Ruzie binnen geledingen van Al Qaida misten 'De bestorming van de Rode Moskee heeft Pakistan en zijn regime op de rand gebracht Van een dodelijke situatie Ahmed Rashid, Pakistaans journalist en schrijver PZC Vrijdag 3 augustus 2007 1 1 een generaal Tussen al het slechte nieuws is er voor presi dent Musharraf en de rest van de wereld toch nog een mogelijk lichtpuntje: in de rangen van Al Qaida is ru zie uitgebroken. Het conflict zou gaan tussen volgelingen van de vermeende nummer twee, de Egyptische oogarts Ayman al-Zawahiri, en de fac tie van de charismatische Li- biër Abu Yahya al-Libi. Paki staanse inlichtingendiensten geloven dat al-Zawahiri ach ter twee aanslagen zat op pre sident Musharraf in 2003. Ook zou hij de opstand in de Rode Moskee hebben geor- chestreerd. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek, dat zegt zich te baseren op interviews met een Pakistaanse en een Taliban-official, is de jacht op Musharraf voor de Egypte naar een complete obsessie geworden, een persoonlijke kruistocht. Ook de aanhan gers van al-Libi zouden de ge neraal liever nog vandaag dan morgen kwijt zijn, maar zij vinden de methoden van al-Zawahiri wat al te ruig. Ze vrezen dat een overdaad aan agressie richting Mushar raf de toorn van de generaal zou kunnen wekken. Die zou daardoor opnieuw zijn troe pen opdracht kunnen geven tribale gebieden zoals Wazi- ristan schoon te vegen van ex tremistische elementen en zo doende Al Qaida- en Taliban- strijders hun schuilplaats ont nemen. Bovendien stoort het de fac tie van al-Libi dat al-Zawahiri zich zo nadrukkelijk op de voorgrond dringt (hij stuurt de laatste tijd opvallend vaak video's van zichzelf rond), ter wijl - aldus de informanten van Newsweek - opperhoofd Osama bin Laden nooit offici eel een plaatsvervanger heeft aangewezen. Bin Laden zelf, volgens Ameri ka mogelijk ziek, zou de Libi sche en Egyptische facties uit elkaar proberen te houden door hun verschillende taken te geven en bemiddelaars in te schakelen om ze weer na der tot elkaar te brengen. Een Amerikaanse expert in het islamitisch radicalisme, John Arquilla, zegt dat de strijd gaat over de 'strategi sche ziel' van Al Qaida. „Er wordt een diepgaand debat gevoerd over de vraag of de Pakistaanse regering moet worden omver geworpen- dat zou hen namelijk de con trole geven over nucleaire ca paciteit", schetst Arquila een dreigend scenario. Benazir Bhutto foto EPA ling bracht Musharraf vorig najaar ertoe een akkoord te sluiten met de opstandige stammen in Waziristan. De deal luidde dat Islamabad zijn f troepen zou terugtrekken als Tali ban- en Al Qaida-sympathisanten hun opstand zouden staken. Ook i moesten zij beloven niet langer „Zoals iedere Pakistaanse mili tair heeft Musharraf in de strijd tegen aartsvijand India trouw moeten zweren aan de jihad." Samina Ahmed van de Interna tional Crisis Group noemt dit echter 'onzin'. „Het enige wat Musharraf wil, is cynisch vast houden aan zijn macht. En daar voor heeft hij soms de islamis- ten nog nodig." voortdurend buurland Afghanistan binnen te vallen. De overeenkomst (die overigens na de slag om de Ro de Moskee door de stamleiders su biet werd opgezegd) gaf pro-Taliban- stammen en Al Qaida echter alle ge legenheid zich te hergroeperen en overal weer trainingskampen voor ji- had-rekruten te openen. Volgens Samina Ahmed is de enige weg uit de geweldsspiraal een terug keer naar de democratie in Paki stan. Maar zou daar niet het gevaar in schuilen dat extremistische mos lims de macht in handen krijgen? Geen prettig vooruitzicht, zeker niet als je bedenkt dat Pakistan nog altijd over atoomwapens beschikt. Ahmed: „Ik geloof er niks van. Bij de laatste verkiezingen in 2002 kre gen de radicale islamitische partijen slechts een paar procent van de stemmen. De situatie kan onmoge lijk in vijfjaar tijd rigoureus zijn ver anderd." Eind dit jaar zijn er zowel presidents- als parle mentsverkiezingen. Ge ruchten zwellen steeds lui der aan dat de president een deal voorbereidt met de Paki staanse Volkspartij (PPP) van de in ballingschap levende oud-premier Benazir Bhutto. Daarmee zou het (gedeeltelijk) herstel van een burger regering mogelijk worden. Onder deel van de eventuele overeen komst is dat Bhutto (voor de derde keer) premier wordt en Musharraf terugtreedt als opperbevelhebber van het leger. Rashid lijkt zo'n verge lijk heel waarschijnlijk. „Maar of het Musharraf kan redden, is maar zeer de vraag. Hij staat van alle kanten onder druk, zijn tijd is voorbij." In de Verenigde Staten gaan er in derdaad steeds meer stemmen op Musharraf te laten vallen. De Demo cratische presidentskandidaat Ba- rack Obama riep afgelopen week nog openlijk dat als hij het voor het zeggen krijgt, na Afghanistan en Irak, Pakistan aan de beurt is. Ras hid ziet dat op korte termijn niet ge beuren. „Maar slaagt het leger er niet in het extremisme neer te slaan, dan loert inderdaad het ge vaar dat Washington optreedt." Volgens Ahmed van de ICG gebeurt dat allang, getuige de bombarde menten die de Amerikaanse lucht macht uitvoert in het grensgebied tussen Afghanistan en Pakistan. Rashid en Ahmed zijn het er over eens dat de nu al jarenlang durende militaire dictatuur het extremisme in Pakistan slechts aanwakkert. Wat gebeurt er volgens hen als de verkie zingen dit jaar niet leiden tot (een begin van) het herstel van een bur gerregering? Ahmed: „Het ergste wat Pakistan kan overkomen, is dat het leger de staat van beleg afkon digt. De mensen zijn zo moe van de dictatuur, dat ze dat niet zullen pik ken. Dan zullen er overal opstanden uitbreken." Rashid schetst een soortgelijk beeld. „Het zwartste scenario is dat Paki stan verwordt tot een mislukte staat. Met anarchie en massaal bloedvergieten in de regio's, moge lijk eindigend in burgeroorlog. En toename van Al Qaida-achtige groe pen. De terreur zal dan verder toene men. Wereldwijd." Karachi Noordwestelijke Noord-Waziristan Grensprovincie AFGHANISTAN «sse»». Kashmir Islamabad JKi I - Zuid-Waziristan PAKISTAN Boloetsjistan INDIA WfflËmBill infographic CvW CHINA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11