Huiver voor opname verhoor Soepele hypotheek rukt op voor mensen met variabel inkomen Studente op de bres voor openbare unisekstoiletten 'Peepshow is geen kunst maar seks' www.skytours.nl 4 Vrijdag 3 augustus 2007 PZC Vastleggen ondervragen van verdachte is vanaf oktober verplicht. Adviseur van Hoge Raad vindt dat hoge tarief van btw geldt. VAKANTIEVOORDEEL TUNESIË QZl J I R pWpi iXXXIISH L r i.* mmgm 1 ill Tunesië i Sousse Hammamet Monastir Hammamet Mahdia Mahdia Marlous Tode (26) uit Rotterdam ergert zich aan ontbreken van wc's. door Thea van Beek en Floor Ligtvoet DEN HAAG - Onder politieagenten bestaat huiver voor het op band of video opnemen van verhoren. Zij vinden dat getwijfeld wordt aan hun integriteit en professionaliteit, zegt voorzitter Gerrit van de Kamp van politievakbond ACP. „Dat voelt onprettig. Zij hebben niet voor niets een ambtseed afge legd." In oktober zijn naar verwachting voldoende verhoorkamers toege rust met geluids- en beeldappara- tuur, meldt het Nederlands Politie Instituut. Vanaf dan is het ver plicht om verhoren op te nemen van mensen die verdacht worden van een misdrijf waar een straf van twaalf jaar of meer op staat. Verhoren in minder zware misdrij ven, maar waarbij wel een dode of zwaargewonde is gevallen, moeten ook op band worden vastgelegd. Evenals verhoren bij zedendelic ten waar ten minste acht jaar cel straf op staat. De maatregel is er eentje uit een reeks om misstanden te voorko men als bij de Schiedammer Park- moord, waarvoor een onschuldige man enkele jaren vastzat. De opna mes moeten aantonen dat de ver horen netjes zijn verlopen en dat een verdachte niet onder te grote DEN HAAG - Het kan kunstig of ge kunsteld zijn, maar kunst? Dat ziet advocaat-generaal bij de Hoge Raad C. van Ballegooijen niet in peepshows. Ook al is er een podium waarop ie mand een voorstelling geeft aan be talend publiek, het is geen culture le prestatie, meent hij. Eigenaren van peepshows moeten volgens de adviseur van de Hoge Raad dan ook gewoon 19 procent btw beta len, in plaats van 6 procent, het ta rief dat gebruikelijk is in de kunst en cultuurwereld. Van Ballegooijen noemt de peep show 'een product van de seksin dustrie' waarin 'het vermaak van de bezoeker het enige doel' is. „Duidelijk is dat de show geen ui ting is van muziek, toneel, litera tuur of wetenschap", stelt hij. Wanneer het hoogste rechtscolle ge zijn oordeel over de zaak velt is nog onbekend. Hoofdredacteur Monique Ligten- berg van het vakblad Fiscaal up to Date, dat een artikel over het ad vies publiceerde, verwacht dat de Hoge Raad ruimdenkender zal zijn dan Van Ballegooijen. Peter van Straaten is met vakantie druk is gezet om een bekentenis af te leggen. ACP-voorzitter Van de Kamp plaatst echter kanttekeningen. „Een bij de politie afgelegde beken tenis is slechts ondersteunend be wijs. Een verdachte mag zijn ver klaring bij de rechter intrekken. Maar als de rechter op de band ziet dat het verhoor keurig volgens alle regels is verlopen, kan zo'n be kentenis ineens veel meer gewicht krijgen dan nu het geval is." Dat heeft gevolgen, vindt Van de Kamp. Uiteraard voor de verdach te, die dan sneller veroordeeld zou kunnen worden, maar ook voor politie en het Openbaar Ministe rie: verdachten moeten vooraf goed geïnformeerd worden over het doel van de opnames. Voorzitter Hans van Duijn van de Nederlandse Politiebond (NPB) hoort ook kritische geluiden vanaf de werkvloer. „Ik weet dat een deel van de rechercheurs er niet blij mee is." De vakbond zelf behoort tot de voorstanders. „Er wordt nu heel vaak zomaar geroepen dat een be kentenis is afgedwongen zonder dat dat zo is." De NPB wil dat zo snel mogelijk ook verhoren van minder zware zaken worden opge nomen. 1^ Een deel van de politieagenten is huiverig voor het op band of vi deo opnemen van verhoren. De vakbond NPB echter is er een groot voorstander van. De verhoorkamer van politie Haaglanden waar een verdachte wordt onder vraagd. De gesprekken worden opgenomen met twee microfoons, drie bol- camera's en twee videocamera's. Politiemensen kunnen via de monitoren buiten de verdachte om met elkaar communiceren. foto Phil Nijhuis/GPD uk 1 I I T I f T J 1 11 1 11 Tunesië is een veelzijdige vakantiebestemming. Het land telt oneindig veel schitterende stranden die worden omringd door de mooiste hotels en vakantiecomplexen. Wie op zoek is naar rust, luxe en comfort kan het daarom bijna niet beter treffen. Watersportfaciliteiten zijn ruimschoots vertegenwoordigd en zelfs de meest spannende activiteiten als parasailing en diepzeeduiken kunt u hier ondernemen. Zoekt u het vertier grat-ig buiten u resort of het strand dan kunt u kiezen voor een interessant naar een van de vele culturele bezienswaardigheden die Tur Voorbeelden hiervan zijn het Colloseum van El Djem, het Dougga en de Moskee van Kairouan. Een dagje lekker shopf natuurlijk ook. In de grote steden zijn moderne en veelzijdige winkelcentra, maar een dag slenteren door de smalle straatjes van de Medina is dok een avontuur op zich. LAAT U IN DE WATTEN LEGGEI Maak een keuze uit een van onze prachtige arrangementen EN! f 4* Chams el Hana Hotel ALL INCLUSIVE ^00 k. V'a" J 3* Prima Life Safa Hotel ALL INCLUSIVE 399 k_.va' '«ft 5* Amir Palace Resort HALFPENSION AA Q v.a. ^■Wj' ■v 4* Prima Life Imperial Park ALL INCLUSIVE ^29 r 3* Club Thapsus Hotel HALFPENSION 349 - >- V'a' r 5* Mahdia Palace Resort HALFPENSION AA, Q v.a. 9 j aa Bel: 09001552 (18c/m) International Tours ^fT Wi, v*' Vanaf-prijzen p.p. in 2pk/apt INCLUSIEF toeslagen. door Jasper van de Kerkhof AMSTERDAM - Speciale hypotheken voor huizenkopers met een varia bel inkomen of een kredietverle den zijn sterk in opmars. De markt is intussen goed voor 650 miljoen euro en groeit jaarlijks met enkele tientallen procenten. Amerikaanse aanbieders zijn met succes in het gat gesprongen dat Nederlandse banken en verzeke raars laten liggen, omdat zij vrij wel uitsluitend hypotheken ver strekken aan klanten met een vast arbeidscontract. Dat betekent dat het voor het groeiende aantal kleine zelfstandi gen en flexwerkers vrijwel onmo gelijk is bij de gevestigde partijen een hypotheek te krijgen. Hetzelf de geldt voor circa 630.000 Neder landers die als wanbetaler bekend staan bij het Bureau Krediet Regis tratie (BKR). Intussen is op de Nederlandse markt een handvol partijen actief die zich specifiek richten op deze doelgroep. Daarbij wordt uitge gaan van 'risk-based pricing', wat inhoudt dat de rente voor de hypo theek hoger is naarmate de finan ciële positie van de klant meer risi co met zich meebrengt. door Rens Ulijn ROTTERDAM - 'Een echte feminist blijft staan als ze pist'. De tegeltjes wijsheid van Van Kooten en De Bie is niet besteed aan de 26-jarige studente Marlous Tode uit Rotter dam. Met een handtekeningenac tie probeert zij de gemeente te dwingen tot plaatsing van mini maal tien openbare unisekstoilet ten in de Maasstad. Unisekstoiletten? „Uniseks ja, dat zijn toiletten waar iedereen in kan plassen, vrouwen, gehandicapten en ook mannen." Mannen op de laatste plaats „Nee, ik ben helemaal geen femi nist. Ik irriteer me alleen mateloos aan het ontbreken van openbare toiletten voor vrouwen. In Rotter dam staan overal hypermoderne zelfreinigende openbare urinoirs voor mannen. Wij vrouwen moe ten op zoek naar een horecagele genheid, waar we meestal ook nog moeten betalen voor een bezoekje 'Vrouwen moeten op zoek naar een horecagelegenheid, voor een toiletbezoek' aan het toilet. Het is gewoon on eerlijk." Jullie hadden toch al deplastuit „Plastuiten zijn leuk voor op festi vals. Maar in de praktijk heb je zo'n ding natuurlijk niet altijd bij de hand. En allochtone vrouwen beginnen er al helemaal niet aan." Zijn de mannen ook enthousiast? „Sommigen vinden me een zei kerd, maar ik krijg net zoveel hand tekeningen van mannen als van vrouwen. Zij vinden het vervelend als hun vrouw moet plassen en er is geen toilet in de buurt." In Gent dwong een groep vrouwen unisekstoiletten af door bij een pro testactie voor de deur van het stad huis te urineren. Kan burgemeester Opstelten zijn borst vast nat maken? „Misschien wel. Maar ik probeer het eerst netjes. De Rotterdamse PvdA steunt mijn actie en we broe den samen op een plan om de handtekeningen op een ludieke manier aan te bieden." En na Rotterdam de rest van Neder land? „Dat zou mooi zijn. Ik ontvang steunbetuigingen uit het hele land."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4