er vooral om lol te maken Meer en ander licht geeft stad meer sfeer Autodieven vooral actief in vakantieparken Gemeente Middelburg trekt vier ton uit voor nieuwe verlichting. Gilde van inbrekende autodieven na anderhalf jaar weer actief. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Speciale verlichting moet de binnenstad van Middel burg ook in het donker een bijzon dere uitstraling geven. Niet alleen de straten krijgen nieuwe verlich ting, maar ook vijf bruggen in de binnenstad. Het college van burge meester en wethouders besloot de ze week vier ton uit te trekken voor nieuwe verlichting op de Markt en aan de bruggen. De lantaarnpalen op de Markt vol doen niet. Het is te donker op het plein. Aanpassen van de bestaan de lantaarnpalen is niet mogelijk. Daarom komen er tien nieuwe. De oude worden ergens anders in het centrum teruggezet. Waar precies - Plein 1940, Pottenmarkt, Helm, Koorkerkplein of Loskade -is nog niet duidelijk. De nieuwe verlichting op de brug gen die naar de binnenstad leiden, moet de lichtsnoeren vervangen die daar de afgelopen jaren tijdens de feestdagen hingen. Het was al tijd veel werk om die snoeren op te hangen. De bruggen krijgen, als het goed is, een feeëriek aanzien, stelt de gemeente. Zowel in de binnenstad als aan de bruggen komt led-verlichting. Dat is een techniek die erg in opkomst is, vooral omdat het energiever bruik veel lager is dan bij gewone lampen. „Dat is niet de enige reden om voor led te kiezen", stelt Kool. „Je kunt gebouwen er ook veel ge nuanceerder mee aanlichten. We willen meer sfeer toevoegen aan de stad." De verlichting op de Markt en aan de bruggen komt voor rekening van de gemeente. Ondernemers in de binnenstad betalen voor de rest van de straten. Maar de taart smaakt Caro Neele ook Goed. foto's Willem Mieras Het team van woningstoffeerder AS rijdt Zeeland binnen. door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Nee, de familie Tau- ber uit Remscheid heeft er niets over gehoord. Ze zitten met z'n vieren voor twee weken in een huisje aan de Oosterscheldelaan in Residence Noordzee in Kamper land. De auto, een glimmende Au di, staat op het opritje. Dat er deze week twee dure auto's zijn gesto len in de Oosterscheldelaan, nadat dieven bij vakantievierende landge noten hadden ingebroken, hebben ze niet vernomen. En, ja, hun auto sleutel ligt voor een inbreker zó op de pak. Zë zouden zo gauw niet weten waar ze hun sleutel wel zouden moeten bewaren. In het kluisje? Dat krijgt een beetje dief ook wel open. Misschien is het raadzaam de auto ergens anders te parkeren. Maar Tauber kent het verhaal van een verre buur wiens autosleutels werden gegapt in een restaurant. De dieven drukten in de parkeerga rage op de sleutel en de auto be gon braaf te .piepen. Nee, de Tau- bertjes gaan zich niet druk maken. Ze zijn op vakantie. Parkdirecteur D. Hannewijk van Residence Noordzee, een park van De Roompot, zou ook niet weten „Wij gaan de mensen niet waarschuwen, we willen hun vakantie niet verpesten." wat je tegen dergelijke bendes moet doen. „Wij gaan de mensen niet waarschuwen, want we wil len hun vakantie niet verpesten. Bovendien, wat moet je ze advise ren? Niet om hun sleutels op hun lijf te houden, want die bendes deinzen ook niet terug voor ge weld. Het enige wat wij kunnen doen is extra bewakers inzetten. Dan doen we ook. Kijk, er staat een hek, er is camerabewaking, maar je kunt niet van alle vijfhon derd vankantiewoningen een fort maken. Het moet leuk blijven. We dachten de drempel hoog genoeg te hebben opgetrokken, want het is al anderhalf jaar geleden, dat er zoiets gebeurd is. Kennelijk is er weer zo'n clubje professionele schurken neergestreken. We ho pen maar dat de politie iets met onze camerabeelden kan doen." Dat de inbrekende autodieven juist in vakantieparken toeslaan, is niet verwonderlijk. De huizen zijn doorgaans niet beveiligd en de so ciale controle is ook aanmerkelijk minder dan 'thuis'. De meeste mensen verblijven maar eventjes in het vakantiepark; te kort om de 'buren' te leren kennen. Boven dien staat er niet zelden een fors kapitaal op vier wielen voor de deur. Vooral dure, Duitse auto's zijn vaak het doelwit van de die ven. Wat er verder nog aan waarde vols in huis ligt, graaien ze mee. Preventie is voor de politie even zeer een probleem als voor de parkbeheerders. Volgens een woordvoerster van de politie wer ken de bendes allemaal op verschil lende manieren en is een alge meen advies moeilijk te geven, be halve meer bewaking. Autodieven hebben het vooral gemunt op dure bolides van buitenlanders. foto Willem Mieras Even een eitje bakken tijdens de tussenstop in Sint Philipsland. Leendert van Dijke (met pet) wil later geen wielrenner worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 47