord mee gaan. Daarna moet het wel afgelopen zijn, waarschuwt het college. De snackkar staat er immers als onder deel van een soort overgangsrege ling. Lagerweij wil aan 't Luitje een permanente kiosk bouwen. punt waar mensen speciaal voor komen, en dus niet alleen een slechtweervoorziening. 'We kun nen constateren dat de gemiddel de bezoekduur toeneemt', zo staat in de Nieuwsbrief Opvallend daar bij is dat het aantal bezoekers af komstig uit Noord-Brabant. Die kwamen volgens de nieuwsbrief vooral af op de wisselexpositie over de watersnood in West-Bra bant. De wisselexpositie maakte veel po sitieve reacties los. Volgens de Bra bantse bezoekers is het de eerste keer dat er zo'n groot overzicht ge maakt is over de watersnoodramp in hun provincie. Op de activiteitenkalender van het Watersnoodmuseum staat de kre kenwandeltocht op zaterdag 11 au gustus. De routes voeren bijna ge heel over verharde wegen rond het krekengebied van Ouwerkerk en Oosterland. De langste route is 25 kilometer. Starttijd vanaf 9.00 uur. De deelnemers krijgen een route beschrijving mee waarin ook staat wat er onderweg te zien is en op welke manier dat te maken heeft met de Ramp van 1953. Ger Lagerweij Die verwacht hij er in 2009 te heb ben neergezet. Fleeff hij langer no dig, dan ligt dat aan hemzelf en kan hij niet blijven rekenen op steun van het college, benadrukt de gemeente. Het ontwerp voor de kiosk van La gerweij werd al in 2003 door de monumentencommissie goedge keurd. De procedure voor de bouwaanvraag zelf loopt nog. door Ton van den Nouweland WESTENSCHOUWEN - Helemaal bo ven, op de strandtrap hoor je 'm al: „Goeoeoeoedemiddag Westen- schouwen!" Presentator Willem Tros van Radio Schouwen-Duive land is op zomertour en vandaag is hij neergestreken op strandpavil joen De Schaar. Met zo'n vijftig man publiek, me depresentatrice Janny de Koster en de Middelburgse zangers Zeeuwse Ricky en Marco Paulo is het een ge zellige boel op het terras. „Het is al tijd lachen met mijn show," zegt de in trainingsbroek en lawaai- hemd gestoken Willem Tros, die eigenlijk Van den Heetkamp heet. „Mijn fans zijn er ook. Ze konten van heel het eiland, en tot uit Bel gië toe. Nederlandstalige muziek is mijn lust en mijn leven. En mijn reguliere programma Met Vlag en Wimpel is het best beluisterde pro gramma van Radio Schouwen-Dui veland." De Hollandse hits en de praatjes van Willem worden afgewisseld met live-optredens van beurte lings Ricky en Marco. Beiden zien hun optredens van vanmiddag als goede promotie. „Ik zit twintig jaar in de muziek waarvan drie als zanger. Met dit werk bouw ik be kendheid op," zegt Marco. Ricky zingt Nederlandstalig en 'après ski'. „Mijn internetsite was site van de dag bij Zeelandnet," ver telt hij. „Dat is Janny opgevallen, waarna ze contact met mij opnam. Drie uur optreden is nogal lang, vandaar dat ik Marco mee heb ge vraagd." Willem gooit er ondertussen een nummertje Frans Bauer tegenaan. Daarna trakteert hij de luisteraars op zijn onnavolgbare radiologica: „Beste mensen. Het is nu bijna half vier. Dat betekent dat we nog gezellig doorgaan tot een uur of Willem Tros vijf" Janny is helemaal idolaat van schlagers. „Meteen na de uitzen ding spring ik in mijn autootje en rijd naar de Bodensee." Daar heeft ze afgesproken met de artiesten Robert und Angelo en met Rex Gorden. Janny: „Ik ken artiesten in Duitsland, Oostenrijk, zelfs in Hongarije. Via internet spreken we dan af. Vroeger heb ik met mijn vader gezongen. Jodelen kan ik ook. Maar niet meer zo goed. Mijn stem is ouder geworden, en dat roken hè." Toch is ze weer op zangles. „Ja, in Oostenrijk gaan ze een cd'tje van me opnemen. Volks muziek is alles voor me." Willem, glaasje schuimend spraak water in de hand, verbastert pavil joen De Schaar zo nu en dan tot De Schuur en ook technisch gaat er soms wat mis. Maar alia, 't is live. Wilma en Wim van Nijnatten uit 'Het is nu bijna half vier. Dat betekent dat we gezellig doorgaan tot een uur of vijf.' Roosendaal zitten er niet mee. „Hartstikke leuk. En wij kunnen wel wat hebben, hoor. Maar we zijn toch even bij die speakers weg gegaan," meldt Wilma. Het stel heeft een caravan in Haamstede, komt wel vaker bij De Schaar en maakt vandaag een fiets tochtje. „We houden van muziek. Op andere dagen missen we dat ei genlijk een beetje. Cees draait hier nooit muziek." Cees van der Wekken ziet Willem Tros en zijn radiogevolg graag ko men naar zijn paviljoen. „Zal je zien. Aan het eind van de middag wordt het echt druk. Nu heet het dan Zomertour, maar Willem komt elk jaar langs met zijn pro gramma. En elke keer brengt ie slecht weer mee. Gisteren was het mooi. Ik zei nog tegen mijn zoon: 'morgen zal het wel minder zijn, want dan komt Willem'. En jawel hoor." De uitzending van gistermiddag op strandpaviljoen De Schaar in Westen- schouwen was de 436ste uitzending van Willem Tros. »- Met een onderbreking van twee jaar presenteert de 61 -jarige Willem Tros al acht jaar het programma Met Vlag en Wimpel. Eens in de 14 dagen krijgt hij hulp van Janny de Koster en dan worden er schlagers gedraaid. De volgende halte in de zomertour is camping 't Hooge Zand in Sirjans- land: donderdag 9 augustus van 14.00 tot 17.00 uur. door Martijn de Koning BURGH-HAAMSTEDE - De tegenstel ling kan niet groter zijn. Waar over de ring van Haamstede en de zijstraten ervan gisteren duizen den mensen langs de kraampjes van de kermis en de Ringpromo- tie slenterden, vergezeld door het geluid van de attracties en allerlei soorten muziek, genoten tweehon derd meter verderop ongeveer vijf tig kampeerders van de rust in het Slotbos. Geen gebruikelijk tafereel. Want slot Haamstede en het bijbehoren de landgoed zijn normaal gespro ken verboden gebied. Twee weken per jaar laat Natuurmonumenten er op een veldje op de unieke loca tie vakantiegasten toe. Als tegen prestatie doen die 's ochtends werkzaamheden voor de natuur- club. Coördinator is de ANWB, die onder de noemer Vrijbuiten- kamp elk jaar enkele van zulke va kanties in heel Nederland organi seert. Die in Haamstede duurt twee we ken. Morgen breken de pakweg vijftien families weer op. Gisteren was het tijd om het resultaat van hun arbeid officieel over te dragen aan eigenaar Natuurmonumenten. Meest in het oog springend resul taat was het verplaatsen en op knappen van de vogelkijkplaats in de Zeepeduinen bij Burgh. Opvallend aan de groep is het groot aantal kinderen. Niet alleen kleintjes, maar ook tieners zijn met- hun ouders meegekomen. Fleur en Sara zijn met hun 17 jaar de oudsten. Vooral de afwisseling vinden ze leuk, geven ze aan. ,,'s Morgens werken we in de natuur, 's mid dags zijn we vrij", legt de Amster damse Sara uit. „Dan gaan we naar het strand, en ik heb gesurfd en ge wandeld." „En 's avonds kruipen we met z'n allen gezellig rond het kampvuur", vult Fleur uit Hooge- veen aan. De meiden weten waar over ze praten. „Ik doe dit voor de veertiende keer", vertelt Fleur. Het zal niet de laatste keer zijn, ver moedt ze. Want waar veel andere De vrijwilligers bouwden in het gebied onder meer deze 'gluurmuur'. foto Marijke Folkertsma zeventienjarigen een warme plek als Salou opzoeken, vinden de da mes de werkvakanties in eigen land een prima alternatief „Ik zou dit ook wel met vriendin nen willen doen", zegt Sara. Ster ker nog, geeft Fleur aan: „Mijn ouders gaan volgend jaar mis schien niet meer. Maar dan ga ik wel met iemand anders."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 62