Alert! niet gelukkig met houding college over huishoudelijke hulp Jutten ter lerin Graanhandel mag uitbreiden Een gourmetstel, misschien iets voor u? Strandloop op Ouddorps zand groeit Raadsfractie ongerust over afname indicatie voor verzorgenden. Raad van State wijst bezwaren omwonenden van de hand. Kinderen op speurtocht in oeverzone strandje Borrendamme. Oosterlandse rommelmarkt biedt voor elk wat wils. 26 1 Donderdag 2 augustus 2007 PZC door Meiita Lanting ZONNEMAIRE - „Echt teleurstellend, heel jammer." Raadslid J. Hoeijma- kers van Alert! is niet tevreden met de beantwoording van de vra gen van zijn partij over de proble men rond de huishoudelijke hulp. „Alle signalen in de media worden gewoon genegeerd." Alert! maakt zich grote zorgen over de aanhoudende berichten dat ouderen soms ten onrechte al leen huishoudelijke hulp krijgen. Het college schrijft in de beant woording dat er nog geen zicht is op de ontwikkelingen op Schou- wen-Duiveland, omdat de gemeen te meedoet aan de Zeeuwse over gangsregeling en dat - in financiële zin - m september of oktober meer bekend zal zijn hoeveel geld aan de huishoudelijke hulp wordt uitgegeven. „Ons college is veel te afwachtend. Dat blijkt nu ook weer uit deze be antwoording." Sinds de invoering van de WMO is de gemeente verantwoordelijk voor de indicaties van de huishou delijke zorg. Dat gebeurt aan de hand van standaardvragen. In de praktijk blijkt dat er nu veel vaker een indicatie komt voor alleen huishoudelijke zorg, de poetshulp, terwijl de wat uitgebreidere hulp (van verzorgenden) minder vaak wordt voorgeschreven. Hoeijmakers weet dat dat lang niet altijd terecht is. „Je hebt te maken met een generatie die is opge groeid in en vlak na de oorlog en die zeggen niet gemakkelijk dat ze hulp nodig hebben. Ik merk het zelf in de familie. Een schoon- maakhulp neemt niet altijd waar dat er wat aan de hand is. Ik denk dat er op privé-schaal kleine dra maatjes aan de hand zijn." Alert! heeft al eerder aan de bel ge trokken tijdens een gemeente raadsvergadering. Toen kreeg de fractie geen enkele steun van de andere partijen. Hoeijmakers kan die houding niet begrijpen. „Wij zijn verantwoordelijk, wij moeten hiervoor blijven waken. Ik denk dat we als raad corrigerend moe- 1*5 De fractie van Alert! heeft het college vragen gesteld over de indicatie van de huishoudelijke hulp. De antwoorden stemmen niet tot tevredenheid. ten optreden, want ik weet uit per soonlijke ervaring hoe belangrijk het is dat de zorghulp die komt vertrouwd is, iemand die ook de nukken van de oudere kent. Dat er niet elke dag iemand anders komt die vraagt wat er gedaan moet wor den." Als het aan Hoeijmakers ligt, zal zijn partij door blijven vechten voor betere zorg. Hoe, dat weet hij nog niet. door Jan van Ommen BRUINISSE - De Bruse graanhandel D. van Tuyl BV mag uitbreiden met nieuwe silo's. Raad van State heeft bezwaren van omwonenden tegen het uitbreidingsplan van de hand gewezen en daarmee blijft ook het bestemmingsplan 'Bedrij venterrein Bruinisse' overeind. Het bestemmingsplan regelt onder meer de toegestane milieuoverlast van de aldaar gevestigde bedrijven, zoals Graanhandel D. van Tuyl, en het gebruik van de loswal. Wat de loswal betreft stelt de Raad van State allereerst vast dat die niet gebruikt mag worden voor het lossen en laden van zand en grind. Verder is het hoogste be stuursrechtscollege van oordeel dat de bewoners de milieuoverlast van Graanhandel D. van Tuyl op het bedrijventerrein niet onaan vaardbaar zal toenemen. Met het goedgekeurde plan kan Van Tuyl zijn activiteiten uitbrei den met de op- en overslag van ca cao uit de Antwerpse haven. Daar voor wil Van Tuyl negen nieuwe opslagsilo's bouwen. Een aantal bewoners van de Dorpsweg, waaronder A. Mol, is te gen. De bezwaarmakers vinden dat ze meer beschermd moeten worden tegen geluids- en stofover- last. Zij vinden dat de gemeente een luchtkwaliteitonderzoek had moeten doen. Als Van Tuyl meer gaat omzetten, zullen er meer vrachtwagens van en naar het be drijf gaan rijden en dat leidt - vre zen omwonenden - tot meer fijn- stof en luchtvervuiling. Verder heb ben de omwonenden bezwaar te gen de geplande hoogte (12 tot 15 meter) van de nieuwe silo's. De Raad van State wijst de bezwa ren van de hand. Zij stelt dat de lucht rond het bedrijventerrein re latief schoon is en dat de luchtkwa liteit ook met de uitbreiding van Van Tuyl binnen de normen blijft. door Piet Kleemans ZIERIKZEE - „Ik heb een vette krab", kondigt een blond knulletje - de handen als een mandje gevou wen om zijn vondst - aan. Trots laat hij het diertje uit zijn handen in het plastic bakje met zeewater en wier glijden. Het jutten op het strandje van Borrendamme, op po ten gezet door het Nationaal Park Oosterschelde, wekt geestdrift. Het strandje is zoals gewoonlijk bij mooi weer in vakantietijd druk bevolkt. Zonaanbidders, zwemlief- hebbers en kinderen die druk in de weer zijn met schelpen, zand en water. Plus het clubje dat zich om natuurgids van het Instituut voor Natuurstudie (IVN) Ine van de Ven heeft verzameld. En wel voor één van de activiteiten ter ere van het eerste lustrum van Natio naal Park Oosterschelde: jutten langs de waterkant. Met eenvoudi ge hulpmiddelen maakt ze de kin deren vertrouwd met wat er in de oeverzone van het strandje alle maal aan flora en fauna te vinden is. Met een garnalennetje wordt ge vist en met een onderwaterkijker - een stuk pvc-buis met aan het uit einde een vergrootglas - de bodem afgezocht naar leven. Het aantal planten en dieren in de plastic bak jes groeit gestaag. Garnalen wek ken bewondering bij de jonge vis sers, maar ook de krabbetjes wor den met enthousiasme begroet - net als het grillig gevormde blad van zeewier. Van de Ven geeft uit leg en haar gehoor is vol interesse. „Mevrouw, mevrouw, ik heb een paling, ik heb een paling", roept één van de onderzoekers opgewon den. Het blijkt een zeenaald te zijn. Als alle kinderen het diertje bewonderd hebben, wordt het weer teruggezet in zijn natuurlijke habitat: de Oosterschelde. Het geen, zegt Frans van Pelt van Na tionaal Park Oosterschelde, de be doeling van het middagje jutten weergeeft: kinderen eerbied voor de natuur bijbrengen. In de hoop dat ze beseffen hoe kostbaar de na tuur van de Oosterschelde is en hoe belangrijk het is dat daar ver antwoord mee wordt omgegaan. Van Pelt heeft er alle vertrouwen in. „Dit blijft bij kinderen veel be ter hangen dan wat ze uit een boekje leren. Ik denk dat zo'n acti viteit als dit een heel goede aanvul ling is op het reguliere lespakket op scholen." Woorden waar Van de Ven zich helemaal in kan vin den. „Niets is zo boeiend als de na- 'Dit blijft bij kinderen veel beter hangen dan wat ze uit een boekje leren' tuur, en wat is er nou leuker dan daar zelf mee bezig te zijn?" Zelf heeft ze ook zichtbaar plezier in haar educatieve taak. Van de wa terkant gaat het het dijktalud op, want het gaat niet alleen om water planten en dieren. Van de Ven ves tigt de aandacht op een tussen de basaltblokken uit piepend klein plantje met dikke grijs-groene bla deren. Gezamenlijk slaat men - met behulp van speciale 'zoekkaar- ten' aan het determineren. Waar na het verder gaat naar het volgen de stukje Oosterscheldeflora. „Hier staat allerlei moois waar je anders misschien gewoon over heen zou lopen", doceert Van de Ven. Waarvan akte. Lustrumviering Nationaal Park Oosterschelde Dit jaar bestaat Nationaal Park Oosterschelde vijfjaar en dat eerste lus trum wordt met een scala aan activiteiten gevierd. - Wat er precies te doen, is staat vermeld op een activiteitenkalender. De ze ligt bij recreatieondernemers en in dorpshuizen en bibliotheken. Op zaterdag 18 augustus is er in het kader van de festiviteiten een natuur- vaartocht vanuit de haven van Burghsluis. Aanvang 13.30 uur. - Het jutten gaat 22 augustus op herhaling bij de Wissenkerkse Oesterput. door Meiita Lanting OOSTERLANO - „Wie wil er nog een stoommandje? Ik heb hier een prachtig stoommandje, mevrouw." jan staat als een geboren standwer ker de waar van zijn kraam op de rommelmarkt in Oosterland aan te prijzen. Het ligt vol met hebbedingetjes voor in de keuken. Praktisch en vooral ook minder praktisch. „Weet u wat dit is? Dit is een stoommandje. Ik weet het zelf ook pas sinds drie minuten, maar het is heel handig. Kijk, het past in ie dere pan. Grote pan, kleine pan, het maakt niet uit. U kunt er aard appelen in koken." Jan kijkt met een stralende glimlach naar een as pirant-koper. „Nee, laat maar. Ik heb ook al zo'n ding", en de vrouw houdt een wat onduidelijk bakje met oranje deksel omhoog waarmee iets geklopt kan worden. „Een gourmetstel misschien?", pro beert Jan nog een keer. „Ik heb er nog twee en mijn buurman heeft er nog vier. We doen een wed strijdje wie het eerst alle gourmet stellen heeft verkocht. Ze zijn als nieuw." De vrouw loopt door en Jan probeert een ander wat te ver kopen. Op de Oosterlandse rommelmarkt staat ongelooflijk veel spul. Centri fuges, veel frietsnijders, verroest ge reedschap, maar ook opvallend veel serviesgoed. Een compleet set je borden dat ooit bij elkaar ge spaard is met zegeltjes bij de benzi ne en kopjes met bloemmotief Dozen vol langspeelplaten van Ja mes Last en andere populaire ar tiesten van weleer en af en toe een wel heel bizar voorwerp. Wat te De uiteenlopendste zaken werden aangeboden op de rommelmarkt in Oos terland. Zelfs schilderijen. foto Dirk-Jan Cjeltema denken van een oranje plastic wc-rolhouder met ingebouwd- alarm en radio? „En hij doet het ook nog." Het is gezellig druk aan het einde van de middag. Op het geïmprovi seerde terrasje zitten mensen ach ter een pilsje of een glas fris en bij de kramen is voldoende plek om te kijken. De echt mooie spullen zijn er wel uit, al is er nog steeds voldoende te vinden. Een oude boomzaag, bij voorbeeld. Populair om aan de muur te hangen en hier ligt hij on der een stapeltje oude zagen. Een kwestie van zoeken. Terug bij de kraam van Jan blijkt het stoommandje verkocht. „Maar ik heb hier nog een prach tig gourmetstel. Misschien iets voor u?" OUDDORP - Elk jaar zijn er weer meer deelnemers en toeschou wers. De jaarlijkse strandloop op het Ouddorpse zand wordt steeds populairder. Het evenement be leeft vrijdag 10 augustus de 23ste editie. De strandloop is een hardloopwed strijd die wordt georganiseerd door de Ouddorpse reddingsbriga de en sportvereniging MSV 8c AV-Flakkeé. Het parcours van de strandloop loopt gedeeltelijk over verharde ndoor natuurgebied De Kwade Hoek en deels door het mulle zand van het Ouddorpse strand. Voor recreatie-lopers is er de prestatieloop waarbij men kan kiezen voor 4,5 dan wel 10 kilome ter. De KNAU-wedstrijdloop voor dames en heren gaat over 10 kilo meter. De start is om 19.30 uur vanaf strandpaviljoen De Zeester. Inschrijven kan ter plaatse tot een half uur voor de start. Raadslid J. Hoeijmakers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 54