Kleine Tour is Ouderen weten woningadviseurs in Borsele uitstekend te vinden Machtsstrijd op het stadhuis Fietsers kunnen straks veiliger Vlaanderen in Gratis rondleidingen in Bevelands museum Ierse folk Smerdieks zomeravondfestival Praktische adviezen om langer in eigen huis te kunnen blijven. Geen wachtlijsten voor buitenschoolse opvang Surrender helpt kermis in Yerseke openen Fiets- en autotocht in Borsele en omgeving Veiling Tussen kust en Colijn in visafslag Wielerevenement voor kinderen strijkt neer in de gemeente Tholen. 22 1 Vrijdag 3 augustus 2007 PZC B COES - Historisch Museum De Be- velanden in Goes verzorgt elke tweede zaterdag van de maand een gratis rondleiding. Elke keer krijgt één zaal extra aandacht. De gratis rondleidingen - bezoe kers moeten wel entree betalen - beginnen zaterdag 11 augustus. Om twee uur 's middags staat een gids klaar, die wat langer zal stil staan bij de verdronken Zeeuwse dorpen in de deelexpositie Blin ken en Verzinken. SINT-MAARTENSDIJK - De band Slan uit Bergen op Zoom brengt van avond folkmuziek op de Markt in Sint-Maartensdijk. Het optreden in het kader van het Smerdieks zo meravondfestival begint om acht uur. Slan, opgericht in 2004, heeft vooral Ierse folknummers op het repertoire staan, maar ook Breton se en Schots-Engelse muziek. door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - Het Borselse wo ningadviesproject voor 55-plussers en gehandicapten loopt als een trein. Sinds het project in april be gon, zijn al 82 adviezen voor wo ningaanpassingen aangevraagd en ook verwerkt. Woningen 'opplussen', heet het of ficieel, zodat ouderen en mensen met een beperking zo lang moge lijk in hun vertrouwde woning en omgeving kunnen blijven. Veere had de primeur van het project dat door de provincie financieel wordt ondersteund. Borsele was de tweede gemeente, op korte ter mijn volgt Goes. Veere beet vier jaar geleden het spits af Vrijwilligers hebben daar Ambtenaren in vaste dienst die jarenlang aan hetzelfde project werken, of bestuur ders die om de vier jaar maar moeten afwachten of ze worden herkozen: wie is de baas in Vlissingen? Formeel bepalen de wethou ders wat er moet gebeuren en voeren de ambtenaren de opdrachten uit. Feitelijk liggen de verhoudingen gecompliceerder. Be stuurders hebben een kortere houdbaarheid dan ambtenaren, die met hun vaste dienstverband langdurig betrokken zijn bij dezelf de projecten en er daardoor een grotere greep op hebben. De ontwikkeling van het Schelde- terrein tot een woonwijk met 1800 COES - Kinderopvang De Bevelan- den kan de vraag naar buiten schoolse opvang (BSO) goed aan. In tegenstelling tot de rest van Nie- derland, hoeven er op de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland geen wachtlijsten te worden gemaakt. Dat de vraag naar buitenschoolse opvang aanzienlijk toeneemt, na dat scholen verplicht zijn die van af 1 augustus te bieden, wordt op gevangen met de opening van tien nieuwe BSO's. YERSEKE - De Bevelandse band Sur render, die al decennia rockt in het dialect, speelt donderdag 16 augus tus op de kermis aan de Julianaha- ven in Yerseke. De kermis is de op maat voor de mosseldag twee da gen later. In het voorprogramma speelt de Zeeuwse Rowwen Hèze- tributeband Bestel Me. Het con cert begint om acht uur. inmiddels ruim 160 adviezen gege ven. Borsele zit in enkele maan den al op de helft. „Omdat wij niet alleen eigen woningen doen, maar ook huurwoningen", geeft Kees Fierloos uit 's-Gravenpolder als verklaring. Fierloos is een van de zes vrijwilli ge woningadviseurs in Borsele. De anderen zijn Corrie Noteboom uit Lewedorp, Jos Collignon en Joke van den Brink uit Heinkenszand, Adri Krijger uit Borssele en Dik van den Bos uit 's-Heerenhoek. Ze werken getweeën. Fierloos: „Want twee weten meer dan één." Hij vormt een team met Corrie Note boom. „Handig. Een vrouw let op andere dingen." Woningadviesproject Borsele slaat aan onder 55-plussers. Aan melden kan bij steunpunt vrijwil ligers en mantelzorg Borsele, 0113-316157. woningen is zon project waarbij vaste ambtenaren verschillende be stuurders hebben meegemaakt. Dit project heeft de gemeente in een crisis gestort, waarin ambtena ren lijnrecht tegenover de bestuur ders staan, inclusief de algemeen directeur. Het heeft de vorm aange nomen van een machtsstrijd waar bij beide partijen willen laten voe len wie het werkelijk voor het zeg gen heeft. De toelichting die burgemeester Anneke van Dok gisteren gaf in de PZC, bevat een passage die kan ver klaren waarom de strijd zo hard wordt gestreden. Directeur en col lege werken eendrachtig aan een cultuuromslag. Ambtenaren geno ten jarenlang een ruime mate van vrijheid om zelfstandig beslissin gen te nemen en geld uit te geven. Door hun vrijgevigheid - én het te kortschietende toezicht van wet houders - is de gemeente finan cieel zeer kwetsbaar geworden. HOEDEKENSKERKE - Fietsend of met de auto door Borsele en omgeving toeren. Het kan volgende week woensdag vanuit Hoedekenskerke (kerk gereformeerde gemeente, 's- Gravenpoldersestraat) en vanuit Nisse (fruitteeltbedrijf Van Dam me, Zuidweg 23). Inschrijven is mogelijk van tien tot twee uur. De fietsafstanden zijn 12, 25, 37,5 en 50 kilometer. De autorit is 80 kilome ter. De opbrengst is voor de zen ding gereformeerde gemeenten. COLIJNSPLAAT - In de visafslag van Colijnsplaat is zaterdag weer de veiling Tussen kust en Colijn waar via de mijnklok tweedehands spul len kunnen worden gekocht. Wie iets wil verkopen, kan het tussen een en twee uur brengen. Na een kijkuur begint om drie uur de vei ling. Tien procent is voor stichting Promotie Colijnsplaat Kats. Als oud-renovatiemedewerker bij woningstichting Borsele kent Fier loos het klappen van de zweep. En het helpt dat hij bekend is bij - wat nu heet - R&B Wonen. Zo heeft R8cB toegezegd in woonzorg centrum Vorsvliet in 's-Gravenpol- der douchedeuren van aluminium 'schopplaten' te voorzien. Fierloos zag bij een bewoonster die om ad vies had gevraagd dat ze met haar elektrische kar steeds tegen de douchedeur aankwam. Die was be schadigd. „Zon schopplaat is dan de oplossing." 'Praktisch nadenken', dat is de ster ke kant van de woningadyiseurs. „Ouderen die slecht ter been zijn, gaan op de trap vaak aan de leu ning hangen", geeft Fierloos een voorbeeld. „Zon leuning zit meest al niet zo goed vast. Met handgre pen bij de trap is dat verhelpen." Wie adviezen opvolgt, wacht be perkt subsidie. ANALYSE door Maurits Sep Er moet onder aanvoering van al gemeen directeur Dorthe Schipper- heijn 'schoon schip' gemaakt wor den. Dat gaat met harde ingrepen gepaard. Ambtenaren worden kort gehouden. Sommigen zijn middels een inmiddels afgeronde reorgani satie op andere plekken gezet. Col lega's en vakbonden zeggen dat ie dereen beseft dat het anders moet op het stadhuis en dat men bereid is tot verandering. Toch bekruipt raadsleden van steeds meer partijen het gevoel dat het huidige conflict herleid kan worden tot een machtsstrijd; die weer herleid kan worden tot on door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Geen hoge ber gen, geen bikkelharde strijd en ze ker geen doping. Nee, in de Kleine Tour gaat het er - in tegenstelling tot de 'echte Tour' - nog gezellig en relaxed aan toe. Gisteren streek de karavaan neer in Sint Philips- land. Op andere fronten kan die kleine tour overigens wel weer vergele ken worden met zijn grote broer. De leider rijdt in het geel, er wor den etappes verreden en er zijn echte ploegen. Geen Discovery, Te lekom of Astana, maar gewoon Na gelstudio Havenzicht, Feestcafé De Babbelaar en Boekhandel Vermeu len. De Kleine Tour is een Steenbergs evenement, waaraan elk jaar meer dan tweehonderd kinderen van ne gen tot en met veertien jaar mee doen. In de eerste plaats voor de gezelligheid, maar er wordt ook een klassement bijgehouden. Dat gebeurt op basis van wedstrijdjes die voor en na de etappes worden gehouden, zoals een tijdrit, een be hendigheidswedstrijd, een sprint en een cyclocross. In de etappes, die elke dag worden gereden, staat- niets op het spel. Zo voorkomen de organisatoren dat de jeugdige deelnemers als gekken gaan rijden tussen het andere verkeer. De tocht van gisteren voerde het 216 kinderen tellende peloton van Steenbergen naar Sint Philipsland, Oud-Vossemeer en Tholen. In de Voorstraat in Flipland werd de eer ste stop gemaakt, om uit te rusten en wat te eten. Leendert van Dijke (12) kwam op die manier even in zijn eigen dorp. Hij is een van de vier deelnemers uit de gemeente Tholen. „Ik zag de Kleine Tour een keer op televisie bij mijn oma, die in Steenbergen woont", verklaart hij zijn deelname. „Het leek me leuk om mee te doen, en dat is ook zo, want ik ben er al voor de derde keer bij." Ook Caro Neele (13) uit Sint Philip sland doet voor de derde keer vrede over de grote schoonmaak. Het zijn, is de gedachte, vooral de ambtenaren die al tientallen jaren gewend waren te werken in de 'oude cultuur' die het meest moei te hebben met de nieuwe aanpak. Een aantal oudgedienden is betrok ken bij het project Scheldekwar- tier. De Lokale Partij Vlissingen pleit in middels nadrukkelijk voor een har de aanpak van misstanden in de organisatie. SP en CDA nemen een machtsstrijd waar. Anderen durven dat nog niet hardop te zeg gen, maar herkennen zich wel in die term. Tegenover ambtenaren die macht inleveren, staan bestuurders en een directeur die de touwtjes stevi ger in handen nemen. Het naar huis sturen van twaalf ambtena ren kan in dat licht bezien een noodzakelijk kwaad zijn geweest, het heeft de verhoudingen ook extra op scherp gezet. mee. Ze is twee jaar geleden door een vriendin overgehaald en heeft er geen spijt van. „Ik doe vooral mee voor de lol", zegt ze. Bij Cha- rissa Kooien (11) uit Oud-Vosse- meer was het vooral pa die achter de deelname zat. Hij heeft in zijn jonge jaren ook meegedaan aan het evenement en is beretrots dat zijn dochter nu meerijdt in het pe loton. Natuurlijk is de gezelligheid voor Charissa heel belangrijk, maar ze wil ook goed presteren. 'Voor vanavond staat de tijdrit op het programma en daar ben ik goed in' „Ik sta nu op de 37e plaats bij de meisjes, maar vanavond staat de tijdrit op het programma en daar ben ik goed in", zegt ze hoopvol. „Vorig jaar werd de tijdrit helaas geschrapt, omdat het zo ontzet tend warm was." Na drie kwartier ging de karavaan - met veel reclame-auto's, muziek en zelfs verkleedacts - verder rich ting Oud-Vossemeer, om het ei land via Tholen weer te verlaten. Volgend jaar komen ze ongetwij feld terug, al die Tourwinnaars in de dop. Alhoewel, ze ambiëren het lang niet allemaal om de nieuwe Contador te worden. „Nee, hoor, ik wil absoluut geen wielrenner worden", zegt Leendert resoluut. De Kleine Tour De Kleine Tour wordt dit jaar voor de 38e keer verreden en duurt zes dagen. De etappes vertrekken steeds vanuit Steen bergen. Zoals het een echte wielerron de betaamt, is er een ronde miss.' Renate de Groot. Vorig jaar was ze nog deelnemer, maar ze is nu te oud om mee te mogen doen. Morgen worden de jongens en meiden feestelijk onthaald aan de Nassaulaan in Steenbergen, nadat ze de laatste etappe heb ben voltooid. Ook de winnaars worden in het zonnetje gezet. door Rob Paardekam BATH - Mensen die via de grens- weg bij Bath het Antwerpse haven gebied in fietsen, doen dat binnen kort een stuk veiliger. Het havenbe drijf van Antwerpen legt langs de Scheldelaan een vrijliggend fiets pad aan. De Scheldelaan is de weg waar ook auto's die gebruik maken van de sluiproute langs de Grensweg op terecht komen. Er is nu geen af scheiding tussen weg en fietspad, waardoor veel fietsers zich onveilig voelen. Het fietspad wordt in de zomermaanden veelvuldig recrea tief gebruikt door mensen die naar bijvoorbeeld Lillo fietsen. In het kader van een project waar in enkele grensgemeenten, waaron der Reimerswaal, hun fietsvoorzie- ningen beter op elkaar willen la ten aansluiten, wordt nu een vrij liggend fietspad aangelegd. De EU draagt daar 275.000 euro aan bij.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46