Zeeland Padmosnet nog niet ideaal Marines geven dorp cadeautje Hinder door aanpak fietspad Komst wozoco duurt veel te lang I 2, 33 BEVELANDEN-THOLEN 27 Alternatieve methode voor vangen mosselzaad moet nog verbeteren. Marinevaartuig staat binnenkort naast tank op dijk Westkapelle. Zegenend Dirk Kuijt even terug in zijn vertrouwde omgeving Modes in de kunst zijn niet besteed aan lef Germonprez irVV 313 M Vrijdag 3 augustus 2007 door Melita Lanting BRUINISSE - Mosselzaad vangen met hangende netten is nog niet het ei van Columbus. Dat is de eer ste conclusie die de neven Mari nus en Rinus Padmos uit Bruinis- se trekken na een proef met de zelf ontwikkelde Padmosnetten. Deze manier van mosselzaadvisse rij is volgens de vissers zeker de moeite waard om verder te ont wikkelen, maar nu is het nog veel te arbeidsintensief „Daar moeten we aan gaan werken", zegt Mari nus Padmos. „Als we op de ouder wetse manier mosselzaadvissen dan kost dat acht tot tien cent de kilo. Nu zijn we naar schatting één euro vijftig per kilo kwijt. Dat bete kent dat je een heel goed rende- l E I h k ment moet hebben om hierop te kunnen verdienen." Mosselvissers experimenteren al enige tijd met alternatieve metho den om het zaad te vissen. Dat ge beurt bijvoorbeeld door touwen in het water hangen of netten onder water uit te spannen. De neven Padmos hebben met steun van de provincie een metho de ontwikkeld om lange netten in grote bogen in het water te han gen. Aan deze netten hechten zich de in het water zwevende mossel- larfjes om daarna uit te groeien tot hele kleine mosseltjes (het mossel zaad). Als het zaad na een paar maanden groot genoeg is worden de netten weer uit het water gehaald. Het zaad wordt er af geschraapt om vervolgens uitgestrooid te worden op de mosselpercelen van de vis ser. Daar krijgen de kleine mossel tjes ruim twee jaar de tijd om uit te groeien tot een grote mossel. De ze nieuwe methodes worden vol gens Padmos vooral ontwikkeld om een aanvulling te krijgen op het quotum wat de mosselvissers op de traditionele manier uit de Waddenzee vissen en zal niet de hele traditionele mosselzaadvisse rij kunnen vervangen. Tot nu toe wordt het mosselzaad gevangen door met korren over de bodem te gaan. Een methode die door sommigen als schadelijk voor de natuur gezien wordt. Daarom wordt er momenteel wetenschap pelijk onderzoek naar deze vorm van zaadvissen gedaan. De neven Padmos wachten dat onderzoek met spanning af. De neven Padmos experimente- ren met een alternatieve manier van mosselzaadvissen. De metho de werkt, maar moet nog wel worden verbeterd. SCHERPENISSE - De komst van een woonzorgcomplex met allerlei an dere voorzieningen in Scherpenis- se duurt Algemeen Belang Tholen te lang. De fractie wil weten waar om het allemaal zo traag gaat. In een brief met schriftelijke vra gen aan het college, zegt raadslid L. van Doorn dat op het terrein nog geen activiteiten als het bouw- Ondertussen experimenteren ze verder met hun netten. Dit jaar is 1400 meter netten in het water ge hangen. Deels in de Oosterschelde, deels in de Waddenzee. Twee weken geleden zijn de vis sers begonnen met de netten uit de Waddenzee te halen en nu wor den de netten in de Oosterschelde gelicht. „De oogst valt niet tegen", zegt Padmos. De netten in de Wadden zee hebben wel te lijden gehad van de storm waardoor veel zaad is weggespoeld, maar in de Ooster schelde valt dat mee." De verwachting is dat er ongeveer 100.000 kilo mosselzaad gevangen wordt. Dat levert over ongeveer 2,5 jaar ergens tussen de 200.000 en 300.000 kilo consumptiemosselen op. Dan wordt ook pas duidelijk of deze manier van mosselzaadvis sen voldoende financieel rende ment heeft opgeleverd. rijp maken van de grond zijn on dernomen, laat staan dat er wordt gebouwd. Hij wil weten wat de re den van die traagheid is en vraagt wanneer de oplevering is. Het college wilde gisteren niet zeg gen of er inderdaad sprake is van vertraging. „We willen eerst me neer Van Doorn antwoorden", liet een woordvoerster weten. Tip? redgoes@pzc.nl WESTKAPELLE - De tank op de Westkappelse zeedijk krijgt gezel schap. In de tuin van museum het Polderhuis in Westkapelle staat vanaf augustus een landingsvaar tuig. Dat is een cadeau van de Royal Ma rines, een Brits legeronderdeel, ver telt A. van Hoof van het museum. „In 2009 is de landing op Westka pelle 65 jaar geleden. Dat willen we met de Royal Marines herden ken. Omdat wij dan vijf jaar be staan, hebben ze ons dit landings vaartuig geschonken." Het vaar tuig is Nederlands, het is gebouwd in de jaren zestig. „Het is altijd ge bruikt op Texel", weet Van Hoof. De aanwinst wordt de evenknie van de tank iets verderop. „Net als bij de tank kunnen mensen ook op-, in- en aanzitten." Het landingsvaartuig, van het type LCVP Mark II, is zestien meter lang en ruim vier meter breed. Het weegt ruim dertien ton. KWADENDAMME - De provincie laat in augustus het fietspad tussen 's-Gravenpolder en Ovezande repa reren en asfalteren. Het werk gebeurt in de periode van 6 tot en met 17 augustus. Het daadwerkelijke asfalteren neemt ongeveer vier dagen in beslag. Dat leidt tot enig ongemak. Zo moeten fietsers en bromfietsers een stukje over een afgezette weg helft van de N666 rijden. Wegver keer moet over de andere weghelft en komen er verkeerslichten te gen. Het grootste deel van de werk periode is het fietspad wel vrij. Tip? redactie@pzc.nl Moeder wil voor haar zoon al tijd graag iets tastbaars meene men vanaf haar vakantieadres. Dit jaar is haar oog gevallen op een glazen beeldje. Een gestileerd Christusfiguur die de armen zege nend naar de hemel heft. Tijdens het uitpakken hoorde de zoon al een vaag, maar onheil spellend gerinkel. En toen het laatste laagje bubbeltjesplastic weg was kwam de ontluistering. De zegenende christenfiguur was onderweg een arm kwijtgeraakt. Daar stond het nu, met slechts één arm omhoog en de ander in duizend stukjes. „Daar krijg ik heel andere associaties bij", ver zuchtte de zoon. „Dit doet vooral aan oorlog denken." Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. MM Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800-0231231. foto Melita Lanting De netten vol met mosselzaad worden aan boord van mosselkotter 'Marinus' getrokken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 45