Provincie stelt zwemverbod in op Zoommeer en Kreekraksluizen Doping Wat heb je nodig om te kitesurfen? PZC De krant 4 weken voor €9r95! 2 Vrijdag 3 augustus 2007 PZC COLOFON Directeur/uitgever Ad Verrest Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Redactie Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315600 E-mail: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Buitenruststraat 18, Middelburg Postbus 8070, 4330 EB Middelburg Tel: 0118-493000 Redactie Beveland-Tholen Stationspark 28, 4462 DZ Goes Postbus 31, 4460 AA Goes Tel. 0113-315670 Redactie Zeeuws-Vlaanderen Willem Alexanderlaan 45, Terneuzen Tel: 0115-645769 Postbus 145, 4530 AC Terneuzen, Steenstraat 37, Hulst Tel: 0114-371379 Redactie Schouwen-Duiveland Grachtweg 23a, Zierikzee postbus 80, 4300 AB Zierikzee Tel: 0111-454651 Advertenties Verkoopteam Zeeland Tel: 0113-315520, fax: 0113-315529 E-mail: teamzeeland@pzc.nl Business-to-business/de Ondernemer. Zorg. Onderwijs, Educatie, Onroerend goed Tel: 076-5312277, fax: 076-5312274 E-mail: segmentteam@pzc.nl Personeelsadvertenties 0900-5628 722 Kleintjes 0900-6743 836 Familieberichten 0800-8060 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Bei PZC Lezersservice 0800 - 0231 231 (gratis) Toets 1automatisch bezorgklachten doorgeven (vanaf 07.00 uur) Toets 2: een medewerker spreken Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag 08.00 - 17.00 uur Zaterdag 08.00 - 12.00 uur e-mail: lezersservice@pzc.nl postadres: PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk één maand voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 21,50 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 61,50 (acceptgiro €64,50) Jaar €236,00 (acceptgiro €239,00) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Kitesurfen is niet gevaarlijk. Zeggen de surfers. Beginnerslessen en gezond verstand zijn noodzakelijk. De kick is spelen met het weer. „Als je springt, is het helemaal stil." door Cornelleke Blok Stranddagen zoals giste ren vinden kitesurfers ei genlijk maar niks. Wind willen ze. Minimaal kracht vier. Het liefst in combinatie met zo weinig moge lijk recreanten. Terwijl toeristen gistermiddag languit genoten van de langverwachte zomerzon, tuur den kitesurfers op het strand bij de Brouwersdam naar een wit kop je in het vlakke zeewater. „Als het gaat waaien, dan sta ik in het water hoor", waarschuwt Ke vin de Smidt (17). Hij komt uit Driebergen, maar is deze zomer el ke dag bij de Brouwersdam te vin den. „Mijn ouders hebben een vas te caravan in Zonnemaire. Als de bomen een beetje bewegen, kom ik hier naartoe." Kevin 'kite' tweeënhalf jaar. „Daar voor had ik een buggy en een fly- board. Daarmee rij je over het strand. Ik vind kitesurfen net iets leuker. Dat springen voelt echt goed." Hij glundert. „Als je op het water vaart, hoor je de hele tijd het ruisen van de zee, maar als je springt, is het helemaal stil." 'Freestyle tricks' doet hij het liefst. „Dan houd je je kite vrij laag. Op je board doe je trucs. Een 'handle- pass' bijvoorbeeld. Dan haal je de stuurstok achter je rug langs. Windkracht zes of zeven is ook heel gaaf Dan is er bijna niemand op het water, alleen de écht fana tieke kitesurfers. Ik ben nu aan het oefenen met de kiteloop. Dan ga je in één keer heel snel vooruit. Dat ziet er wel goed uit." Eng? „Ja, de eerste keren is het wel span nend, maar er kan weinig gebeu ren. Je kunt je kite losklikken. Als je goed op elkaar let, is er niks aan de hand." Bram Hullekes (27) uit Zonnemai re stapt net het zeewater uit. Hij geeft een beginnerscursus aan drie leerlingen, maar van kitesurfen is het niet gekomen. „Ik heb een kite- school, Hefty Surfing, samen met Hans Wohl. Ik geef drie uur per dag les. De rest van de tijd sta ik zelf op het water. Als het kan elke dag. Het is lekker om buiten bezig te zijn en te spelen met het weer." Het strand bij de Brouwersdam is een officiële kitesurfplek. Bram: „Er zijn weinig obstakels en het water is relatief lang ondiep. In het weekend zijn er hier soms wel 250 kitesurfers. In juli en augustus zijn het vooral toeristen. Daarbuiten zijn we hier meestal met een vast groepje jongens en meiden van het eiland. Dat is heel gezellig. Het lijkt misschien alsof je kitesurfen alleen doet, maar dat is niet zo." En, iedereen kan kitesurfen, weet Bram uit ervaring. „De gemiddel de beginner is ouder dan 35. In on ze groep zitten veel mensen van boven de vijftig." Als instructeur houdt hij de veilig heid goed in de gaten. „Het is wel belangrijk dat je les neemt, voor dat je begint met kitesurfen. We le ren de mensen het eerst over de veiligheid. ]e koppelt je toch vast aan een vlieger. De wind kan plot seling omslaan. Je moet weten hoe je daarmee om moet gaan." Ge vaarlijk? „Nee hoor. Kijk, je kunt de kite in één klik losmaken met de 'quick release'. Dan valt de vlie ger meteen plat." Bram baalt soms van het negatieve imago van kitesurfen. „Onbekend maakt onbemind, denk ik. Echt, het aantal ongelukken hier is op één hand te tellen. Het is nihil in vergelijking met andere sporten. Ik kite al vier-en-een-half jaar ge middeld vier keer per week. Ik heb wel eens in een schelp gestaan, maar dat is echt het ergste." s!> pagina 30: spelen met wind aan het water. MATTY VERKAMMAN Nog één keer over doping. Staand aan de tap van een ca fé, gesprekken volgend in de trein en vooral ingezon den brieven lezend in landelijke en regionale dagbla den, kom ik tot de conclusie dat het de meeste fans van de wie lersport worst zal zijn of renners zich al dan niet drogeren. Als er maar spektakel is. Wat verder opvalt is dat velen die dooie muis uit Denemarken weliswaar niet vertrouwen, maar het anderzijds onbegrijpelijk vinden dat de leiding van de Rabo-wielerploeg hem uit zijn ge le trui heeft getrokken en zelfs meteen maar op de keien heeft gesmeten. Ook ik vraag me intussen af wat de rechter er van zal vinden wanneer Rasmussen zich komt beklagen en er op wijst dat hij nog nooit tegen de lamp is gelo pen bij de vele dopingcontroles. Goed, niet tegen de lamp lopen is in de wielersport wezenlijk iets anders dan geen doping ge bruiken, maar u en ik weten dat Vrouwe Justitia blind is en zich graag bij de feiten houdt. Wel, dan zal Rasmussen hebben gelo gen over het berggebied waar hij trainde. Ik heb ook wel eens tegen mijn werkgever gelogen over mijn verblijftplaats ('ja hoor', zei ik dan, 'ik ga naar de training van het Nederlands elf tal', maar mooi dat ik met een stel collega's in een warme kroeg ging zitten kaarten), maar ik ben er nooit om ontslagen. Weet u wat ik denk? Ik denk dat de rechter tegen Rabo's opge jaagde ploegleider Theo de Rooy zal zeggen: 'Meneer De Rooy, u moet niet zo panikeren. U moet zich niet van de wijs laten brengen door een peloton chauvinistische Fransen en u moet niet zo snel door uw knietjes gaan voor de druk van de media. En, meneer De Rooy, ook wijs ik u er op dat uw bazen met Rasmussen in gesprek moeten over een afdoende financiële re geling na dit smadelijk ontslag.' Wat zou de rechter vinden als Rasmussen zich komt beklagen? De kitesurfer staat op een board als hij zich laat voorttrekken. Vier of vijf lijnen van zo'n dertig me ter verbinden de kite met de bar. De kite trekt de surfer vooruit. Hoe harder de wind, hoe kleiner de kite. De lijnen van de kite zitten gedeelte lijk vast aan de trapeze. Met de 'bar' bestuurt de kitesurfer zijn vlieger. In één klik kan de kitesurfer de kracht van de vlieger afhalen. Ja, ik neem de PZC de eerste 4 weken voor maar 9,95 en aansluitend: een vast abonnement met automatische betaling van 61,50 per kwartaal een vast abonnement met betaling per accept van 64,50 per kwartaal ik neem een proefabonnement van 4 weken voor 9,95. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) Stuur de bon naar: PZC Lezersservice, Antwoordnummer 713,4460 WB GOES. Bellen kan ook: 0800 - 0231 231 (gratis) Naam voorletters m/v Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie door Ab van der Sluis MIDDELBURG - Het is verboden te zwemmen in het Zoommeer, ter hoogte van de Speelmansplaten bij Tholen en in het bufferbekken van de Kreekraksluizen. De provin cie Zeeland heeft dat gisteren be kend gemaakt. Aanleiding voor het zwemverbod is de blauwalg. Zwemmen in het water kan leiden tot huidirritatie en oog-, oor-, maag- en darmklachten. Mensen die klachten hebben na het zwem men in water met blauwalg kun nen contact opnemen met de GGD in Zeeland (0113-248400). Borden geven aan waar niet ge zwommen mag worden. De pro vincie adviseert mensen niet te gaan zwemmen op plekken waar een drijflaag te zien is van algen en waar dode vogels en/of vissen te zien zijn. Ook surfen wordt afge raden. Iemand die in het water valt, kan een slok binnenkrijgen. Het is niet zo verwonderlijk dat de blauwalg voorkomt in het water bij de Speelmansplaten. De blauw alg gedijt namelijk niet in zout wa ter, wat in Zeeland in ruime mate te vinden is. De provincie wijst er op dat elders in Zeeland de wa terkwaliteit ruim voldoende is. ■m www.zeeland.nl/ toerisme_recreatie/zwemwater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 2