Relatie tussen leger en islamitische extre 10 Vrijdag 3 augustus 2007 PZC Het Het rommelt flink in Pakistan. Na het bloedige neerslaan van de opstand in de Rode Moskee zijn geweld en .(zelfmoord)aanslagen aan de orde van de dag. Met name in de westelijke, 'tribale' gebieden, waar islamitisch extremisme bloeit als nooit tevoren en de regering in Islamabad niets heeft te zeggen. Veel zal afhangen van de verkiezingen eind dit jaar. door Joost Bosman Extremisme in Pakistan y 1980 - VS steunen via Pakistan de mudjaheddin die in Afghanis tan vecht tegen de sovjetover heersing. Osama bin Laden stuurt vanuit West-Pakistan bui tenlandse moslimstrijders het buurland in. 1991 - De islamitische wetge ving, de sharia, wordt opgeno men in het wetboek van straf recht. 2001 - Na '11 september' kiest president Musharraf de kant van de VS in de strijd tegen de terreur en steunt hij de inval in Afghanistan die het einde bete kent van het taliban-regime. 2002 - President Musharraf ver biedt de militante Lash- kar-e-Toiba en Jaish-e-Moham- mad. 2003 - Musharraf overleeft twee aanslagen door moslims extremisten. De Noordweste- lije Grensprovincie stemt voor invoering van de sharia. y 2004 - Militair offensief in het grensgebied met Afghanistan tegen Al Qaida-militanten. Ruim 120 mensen komen om. y 2005 - Na de aanslagen in Lon den worden meer dan 200 ver meende moslimextremisten in Pakistan opgepakt in madras- sa's (koranscholen) en moskee ën. Musharraf verbiedt boven dien buitenlanders zich nog lan ger in te schrijven in de madras- sa's. y 2006 - Een inval in een islami tisch seminarie in het tribale ge bied Bajaur nabij de Afghaanse grens eist 80 levens en leidt tot heftige anti-regeringsde- monstraties. Het leger zegt dat de madrassa een traingings- kamp was voor militanten. 2007 januari - Islamabad ver werpt aantijgingen van de VS dat het Al Qaida-kopstukken verborgen houdt. y 2007 maart-april - Volgens of ficiële bronnen komen in Zuid-Waziristan 250 mensen om bij gevechten tussen stam leden en buitenlandse militan ten (van wie wordt gezegd dat ze met Al Qaida zijn verbon den) en het leger. y 2007 juli - Tientallen komen om bij bestorming van de Ro de Moskee, waarin extremisten zich hadden opgesloten. Pakistaanse reli gieuze studenten hebben het dak beklommen van de Rode Moskee in Islamabad en protesteren tegen president Mushar raf. Een onverdeeld genoegen zal de Pakistaanse presi dent Pervez Musharraf niet hebben beleefd aan zijn 'overwinning'. Nog voordat zijn soldaten de Rode Mos kee in Islamabad innamen, begon nen de wraakacties al: moslimmili tanten lanceerden aanvallen op mili taire konvooien en pleegden bom aanslagen overal in het land waarbij meer dan 150 mensen omkwamen. Het geweld van de laatste weken toont dat strijders van Al Qaida en de Taliban in West-Pakistan weer flink aan kracht hebben gewonnen. Samina Ahmed, analiste van de denktank International Crisis Group (ICG) in Islamabad heeft wel een verklaring voor het oprukkende moslimextremisme in haar land. Na tuurlijk is er een overblijfsel van de strijd tegen de sovjetbezetting van Afghanistan in de jaren tachtig. Maar de werkelijke groei stamt vol gens Ahmed van de tijd daarna: het Pakistaanse leger heeft in de jaren negentig volop de jihad in Kashmir gesteund en die in Afghanistan on der de Taliban. „In wezen hebben de militairen daardoor een soort monster van Frankenstein ge creëerd, dat zich nu tegen hen keert", zegt Ahmed. De Pakistaanse journalist Ahmed Rashid erkent dat. Hij is niet opti mistisch. „De bestorming van de Ro de Moskee heeft Pakistan en zijn re gime op de rand gebracht van een dodelijke situatie", zegt hij. Rashid is schrijver van onder meer het vuistdikke boek Taliban. Hij noemt het beleid van president Musharraf foto Aamir Qureshi/AFP Het Pakistaanse leger en de geheime dienst ISI hebben altijd nauwe ban den gehad met extremistische moslimgroeperingen in het land. De warme verhoudingen stammen nog uit de tijd dat Pa kistan de mudjaheddin-strijders steunde die in de jaren tachtig in Afghanistan vochten tegen de Sovjet-Unie. Ook de Taliban die halverwege de jaren negentig een streng islamitisch regime vestigden, kwamen uit de koker van de ISI (de Taliban horen tot de Pasjtoen-stam, die in zowel Afghanistan als Pakistan wo nen). Daardoor is het heel moei lijk voor president Musharraf banden met dit soort extremis tische groeperingen door te snij den, omdat een deel van het le ger en geheime dienst daar te gen zou zijn. Dit verklaart moge lijk het weifelende volgens som migen zelfs 'dubbele' optreden van de generaal de laatste jaren. Onlangs verklaarde een anonie me oud-medewerker van de Pa kistaanse geheime dienst zelfs voor de Amerikaanse zender CNN, dat Musharraf m wezen zelf een moslimextremist is. weinig consistent. „Of hij niets kan of wil doen tegen het extremisme, doet niet zo ter zake. Hij is afhanke lijk van het leger en daarin zitten nu eenmaal extremistische elemen ten. Als het leger niet meer wil vech ten, houdt het op. Musharraf is slachtoffer en beschermer van de ex tremisten tegelijkertijd." Volgens Samina Ahmed draait Mus harraf de bondgenoten in de strijd tegen de terreur al jarenlang een loer. Zij stelt dat de president slechts lippendienst bewijst aan het wereldwijde gevecht tegen het terro risme en tot op zekere hoogte de ex tremistische clubs zelfs nodig heeft. In een analyse schreef Ahmed dat mede daardoor de terreurinfrastruc- tuur in Pakistan nog steeds wijdver breid is, dat de jihad-media floreren en de radicale koranscholen onver minderd voorzien in een eindeloze stroom rekruten voor het terroris tische handwerk. De reden voor Musharrafs geveins is volgens Ah med even simpel als cynisch: de isla- misten en de generaal vinden elkaar in hun gezamenlijke afkeer van de mocratie. Maar na de aanslagen in de Verenig de Staten op 11 september 2001 koos president Musharraf eieren voor zijn geld en Pakistan sloot zich aan bij de wereldwijde strijd tegen de terreur. Musharraf dirigeerde troe pen naar de opstandige, tribale pro vincies Baloetsjistan en de Noord westelijke Grensprovincie om daar het extremisme aan te pakken. In die onherbergzame regio's, gelegen aan de poreuze grens met Afghanis tan, heersen traditioneel de stam- oudsten en heeft Islamabad weinig in te brengen. Niet verwonderlijk dat na de verdrijving van het Tali ban-regime eind 2001, veel gevluch te moslimstrijders en Al Qaida-aan- hangers uit Afghanistan hier onder dak vonden. Vermoed wordt dat ook opperterrorist Osama bin La den zelf zich in het tribale gebied van Pakistan schuilhoudt. De militaire exercitie faalde echter volledig: honderden militairen lie ten het leven in zware gevechten met radicale moslims, zonder veel vooruitgang te boeken. De patstel- Pervez Musharraf foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 10