Van gouden eeu Spelen met wind aan het water 30 in— door Anoeska Gijzel Het oude Arnemuiden staat vooral bekend als arm vis sersdorp, waar veel gezin nen hun dierbaren verloren aan de zee. Minder bekend is dat het Walcherse plaatsje ooit een welva rend stadje was dat profiteerde van de handel. Willem van Oranje gaf het in 1574 zelfs stadsrechten. De rijke historie is terug te vinden in het Museum Arnemuiden. Het museum is gevestigd in twee panden in de Langstraat: 'het Stadhuys' en het tegenoverliggen de "t Uusje van Eine'. Het topstuk van het museum bevindt zich in de voormalige raadszaal van het stadhuis. Het is een schilderij van Maurits, zoon van Willem van Oranje. „Het is in Nederland het enige schilderij van Maurits op jon ge leeftijd", vertelt Jan Marteijn van het museum. „Gelukkig is de gemeente Middelburg nog niet ge zwicht voor de aanvragen van het Rijksmuseum, waar het overigens wel vermeld wordt." Bewijs van overdaad en zelfver heerlijking zijn de vele onderschei dingen, nagelaten door Maurits Willem Raedinck van Vollenho ven, de laatste ambachtsheer van Kleverskerke, waartoe Arnemui den behoorde. Om zoveel moge lijk insignes tegelijkertijd te kun nen dragen, liet de ambachtsheer miniatuurexemplaren maken die hij als bedeltjes aan een ketting droeg. Symbool voor het zware leven zijn de jukken waarmee Arnemuidse ZOMERAGENDA De vliegersportvereniging Cadzand bezig op het strand van Cadzand-Bad. foto Camile Schelstraete Qp pyyp altijd gunstig is, neemt hij op de koop toe. „Het is maar een smal paadje waar je kunt staan, dus je moet hopen dat de wind lekker uit zee komt. Staat 'ie de andere kant op dan heb je kans dat je je vlieger kwijt raakt..." 3Sjaak Koets uit Zoutelande kiest in eerste instantie ook voor het strand van zijn ei gen woonplaats. „Geen strandhuis jes en altijd voor vliegers toeganke lijk." Daarnaast noemt hij Vrou wenpolder als prima plek. „In Vrouwenpolder heb je nog meer ruimte dan in Zoutelande omdat er geen paalhoofden zijn. Het is er lekker vrij en dus ook geschikt voor kitesurfers en buggyers." Over vliegeren in het Zeeuwse bin nenland is hij niet te spreken. „De echte vliegeraar zoekt de kust, het strand en niet het platteland of een voetbalveld." 4Remco Schuurbiers van de Speelmansplaten bij Tholen geeft de Oesterdam als tip. Er wordt volgens hem meestal ge- kitesurft. „Het is vooral geschikt voor mensen die net starten met kitesurfen", legt hij uit. „Het is er lang ondiep, je kunt een eind het water op terwijl je nog wel kunt staan." Een bijkomend voordeel is volgens Schuurbiers dat de wind meestal aanlandig is. Mocht er on verhoopt iets misgaan, dan wor den de kitesurfers door hun vlie gers niet de Oosterschelde opge trokken maar teruggeworpen op de Oesterdam. 5André Kort vindt het mid denstuk van de Brouwers- dam de beste Zeeuwse vlie- gerstek. „Het is zeer toegankelijk gemaakt en er is toestemming om te vliegeren, op de meeste stran den mag het niet. Er zijn ook bijna geen badgasten. Natuurlijk heb je te maken met eb en vloed, maar er blijft altijd een flinke strook strand over. „Kort vindt dat de Brouwers- dam geschikt is voor alle varianten van de vliegersport, voor begin ners en gevorderden. De plek heeft wel zijn eigen karakteristiek. Kort: „Je zit aan de Noordzee hè, meestal is er noordwesten of zuid westen wind. Soms heb je valse wind, dan valt die net over de dui nen stil. Met weinig wind wordt het moeilijk de vlieger te bestu- Geen mooiere provincie dan Zee land. ledereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van maandag willen we van u weten wat de mooiste par ken in Zeeland zijn. Kunt u ons aangeven wat u het mooiste of aangenaamste park vindt en waarom? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: p Circus Acrobaten, olifanten, kamelen en honden voetbal bij Circus Renz Berlin. Veere, Bas tion, 16.00 en 19.30 uur; p Nachtmarkt Een twintigtal standwerkers, diverse po dia, folklore, oude ambachten en 350 kra men. De langste nachtmarkt van Neder land. Om 00.30 uur afsluiting met vuur werk. Vlissingen, boulevard, 20.00 uur; p Kermis De jaarlijkse kermis. Middelburg, Markt en Plein 1940, 15.00-24.00 uur; p Schelpdierentocht Met m.p.s. Adriana vanuit Yerseke de Oosterschelde op. De gidsen tonen hoe mossel- en oestervissers te werk gaan. Yerseke, Prinses Beatrixhaven, 14.30 uur; p Skate-clinic Skate-clinic en streethockey voor ieder een van 10 tot en met 14 jaar. Info: www.vlissingeninbeweging.nl Vlissingen, parkeerplaats bij Nollestrand, 19-20.30 uur Markt Avondmarkt met optreden Bruinisser Vis serskoor. Bruinisse, 16.00-21.00 uur; p Jaarlijkse kermis Kermis in het centrum van Burgh-Haam- stede. Van 11.00 tot en met 23.00 uur. MUZIEK p Orgelconcert Matteo Imbruno uit Amsterdam geeft een concert in de Sint Jacobskerk in het kader van de serie gratis middagpauze concerten. Vlissingen, Sint Jacobskerk, 12.00 uur; p Zomerfestival Het Nederlandse lied met de Gebroeders Ko, René de Haan en de Amstel Live Band. Vlissingen, Bellamypark, 1 p Orgelfestival Openingsconcert met receptie. Ludo Gel oen op orgel en sporaan Lieve Maertens. Groede, Protestantse Kerk, 20.00 uur; P Vrijdagavondconcert Optreden van Francis Levoy en in voor programma powerrock van Aston Villa. Terneuzen, Markt, 20.00 uur. Zeeland is een provin cie met weidse luch ten, grote stranden en veel wind. Dé vlieger provincie bij uitstek. Vliegeren met een enkele lijn, dub bele lijnen, kitesurfend met een board over de golven of buggyend over het strand, alle varianten zijn mogelijk. Maar waar precies zijn nu de beste vliegerlocaties? 1 B. Vergouwe uit Cad zand-Bad denkt sowieso aan de kust en kiest uiteindelijk voor een plek bij hem voor de deur. „Het liefst vlieger ik hier op het strand, even voorbij strandpa viljoen Caricole. Daar liggen nou eenmaal alle vlieger- en kitesurf- spullen van de vliegervereniging." Vooral een praktische reden dus. „Maar", gaat hij verder, „bij strand paviljoen Zeemeeuw in 't Zwin is ook een goede plek." Vergouwe is zich goed bewust van de tijden in het hoogseizoen waarop niet ge vliegerd mag worden op de stran den. „Maar dan is het toch te druk", zegt hij. „Dus dan is het ook niet prettig om te vliegeren." „Zoutelande, de boulevard bij de strandovergang", zegt Beschier Rooze uit Ril land meteen als naar zijn favoriete vliegerlocatie gevraagd wordt. „Er zijn altijd veel mensen. Je hebt veel bekijks en daar doe je het uit eindelijk voor." Dat de wind niet Aston Villa brengt powerrock en covers, voorafgaand aan het optreden van Franci Terneuzen, Markt, 20.00 uur. vliegerlocatie CADZAND-BAD Cadzand langste Nachtmarkt van Neder land trekt al jaren drommen mense Vlissingen, boulevard, 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 32