De markt blijft een publiekstrekker Markten hebben verschillend karakter en functie door René Schrier Op de markt is uw gulden een daalder waard. Alleen bestaan de daalders niet meer. Daar hebben ze nog geen an dere slogan voor. „Het wordt tijd dat we daar eens iets voor beden ken. Maar de slogan gaat nog wel steeds op. Een euro is nu op de markt twee euro waard." Aan het woord is John Schets uit Middelburg, voorzitter van de Cen trale Vereniging voor Ambulante Handel afdeling Zuid-West Neder land. Hij weet waar hij het over heeft want hij bezoekt zelf de markten, in midden-Zeeland en Renesse met zijn Notenexpress. De verschillende markten in Zee land hebben ieder wel hun eigen karakter. De markten van Goes en Middelburg zijn wel wat met el kaar te vergelijken, omdat die dui delijk een regiofunctie hebben. Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de markt van Hulst, vult W. West- veer aan. Hij is van de Vereniging voor Ambulante Handel afdeling Zeeuws-Vlaanderen. Die markt heeft toch weer een ander karak ter dan de markt in Terneuzen. Om nog even terug te keren naar de dinsdagmarkt in Goes (ook op zaterdag is het in deze stad markt), daar is een duidelijk verschil te zien tussen het zomer- en het win- terpubliek, vertelt Schets, 's Zo mers zitten er veel meer toeristen tussen die aan fijn-shoppen doen. 's Winters moeten de marktkoop lieden het meer hebben van de vaste klanten. De markt van Goes staat bekend als een markt waar je goed kan sla gen voor stoffen, de zogenaamde couponnetjes. De Vlissingse markt is meer een food-markt, kramen met voedingswaren. Als het om toeristen gaat spant de markt van Middelburg de kroon: „Middelburg trekt als stad natuur lijk al veel mensen en zeker op de donderdagse marktdag. Dat is ook voor de handelaren de beste markt van Zeeland. Daar bestaan wacht lijsten voor om een plekje te krij gen. De gemeente en de hande laren hebben zogenaamde branchelijsten vastgesteld en be paald dat er per branche maar een zeker aantal handelaren op de markt mag staan", vertelt Schets. Hij ziet in de loop der jaren wel veranderingen. Zo is het in Goes goed te merken dat de Wester- scheldetunnel er ligt. Sinds die open is, komen er steeds meer (Zeeuws-)Vlamingen. Daar staat te genover dat hij in Middelburg en Goes ook goed merkt dat het open baar vervoer naar de dorpen steeds minder wordt. Zeker met een vergrijzende bevolking heeft dat zijn effect op het marktbezoek. Westveer ziet in Zeeuws-Vlaande- ren duidelijk verschil tussen de markten in de grensstreek en de markten - zoals Terneuzen - die wat verder van de grens liggen. Op de markten in de buurt van de grens wordt meer besteed, is zijn 'Van kooplieden komt het gezegde: vrouwen bloot, handel dood'. ervaring. Daar komen ook meer Belgen op af voor zaken als kaas en vis en andere producten in de food-sector. Westveer: „Op mark ten als die van Hulst komen men sen echt voor de markt en pakken ze de winkels mee. En in Terneu zen komen de mensen eerst voor de winkels en doen ze de markt er bij." Volgens Schets is er nog steeds een goede boterham te verdienen op de markt. Maar het is niet meer zo als vroeger dat je met een tientje kon beginnen en een goed bestaan op kon bouwen. De investeringen nemen toe. Niet alleen in materi eel, zoals wagens en kramen, maar ook in de sfeer van heffingen die Week- en seizoensmarkten in Zeeland Weekmarkten: Maandag: Hulst, Breskens t- Dinsdag: Sas van Cent, Vogelwaarde, Aardenburg, Scherpenisse, Tholen, Goes Woensdag: Terneuzen, Oostburg, Nieuw- en St. Joosland, Kloosterzande Donderdag: Zierikzee, Middelburg Vrijdag: Zuidpolder-Terneuzen, Sluis, Yerseke, Koewacht, Vlissingen Zaterdag: biologische markt Noordgouwe, Axel, IJzendijke, Sint Jansteen, Goes Zomermarkten: Maandag: Cadzand-bad, Domburg, Brouwershaven Dinsdag: Zoutelande Woensdag: Renesse, Vrouwenpolder, Donderdag: Oostkapelle, Vrijdag: Westkapelle de gemeenten opleggen. Want al willen de gemeenten maar wat graag publiekstrekkers - en de markt is er daar een van - ze wil len er ook wat aan verdienen. Dat blijkt uit de precariorechten die ze de markthandelaren in rekening brengen. Schets: „Die bedragen lopen per gemeente uiteen en je krijgt er geen zicht op waaruit ze zijn opge bouwd. Wat dat betreft is Middel burg het goedkoopst en Goes het duurst in Zeeland." De marktkooplieden proberen het publiek af en toe eens wat extra's te bieden. Meestal gebeurt dat in de vorm van een standwerkerscon cours. In Zeeland is dat uitge groeid tot een Zeeuws kampioen schap. Koopmannen die in dat vak gespecialiseerd zijn proberen de mensen dan iets aan te smeren, wat die mensen eigenlijk niet van plan waren te kopen. Een andere extra publiekstrekker vormen de avondmarkten die steeds vaker opduiken. Vandaag is er een op de boulevard in Vlissin gen. Wat de marktkooplieden ook ver zinnen, ze zijn natuurlijk sterk af hankelijk van het weer. Van hen komt de uitdrukking 'vrouwen bloot, handel dood'. Wat dat be treft hebben ze, de afgelopen we ken niet te klagen gehad, al moet je dat ook weer niet overdrijven, geeft Schets aan. Want als het veel regent komen de mensen ook niet. foto Willem Mieras De vaste klanten doen hun inkopen op de markt en de toeristen komen voor het funshoppen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31