Alles kan en mag bij Germonprez Grote namen naar Lokeren Kunstenaar uit Gent toont eigenzinnig werk in Atelier de Paaien. Snoop Dogg, Pink en andere trekpleisters op tiendaags festival. j|f| l|j| •ia/ i PZC Vrijdag 3 augustus 2007 27 door Anita Tournois PAAL - In de zomermaanden kan men in Atelier De Paaien kennis maken met werken van Zeeuws- Vlaamse en Vlaamse kunstenaars. Gentenaar Jef Germonprez expo seert er deze maand zijn eigenzin nige werk. Modes in de kunst zijn aan hem niet besteed. Zijn princi pe luidt: alles kan en alles mag. In tegenstelling tot dit devies werkt kunstschilder Germonprez vol gens de oude stiel. Doek, papier of paneel, vaak MDF, worden ge grond op de eeuwenoude manier; onderschilderingen worden opge zet in caséfnetempera en meestal afgewerkt in acryl. Andere gebruik te materialen zijn eitempera en pastel. Gedegen vakmanschap, uitzonder lijke gelaagdheid en een onstuitba re fantasie zijn naast termen als surrealisme en symboliek kenmer kende factoren in zijn figuratieve werken. Inspiratiebronnen vor men het leven van alle dag - voor al in de sociale context, zoals het aankaarten van geweld (in Vlinder en Zinloos geweld), vervuiling, ook van de geest - en mythologie. De vrouw heeft een specifieke plek in het geheel, afgebeeld met typische hoedanigheden als zacht, teder naast krachtig, uitdagend tot duivels. Ook geografische plekjes vormen een geliefd onderdeel. Germon prez reist in zijn werken over de wereld. We zien een dakpanorama van een Schots dorp in de titelloze afbeelding van een vrouw die door een venster naar buiten staart, een panoramische foto van Wenen in Touristic View met op de voorgrond een hand met ijs- hoorn waaruit een man en vrouw oprijzen, en de kusten van Afrika en Australië in de schoot van de Moe(de)rgodin. Het doek Dagraad van de wereld is sterk symbolisch en toont een brug met een open middendeel, waaronder de zon in de zee zakt. Aan de ene kant staat een vrouw, Geografische plekjes zijn een geliefde inspiratiebron voor Jef Germonprez, zoals onder meer in Touristic View. aan de andere kant een man. Ger monprez: „Dit is het andere schep pingsverhaal. Ieder mens heeft zo wel een vrouwelijke als mannelij ke zijde in zich, hier verzinnebeeld door het staan van het mannelijke figuurtje op het vrouwelijke brug- deel en omgekeerd. Taak is om bei de delen naar elkaar toe te laten groeien, één geheel te vormen en zo het scheppingsverhaal af te ma ken." Dat een dergelijke opdracht niet al tijd eenvoudig is, laat de kunst schilder zien in een zelfportret, dat tevens zijn naamkaartje siert. Een mannetje met baard, de billen bloot, waartussen twee ballen in een netje, de voeten in geruite pan- 'ledere mens heeft zowel een vrouwelijke als mannelijke zijde in zich' toffels en zonder handen, hangt aan een kapstok. Voor dit werk heeft de schilder be wust gekozen voor eitempera, om dat het veel zachter van structuur is dan het harde acryl en bijgevolg wijst naar de persoonlijkheid van de maker. De vormgeving beeldt uit hoe de schilder zich voelt in de wereld die hem omringt. Germonprez verduidelijkt: „Je hangt iets weg op een kleerhanger als je het niet gebruikt en omge keerd. Je handen worden wegge sneden doordat je omwereld ande re dingen van jou eist dan wat je werkelijk wil. De slippers wijzen in dezelfde richting (word je een pantoffelheld?). Je wordt voortdu rend met de billen bloot gezet en je omwereld neemt je bij de ballen om jou te dirigeren." In de serie Hoofdelogie II, waarin vooral het vrouwelijk aspect domi neert - hetgeen zich uit in ronde vormen, details en kleurgebruik - laat de schilder zien wat zich zoal kan afspelen in onze menselijke geest. Tentoonstelling Jef Germonprez, t/m 2 september in Atelier De Paai en, Paalseweg 6 in Paal/Graauw. Ge opend: di t/m zo, 13.00-18.00 uur. reproductie Peter Nicolai door Raymond de Frel LOKEREN - De Lokerse Feesten blin ken al jaren uit met een simpele, maar doeltreffende formule: voor weinig geld grote namen uit de in ternationale muziekwereld aan het werk zien. Dit jaar prijken on der andere gangstarapper Snoop Dogg, punkdanceformatie The Pro digy en Roxy Music-voorman Bryan Ferry op het affiche. Het evenement in Lokeren begon 32 jaar geleden als een kleinschalig feest, maar groeide uit tot een tien dagen durend festival met duizen den bezoekers, onder wie steeds meer Zeeuwen. De organisatie streeft er elk jaar naar om het stadsfestival tot een 'muziekstijlen ontdekkingstocht' te maken. Dat lukt vooral door de entreeprijzen laag te houden, mede mogelijk om dat zeshonderd medewerkers zich vrijwillig inzetten. Op een gemid delde dag kost een entreekaart een kleine vijftien euro, op dagen met internationale grootheden leg je een kleine dertig euro neer voor een entreebewijs. De Lokerse Feesten kennen één hoofdpodium aan de Grote Kaai, maar in de schaduw van dit ter rein spelen zich nog twee gratis fes tivals af. Op de^ Fonnefeesten ge ven onder andere Peter Pan Speed rock, El Guapo Stuntteam, The Seatsniffers en Marcus Malone ac te de présence. Het Polifonics-fes- tijn biedt podium aan voorname lijk Vlaams talent. De Amerikaanse hiphopper The Game mag vandaag het spits afbij ten op het hoofdpodium. Morgen staan daar Arid, The Magic Num bers en synthesizerpopact Pet Shop Boys en zondag onder ande ren Suzanne Vega en Hoover- phonic. Maandag zorgt Clouseau voor een uitverkocht huis. Een dag later viert België opnieuw hoogtij op het hoofdpodium met Zita Swoon (op 8 september ook te zien op het Zeeland Nazomerfesti val in Middelburg) en cultchanson- nier Arno Hintjens. Popster Pink is op woensdag de publiekstrekker, Gabriel Rios en Bryan Ferry zijn dat op donder dag. The Audio Bullys en The Pro digy spelen op de vrijdagavond, die volledig is gevuld met dan- ce-acts. Rapper Snoop Dogg staat op zater dag li augustus op het program ma. De Nederlandse punkers van De Heideroosjes doen Lokeren op de afsluitende zondag aan, samen met indierockband The Le- monheads en punkfolklegende The Pogues. Meer informatie over het program ma van de Lokerse Feesten is te vin den op www.lokersefeesten.be, www.fonnefeesten.be en www.poli- fonics.be. De Vlaamse band Hooverphonic, met zangeres Geike Arnaert, treedt zon dag op tijdens de Lokerse Feesten. foto Ronald den Dekke:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 51