ifelifitfl Ook sporten Kunstproject De Stelle bij opvang in Terneuzen Weer kattenhater actief in Sint-Jansteen Geen extra woningen senioren Zuiddorpe Zwemmen voor een goed doel in Vliegende Vaart Dementerende Oostburgse ouderen maken kunstkalender Sport in combinatie met buitenschoolse opvang uniek in regio. Vergiftigde kat uit de Van Hovestraat ternauwernood gered. Beestjes Woongoed bouwt tien tot twaalf appartemen ten bij Lindenhof. 26 Donderdag 2 augustus 2007 PZC door Eugène Verstraeten TERNEUZEN - Ook de Stichting Kin deropvang Zeeuws-Vlaanderen gaat in Terneuzen na schooltijd sportactiviteiten organiseren voor de jeugd. Na de zomervakantie start in samenwerking met de voet balvereniging W Terneuzen een Sport-buitenschoolse opvang. Eerder liet de gemeente Terneu zen al weten een proef te begin nen met het organiseren van sport activiteiten na schooltijd in het sportcentrum Vliegende Vaart. Dit om de jeugd te stimuleren om meer te bewegen. Dat is ook een van de redenen voor het initiatief van de Stichting Kinderopvang. „Bewegen is goed voor de motoriek, coördinatie, de algehele gezondheid en gaat over gewicht tegen",, aldus coördinator opvangvormen Jacqueline Adriaan- se. „Sporten is goed voor de socia le ontwikkeling, leren samenwer ken en de fantasie. De meeste kin deren houden van sport." Volgens de stichting is de formule sport in combinatie met buiten- Stichting Kinderopvang Zeeuws- Vlaanderen begint na de vakan tie in Terneuzen een buiten schoolse opvang waarbij sportac tiviteiten centraal staan. schoolse opvang uniek in Zeeuws- Vlaanderen. De Sport-buiten- schoolse opvang gaat gebruik ma ken van het jeugdhonk van de voetbalclub en de naastgelegen sportvelden. Daardoor kan er zo wel binnen als buiten gesport wor den. Het Jeugdhonk wordt hele maal ingericht in de stijl van de huidige opvang, met alle gebruike lijke materialen en mogelijkheden. De Sport-opvang richt zich op kin deren van 9 tot 12 jaar. De jeugd wordt vanaf 13 augustus op maan dag, dinsdag en donderdag opge vangen in het Jeugdhonk. Nadat de kinderen van school zijn ge haald, lopen ze met de groepslei ding via het speelplein van de Kin deropvang naar de sportvelden. Ze worden opgevangen door vaste groepsleiding, aangevuld met sta giaires van sportieve opleidingen. De eerste twee weken staan de ac tiviteiten vooral in het teken van het aankleden van de groep. Ook worden er sporttassen versierd waar de kinderen hun spullen in kunnen doen. Vrijdag 31 augustus is de opening van de Sport-bso. Ie dereen is dan welkom van 15.30 tot 17.00 uur. Tijdens deze opening zijn er rondleidingen en wordt er uitleg gegeven over de Sport-op vang. Vanaf 3 september beginnen de eigenlijke sportactiviteiten. Meer creatief ingestelde kinderen kunnen bij de Stichting Kinderop vang ook naar de Kunst-buiten schoolse opvang. SINT-JANSTEEN - In de omgeving van de Van Hovestraat in Sint-Jan steen is een kattenhater actief Een vergiftigde kat kon ternauwernood door de dierenarts van de dood worden gered. Het is niet de eerste keer dat in Sint-Jansteen een gifstrooier aan het werk is. Bijna elk jaar is het weer raak. Deze keer was de kat van de familie Van Osselaer het slachtoffer. Het dier kwam dins- Op een mooie, maar nog wat gure lentedag was ze erop uitgetrokken. Een stadsmens in de Zak van Zuid-Beveland: ze genoot met vol le teugen. Vol verwondering aan schouwde ze de ontluikende bloe men, het prille groen. Zelfs de klein ste beestjes mochten zich in haar aandacht verheugen. Gefascineerd staarde ze naar de rode, gevleugel- Tip? redactie@pzc.nl de insecten die over een oneffen heid in het gras krioelden. „Wat zijn dat voor beestjes?", informeer de ze belangstellend bij een Zeeuw se landman, die zich bij haar gezel schap gevoegd had. Hij tuurde omlaag en sprak, met de stelligheid van de boer die zijn land kent: „Een Zeeuwse stront vlieg." door Ronald Verstraten OOSTBURG - „Kattenkwaad uitha len", grapt mevrouw Risseeuw, wanneer haar wordt gevraagd wat ze op dinsdagmiddag in dat zaaltje van De Stelle doet. Even daarvoor heeft ze met de andere aanwezi gen met de radio meegezongen. Want er mag dan tekenen of schil deren op het programma staan, muziek voedt de herinnering. Op tafel liggen kunstboeken. Er omheen negen vrouwen, één man en twee activiteitenbegeleidsters. Antoinette Quaars houdt voor de bewoners een boek op van nie mand minder dan Kandinsky (Russisch/Franse schilder). Want al dementeert ieder in eigen tem po, kinds zijn ze niet. Desgevraagd geven ze om beurten uiting aan hun tevredenheid over het verpleeghuis. Dat varieert van 'ik ben hier heel graag' tot 'pico bello'. Mevrouw Risseeuw zegt het zo: „Wie hier niet komt, weet niet wat er te koop is." Zo ongeveer heeft Marieke Ville- rius het even daarvoor, in een an dere ruimte, ook geformuleerd „Fa milieleden van bewoners die hier of in soortgelijke instellingen ko men, zeggen: 'als we hadden gewe ten dat het zó goed was, dan had den we er niet zo tegenop ge zien'." Villerius is manager psy- cho-geriatrie geeft leiding aan de groepen dementerenden. „We zijn heel erg bezig met een zinvolle dag besteding voor de mensen die hier wonen, via belevingsgerichte zorg. We kijken zo goed mogelijk hoe ie mand als persoon is, hoe die vroe ger was, wat zijn of haar belangstel ling is. En we proberen om in de fase van dementie waarin iemand verkeert, een ingang te vinden. Waar vind je nog raakvlakken, hoe bereik je zo iemand nog?" Kunst activeert de zintuigen. „Je probeert mensen te prikkelen, zon der dat je ze overvraagt," zegt Ville rius. In De Stelle loopt al een aan- 'We kijken zo goed mogelijk hoe iemand als persoon is, wat zijn belangstelling is' tal jaren Het Kunstproject. „Dat hebben we nu aangegrepen om te laten zien hoe we bezig zijn." De tentoonstelling en de kunstkalen der 'Uit de Kunst' komen er uit voort. En het is Villerius menens, want ze benadrukt dat 'iedereen welkom is' bij de opening. De ten toonstelling heeft overigens niets te maken met de Stellexpo's die al jaren in het verpleeghuis worden dagochtend spugend, snotterend en rillend thuis. Dierenarts Den Hartog kon, door snel op te tre den, het dier van een wisse dood redden. Zij stelt dat de kat vergif tigd is met een nieuw soort gif dat het zenuw- en spierstelsel van de kat direct aantast. Voorheen werd vaak gebruik gemaakt van land bouwgif Den Hartog raadt katteneigenaren in (de buurt van) de Van Hove straat aan alert te zijn op vergifti gingsverschijnselen zoals rillen,, snotteren en ongecontroleerde be wegingen en in dat geval met spoed medische hulp te zoeken. Gouache Schaal en vaas, gemaakt door een van de de deelnemers. door Eugène Verstraeten ZUIDDORPE - Woningbouwcorpora tie Woongoed Zeeuws-Vlaanderen bouwt ziet af van de bouw van nog eens tien extra appartemen ten voor senioren op het terrein van de voormalige Lindenhof in Zuiddorpe. „Afgaande op de reac ties die we binnen hebben gekre gen op onze oproep, denken we dat met de bouw van tien tot twaalf seniorenwoningen in de huidige behoefte voorzien", zegt directeur Kees Reinhoudt. Uit een peiling van de belangstel- ling blijkt dat er in Zuiddorpe geen behoefte is aan meer dan een stuk of tien appartementen voor senioren. De locatie van het voormalige ver zorgingshuis de Lindenhof wordt voor het grootste gedeelte door Mondriaan Vastgoed Ontwikke ling ingevuld met twaalf koopwo ningen. Woongoed heeft met de projectontwikkelaar overeenstem ming bereikt over de bouw van een aantal huurappartementen en een servicepunt. Afhankelijk van de ruimte die voor dat servicepunt nodig is, kan het aantal Woon- goed-appartementen variëren van tien tot twaalf „In principe gaan we uit van huur, maar als mensen beslist willen kopen, willen we kij ken welke mogelijkheden er zijn", zegt Reinhoudt. Vanuit het service punt wordt straks desgewenst zorg verleend door de Stichting Oude renzorg Kanaalzone. Er komt ook een pinautomaat en mogelijk ook een spreekruimte voor de Rabo bank. Wanneer de bouw kan be ginnen, is nog niet bekend. gehouden, maar waarmee het toch al een zekere kunstzinnige reputa tie heeft. Het werk - voor het grootste deel acryls en gouaches - hangt al en de kalender is klaar. Het valt op dat, op een enkel landschapje na, er vooral abstracte kunst is te zien. Dat loopt parallel aan de verschil lende stadia van dementie, legt be geleider Quaars uit. „En het is dan moeilijker om met levensechte vor men te werken." Mevrouw Jansen, een van de deelnemers, definieert kunst als 'iets wat ik niet kan'. Ze doet zichzelf daarmee tekort en Quaars herinnert haar aan een eer dere uitleg: „Iets wat de ziel raakt." Handig combineert ze nu de twee definities en voegt er aan toe: „wat uitblinkt door schoonheid." Dat de Groese Risseeuw de paalhoof den van Nieuwe Sluis heeft geschil derd, weet ze in eerste instantie niet meer. Maar wanneer ze het werk in handen heeft, kan ze pre cies uitleggen wat ze heeft bedoeld toen ze het maakte. De kunstwerken roepen uiteenlo pende reacties op. Waar de ene be woner 'n spinnewiel ziet, ziet de ander een sterrenhemel. In '2 bloe men' herkent iemand weer een mens met geheven armen. En de 'mooie kleur' volgens de een, vind een ander maar niks. Dementeren den verschillen niet in zo heel veel opzichten van ons. Expositie De Stelle Verpleeghuis dè Stelle in Oost burg heeft plaats voor 140 mensen, onder wie ruim zestig dementerende ouderen. De Kunstkalender komt voort uit het wekelijkse Kunstproject evenals de tentoonstelling 'Uit de Kunst' die op woensdag 8 augustus om 14.00 uur wordt geopend. Een deel van de kunstwerken staat in de kalender. Die is van af 8 augustus te koop in De Stelle, bij boekhandel Basting en bij Lectuurwinkel Carpen- tier in Oostburg. De kalender kost €15,95. TERNEUZEN - In het buitenbad van sportcentrum De Vliegende Vaart in Terneuzen houdt zwem- en po loclub De Schelde vanaf maandag voor de eerste keer een zwemvier- daagse. De vierdaagse moet een jaarlijks karakter krijgen en is bedoeld als sponsoring van een goed doel. De opbrengst van de eerste editie gaan naar het project Blue Planet Run, een initiatief dat streeft naar voldoende schoon drinkwater over de hele wereld. Deelname aan de zwemvierdaagse kost vijf euro, waarvan twee euro naar Blue Planet Run gaat. Dagelijks kan er 's ochtends tussen elf en twaalf uur en 's avonds tus sen vijf en acht uur worden ge zwommen. Iedere volwassene zwemt vijfhonderd meter (twintig baantjes) per dag, kinderen hou den het op 250 meter. Inschrijven kan tot zaterdag bij het zwembad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 70