Milde Frivole crêpes en galettes _1 20 Donderdag 2 augustus 2007 PZC Ills! lp t "v„ j 111 ETEN MET PUCK door Puck Kerkhoven De frivoolste 'niemendalletjes' uit de Franse keuken zijn wat mij betreft de crêpes en galettes zoals ze die in Bre- tagne en Normandië serveren. Ragfijn en doorzichtig als kant verleiden ze je tot culinaire zonden. Ach, één zo'n ele gant flensje kan toch geen kwaad? Nee, maar wees gewaar schuwd, het blijft zelden bij één. Het begint al met die onweer staanbare geur. Slenterend door een middeleeuws Bretons stadje hoefje je neus maar achterna te gaan en je komt vanzelf bij één van de vele crêperies of straatstalletjes. Elk uur van de dag is het crêpetijd. Heerlijk bij de koffie, je kunt ermee lun chen, je vier uur-dip mee opvangen en dineren. Je kunt ze als dessert gebruiken of er je avondhonger mee stillen. We zijn net terug van een paar weken kamperen in Bretagne en er zijn heel wat crêpes en galetjes doorheen gegaan. Om het afkicken van de vakantie iets te vergemakkelijken heb ik zo'n enorme anti-aanbakcrêpepan meegenomen als souvenir. Compleet met rateau, het houten wissertje om het beslag su- perdun mee uit te smeren, en de spatula om te keren en vou wen. Uiteraard ging er ook een pak boekweitmeel (Farine de Sarrasin, ook wel Blé Noir) mee voor de galettes, want dat is hier niet makkelijk te krijgen. Wat is eigenlijk het verschil tussen galettes en crêpes? Galette- beslag wordt gemaakt met boekweitmeel, water en zout. De dunne pannenkoekjes zijn wat donkerder van kleur en wor den vrijwel altijd gevuld met hartige ingrediënten. De bekend ste, compete genoemd, heeft een vulling van (emmentaler) kaas, ham en spiegelei. Hij wordt vierkant gevouwen, zodat de glanzende gele eidooier in het midden mooi zichtbaar is. Maar je hebt ze ook gevuld met spina zie en geitenkaas, met gerookte zalm en zure room, met brie en rabarber, zelfs met gebakken bloedworst en appeltjes. Heerlij ke lunchgerechten, voldoende vullend om als hoofdgerecht te fungeren. Zeker met een frisse salade erbij. Wil je het goed doen, dan drink je er cider bij. Als dessert kan je goed een crêpe nemen. Het beslag voor deze zoete flensjes bestaat uit witte tarwebloem, eieren, melk en sui ker. De vulling gaat de zoete kant op. Dé klassieker is de crêpe beurre suae, met gezouten roomboter en poedersuiker. Heer lijk om daar wat vers citroensap over te druppelen. Op num mer twee staat de aêpe chocolat, met chocoladepasta of ge smolten chocola. Deze worden traditioneel tot driehoeken ge vouwen. Ook erg lekker met aardbeien, roomijs en slagroom, of met mandarijn, marmelade en Grand Marnier, de beroem de aêpe Suzette. Twee dingen waarmee je bij het bakken van galettes en crêpes rekening moet houden: Het beslag moet zeker twee uur rusten. Het mag namelijk niet elastisch meer zijn. Gebruik glutenarm meel, dat een vloeiend beslag oplevert. Zeeuwse bloem is daarvoor heel j schikt. 2. Bak ze zo dun mogelijk. Vooral bij galettes vallen er tijdens het bakken honder den kleine gaatjes in, waar door een soort kantstruc tuur ontstaat. Dat zijn de beste! Crêpes en galettes verleiden je tot culinaire zonden Bretonse crêpes Nodig voor beslag voor 12 a 14 crêpes: 250 gram fijne witte tar webloem, 3 eieren, 75 gram suiker, 1 theelepel zout, 0,5 liter melk, 50 gram gezouten boter en poedersuiker. Klop eieren en melk los in kleine kom. Meng gezeefde bloem, sui ker en zout in beslagkom. Maak kuiltje in het midden. Voeg melk/ei-mengsel toe onder constant roeren. Klop tot het beslag glad is. Laat twee uur staan. Roer door met een grote pollepel. Check beslag door op bolle achterkant van lepel met de vinger een streep te trekken. De streep moet niet dichtvloeien maar zicht baar blijven. Voeg zo nodig wat water toe. Verhit een grote platte, anti-aanbak koekenpan. Schenk een polle pel beslag in de pan en laat snel helemaal uitvloeien naar alle ran- dèn, of veeg het ragfijn uit met een houten wissertje (rateau). Als de randjes kleuren en de crêpe bovenop droog is, draait u hem om met een pannenkoekmes (spatula). Bestrijk voor een simpele crêpe beurre sucre de bovenkant met ge zouten boter en bestrooi royaal met poedersuiker. Vouw door de helft en nogmaals door de helft zodat een driehoek ontstaat. Bak zo alle crêpes. Maak tussentijds de pan steeds goed schoon met een stukje keukenpapier. Houd warm op een bord boven een pan met heet water. Dek af met omgekeerd bord. Tip: Voor een crêpe Normande vult u ze met gecaramelliseerde ap pelpartjes en flambeert u ze met een scheutje Calvados. De ultieme De haring, sushi en de couscoussalade uit de Allerhande, het frambozentaartje uit Wining Dining. Ze zijn afkomstig van Studio Philippi in Maastricht, waar alles draait om idee, smaak en vorm. door Vikkie Bartholomews foto's Studio Philippi Aardbei fondue 150 gram melkchocolade met praliné 150 gram melkchocolade met lavendel 200 milliliter slagroom 250 gram aardbeien Breek de melkchocolade met praliné boven een vuurvast kommetje in kleine stukjes. Breek de melkchocolade met lavendel boven een ander kom metje in kleine stukjes. Breng de room op laag vuur tegen de kook aan. Neem de pan van het vuur en schenk op elk cho colademengsel de helft van de room. Laat de chocolade al roerende smelten in de warme room. Smelt indien nodig de chocola de nog 30 seconden in de mag netron en roer glad. Zet de chocoladefondues op ta fel en serveer met de aard beien om te dippen. Het is de ultieme aardbei. Glans en glamour in vruchtvorm, ongetwijfeld een luxe-ras, een honeoye of lam bada. Onweerstaanbaar gaaf en rood, akelig perfect van vorm. Om de zintuigen optimaal te laten ge nieten, is het fruitjuweel zojuist overvloedig met intens donkere chocolade overgoten. Puur genot druipt er vanaf Janneke Philippi grinnikt. Ze kan zich nog precies het moment her inneren dat de foto van de choco- aardbei werd gemaakt. Het thema was verleiding, onweerstaanbaar verlangen. Hoe smaak ik? Proef mij! Philippi: „Die foto was echt een kwestie van timing. De chocolade moet precies 32 graden Celsius zijn, dan heeft: ie zijn optimale glans. Iets kouder, en het is alweer moeilijker werkbaar. Dus het moet snel, snel, snel." Janneke Philippi runt samen met haar man Serge 'Studio Philippi' in Maastricht. Het communicatie- en ontwerpbureau is gespeciali seerd in eten en drinken. Van re ceptuur tot menukaart, van kook boek tot culinaire reportage. Een van de vaste opdrachtgevers is het Albert Heijn-blad Allerhande. Geregeld verschijnen in dit blad - met een oplage van 2,1 miljoen - recepten uit Maastricht. Verder werkte Studio Philippi mee aan de totstandkoming van diverse kook boeken en hoort het tijdschrift Wi ning 8c Dining tot de vaste klan ten. Philippi is verzot op proeven. De smaak van huisgemaakte mayonai se, eendenmousse of pistacheno ten. Ze heeft een 'overdreven inte resse' in voedsel. Alles wil ze absor beren, elke smaakpapil prikkelen. Ideeën ontstaan bij haar als van zelf Niet in de keuken, maar ach ter een toetsenbord of een stukje papier. Ook op de markt of in de delicates sezaak borrelen complete maaltij den bij haar op. „Dan zie ik het al voor me, proefik het al. Het is een creatief proces." Zo heeft ze laatst asperge-roomijs gemaakt. „Ge woon, uit nieuwsgierigheid. Het was hartstikke lekker." Ze studeerde facilitair manage ment, met een prominente rol voor levensmiddelen en voedings leer. Sinds anderhalf jaar richt ze zich fulltime op eten. Het ontwik kelen van recepten voor bijvoor beeld Allerhande vergt de nodige inventiviteit. „Je moet je echt in de doelgroep verplaatsen. Is het een beginnende kok, een gevorderde. Een doorsnee gezin of een alleenstaande. Alle ge rechten moeten 2 ons groente per persoon bevatten en voldoen aan de adviezen van het Voedingscen trum. Het is gewoon een puzzel die je oplost." Zo moet soms een compleet week- menu bedacht worden, voor maxi maal 40 euro.- Laatst moest ze een gerecht ontwikkelen dat op een eenpits gasstel op de camping bin nen een half uur bereid kan wor den. Bovendien moet het extra small en extra large uitgevoerd kunnen worden, voor onverwacht meer of minder eters. „Dat is dan op een heel laag niveau. De mees te mensen kokkerellen op de cam ping niet met eendenlever en ge rookte eendenborst." De meeste recepten test ze zelf Albert Heijn laat alles sowieso nog eens uitvoe ren door testkoks. „Dat is best spannend. Hoe gaat iemand an ders om met mijn recept?" Ze hoopt dat haar recepturen als leidraad gebruikt worden, dat men sen er hun eigen invulling aan ge ven. „De eerste keer maak je het misschien tot achter de komma hetzelfde, maar daarna moet je het maken zoals je het zelf het lekker ste vindt." Het leukst vindt ze het ontwikkelen van totaalconcepten, gekoppeld aan een thema of pro duct. Van ingrediënt tot presenta tie. Foodstyling - het esthetisch arran geren van gerechten voor een de- door Jacques Hermus foto CPD Garam masala betekent letterlijk 'kruidenmeng sel'. Dat is de basis van zeer veel recepten uit de Aziatische keuken. Wij associë ren die natuurlijk vooral met de keuken van Indonesië. Dus ligt het voor de hand het boek Garam ma sala van Mashuk Rahaman in die hoek te plaatsen. Zeker als de on dertitel luidt: 'de Indische keuken van restaurant Saffraan'. Rahaman zet ons echter op het verkeerde been. Want de garam masala van deze kok komt uit In dia en met de 'Indische' keuken uit de titel bedoelt hij dus de India-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20