Zeeuwse fruittelers eerder in de pluk aan anderen over Jacht op krabbels voor ambulance gaat door Een echte Benschop voor dertig euro Politie op zoek naar getuigen achtervolging Eurocontract kan Poolse arbeidskrachten ruim op tijd leveren. Ook tijdens braderie kunnen mensen nog handtekening zetten. Noord-Bevelandse kunstenaars zetten hun werk op een t-shirt. iEhs B PZC Donderdag 2 augustus 2007 27 door Mieke van der Jagt GOES - De natte zomer tot nu toe heeft het stralende voorjaar bijna doen vergeten, maar de fruittelers in Zeeland zijn zich er terdege van bewust. Twee weken eerder dan normaal zijn de appels en peren rijp voor de pluk en het leger sei zoenarbeiders moet dus twee we ken eerder de boomgaarden in. A. Slabbekoorn voorzitter van de kring Zeeland en Brabant van de fruittelersorganisatie NFO ver wacht dat half augustus de Elstar, een appelras dat op grote schaal wordt geteeld, zal worden geplukt. De Jonagold komt een week later aan bod. Vervolgens storten de plukkers zich op de peren. Problemen geeft dat volgens Slab bekoorn niet omdat de fruittelers bouwplannen hebben, waarin het werk gelijkmatig is verdeeld over de plukperiode. De opvolging en het tempo waarin soorten en ras sen rijpen, is niet verstoord. Ook met de seizoensarbeid ver wacht de fruitvoorman geen pro blemen. „De schoolvakantie ein digt dit jaar vroeg, dus de moeders kunnen vroeg komen plukken." Aan de vroege pluk zit bovendien een ander voordeel: meer kans op mooi weer. Het plukt nu eenmaal prettiger in het zonnetje dan in een herfstige depressie met koude wind en buien. Eurocontract, on derdeel van Groen Flex, dat de ar beidsbemiddeling van veel Poolse seizoenarbeiders regelt, voorziet ook geen problemen. Een woord voerster meldt dat Eurocontract de vroege pluk heeft zien aankomen en op tijd krachten heeft gewor ven. „Vorig jaar was het moeilijker omdat de werkvergunningen uit bleven. Nu is dat allemaal vrij, dus goed en snel te regelen.." COLIJNSPLAAT - De politie zoekt ge tuigen van een achtervolging die dinsdagavond rond kwart over tien heeft plaatsgevonden op de Deltaweg tussen Colijnsplaat en Goes. In de zaak is aangifte gedaan door een 30-jarige inwoner van Yerseke. De Yersekenaar reed in een rode Peugeot 205. Hij is naar eigen zeg gen op de Deltaweg, vanaf de Zee- landbrug bij Colijnsplaat tot Goes, achterna gezeten. Dat zou gebeurd zijn door de bestuurder van een donkerkleurige Audi. Die zou ook nog geprobeerd hebben de Peu geot klem te rijden. De Deltaweg is een drukke weg. De achtervolging moet dus vrijwel zeker gezien zijn door andere weg gebruikers. De oorzaak van het in cident ligt, meldt de politie, in de relationele sfeer. Getuigen wordt gevraagd zich te melden via 0900- 8844. Goes van 1993 tot 2000 gestaan. Sinke laat hem aan het woord, zo als hij bij vrijwel elke gemeente een karakteristiek vertegenwoordi ger uitlicht. Harinck is bijzonder. Zijn moeder is rooms-katholiek, zijn vader socialist. Hijzelf komt 'via een meisje uit Kapelle-Bieze- linge' tot het geloof Waaruit blijkt dat de wereld van de gereformeer de gemeenten minder gesloten is dan het vaak lijkt. f Al met al heeft Sinke 162 gerefor- rieerde gemeenten (waaronder en kele evangelisatieposten) beschre ven. Van Oosterend op Texel tot jjerneuzen, van Lisse tot Rijssen |pn van Benthuizen bij Zoetermeer pt Opheusden in de Betuwe. Het sige gemis: een overzichtskaartje Sn Nederland. Zijn daan getoond De gereformeerde gemeenten zijn geconcentreerd in een bre de strook over Nederland, de Bible Belt, van Zeeland tot in de kop van Overijssel. »- Het Overijsselse Rijssen is het dorp met de getalsmatig groot ste aanhang, met ruim 6300 leden en doopleden. De boeken van Jaap Sinke over 100 jaar gereformeerde ge meenten, getiteld Zijn daan ge toond en trouw'lijk hen geleid, zijn uitgegeven door drukkerij Van Velzen in Krabbendijke; deel twee, 368 pagina's, 650 foto's, 34,50 euro. door Rob Paardekani SINT-MAARTENSDIJK - De initiatief nemers van de handtekeningenac tie voor het behoud van de ambu lance in Sint-Maartensdijk hebben de smaak te pakken. Eind juli zou den ze stoppen, maar ze gaan nog even door. Tweeduizend bewoners van Scher- penisse en Sint-Maartensdijk heb ben inmiddels getekend. Ze protes teren tegen het verplaatsen van de ambulancepost naar Tholen-stad. Net als in Stavenisse, waar eerder al veel krabbels werden opgehaald, denken ze dat de aanrijtijden door die verplaatsing heel erg verslechte ren. De handtekeningenactie, opgezet door onder meer de lokale EHBO, zou eigenlijk aflopen, maar er is be sloten om nog even door te gaan. Zo kan de braderie nog worden meegepikt en hebben mensen die op vakantie waren de kans om als nog te tekenen. Eind augustus wor den de handtekeningen overhan digd aan de gemeente. Er loopt momenteel ook nog een onderzoek van het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu, die bekijkt of er alternatieven zijn voor de verplaatsing naar Tholen. door Rob Paardekam KAMPERLAND - „Hmm, zit best lek ker." Frans Prunier uit Kortgene heeft zojuist een t-shirt aangetrok ken met een print van een van zijn eigen schilderijen erop. Als het een beetje meezit, lopen bin nenkort meer mensen in zo'n bij zonder kledingstuk rond. „Ik hoef er niet rijk van te worden, maar het moet wel wat opbrengen." Samen met fotograaf Cas Donker en schilder Jacques Benschop, bei de uit Kamperland richtte Prunier enkele maanden terug het kunst collectief Zeeuws Zout op. „Daar mee willen we kunst wat dichter bij de mensen brengen en het com mercieel aantrekkelijker maken", vertelt Donker, die als eerste met het idee op de proppen kwam. „Nu is kunst nog behoorlijk hoog drempelig voor mensen." Prunier knikt: „Auto's worden verkocht als of het lollies zijn, maar een schilde rij van twaalfhonderd euro vinden mensen duur." Die personen kunnen nu voor een kleine dertig euro een heuse Don ker, Prunier of Benschop bemachti gen om aan de muur te hangen of gewoon aan te trekken. De t-shirts vormen het eerste project van het kunstcollectief Elk van de drie kunstenaars heeft twee werken uit gekozen, en die zijn vervolgens op een shirt geprint. Het viel nog niet mee om een goede drukker te vin den. „Je hebt van die drukkers die nog zelf aan de machine staan en kwaliteit leveren, maar die kun nen we nauwelijks betalen", legt Prunier uit. „En van die fabrieken waar de shirts met duizenden tege lijk van de band rollen, dat is veel te veel." Uiteindelijk vonden ze in Zeeland toch een drukker. Nu is het afwachten of mensen de t-shirts gaan kopen. Donker heeft goede hoop. Ook toeristen zouden volgens hem wel eens geïnteres seerd kunnen zijn. „Je hebt een echt Zeeuws product, zonder dat je nou meteen met de geijkte sou venirs naar huis gaat. De drie mannen zijn financieel niet afhankelijk van Zeeuws Zout, maar hopen toch wat inkomsten te genereren, al is het maar om daar een volgend project mee te kunnen bekostigen. Ze hebben overigens nog geen idee wat dat wordt. „Eerst maar eens even af wachten hoe de t-shirts het doen", vindt Benschop. Eén ding is zeker: het moet iets zijn wat niet al dui zend keer is gedaan. Dat gold ook voor de t-shirts. Er zal ongetwij feld wel eens vaker een kunstwerk op zo'n shirt zijn gedrukt, maar de Noord-Bevelanders beloven kwali teit. De print is mooi en staat ook na twee keer wassen nog op het kledingstuk. „Goede ideeën liggen niet voor het oprapen", zegt Don ker. „Maar er komt wel weer iets." ■Pj Meer informatie is te vinden op de website www.zeeuwszout.nl. foto Willem Mieras Frans Prunier, Cas Donker en Jacques Benschop (vlnr) tonen de 'Artishirts', waar hun eigen kunstwerken op zijn afgedrukt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 89