Terneuzen krijgt weer een wielerhart werkt McQuaid: systeem Fernando Alonso doet gooi naar toppositie 34 I Vrijdag 3 augustus 2007 PZC Eneco Tour doet op 28 en 29 augustus de binnenstad bruisen. McLaren-coureur zit Lewis Hamilton op de hielen in Boedapest. UCI-voorzitter heeft de Tour nodig in de strijd tegen dopinggebruik. Ron Barbé: „De wielercultuur zit in de genen van een Zeeuw en een Vlaming." foto Peter Nicolai door Frits Bakker TERNEUZEN - Het vroegere crite rium in de binnenstad, met legen darische renners als Wim van Est en Wout Wagtmans, staat al een eeuwigheid niet meer op de kalen der. De klassiekers laten Terneu zen meestal links liggen, maar over vier weken staat de Schelde- stad weer eens midden in het in ternationale wielernieuws. De Ene co Tour, die behoort tot de Pro- Tour-competitie, slaat op zondag 26 en maandag 27 augustus zijn tenten op. En op die twee dagen krijgt Terneuzen weer een wieler hart. Ron Barbé, ex-burgemeester, is er als voorzitter van de plaatselijke or ganisatie van overtuigd dat het een spectaculaire tweedaagse zal worden, met een rondrit door veel Zeeuws-Vlaamse plaatsen, een aan komst en de volgende dag een start in Terneuzen. „We krijgen de beste ploegen van de wereld aan de start, dat moet garant staan voor absolute topsport." Wat het Zeeuwse publiek aan top- renners mag verwachten, is nog niet bekend. De ProTour-ploegen wijzen de renners pas in een later stadium aan. De deelnemerslijst staat definitief vast op de perspre sentatie, die voor de hele Eneco Tour ook in Terneuzen wordt ge houden. Dat gebeurt op maandag 13 augustus in het Scheldetheater. De Nederlands/Belgische profron de wordt door veel ploegen gezien als een overbrugging tussen de Tour en de Vuelta. De Spaanse ron de is wel een concurrent, die met de start op 1 september de Eneco Tour enigszins in de wielen rijdt. Het lijkt onwaarschijnlijk dat de sprinters Tom Boonen, Oscar Frei- re en Robbie McEwen naar Zee land komen, omdat die renners vrijwel zeker de Vuelta rijden. Bij de kanshebbers voor de eindwinst is wel de Tourrevelatie Thomas Dekker. Ron Barbé: „In die hele ProTour rijden zo veel wereldtoppers, dat door onze sportredactie BOEDAPEST - McLaren-coureur Fer nando Alonso hoopt komend weekeinde in Hongarije zijn twee de achtereenvolgende Grote Prijs te kunnen winnen en aan de lei ding te komen in het rijdersklasse ment. De tweevoudig wereldkampioen staat momenteel tweede in de stand om de wereldtitel met 68 punten, twee punten achter zijn teamgenoot Lewis Hamilton. „Het gaf een fantastisch gevoel om twee weken terug de Grote Prijs van Europa te kunnen winnen", zei Alonso gisteren. „Ik hoop ko mend weekeinde die prestatie te kunnen evenaren." De Spanjaard is bezig aan een de Eneco Tour ook heel sterk be zet zal zijn. Wij zijn er in elk geval klaar voor. Het parkoers is uitge zet, met prachtige doorkomsten in vele plaatsen. We zijn financieel helemaal rond en sportief gezien kan het alleen maar een succes worden met al die ploegen en vol gers die twee dagen in Terneuzen neerstrijken." De nasleep van een bewogen Tour de France zal ook zijn invloed op de Eneco Tour hebben. De omstre den ploeg van Astana heeft zich voor een maand teruggetrokken na de dopingaffaire rond Vino- koerov in de Tour en zal dus niet van start gaan. „Verder merken wij niets van alle commotie uit de Tour. Ik heb nog niemand ontmoet die zei: wat ha len jullie nu toch naar Zeeland? goed eerste seizoen bij het team van McLaren, maar staat dit jaar in de schaduw van de Britse sensatie Lewis Hamilton, die het kampioen schap domineert. Alonso kan met een zege in Hongarije echter de koppositie in het klassement over nemen. Voor Alonso is de Hungaroring, het circuit nabij Boedapest, een speciale plek. In 2003 won hij daar zijn eerste race. Hij werd daarmee de jongste coureur die een Grote Prijs op zijn naam heeft geschre ven. „Ik bewaar goede herinnerin gen aan de Hungaroring", liet de coureur uit Oviedo weten. „Vorig jaar had ik door een tijdstraf al leen een mindere race." Het gaf een fantastisch gevoel om de Grote Prijs van Europa te winnen. Ik hoop die prestatie dit weekeinde te evenaren op het circuit van Boedapest. De sponsors zijn enthousiast, de wielerliefhebber vindt het gewel dig en niemand maakt zich druk om die dopingzaken." De wielersport, zo heeft Barbé als organisator ervaren, hoort bij de Zeeuwse en Vlaamse cultuur. „Het zit in onze genen, omdat het net Sterkste wielerploegen ter wereld rijden in Eneco Tour twee dagen in Zeeland. als voetbal een volkssport is. Ik heb me natuurlijk ook zorgen ge maakt over alles wat er vanuit de Tour over ons heen kwam. En ik hoop op een snelle omslag, al wordt dat heel lastig met die ru ziënde partijen aan de top van het door onze sportredactie DEN HAAG - De hoogste baas van de UCI, Pat McQuaid, denkt dat de wielrennerij over twee tot drie jaar dopingvrij zal zijn. Dat zegt de Ier in een interview met televi siezender Euronews. Hij wil in tegenstelling tot de orga nisatoren van de Tour de France ook blijven samenwerken met de belangrijkste wielerronde. „We hebben elkaar nodig." Volgens Mc Quaid bewijst de net afgelopen Ronde van Frankrijk juist dat de dopingcontroles succesvol .zijn. Drie positieve gevallen, van Aleks- andr Vinokoerov (bloeddoping), Cristian Moreni (testosteron) en Iban Mayo (epo) werden tijdens de wedstrijd vastgesteld. Patrik Sinkewitz viel bij een out-of-competition-controle voor wielrennen." De Zeeuwse tussen stop in de Eneco Tour, die op 22 augustus in Hasselt van start gaat en op 29 augustus eindigt in Ge leen, moet in entourage niet on derdoen voor een dagje Tour de France. Barbé: „Met Jo van Remor- tele, Ap den Doelder en Ludwig Kouijzer hebben we mensen in de organisatie die van onschatbare waarde zijn. Ze hebben veel ken nis van het wielrennen in huis. Al les is tot in detail geregeld." Zelfheeft Barbé vooral een contro lerende rol. Hij had bovendien een groot aandeel in het binnenhalen van sponsors. De tweedaagse kost te de Zeeuws-Vlamingen 90.000 euro aan organisatierechten. De ge meente Terneuzen stond bij de aanvraag garant voor dat bedrag. De gemeente (sponsoring 25.000 de Tour. En van de Deen Michael Rasmussen werd duidelijk dat hij over zijn verblijfplaats in de we ken voor de wedstrijd had gelogen tegen zijn ploegleiding. „Het sys teem werkt." McQuaid wil verder met de Tourorganisatie, ook al vroeg die bij monde van Patrice Clerc om het aftreden van de Ier. „De organisatoren hebben emotio neel een moeilijke periode doorge- De hoogste baas wil het wielrennen in komende jaren dopingvrij maken. maakt. Ik ben er van overtuigd dat we in de komende weken, als de emoties zijn verwerkt en iedereen zijn kalmte heeft hervonden, weer samen aan de slag kunnen. Samen werken is noodzakelijk voor de toe komst van de sport. Het wielren nen is een slagveld in de strijd te gen doping, dus is het niet gek dat euro), de provincie (25.000) en sponsors uit het bedrijfsleven heb ben nu al een totaalbedrag van 170.000 euro in de kas van de orga nisatie gebracht. „We zijn er altijd vanuit gegaan dat we geen beroep moesten doen op de gemeentekas, dat lijkt ons aardig te lukken." De parkoersbeveiliging, het randge- beuren en het vervoer van publiek naar start en finish hebben in deze laatste weken de hoogste priori teit. Barbé: „De beveiliging is bij ons ingewikkelder dan in andere koersen, omdat we in een smal ge bied wonen, waar het onmogelijk is om het parkoers af te steken." Voor het publiek zijn al tal van voorzorgsmaatregelen genomen. „De parkeerruimte in het centrum is beperkt. Daarom gaan we op de twee dagen van de koers zorgen dat mensen kunnen parkeren aan de buitenrand van Terneuzen en met pendelbussen naar het cen trum worden vervoerd." Eneco Tour De Eneco Tour, die voor de der de keer wordt gereden, begint op woensdag 22 augustus met een korte proloog van 5,2 kilo meter in Hasselt. Een dag later krijgen de ren ners een pittige rit voor de wie len met beklimmingen uit de klassieker Luik-Bastena ken-Luik. t- De vierde etappe naar Terneu zen (182,7 kilometer lang), ver trekt op zondag 27 augustus vanuit Maldegem, doet vanuit Eede eerst West-Zeeuws-Vlaan- deren aan en rijdt daarna door het oostelijke deel. De vijfde etappe start vanaf de Markt in Terneuzen en rijdt na een klein plaatselijk rondje naar en door de Westerschelde- tunnel. Daar is ook de eerste premiesprint. De etappe over 180 kilometer voert het pelo ton naar Nieuwegein. De Eneco Tour eindigt op 29 augustus met een tijdrit tus sen Sittard en Geleen. de Tour zich in de frontlinie be vindt. Daarbij komt dat 1200 me dia de wedstrijd volgen, dus wordt alles automatisch uitvergroot." Alberto Contador heeft gisteren kritiek geuit op het gedwongen vertrek van de Deen Michael Ras mussen uit de Tour. Rasmussen werd als gele-truidrager door zijn ploeg Rabobank uit de Tour ge haald. Contador nam daarop de trui over en won de Tour. „Ik weet niet wat precies de achter gronden zijn, maar ik weet wel dat het niet mogelijk is dat je halver wege een wedstrijd wordt verteld dat je naar huis moet als er vooraf geen probleem is geweest", zei Contador tegen een Spaanse radio zender. „Ik had liever op een andere ma nier gewonnen." Over de beschul digingen van de Duitse dopingex- pert Werner Franke aan zijn adres: „Je moet tegenwoordig je onschuld bewijzen, zelfs als je niet eens verdacht bent."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 36