Zeeland PZC Padmosnet nog niet ideaal Werk N57 stilletjes van start I 21 Geen extra geld voor scouting y Meisje blijft aan paard hangen SCHOUVVEN-DUIVELAND 27 fc 33 Alternatieve methode voor vangen mosselzaad moet nog verbeterd. Archeologisch onderzoek bij Serooskerke gaat door. Modes in de kunst zijn niet besteed aan Jef Germonprez Vrijdag 3 augustus 2007 Dirk Kuijt even terug in zijn vertrouwde omgeving Tip? redzzee@pzc.nl door Melita Lanting BRUINISSE - Mosselzaad vangen met hangende netten is nog niet het ei van Columbus. Dat is de eer ste conclusie die de neven Mari nus en Rinus Padmos uit Bruinis- se trekken na een proef met de zelf ontwikkelde Padmosnetten. Deze manier van mosselzaadvisse rij is volgens de vissers zeker de moeite waard om verder te ont wikkelen, maar nu is het nog veel te arbeidsintensief „Daar moeten we aan gaan werken", zegt Mari nus Padmos. „Als we op de ouder wetse manier mosselzaadvissen, kost dat acht tot tien cent de kilo. Nu zijn we naar schatting één eu ro vijftig per kilo kwijt. Dat bete kent dat je een heel goed rende ment moet hebben om hierop te kunnen verdienen." Mosselvissers experimenteren al enige tijd met alternatieve metho den om het zaad te vissen. Dat ge beurt bijvoorbeeld door touwen in het water hangen of netten onder water uit te spannen. De neven Padmos hebben met steun van de provincie een metho de ontwikkeld om lange netten in grote bogen in het water te han gen. Aan deze netten hechten zich de in het water zwevende mossel- larfjes, die daarna uitgroeien tot hele kleine mosseltjes (het mossel zaad). Als het zaad na een paar maanden groot genoeg is, worden de netten weer uit het water ge haald. Het zaad wordt er af ge schraapt om vervolgens uitge strooid te worden op de mosselper celen van de visser. Daar krijgen de kleine mosseltjes ruim twee jaar de tijd om te volgroeien. Deze nieuwe methode wordt vol gens Padmos vooral ontwikkeld om een aanvulling te krijgen op het quotum wat de mosselvissers op de traditionele manier uit de Waddenzee vissen en zal niet de hele traditionele mosselzaadvisse rij kunnen vervangen. Tot nu toe wordt het mosselzaad gevangen door met korren over de bodem van de zee te slepen. Een methode die door sommigen wordt gezien als schadelijk voor de natuur. Daarom wordt er momen teel wetenschappelijk onderzoek naar deze vorm van zaadvissen ge daan. De neven Padmos wachten de uitslagen van dat onderzoek met spanning af. W* De neven Padmos experimente- ren met een alternatieve manier van mosselzaadvissen. De metho de werkt, maar moet nog wel worden verbeterd. Ondertussen experimenteren ze verder met hun netten. Dit jaar is 1400 meter netten in het water ge hangen. Deels in de Oosterschelde, deels in de Waddenzee. Twee weken geleden zijn de vis sers begonnen met de netten uit de Waddenzee te halen en nu wor den de netten in de Oosterschelde gelicht. „De oogst valt niet tegen", zegt Padmos. „De netten in de Wad denzee hebben wel te lijden gehad van de storm waardoor veel zaad is weggespoeld, maar in de Ooster schelde valt dat mee." De verwachting is dat er ongeveer 100.000 kilo mosselzaad gevangen wordt. Dat levert over ongeveer 2,5 jaar ergens tussen de 200.000 en 300.000 kilo consumptiemosselen op. Dan wordt ook pas duidelijk of deze manier van mosselzaadvis sen voldoende financieel rende ment heeft opgeleverd. Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. door Martijn de Koning ZIERIKZEE - De gemeente Schou- wen-Duiveland levert geen bijdra ge aan de renovatie van het club huis van de Scouting Westerschou- wen. Volgens nieuwe regels geeft de gemeente eenmalige subsidies alleen voor activiteiten, niet voor verbouwingen. Volgens de ge meente zijn er ook geen andere potjes waarop de Scouting een be roep kan doen. De club ontvangt verder wel jaarlijks een vast bedrag uit het Welzijnsprogramma. Problemen levert de beslissing voor de scouting overigens niet op. De verbouwing is inmiddels al afgerond, dankzij de inzet van vrij willigers en de bijdragen van ver schillende sponsors. MIDDELBURG - Maandag begint het werk aan de nieuwe N57 bij Mid delburg officieel. Aannemerscom binatie Strukton/Rasenberg moet echter eerst nog voorbereidend werk doen. Voordat het ontwerp definitief is, moeten eerst nog me tingen worden verricht. Daarna moet een planning worden ge maakt. Delta begint deze maand met het verleggen van kabels en leidingen in de buurt van de nieu we afslag van de A58 bij Nieuw en Sint Joosland. Daarvoor wor den boringen verricht onder de A58 door. Eind augustus begint ook het ar cheologisch onderzoek bij Seroos kerke. Bij een vooronderzoek dat vijf jaar geleden plaatsvond zijn daar voorwerpen gevonden die duiden op bewoning van de omge ving van Serooskerke in de vroege Middeleeuwen, de negende tot de twaalfde eeuw. Er is onder meer een boerderij gevonden. RENESSE - Op het strand van Renes- se is gisteravond een meisje ge wond geraakt terwijl zij daar aan het paardrijden was. Het meisje was rond half acht van haar paard gevallen, maar bleef met een been in de stijgbeugel hangen. Daardoor werd ze nog een eindje door haar paard mee gesleept. Pas toen ze tegen andere, stilstaande paarden aanbotste, kwam aan de ongemakkelijke si tuatie een einde. Het meisje is met zware kneuzin gen aan haar onderbeen naar het ziekenhuis gebracht. Tip? redactie@pzc.nl Moeder wil voor haar zoon al tijd graag iets tastbaars meene men vanaf haar vakantieadres. Dit jaar is haar oog gevallen op een glazen beeldje. Een gestileerd Christusfiguur die de armen zege nend naar de hemel heft. Tijdens het uitpakken hoorde de zoon al een vaag, maar onheil spellend gerinkel. En toen het laatste laagje bubbeltjesplastic weg was kwam de ontluistering. De zegenende christenfiguur was onderweg een arm kwijtgeraakt. Daar stond het nu, met slechts één arm omhoog en de ander in duizend stukjes. „Daar krijg ik heel andere associaties bij", ver zuchtte de zoon. „Dit doet vooral aan oorlog denken." De netten vol met mosselzaad worden aan boord van mosselkotter 'Marinus' getrokken. foto Melita Lanting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 61