als de bomen bewegen Kokkelvisserij in Oosterschelde ter discussie Kitesport is een sport met eigen cultuur Bouwleges Meer aandacht wonen ouderen Poging tot doodslag: eis negen maanden Faunabescherming vreest ernstige gevolgen voor de natuur. PZC Vrijdag 3 augustus 2007 3 COMMENTAAR Zeeuwse gemeenten maken het hun burgers onnodig moeilijk met onverklaarbare verschillen in de hoogte van bouwleges. Als het nu om een paar procenten zou gaan, was er geen probleem. Maar het loopt echt uit de hand. Een vergunning kan in de ene gemeente zomaar twee keer zo duur zijn als in een andere. Op die manier laden gemeenten de verdenking op zich dat zij maar wat aanrommelen. De verklaring dat het allemaal kostendekkend moet zijn, is niet afdoende. Want zo blijft de vraag of er niet te dure mensen te lang met het verlenen van de bouwvergunning bezig zijn. Nog afgezien van het nut ervan. Wat de Vereniging Eigen Huis nu signaleert over de bouwleges, geldt in de breedte. Niet alleen voor burgers, maar ook bedrijven. De monitor Lokale Lasten van de Kamer van Koophandel geeft jaarlijks zeer grote verschillen weer. Zo zaaien te veel gemeenten permanent verwarring. Zij zullen onbegrip, irritatie en weerstand oogsten. Het kan toch niet al te moeilijk zijn om meer lijn te brengen in de kosten van allerlei diensten. Desnoods moeten gemeenten maar eens goed in eikaars keuken kijken. Wat met de paspoorten kan, kan ook met de bouwleges. Tijdens het jaarlijkse kitesurfevenement King of the Kaloot bij Borssele, vorig jaar oktober, was het wél perfect kitesurfweer. Cisteren konden de surfers hun kite nauwelijks in de lucht houden. „Om écht te kunnen kitesurfen heb je minimaal windkracht vier nodig. Boven windkracht zes is voor de ervaren surfers", zegt Bram Hullekes. archieffoto Willem Mieras Feiten over kitesurfen De Nederlander G. Panhuizen was de eerste persoon die zich in 1977 met behulp van een vlieger staand over het strand liet voorttrekken. De vlie ger leek op een parachute. In 1994 wordt de term kitesurfer geïntroduceerd. De eerste kitesurfer is een kleine trimaran met drie mini surfplankachtige drijvers. In 1998 wordt het eerste wereldkampioenschap kiteboarden op Hawaii gehouden. Op de meeste stranden in Zeeland is kitesurfen verboden. Er zijn enkele populaire verzamelpunten voor kitesurfers. Dat zijn de Brouwersdam, Vrouwenpolder en Cadzand. Op Neeltje Jans wordt het kitesurfen ge doogd. Bij noord-oosten wind kan er maar op weinig plekken in Nederland aan ki tesurfen worden gedaan. In Vrouwenpolder kan het dan wel, vandaar dat er bij deze windrichtting veel mensen naar deze locatie komen, tot zelfs uit Duitsland toe. Naar schatting zijn er in Zeeland zo'n 200 beoefenaars van deze sport. Voor een kite en een board ben je 1300 tot 1400 euro kwijt. Maar vaak ben je er dan nog niet. Meestal is ook een tweede vlieger nodig, waarmee een bedrag van tegen de 1000 euro gemoeid is. Een beginnerscursus kost zo'n 250 euro. Een wetsuit kost ongeveer 100 euro. In principe gaan kitesurfers winter en zomer door. DEN HAAG - Na de kokkelvisserij in de Waddenzee staat nu ook die in de Oosterschelde ter discussie bij de Raad van State. De vissers en het ministerie van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit (LNV) blijven er echter bij dat de benodig de vergunning terecht is verleend. De Coöperatieve Producentenorga nisatie van de Nederlandse Kokkel visserij en het ministerie kruisten gisteren de degens met hun voor naamste tegenstander: Stichting De Faunabescherming. Een eerde re poging van de Faunabescher ming om een vergunning uit 2006 meteen van tafel te krijgen, had geen succes. Toch was gisteren niet alleen maar sprake van nakaarten. Als de Raad besluit dat de vergunning ten on rechte is verleend, kan dat grote ge volgen hebben voor de toekomst. Op dezelfde manier kwam enkele jaren geleden een eind aan de me- Kitesurfers hebben hun eigen cultuur met een eigen vocabulaire. Zo heeft elke truc zijn eigen naam. Kite - Vlieger Tubekites of LEI-kites (Leading Edge Inflatable) - De meest ge bruikte vliegers. Ze hebben de vorm van een omgekeerde C, en worden daarom vaak aangeduid als C-shapes. Ram-air- of foilkites worden min der gebruikt. Ze vullen zichzelf met lucht, net zoals parachutes dat doen. Populaire modellen zijn de Bow-kites of SLE-kites (Suppor ted Leading Edge). Deze kites val len ook onder de tubekites, maar chanische kokkelvisserij in de Waddenzee. De hamvraag is of de kokkelvisse rij nadelige gevolgen heeft voor de natuur, en dan met name de vogel stand. Volgens het ministerie is men bij de vergunningverlening niet over één nacht ijs gegaan. Er zouden meer dan voldoende kok- De Raad van State doet binnen kort uitspraak over de kokkelvis serij. Als de Oosterschelde dicht gaat, dreigen veertig vissers hun werk kwijt te raken. zijn anders door de vorm. De Lea ding Edge, het opgeblazen frame aan de voorkant van de kite, is plat ter en loopt naar achteren weg. De ze wordt ondersteund door brid les, stukjes touw om de vorm van de LE te bewaren. Side shore wind - ideale wind. In bijvoorbeeld Vrouwenpolder is dat noordoostenwind of noordwesten wind. Power zone - het gebied waarin de vlieger een maximale hoeveel heid kracht levert. Kiteloop - truc waarbij de kiter zijn vlieger een looping laat ma ken. Bar - de stuurstok kels als voedsel overblijven voor de vogels, temeer daar alleen in uit zonderlijk goede jaren een beschei den hoeveelheid kokkels mag wor den opgevist. Binnen enkele maanden blijkt hoe de hoogste bestuursrechter tegen deze kwestie aankijkt. Als de Oos terschelde verboden gebied wordt voor mechanische kokkelvisserij dreigen bijna veertig kokkelvissers hun boterham te verliezen. Dat ze hoogstwaarschijnlijk een schade vergoeding zullen krijgen, is een schrale troost. GOES - Veel gemeenten doen te weinig aan huisvesting voor oude ren. Het aanbod aan seniorenwo ningen is meestal kleiner dan de vraag. Dit stellen de drie landelijke ouderenorganisaties op grond van een onderzoek, waaraan 37 pro cent van de gemeenten meedeed. In Zeeland waren dat Schou- wen-Duiveland en Veere, die bei de een (ruime) voldoende scoren, respectievelijk een 8,3 en 6,6. Het landelijk gemiddelde is 6,5. MIDDELBURG - Een 33-jarige ver slaafde man uit Brugge stond voor de rechtbank in Middelburg we gens een poging tot doodslag plus mishandeling van zijn, eveneens verslaafde, vrouw. Hij hoorde ne gen maanden cel eisen. Het stel was in de nacht van 28 april naar Terneuzen gegaan om daar in een drugspand cocaïne te roken. De vrouw werd hysterisch. Om haar tot de orde te roepen gaf hij haar wat ferme klappen, maar dat had een averechts effect. Hij gaf volgens getuigen zijn vrouw buiten een pak slaag. Volgens de Bruggenaar had zij in haar hyste rie met haar hoofd tegen een muur geslagen. De rechtbank doet op 16 augustus uitspraak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3