Binnenland Strengere regels voor veevervoer Rijk besteedde voor zeker 43 miljoen fout aan Kamermeerderheid wil meer aandacht voor welzijn van dieren. Algemene Rekenkamer: departementen gunnen projecten onderhands. Zendmast Lopik heeft nieuwe antenne Goed nieuws voor goededoelenorganisaties. Verdronken jongen had toezicht volwassenen Waarschuwing tweede zwarte zaterdag André Kuipers nu als planetoïde in de ruimte Meer gebruik van middelen tegen ADHD Hoofdagente vervolgd voor fataal ongeluk Halfjaar cel voor aanslag politiebureau Belastingdienst PZC Vrijdag 3 augustus 2007 5 door Karen Zandbergen DEN HAAG - Een meerderheid in de Tweede Kamer wil dat er strengere regels komen voor het transport van dieren over lange afstanden. De fracties van PvdA, SP, Groen links, PW en Christenunie wil len dat de dieren minder lang in één ruk door hoeven te reizen. Nu hoeft een chauffeur ze maar eens in de 24 uur uit de vrachtwagen te laten. Sinds januari dit jaar gelden er in de Europese Unie nieuwe regels voor veetransport. Zo moeten chauffeurs gecertificeerd zijn en moeten zij gedurende de hele reis met GPS te volgen zijn. In die Eu ropese regels is nauwelijks iets op genomen over dierenwelzijn. Alleen de fracties van de WD, CDA en SGP vinden dat Neder landse transporteurs geen strenge re regels opgelegd mogen krijgen dan vervoerders in andere Europe se landen. Vorig jaar nog blokkeer den deze fracties met steun van de LPF de mogelijkheid om op een eenvoudige manier strengere re gels voor Nederland vast te stellen. Na de verkiezingen van november vorig jaar is er nu wel een meerder heid die vindt dat de regels stren ger moeten kunnen. Door de blok kade van vorig jaar, via een motie, kan dat nu alleen nog door middel van een wetswijziging. Deze week bracht de stichting Var kens in Nood een filmpje naar bui ten van een varkenstransport naar Spanje. Dertien dieren overleefden de tocht niet. De dieren kregen vol gens Varkens in Nood geen water en voer, wat wettelijk wel ver plicht is. Om die misstanden te voorkomen, helpt het niet om de regels aan te scherpen, meent Ernst Cramer van de Christenu nie. „Je kunt de regels nog zo streng maken, maar chauffeurs moeten zich er wel aan houden." door Frouke Tamsma DEN HAAG - Het Rijk heeft vorig jaar voor minimaal 43 miljoen eu ro in strijd met Europese regels aanbesteed. Ministeries hebben kostbare projecten onderhands ge gund, in plaats van ze openbaar aan te besteden. De Kamer eist op heldering van de premier. Uit de Jaarrapportages 2006 van de Algemene Rekenkamer komt een bedrag van 43 miljoen euro naar voren, maar volgens een woordvoerder is het in werkelijk heid meer. „Over bijvoorbeeld het ministerie van Defensie heeft de Rekenkamer geen gegevens." Eerder deze week werd bekend dat de ministers Koenders (Ontwikke lingssamenwerking) en Rouvoet (Jeugd en Gezin) twee publiekseve nementen ten onrechte onder hands hebben aanbesteed. Europe se regels schrijven voor dat de over heid bij projecten duurder dan 137.000 euro openbaar moet aanbe steden. Dit om de partij te vinden die de opdracht zo goed en zo goedkoop mogelijk uitvoert. Het ministerie van Volksgezond heid geeft desgevraagd toe dat ook I** Volgens de Algemene Rekenka- mer hebben ministeries projec ten onderhands gegund, in plaats van ze openbaar aan te beste den. De Kamer eist opheldering. bij de organisatie van twee zorg- congressen begin dit jaar en een eind 2005 regels zijn overtreden. De congressen werden georgani seerd door het bureau 'Kuiters Idee en Organisatie', dat onlangs ook verantwoordelijk was voor de Kindertop waarbij het departe ment van Rouvoet de fout in ging. Volgens de Rekenkamer zit vooral Justitie fout. „In 2005 is daar voor 5 miljoen euro verkeerd aanbe steed. Dit bedrag is een jaar later opgelopen naar 22,5 miljoen." IJSSELSTEIN - De zendmast bij Lopik, officieel de Gerbrandytoren, heeft een nieuwe digitale anten ne gekregen. Een helikopter werd gisteren inge zet om de oude, analoge antenne (8000 kilo gram) van de zendmast te halen en de nieuwe, di gitale antenne te plaatsen. De gemeente koos voor een helikopter, omdat de montage met een hijskraan te veel risico's met zich mee zou brengen. De toren, inclusief de oude antenne, was 374,5 meter hoog. Bovendien gaat de plaatsing met behulp van een helikopter veel sneller. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - De zesjarige jongen die dinsdag verdronk in de kanovij ver van het Zuiderpark in Den Haag, maakte deel uit van een groep van negen kinderen. Zij stonden onder begeleiding van twee vrouwen. Dat maakte de brandweer gisteren bekend. De po litie zal de verdrinking nader on derzoeken: „We zitten nog met veel vragen over de toedracht." DEN HAAG - De ANWB verwacht ook morgen veel files op de Franse wegen door vakantieverkeer. Vooral op de rondwegen van Pa rijs, de A7 Lyon-Orange, de A9 bij Montpellier en de Aio Parijs-Bor deaux kan het druk worden. De ANWB adviseert om op zondag door Frankrijk te reizen. Volgens de ANWB kan het morgen zelfs drukker worden dan vorige week toen het zwarte zaterdag was. NOORDWIJK - Naar de Nederlandse ruimtevaarder André Kuipers is een planetoïde vernoemd. Dat heeft de Internationale Astronomi sche Unie bepaald. De planetoïde heeft een doorsnede van zes kilo meter en draait tussen de planeten Mars en Jupiter om de zon. Het werd ontdekt door het astrono- menechtpaar C.J. van Houten en Ingrid van Houten-Groeneveld. DEN HAAG - Het gebruik van ge neesmiddelen tegen ADHD (At tention Deficit Hyperactivity Disorder) is de laatste jaren sterk gestegen. Ging in 2004 300.000 keer een dergelijk medicijn over de balie van de apotheek, dit jaar zal dat zo'n 615.000 keer zijn. Dat meldt de Stichting Farmaceutische Kengetallen. De stijging komt is mede door nieuwe middelen die op de markt zijn verschenen. ALMELO - Justitie vervolgt een 36-jarige hoofdagente voor het ver oorzaken van een ongeluk met do delijke afloop. Een 35-jarige ambu lancebroeder kwam daarbij om. Het ongeluk gebeurde in april bij Hengelo. De politieauto raakte een vrachtwagen en botste vervolgens tegen de auto waarin de ambulan cebroeder hulp verleende aan eeft onwel geworden vrouw. GRONINGEN - Een 20-jarige man die in april het politiebureau in Be- dum bestookte met een zelfge maakte molotovcocktail, is veroor deeld tot een gevangenisstraf van twaalf maanden, waarvan de helft voorwaardelijk. Ook moet hij de schade van ruim 600 euro vergoe den. De molotovcocktail spatte uit een tegen het gebouw, maar ont vlamde niet. De man stak daarop de gelekte brandstof alsnog aan. Zet uw organisatie zich in voor het algemeen belang? Vraag dan een ANBI-beschikking aan. Bent u bestuurder of lid van een instelling die zich inzet vöor het algemeen belang? Dan hebben wij nieuws vooru. Op 1 januari 2008 treedt een nieuwe regeling in werking. Die houdt in dat, als uw instelling gebruik wil (blijven] maken van de belastingvoordelen voor goededoelenorganisaties, uw instelling moet zijn aangewezen als Algemeen Nut Beogende Instelling (ANBIJ. Daarvoor moet u een beschikking bij de Belastingdienst aanvragen. Met zo'n beschikking hoeft uw instelling geen successie- of schenkings recht te betalen over schenkingen en nalatenschappen die zij ontvangt. ANBI's die zelf geld schenken, hoeven hierover vanaf 1 januari 2008 ook geen schenkingsrecht meer te betalen. De beschikking die voor dit belastingvoordeel nodig is, moet wel door de instelling zelf worden aangevraagd. Daarnaast moet de instelNng aan bepaalde voorwaarden voldoen. Kijk op www.belastingdienst.nl voor meer informatie of bel met de BelastingTelefoon: 0800-0543.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5