Belgisch voetbal was A.,v®s laat zien nog voor Hofkens paradijs niet zien BOSCH iW i Op reis met uw krant Rome Artz in Belgische competitie van uitstervend ras Nederlanders trekken maar zelden meer de zuidelijke grens over. Braziliaanse spits na Copa America nog niet terug bij Heerenveen. uniek -n9esteld Kunst, cultuur en 'La dolce vita' wSlI* pzc Vrijdag 3 augustus 2007 35 Technologie voor het leven door Bas Timmers BREDA - Wouter Artz is de laatste der mohikanen, de roepende in de woestijn, het laatste exemplaar van een uitstervend ras. Oftewel: de enige Nederlander die actief is in de Belgische voetbalcompetitie. „Vorig jaar waren we nog met zijn drieën, nu ben ik in mijn eentje", zegt de 22-jarige verdediger die on der contract staat bij Cercle Brug ge' Artz doorliep bij Feyenoord de jeugdopleiding, daarna speelde hij op huurbasis anderhalf jaar bij Ex celsior. „Het Belgische avontuur trok me, daarom heb ik voor Cer cle gekozen." Door een zware blessure was het vorige seizoen een ramp. Dit jaar hoopt Artz zijn draai te vinden. En hoe zit het met die Nederlan ders en hun vermeende dikke nek ken? „Daar hebben ze me nog nooit mee gepest. Iedereen is su- pervriendelijk, ze klagen alleen over al die Nederlandse caravans op de snelweg die op weg zijn naar het zuiden." door Bas Timmers den haag - Het op.het hoogste ni veau teruggekeerde KV Mechelen trapt vanavond in de nieuwe Bel gische voetbalcompetitie af tegen landskampioen Anderlecht. Ooit was Mechelen een Nederlands bol werk: trainer Aad de Mos zwaaide de scepter, Erwin Koeman, Piet den Boer, Graeme Rutjes en Wim Hofkens regen op het veld de suc cessen aaneen en zakenman John Cordier zorgde voor het financiële fundament onder het - naar later zou blijken - luchtkasteel. Wim Hofkens „Voor ons was België destijds het paradijs", vertelt Hofkens, tegen woordig trainer van hoofdklasser Hoek. Vooral de verdiensten wa ren veel beter dan in Nederland. Het leverde een schier oneindige emigratie op: Arie Haan, Jan Mul der, Simon Tahamata, Johan Bos kamp, Berry van Aerle, allemaal speelden ze in de hoogste klasse. „Een topspits als Rob Rensen- brink was jaren actief bij Ander lecht", weet Frank Raes, sportcom- mentator. „Dat is nu ondenkbaar." Raes volgt al decennialang het Bel gisch voetbal. Hij zag het wegzak ken. Een logische, bijna onvermij delijke ontwikkeling in het interna tionale voetbal, vindt hij. „Twintig jaar geleden waren de financiële verschillen kleiner en waren er minder landen. Tegenwoordig heb ben clubs uit Oekraïne ook veel geld. En sinds het Bosman-arrest zijn de beperkingen om buitenlan ders te halen weggevallen. Alles wat talent heeft, wordt wegge kocht." Vooral het verschil met de vijf gro te landen (Duitsland, Engeland, Spanje, Italië en Frankrijk) is in de ogen van Frank Raes fnuikend groot geworden. „Zweden, Oosten rijk, Tsjechië, ook Nederland: ze hebben het allemaal moeilijk om de Champions League te halen. En als een club de tweede ronde be reikt, is het meteen groot feest." De Belgen hebben ook met hun stadions de slag gemist. KV Meche len speelt nog steeds in het knus se, maar hopeloos achterhaalde veld 'Achter de Kazerne'. „Twintig jaar geleden spraken ze daar al over een nieuw stadion", verzucht Hofkens, die in zijn Anderlecht-pe- riode wel de nieuwbouw van het Astridpark meemaakte. „We speelden destijds de halve fi nale Europa Cup I tegen Aston Vil la", haalt hij verre herinneringen op. „De manager zag daar business units, die moesten wij ook krij gen." Maar het Astridpark, tegen woordig Constant Vanden Stock stadion, is twintig jaar later ook verouderd. Heeft het Belgische voetbal de slag gemist? Frank Raes wil niet over drijven. „Alleen aan de stadions moet iets gebeuren, maar er wordt professioneel gewerkt. Jong België heeft een prima elftal, allemaal voetballers uit eigen opleiding." 1^5 Het Belgisch voetbal heeft de slag gemist in kwaliteit en met de stadions. Wim Hofkens was ooit één van de vele Nederlan ders die er zijn geluk vond. heerenveen - Afonso Alves is nog steeds niet terug bij de selectie van SC Heerenveen. Trainer Gertjan Verbeek had de Braziliaan gisteren weer op het trainingsveld in Lange- zwaag verwacht, maar moest het zonder zijn spits doen. „De directie vertelde me vanoch tend dat Alves nog niet terug was", zei Verbeek net voordat hij aan de training begon. „Meer weet ik eigenlijk niet. En ik wil me er ook niet te druk om maken, want ik kan er toch niks aan doen." Directielid Yme Kuiper verklaarde dat de club druk doende is Alves te bereiken, maar dat de contacten erg moeizaam verlopen. „We pro beren contact met hem te leggen, ook met mensen om hem heen. Maar we horen niets. Feit is dat hij er niet was en we weten niet waar om." Alves genoot na zijn deelname met het Braziliaans elftal aan de Copa America in Venezuela van een vakantie in eigen land. Begin deze week werd hij terugverwacht in het Abe Lenstra-stadion, maar mede door een auto-ongeluk liep die terugkeer vertraging op. Prijs o.b.v. tweepersoonskamer. Prijs afhankelijk van hotelkeuze. Speciaal voor onze lezers heeft de PZC voor 2007 een prachtige reis naar Rome samengesteld. Deze reis kenmerkt zich door uitzonderlijke kwaliteit van vervoer, hotels, maaltijden en Nederlandssprekende reisleidingen. De reis biedt een goede combinatie van gezamenlijke excursies en tijd voor uzelf. Daarnaast komt het reisgezelschap uitsluitend uit uw eigen regio. Kortom; wilt u er eens lekker vertrouwd tussenuit, ga dan op reis met uw krant! Vertrekpunten: Eindhoven Tilburg Bosch Den Vertrekpunten: Roosendaal, Breda en Goes Reisprogramma: Dag 1: Eerste dag: Heenreis, avondeten en rondrit Dag 2: Dagvullende stadsbezichtiging (inclusief) Dag 3: Musea van het Vaticaan Tivoli (facultatief) Dag 4: Audiëntie op het St. Pietersplein - Antiek Rome (facultatief) Dag 5: Kerken, mozaïeken en de Engelenburcht (facultatief) Dag 6: Vaticaanstad/Ostia en Monte di Alba (facultatief) Dag 7: Terugreis Inbegrepen in de reissom: Bustransfer naar de luchthaven en terug Retourvlucht naar Rome Luchthavenbelasting en veiligheidstoeslagen zes overnachtingen met ontbijtbuffet in drie- of viersterrenhotel Kamers met bad of douche en TV Welkomstdrankje Avondeten met aansluitend stadsrondrit Dagvullende stadsbezichtiging Audiëntie van de paus op het St, Pietersplein (indien aanwezig) Gediplomeerde, Nederlandstalige reisleiding Insolventieverzekering (vergelijkbaar met SGR) Informatiemateriaal en reisgidsje j Organisatie: j De PZC organiseert deze reizen in samenwerking met Mondial j Tours Zwitserland/vestiging Enschede Nederland. U ontvangt de j complete reisvoorwaarden bij uw boeking. Kleine wijzigingen in I het programma voorbehouden. I Meer informatie: Telefoon (053)484 25 26 i maandag t/m vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur Website www.opreismetuwkrant.nl E-mail opreismetuwkrant@wegenerdagbladen.nl 1 Wij bieden u een heerlijke week Rome met een exclusief reisprogramma. Tijdens enkele speciaal voor u samengestelde excursies maakt u kennis met de belangrijkste bezienswaardigheden van de stad. Vanzelfsprekend krijgt u ruim voldoende tijd om de kunstwerken onder leiding van een gediplomeerde, Nederlandse gids uitvoerig te bekijken. Geniet van het milde Middellandse Zeeklimaat in september: de mooiste en beste maand om Rome een bezoek te brengen. Boek vóór 31 augustus en ontvang de dagexcursie Vaticaanstad en Museum van het Vaticaan t.w.v. 80,- GRATIS! Ja, ik ben geïnteresseerd in de reis naar Rome. Stuur mij geheel vrijblijvend uitgebreide informatie en een boekingsformulier. Naam: Om Ov Straat: Huisnr.: Postcode: Woonplaats: Telefoon: E-mail: Stuur deze volledig ingevulde bon naar: Op reis met uw krant. Postbus 500, 7500 AM Enschede. De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u meer informatie aan. Zie o.ok het privacy statement op www.pzc.nl. www.opreismetuwkrant.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37