Eenzaam aan de Oosterschelde Limousin, geen AANBEVOLEN zomer@pzc.nl www.pzc.nl 0113-315504 36 Zomerredactie PZC, Postbus 31, 4460 AA Goes VJ Een teken in het vlakke Zeeuwse land: de plompe toren bij Burghsluis. foto Dirk-Jan Cjeltema land eigenlijk is. Wat mij betreft wordt het aangemerkt als jong mo nument. Er zijn plannen geweest om er appartementen in te ma ken. Wat er ook gebeurt, ik vind wel dat de toren toegankelijk moet zijn voor publiek. Vanwege dat bij zondere uitzicht." 3 Door zijn werk voor de Een- drachtbode rijdt Kees de Ko ning uit Tholen veel rond op het gelijknamige eiland. Het mooist vindt hij de toren van de Grote Kerk die je vroeger altijd zag als je vanaf Poortvliet kwam aange reden. Aan de westzijde van Tho len is daar nu een kerk van de Ge reformeerde Gemeente verrezen. „Veel moderner, met zo'n smal to rentje. Die beneemt nu het uit zicht op de andere toren. Die is zijn dominante positie verloren. Ik raad iedereen aan vooral door te rijden, zodat ze ook de oude toren nog kunnen zien." 4 Omdat ze de Lange Jan niet mag noemen, raadt de in Middelburg woonachtige W. Valckenier von Geusau-Brouwer mensen aan een kijkje te nemen bij de de vuurtoren in Westkapel- le. „Ik ben daar in de buurt opge groeid. Elke avond zag ik in mijn slaapkamer het licht van de vuur toren naar binnen schijnen. Als kind vond ik dat wel een sensatie. - Als ik hem nu zie staan, moet ik daar altijd weer aan denken. Maar ook los daarvan vind ik het ook een hele mooie toren. J. Verzee uit Terneuzen is se- 5cretaris van de Heemkundi ge Kring aldaar. Hij twijfelt tussen aan aantal torens in Zeeuws-Vlaanderen, maar kiest uit eindelijk voor de watertoren in Axel. „Vanwege de bouwstijl. Het gaat een beetje naar 1900. Je ziet er in vloed in van Berlage, maar hij heeft ook wel iets Belgisch. Het is een mengeling van stijlen, maar nog wel origineel." Daarom vindt hij hem net iets spe cialer dan de watertoren in Oost burg, waarop kunstenaar Johnny Beerens zijn bekende druppel heeft geschilderd. „Aan die in Axel is niet gesleuteld." Bijzonder vindt Verzee ook de luchtmachttoren in Nieuw-Namen. „Ik heb dus ook een goede tweede en derde." Geen mooiere provincie dan Zee land. Iedereen die er woont, heeft wel zijn favoriete plekje. Een prach tig stil strandje, de mooiste toren of de leukste duinwandeling; laat het ons weten! In de rubriek Aanbevo len geven we tips van lezers door aan lezers. Voor de krant van vrijdag willen we van u weten wat in Zeeland de bes te plek is om te vliegeren, en dan bedoelen we niet alleen op het strand. Wat is uw suggestie en waarom? Mail uw favoriete plek naar ons: Kijk ook op onze site: Of schrijf naar: Bellen kan ook: OOSTERSCHELDE In het vlakke Zeeuwse land is elke toren een baken. Voor de rubriek van vandaag vroe gen we Zeeuwen naar hun favoriete toren. Er was één spelregel: de Lange Jan in Middel burg mocht niet worden ge noemd. Die is van de buitencatego rie. Wil Hollander uit Burgh- Haamstede heeft haar pen sion niet voor niets Plompe Torenzicht genoemd, ,,'s Winters kijken wij zo op de plompe toren van Burghsluis. 's Zomers niet, want dan staan de bomen er voor. Maar wij attenderen de gasten er altijd op. We hebben in het pen sion ook oude foto's hangen van de plompe toren, in een grote lijst. Het is het enige bouwwerk dat is overgebleven van het verdronken Koudekerke, hè. Hij staat daar zo mooi eenzaam aan de Oosterschel de. Het is trouwens ook een beken de duikstek." Eddy Beekman uit Goes hoeft niet lang na te denken. „De televisietoren hier na tuurlijk. Het is een echt een land mark, bijzonder van architectuur. Ik heb er een keer nieuwjaar op ge vierd, in 2000. Het is verrassend wat voor uitzicht je daar 's nachts hebt. Overdag natuurlijk ook. Bij helder weer kun je de Sardijntoren in Vlissingen zien staan. Op de tel- visietoren besef je hoe klein Zee door Kaman Yu Een Limousin is geen lange, glanzende auto waar celebri ties uit komen, maar een roodbruinachtig koeienras uit de Franse streek rond Limoges. Dit ras wordt ook in Biervliet gefokt. Niet alleen levert dit koeienras kwaliteitsvlees op. Wist u dat 98 procent van alle kalveren zonder enige hulp van een veehouder of veearts geboren wordt? Geen wonder dat Eddy en Lieve Claeys uit Biervliet deze mooie en praktische koeien fokken op hun eigen fok- en vleesboerderij Limou- sinhof Claeys. Dertig jaar geleden hebben zij hun eerste drie koeien gekocht. Nu heb ben ze in totaal 175 Limousins rondlopen, verspreid over verschil lende weilanden in Zeeuws- Vlaan deren. „Deze dieren moeten goed verzorgd worden. Niet alleen moe ten zij voldoende eten hebben, zo wel in de winter als in de zomer, maar er moet ook gezorgd worden voor een overdekte stalling waarin ze 's winters binnen kunnen staan", zegt Eddy. Niet met alle koeien wordt er ver der gefokt. Vele gaan door naar het slachthuis. Delen van een koe - biefstukken, riblappen en rosbief - worden door het paar Claeys ver kocht aan particulieren. „Het vlees van een vrouwelijk jong is veel malser en heeft meer vet dan dat van een mannetje", al dus Lieve. Eind augustus kun je bij Claeys vers vlees van de Limou sins kopen. ZOMERAGENDA OP PAD Middagpauzedienst In kader van Lange Jan Project, met voor gangers Janny Heeren en Henny Schaap- man.Middelburg, Koorkerk, 13 uur Wandeling Middelburgs Kerkenpad: wandeling o.l.v. een gids langs diverse kerken, in kader van Lange Jan Project. Middelburg, Wandelkerk, 13.30 uur Folkloristische dag Met onder meer ringrijden in kleder dracht, mechanisch ringsteken, optreden Luctor et Emergo, expositie van quilts in de kerk, diverse oude ambachten en hai ku-presentatie door schrijfster Lut Lie- vense. Zoutelande, 14-21 uur Circus Acrobaten, olifanten, kamelen en honden voetbal bij Circus Renz Berlin. Veere, Bas tion, 19.30 uur; Groot Kerk Project De deuren van de kerk in Haamstede staan open. Haamstede, 10-16 uur. Hobby Dertigste expositie van hobby en huis vlijt. Oostkapelle, Zionskerk, Duinweg, 14.00-21.30 uur; Natuurvaart Een rondvaart geconcentreerd op het Na tionaal Park Oosterschelde. Yerseke, Prin ses Beatrixhaven, 11.30 uur; Streekproductenmarkt Iedere donderdag in de maanden juli en augustus is er in Colijnsplaat een streek productenmarkt. Bij de vismijn is verse vis te koop. Colijnsplaat, Oude Vissersha ven, 10-15 uur. Korren en zeeschuimen Met behulp van een kor (sleepnet) wordt op het strand letterlijk een kijkje in het zeeleven genomen. Aanmelden via 0118-582620 Oostkapelle, Terra Maris, 11-13 uur; Schijt je rijk Leentje gaat de wei in. Het vak waar de koe haar hoop deponeert is de winnaar. Loten zijn uitverkocht. Westkapelle, terrein naast het Badmotel, 17.00 uur; MUZIEK Pauzeconcert Jos Vogel bespeelt in het kader van de pauzeconcerten het beroemde de Rijcke- re-orgel uit 1783. De concerten zijn gra tis toegankelijk. Middelburg, Oostkerk, 12.30-13.00 uur. Zomerfestival Boerenrock van Big Chief Sugar, Donder en Surrender Vlissingen, Bellamypark, 19.30 uur. Big Chief Sugar speelt ook nog een keer- akoestisch in café 2xBellen om 21.30 uur. De culturele werkplaats Het Getij presenteert de dansvoorstelling De 4 Elementen. Deze wordt opgevoerd door elf danseressen langs de vloedlijn bij strandtent't Halve Maentje in Breskens, aanvang 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 38