Verlichting moet de stad meer sfeer geven Toeristen weten niets over de autodieven Schone bagger op een oude Werk aan de N57 begint nu officieel 7A£I1!SII ChISCM i 22 I Vrijdag 3 augustus 2007 PZC Gilde van inbrekende autodieven na anderhalf jaar weer actief. Nieuwe lampen voor Markt en bruggen kosten vier ton. Zangavond in kerk in Aagtekerke Gratis rondleidingen in Bevelands museum Uitgestippelde fiets- en autotocht door Borsele Vernielingen aan de Zeeuws-Vlaamse kust Met paard en wagen over Walcheren Veiling Tussen kust en Colijn in visafslag Archeologisch onderzoek bij Serooskerke gaat door. Groenlinks stelt vragen over aantasting weidse landschap Kleverskerke. W Inbrekende autodieven hebben het vooral gemunt op dure bolides van buitenlan ders. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KAMPERLAND - Nee, de familie Tau- ber uit Remscheid heeft er niets over gehoord. Ze zitten met z'n vieren voor twee weken in een huisje aan de Oosterscheldelaan in Residence Noordzee in Kamper land. De auto, een glimmende Au di, staat op het opritje. Dat er deze week twee dure auto's zijn gesto len in de Oosterscheldelaan, nadat dieven bij vakantievierende landge noten hadden ingebroken, hebben ze niet vernomen. En, ja, hun auto sleutel ligt voor een inbreker zó op de pak. Ze zouden zo gauw niet weten waar ze hun sleutel wel zouden moeten bewaren. In het kluisje? Dat krijgt een beetje dief ook wel open. Misschien is het raadzaam de auto ergens anders te parkeren. Maar Tauber kent het verhaal van een verre buur wiens autosleutels werden gegapt in een restaurant. De dieven drukten in de parkeerga rage op de sleutel en de auto be gon braaf te piepen. Nee, de Tau- bertjes gaan zich niet druk maken. Ze zijn op vakantie. Parkdirecteur D. Hannewijk van Residence Noordzee, een park van De Roompot, zou ook niet weten wat je tegen dergelijke bendes moet doen. „Wij gaan de mensen niet waarschuwen, want we wil len hun vakantie niet verpesten. Bovendien, wat moet je ze advise ren? Niet om hun sleutels op hun lijf te houden, want die bendes deinzen ook niet terug voor ge weld. Het enige wat wij kunnen doen is extra bewakers inzetten. Dan doen we ook. Kijk, er staat een hek, er is camerabewaking, maar je kunt niet van alle vijfhon derd vankantiewoningen een fort maken." Dat de inbrekende autodieven juist in vakantieparken toeslaan, is niet verwonderlijk. De huizen zijn doorgaans niet beveiligd en de so ciale controle is ook aanmerkelijk minder dan 'thuis'. Bovendien staat er niet zelden een fors kapi taal op vier wielen voor de deur. Vooral dure, Duitse auto's zijn vaak het doelwit van de dieven. Wat er verder nog aan waardevols in huis ligt, graaien ze mee. Preventie is voor de politie even zeer een probleem als voor de parkbeheerders. Volgens een woordvoerster van de politie wer ken de bendes allemaal op verschil lende manieren en is een alge meen advies moeilijk te geven. Bo vendien zijn de potentiële slachtof fers heel moeilijk te bereiken. Re gionale en lokale publicaties wor den niet door vakantiegangers gele zen, zeker niet door gasten die de taal niet machtig zijn. Vakantiegangers zijn zich er niet van bewust dat inbrekers het op hun auto hebben gemunt. Vol gens de politie is waarschuwen erg moeilijk. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Speciale verlichting moet de binnenstad van Middel burg ook in het donker een bijzon dere uitstraling geven. Niet alleen de straten krijgen nieuwe verlich ting, maar ook vijf bruggen in de binnenstad. Het college van burge meester en wethouders besloot de ze week vier ton uit te trekken voor nieuwe verlichting op de Markt en aan de bruggen. Dit voorjaar keurde de monumen tencommissie een verlichtingsplan van kunstenaar P. Dieleman voor de binnenstad af. Volgens wethou der H. Kool-Blokland (CDA) ver loopt het overleg tussen onderne mers en gemeente over een nieuw plan goed. „Dat gaat gestaag voort. We willen samen met de onderne mers een visie ontwikkelen op de AAGTEKERKE - In de kerk in Aagte kerke wordt maandag 6 augustus een zangavond gehouden. Bariton Karei Bogerd zingt en er is veel sa menzang, onder begeleiding van Johan den Hoedt op het orgel. De zangavond is georganiseerd door een werkgroep van de protestant se kerk. Er is een collecte voor een onderwijsproject voor straatkinde ren in Addis Abeba in Ethiopië. Toegang: 2,50. Aanvang: acht uur. GOES - Historisch Museum De Be- velanden in Goes verzorgt elke tweede zaterdag van de maand een gratis rondleiding. De gratis rondleidingen - bezoekers moeten wel entree betalen - beginnen za terdag 11 augustus. Om twee uur staat een gids klaar, die wat langer zal stilstaan bij de verdronken Zeeuwse dorpen in de deelexposi- tie Blinken en Verzinken. verlichting in de binnenstad. We willen iets met licht in Middel burg." Het nieuwe plan voor de Markt werd wel goedgekeurd. De lan taarnpalen die daar nu staan vol doen niet. Het is te donker op de Markt. Aanpassen van de bestaan de lantaarnpalen is niet mogelijk. Daarom komen er tien nieuwe. De oude worden ergens anders in het centrum teruggezet. Waar precies - Plein 2940, Pottenmarkt, Helm, Koorkerkplein of Loskade - is nog niet duidelijk. De nieuwe verlichting op de brug gen die naar de binnenstad leiden, moet de lichtsnoeren vervangen die daar de afgelopen jaren tijdens de feestdagen hingen. Het was al tijd veel werk om die snoeren op rVI Middelburg trekt vier ton uit voor nieuwe verlichting op de Markt en aan bruggen. Aan een verlichtingsplan voor de rest van de stad wordt nog gewerkt. HOEDEKENSKERKE - Fietsend of met de auto door Borsele toeren. Het kan volgende week woensdag van uit Hoedekenskerke (vanaf de kerk van de gereformeerde gemeente, 's-Gravenpoldersestraat) en Nisse (vanaf fruitteeltbedrijf Van Dam me, Drieweg). Inschrijven is moge lijk van tien tot twee uur. De af standen voor op de fiets zijn twaalf, 25, 37,5 en 50 kilometer. De autotocht is tachtig kilometer. SLUIS - Delen van de kust in Zeeuws-Vlaanderen worden meer dan in voorgaande jaren geplaagd door vernielingen. Vooral auto's, lantaarnpalen en straatmeubilair moeten het ontgelden. Ook fiets- ontmoetingspunten met zitbank jes zijn vernield. En een openbaar toilet op de Boulevard in Breskens is geplunderd. De Boulevard lag be zaaid met rollen toiletpapier. te hangen. De bruggen krijgen, als het goed is, een feeëriek aanzien, stelt de gemeente. Zowel in de binnenstad als aan de bruggen komt led-verlichting. Dat is een techniek die erg in opkomst is, vooral omdat het energiever bruik veel lager is dan hij gewone lampen. „Dat is niet de enige re den om voor led te kiezen", stelt Kool. „Je kunt gebouwen er ook veel genuanceerder mee aanlich ten. We willen meer sfeer toevoe gen aan de stad." De verlichting op de Markt en aan de bruggen komt voor rekening van de gemeente. Ondernemers in de binnenstad betalen voor de ver lichting in de rest van de straten, zegt Kool. „Het is niet de bedoe ling dat de gemeente overal gaat in vesteren in led-verlichting. We wil len wel samen een visie maken op verlichting in de stad. Zodat er straks niet in iedere winkelstraat een andere soort verlichting hangt." OOSTKAPELLE - Op zaterdag 4 au gustus wordt vanaf natuurmu seum Terra Maris in Oostkapelle een rondrit met de paardentram gehouden. Koetsier Sjaco de Visser vertelt onderweg over wat er alle maal te zien is. Tijdens de rit is er een korte pauze. De paardentram vertrekt om 13.30 en is om 15.30 weer terug. Vooraf aanmelden bij Terra Maris (0118-582620) is nood zakelijk. c. COLIJNSPLAAT - In de visafslag van Colijnsplaat is zaterdag weer de veiling Tussen kust en Colijn waar via de mijnklok tweedehands spul len kunnen worden gekocht. Wie iets wil verkopen, kan het tussen een en twee uur 's middags breng en. Na een kijkuur begint om drie uur de veiling. Tien procent is voor stichting Promotie Colijns plaat Kats. MIDDELBURG - Maandag begint het werk aan de nieuwe N57 bij Mid delburg officieel. Aannemerscom binatie Strukton/Rasenberg moet echter eerst nog voorbereidend werk doen. Voordat het ontwerp definitief is, moeten eerst nog me tingen worden verricht. Daarna moet een planning worden ge maakt. Delta begint deze maand met het verleggen van kabels en leidingen in de buurt van de nieuwe afslag van de A58 bij Nieuw- en Sint Joosland. Daarvoor worden borin gen verricht onder de A58 door. Eind augustus begint ook het ar cheologisch onderzoek bij Seroos kerke. Bij een vooronderzoek dat vijf jaar geleden plaatsvond zijn daar voor werpen gevonden die duiden op bewoning van de omgeving van Serooskerke in de vroege Middel eeuwen, de negende tot de twaalf de eeuw na Christus. Er is onder meer een boerderij gevonden. Dat was een opmerkelijke ontdekking, omdat altijd werd aangenomen dat buiten de ringwalburgen zoals die bijvoorbeeld in Middelburg of Domburg waren geen nederzettin gen voorkwamen op Walcheren. door Maurits Sep KLEVERSKERKE - De berg die er lag is een flink stuk hoger geworden. En er zit nogal wat puin in de ge storte grond. Het weidse land schap bij Kleverskerke heeft 'een ontoelaatbare verandering' onder gaan, vindt de Statenfractie van GroenLinks. En dat leidt bij Statenlid Leen Har- pe tot de vraag of dat allemaal wel in de haak is. Hij vindt het opmer kelijk dat er nu een bult is ont staan van meer dan twee meter hoogte. En had dat puin niet eer der weggewerkt kunnen worden, wil hij weten van het dagelijks pro vinciebestuur. Nee, dat kon niet eerder, ant woordt het Waterschap Zeeuwse Eilanden. „De grond was namelijk te nat om er een kraan op te laten. Zodra die droog genoeg is, wordt het puin alsnog uit de grond ge haald", verklaart woordvoerster Sandra Minneboo. Het waterschap is met de gemeen te Middelburg verantwoordelijk voor het storten van de grond. Sa men zijn zij bezig de vesten van Middelburg schoon te maken. De bagger die wordt weggeschept, moet ergens worden opgeslagen. Daarvoor is een oude stortplaats buiten Kleverskerke, langs de Ka- naalweg en de Kraaijenholseweg, uitgekozen. De provincie wil in heel Zeeland oude stortplaatsen saneren. Dat is soms echter te duur. In dat geval wordt ervoor gekozen de stort plaats af te dekken met een extra laag grond, zoals bagger. „Daarom hebben ze ons gevraagd of wij die 'Afdekken van stortplaatsen is een alternatief als saneren veel te duur is' stortplaats bij Kleverskerke kon den afdekken. Dat hebben we ge daan", zegt Minneboo. „De situa tie ter plaatse is daardoor verbe terd. De grond die we erop gestort hebben, is schone bagger. En dat maakt het een stuk veiliger."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 24